Wybór gry planszowej...

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
SnajperPP
Posty: 11
Rejestracja: 13 lip 2010, 09:13

Wybór gry planszowej...

Post autor: SnajperPP »

Witam!
Chciałbym poprosić doświadczonych graczy i tych mniej o wybór gry planszowej albo karcianej, jak kto woli. :wink:
Posiadam między innymi np. Niagarę, czy Ryzyko. Naprawdę są to fajne gry ale po pewnym czasie fajnie byłoby zagrać również w coś innego. Cena gierki nie się nie liczy jak i zarówno tematyka. Jestem gimnazjalistą i trudność też raczej nie gra roli. Interesują mnie gry 2+ graczy (nie konkretnie! tylko dwóch i więcej) a także to aby taka gra się za szybko nie znudziła...
Z góry dziękuję proszę o typy i opinie. :D
Może Agricola, Magia i Miecz?
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Wybór gry planszowej...

Post autor: vaski »

Z tych dwóch wymienionych to tylko:
Brass, Age of Empire :]
Awatar użytkownika
SnajperPP
Posty: 11
Rejestracja: 13 lip 2010, 09:13

Re: Wybór gry planszowej...

Post autor: SnajperPP »

Ok dziękuję i proszę o więcej bo nie wiem dlaczego ale mi się nie spodobały... :roll:
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Wybór gry planszowej...

Post autor: vaski »

Po czym wnioskujesz, że Ci się nie spodobały? Grałeś w nie?
Awatar użytkownika
SnajperPP
Posty: 11
Rejestracja: 13 lip 2010, 09:13

Re: Wybór gry planszowej...

Post autor: SnajperPP »

Spodziewałem się pytania... Age wydaje mi się do riska podobne a poza tym nie myślałem że od razu podasz takie drogie :lol:
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Wybór gry planszowej...

Post autor: vaski »

Panie gimnazjalista!
SnajperPP pisze:Cena gierki nie się nie liczy jak i zarówno tematyka.
Awatar użytkownika
SnajperPP
Posty: 11
Rejestracja: 13 lip 2010, 09:13

Re: Wybór gry planszowej...

Post autor: SnajperPP »

vaski pisze:Panie gimnazjalista!
SnajperPP pisze:Cena gierki nie się nie liczy jak i zarówno tematyka.
No dobrze - ale nie myślałem że tak drogo :/
Ludzie wybaczcie!
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Wybór gry planszowej...

Post autor: arturion »

Snajperze, gry planszowe to tak naprawde drogie hobby. Ja sam na swoją bardzo skromną kolekcję wydałem prawie 2 tys. zł.
Saluton amikoj!
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Wybór gry planszowej...

Post autor: bart8111 »

Agricola powinna się sprawdzić jeśli myślisz, że spodoba Ci się gra gdzie jest dużo myślenia i kombinowania, nie jest to lekka i przyjemna gra, przy której można sobie pogadać z kumplami, raczej każdy się skupia na grze. Na dwie osoby nie grałem, ale wydaje mi się, że i przy takiej ilości osób będzie się sprawdzać, choć na pewno gorzej niż przy większej ilości graczy (jak prawie każda gra 2+).

W Magię i miecz nie grałem, na pewno to zupełnie inny typ gry, bardziej zabawa niż kombinowanie jak w Agricoli.

Z innych gier może:

Galaxy Trucker - niedroga, ładnie wykonana, też raczej gra nastawiona na dobrą zabawę niż myślenie, podobnie jak Agricola powinna działać na 2 osoby, choć nie tak fajnie jak w więcej.

Powerboats - też fajna, lekka gra, niestety trochę za droga jak na to co jest w pudełku, ale widziałem niedawno, że ktoś sprzedaje na forum w dobrej cenie.

Dominion - Tu akurat w dwie osoby gra się tak samo fajnie jak i więcej osób. Trudność gry na poziomie średnim, zasady proste a kombinowania całkiem sporo.

Race for the Galaxy - Też gra karciana, ale trochę trudniejsza niż Dominion, z tego powodu, że karty zamiast opisów słownych, są opisane różnymi ikonkami, które wyjaśnione są dopiero w instrukcji, ale po jednej-dwóch zapoznawczych partiach powinno się już je wszystkie pamiętać co robią. Gra niestety tylko po angielsku.

Stronę i-szop.pl oczywiście znasz? Zawsze też warto przeglądać oferty sprzedaży na forum, często ludzie sprzedają fajne gry za pół darmo :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Wybór gry planszowej...

