Gra z prostymi zasadami - ale głębią, coś jak Carcassonne?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
b4b
Posty: 10
Rejestracja: 22 lip 2011, 18:17

Gra z prostymi zasadami - ale głębią, coś jak Carcassonne?

Post autor: b4b »

Gra dla: 4-7 osób (ewentualnie mniej, jeśli się da, ale to nie priorytet)
Zasady powinno dać się wytłumać w kilka minut i ważne, by nie było 20 stronicowej instrukcji (moim zdaniem to się nie sprawdza); przykładem takiej gry była dla mnie Elektrownia, gdzie grając pierwszy raz już prawie miałem wygrać, gdy nagle pojawiła się tajemna instrukcja, zgodnie z którą ruch mojej drużyny nie był pierwszy, ale ostatni (i cały misterny plan..).
Fajnie gdyby gra pozwalała na interakcję z danymi graczami - jakieś handlowanie czy coś w tym rodzaju
Czas rozgrywki: do jakichś 1,5h - wolałbym zagrać 2 gry po 1,5h niż jedną trwającą 3h.

Ideałem jest dla mnie gra Carcasonne, gdzie zasady da się szybko wyjaśnić, jest strategiczna głębia i względnie dobry balans; (co prawda nie ma interakcji).

Ze znajomymi zazwyczaj gramy w Carcassone, mafię lub kalambury. Próbowaliśmy kilku innych gier (elektrownia, 'taką o chińskich władcach walczących z duchami - dla 4 graczy", "muzyczne monopoly", "zwykłe monopoly") - i albo gry były ograne/przy-długie (monopoly) - albo zbyt skomplkowane - gdy instrukcja ma więcej niż kilka stron po prostu ciężko się gra (wiem wiem, fani RPGów się z tego śmieją) - albo zbyt proste (piktureka) - nie szukam jednak głupawej gry imprezowej.

Pomocy!
Po przeczytaniu FAQ, myślałem o dixicie, ale boję się, że gra okarze się nudna (przynajmniej tak wynika z wideorecenzji)

Przykład gry którą uznaję za kompletne dno: Warcraft planszowy (bardzo uboga i źle zbalansowana rozgrywka)
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Gra z prostymi zasadami - ale głębią, coś jak Carcassonn

Post autor: watman »

na szybko, bo wlasnei wychodze z roboty i nei mam casu pisac wiecej - sprawdz sobie Fearsome Floors (niemiecki tytul: Finstere Flure) :)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Gra z prostymi zasadami - ale głębią, coś jak Carcassonn

Post autor: SeeM »

b4b pisze:Przykład gry którą uznaję za kompletne dno: Warcraft planszowy (bardzo uboga i źle zbalansowana rozgrywka)
Są trzy Warcrafty planszowe, musisz doprecyzować.
+ (BGG)
b4b
Posty: 10
Rejestracja: 22 lip 2011, 18:17

Re: Gra z prostymi zasadami - ale głębią, coś jak Carcassonn

Post autor: b4b »

SeeM pisze:
b4b pisze:Przykład gry którą uznaję za kompletne dno: Warcraft planszowy (bardzo uboga i źle zbalansowana rozgrywka)
Są trzy Warcrafty planszowe, musisz doprecyzować.
taki w którym gra przypomina mocno grę komputerową - buduje się jednostki i wysyła w kierunku przeciwknika; niestety z przykrością muszę stwierdzić że ta gra nie nadawała się na planszówkę - ktoś chciał przenieść grę z monitora na stół.. i wyszło jak wyszło; strategii było dość mało
nie chciałbym, żeby ten wątek zmienił sie w dyskusje o warcrafcie, bo jakbym chciał w niego pograć, to grałbym na battle.necie.. (czy który serwer jest teraz popularny)
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Gra z prostymi zasadami - ale głębią, coś jak Carcassonn

Post autor: SeeM »

Tak w ogóle to fani RPGów też maja mechanikę na 10 stron z obrazkami i tabelkami. Reszta to fabułka i opis świata. Jeśli szukasz prostej mechaniki z duszą, to od gier FFG uciekaj jak najdalej, czego Warcraft już dowiódł.

Kaliber Carcassonne i możliwość dostosowywania interakcji pod swoje potrzeby to Dominion. Możesz wybrać karty do partii z mięchem, albo do pasjansa. Jeśli wolisz mniej mięcha, to kup Dominion & Intryga, a jeśli więcej mięcha to najpierw Intryga, a potem Dominion. Grać nauczysz się bardzo szybko, ale wygrywać nauczysz się trochę później.

Nie żeby to była strategia na miarę Race for the Galaxy, ale jak chcesz proste zasady i szybką naukę, to cudów nie będzie.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Gra z prostymi zasadami - ale głębią, coś jak Carcassonn

Post autor: BartP »

Dixit nie ma raczej głębi, jest rozrywkową grą imprezową, żeby się pośmiać i sprowokować do zabawnych komentarzy. Właśnie przed chwilą grałem w trzecią część - świetna gra, ale chyba nie spełnia Twoich wymagań.
Awatar użytkownika
salmunna
Posty: 468
Rejestracja: 12 sty 2007, 23:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra z prostymi zasadami - ale głębią, coś jak Carcassonn

Post autor: salmunna »

Jakość Dixita bardzo zależy od współgraczy. I to się tyczy wszystkich gier, zahaczających o gre-zabawę (Resistance, Once upon a time, Mafia)
Sprawdź: Stone Age, Sankt Petersburg - do zagrania on-line, turowo na yucata.de
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Gra z prostymi zasadami - ale głębią, coś jak Carcassonn

Post autor: rzaba »

może Wysokie Napiecie? Zasady mozna opanowac w 15-20 minut ale jak wygrac zajmie Wam troche wiecej czasu ;) ( o ile ta gra 'elektrownia' to nie jest wlasnie WN - ale tam raczej nie ma 'tajemnej instrukcji', ktora niweczy wygrana w ostatnim ruchu...)
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Re: Gra z prostymi zasadami - ale głębią, coś jak Carcassonn

Post autor: srokaplotkara »

A może Osadnicy z Catanu. Proste zasady, możliwość pohandlowania ze współgraczami. Gra z interakcją :)
Carcassonne to raczej nie przypomina, ale gra warta polecenia. Bardzo lubię Carcassonne, i bardzo polubiłam Osadników, więc jeżeli nie grałeś to WARTO zacząć :)
ODPOWIEDZ