Post autor: Veridiana »

SnajperPP pisze:Age wydaje mi się do riska podobne
To, że gry mają mapę i żołnierzyki nie znaczy, że są podobne. uwierz mi, NIE SĄ podobne. Poza tym, Ryzyko do Age'a ma się jak malarz pokojowy z Pcimia Dolnego do Rembrandta :mrgreen:
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Wybór gry planszowej...

Post autor: arturion »

Co do podobieństw, to ja wciąż leczę depresję po tym jak ktoś mi powiedział po rzuceniu okiem na pudełko, że Twilight Struggle jest podobny do Riska :D
Saluton amikoj!
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Wybór gry planszowej...

Post autor: mig »

w ramach offtopu:
Ja podczas ostatniej rozgrywki w Game of thrones też dowiedziałem sie od wspólgraczki (po blisko godzinie grania), że GoT to bardzo podobna do Ryzyka jest:) brrr...

Może ostatnio jakaś rozbudowana wersja Ryzyka wyszła? :D
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Wybór gry planszowej...

Post autor: FortArt »

Small World. Może i nie tanio, ale skoro wojowanie na planszy Wam się podoba to będzie dobry wybór.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
wicked
Posty: 205
Rejestracja: 23 lip 2009, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wybór gry planszowej...

Post autor: wicked »

Chłopie, nie pisz o Ryzyku, bo tutaj to faux pas. Wszystko przejdzie, ale ta gra, Monopoly i chińczyk to najgorsi wrogowie :) Agricolę i Brassa na razie sobie odpuść, jeśli do tej pory grałeś w lekkie pozycje. Zaraz pewnie pojawi się w propozycjach Caylus i Cywilizacja: Poprzez wieki, więc też nie zwracaj na to uwagi :) To są ciężkie, złożone planszówy, z mnóstwem reguł i decyzji podejmowanych w trakcie rozgrywki. Wejdź sobie na portal BGG, a konkretnie w ranking gier (http://boardgamegeek.com/browse/boardgame), kliknij w jakąś grę, np. Stone Age, która znajduje się obecnie na 24. pozycji, zjedź na dół strony, gdzie znajdziesz "Avg. Game Weight". Trudność Stone Age została oceniona na 2.5, co oznacza, że w sam raz dla osób, które do tej pory nie grały w mózgożery. Zasada jest prosta: wybierasz gry o wartości maksymalnie 2.8-2.9. Wszystko, co powyżej na razie olewasz :)
Awatar użytkownika
SnajperPP
Posty: 11
Rejestracja: 13 lip 2010, 09:13

Re: Wybór gry planszowej...

Post autor: SnajperPP »

Ok Dziękuję wszystkim za odpowiedzi - rozejrzę się...
Tochoo
Posty: 9
Rejestracja: 28 lis 2010, 18:01
Lokalizacja: Gliwice

Re: Wybór gry planszowej...

Post autor: Tochoo »

A ja bym Ci polecił Carcassonne.
Jak się gra "na luzie" - to miła gierka, a jak się walczy o każdy punkt, to jest nad czym pomyślec. Zasady proste i szybkie do wytłumaczenia.
Duże plusy, to wysoka interakcja i spora liczba dodatków.
Jak zaczyna Ci się nudzić, to dokupujesz dodatek i gra znów robi się ciekawa.

Co do Agrikoli, to może być zbyt złożona.

Dobrym wyborem mogli by być również Osadnicy z Catanu, jeśli nie przeszkadza Ci ciut większa losowość gry. Z tym, że dobrze sięgra od 3 osób.
Awatar użytkownika
Daymos
Posty: 24
Rejestracja: 30 kwie 2011, 10:42

Re: Wybór gry planszowej...

Post autor: Daymos »

A ja mogę tylko polecieć "Civilization Sid Mires Board Game". 10 czerwca 2011r. wyjdzie polska wersja. To jest super strategia, gorąco polecam.
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Wybór gry planszowej...

Post autor: arturion »

Daymos pisze:A ja mogę tylko polecieć "Civilization Sid Mires Board Game". 10 czerwca 2011r. wyjdzie polska wersja. To jest super strategia, gorąco polecam.
To raczej odpada ze względu na cenę ;)
Saluton amikoj!
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Wybór gry planszowej...

Post autor: Lucf »

A może NEUROSHIMA HEX? Znam kilku gimnazjalistów i jeden mówi, że Neuroshima Hex to najlepsza planszówka w jaką grał
A jest dosyć tania [75zł] i grac mozna od 2 do 4 osób,a na fanowskich stronach jest nawet wariant solo z zombiakami :)
ODPOWIEDZ