Wiedza i fuks - studencka gra planszowa

Masz pomysł na grę planszową? Chciałbyś go kiedyś zrealizować? Chcesz się nim podzielić albo pomóc w realizacji jakiegoś pomysłu? Do dzieła!
dzordzo
Posty: 1
Rejestracja: 27 lip 2011, 21:11

Wiedza i fuks - studencka gra planszowa

Post autor: dzordzo »

Witam,

Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie pewna idea, której zarys przedstawiam poniżej.
Na forum tym szukam entuzjastów mojego pomysłu i członków zespołu wykonawczego lub czekam na ewentualny 'kubeł zimnej wody'.

Pomysł na grę
Chodzi mi o stworzenie studenckiej gry w zasadach rozgrywki bazujących na klasyce takiej jak "Magia i miecz" (czy ewentualnie "Magiczny miecz"). Cała świeżość polegałaby na osadzeniu gry w czasach współczesnych w środowisku studenckim. Podobnie jak w klasykach bohaterowie wędrowaliby po stworzonym świecie przeżywając różne przygody i mierząc się z przeróżnymi wyzwaniami. Celem gry byłaby obrona pracy magisterskiej i zdobycie tytułu magistra.

Poniżej kilka różnych haseł definiujących charakter gry:
  • współczynniki: wiedza, fuks (szczęście, fart)
  • waluta: browary (żetony w kształcie puszek z napisem BRO, BRONEK, czy innym określeniem na piwo)
  • postaci: pokazujące zakres różnych przypadków studentów (kujon, luzak, narcyz, cnotka, 'blachara' itp. itd.) i reprezentacji różnych subkultur młodzieżowych(od ziomków przez rasta do hardrockowców)
  • podobnie jak w klasyce każda postać ma swoje przywileje i zdolności
  • 3 poziomowa plansza: stopień inżynierski, magisterki i poziom egzaminacyjny (seminaria, egzamin, formalności, obrona)
  • 3 poziom tylko dla posiadających promotora (pokonanego w walce na wiedzę lub fuks profesora) i pracę magisterską (zdobytą w trakcie gry)
  • studencki luz i poczucie humoru (ale ambitniejsze niż: dupa, cycki, wóda hahaha)
Jak widać chodzi mi o niezbyt skomplikowaną planszówkę adresowaną do imprezującego środowiska studenckiego. Generalnie gra ma być satyrą na studenckie życie i bazować na poglądzie, że jakim by się charakterem nie było to studia zawsze można skończyć (wystarczą odpowiednie proporcje wiedzy i szczęścia).

Pomysł na dystrybucję.
Kolejna sprawa to dystrybucja takiej gierki. W tej kwestii bardziej zależy mi na dostępności i popularności gry niż na (cytując za Ferdynandem Kiepskim) "trzepaniu kasiory". Dlatego też całość chciałbym udostępnić w internecie formie pdf'ów (A4) do wydrukowania. W ten sposób każdy (niespecjalnie rozrzutny) student mógłby tanim kosztem skompletować cały zestaw do gry.
Stworzona zostałaby strona projektu i całe zaplecze internetowe (forum, facebook, nk itp. itd.).
Generalnie coś na kształt wolnego oprogramowania.

Oczywiście nie mam nic przeciwko zarabianiu na grze. Jeżeli byłoby zainteresowanie chętnie wydałbym luksusową (kolekcjonerską) wersję pudełkową. Dodatkowe ewentualne zyski z reklam na stronie lub ewentualny product placement w samej grze.

Kogo szukam?
Ponieważ moje doświadczenie w zakresie tworzenia gier planszowych jest żadne, szukam osób mających doświadczenie w poszczególnych obszarach gry i tony kreatywnych pomysłów.
Do zespołu mógłbym wnieść dużo inwencji twórczej, całe zaplecze informatyczne i ewentualne zarządzanie projektem (planowanie, zarządzanie źródłami, organizacja spotkań).

Ponieważ rzadko który projekt realizowany zdalnie dochodzi do skutku bez sporadycznych spotkań całego zespołu, wymaganiem byłaby możliwość takich spotkań minimum dwa razy w miesiącu - najlepiej w Krakowie (omówienie postępów, testy, plany, wspólne piwo, integracja).

Zastanawia mnie czy pomysł ma w ogóle 'ręce i nogi' i czy znajdą się chętni do zabrania za taki projekt.
Czekam na uwagi.
Awatar użytkownika
artoro
Posty: 89
Rejestracja: 07 lis 2010, 11:59

Re: Wiedza i fuks - studencka gra planszowa

Post autor: artoro »

Po pierwsze nie licz na duże zainteresowanie twoim "projektem" na forum, ponieważ:
- to co ty nazywasz innowacją jest tylko zmianą nazw i grafik(ewentualnie dodanie jednej czy dwóch nowych rzeczy do mechaniki)
- uwierz mi tego typu przeróbek powstały setki... może nawet tysiące :shock: (a jeśli o żadnej z nich jak dotąd nie słyszałeś, to nie zdziw się jeśli poza tobą i twoimi znajomymi o twojej grze też nikt nie usłyszy i nikt poza wami w nią nie zagra)
- spora część osób z tego forum to "planszoholicy", którzy jeśli nawet mają miłe wspomnienia z MiMem, to gdyby ktoś im zaproponował partyjkę z pewnością uciekaliby gdzie pieprz rośnie - dlaczego? Bo jest to już gra stara, strasznie losowa, a przede wszystkim nudna! A zmiana tematu niczego tutaj nie zmienia...

Po drugie - słyszałeś może co nieco o nowoczesnych planszówkach, eurograch, itp.? Jeśli nie - przejrzyj ten dział(i ewentualnie kilka internetowych sklepów z planszówkami oraz ranking BGG(wszystkie gry, gry tematyczne/przygodowe)).

Po trzecie - choć i tak nigdy w to nie zagram, to życzę Ci miłego tworzenia :wink:
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 333
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Wiedza i fuks - studencka gra planszowa

Post autor: Wehr »

Ja mieszkam w Krakowie, jak wymyślisz coś ciekawego, to mogę spróbować. :-) Ale jak wspomniał przedmówca - ciężko będzie bazować na pomyślach sprzed 30 lat. Poza tym nikomu nie będzie się chciało drukować gry. Można pójść w jedną z dwóch stron - profesjonalną, co jest trudne (i zrobienie naprawdę poważnej gry), albo chałupniczo-wulgarnej -> robiąc prostą planszę i dogadując się z jakimś pismem studenckim, w KRAkowie jest ich mnóstwo, każde kiepskie. ;-) Poza tym, wg mnie, tematyka studencka jest kiepska, mnie tam by się za bardzo nie chciało celowo wracać do czegoś, co mam przez ca ly tydzień po dziurki w nosie. :-D
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Natahriel
Posty: 74
Rejestracja: 21 kwie 2009, 08:14

Re: Wiedza i fuks - studencka gra planszowa

Post autor: Natahriel »

Moim zdaniem pomysł nie jest ani trochę innowacyjny. Pierwowzorem Magii i Miecza, czy też Talisman'a, czy też Necromancer'a była gra Rectocracy w której gracze wcielali się w wykładowców, którzy starali się osiągnąć tytuł rektora.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Wiedza i fuks - studencka gra planszowa

Post autor: gafik »

Aj, tam... Nie znacie się... :P
Każdy pomysł jest dobry... przynajmnej żeby się nim podzielić z innymi... :wink:

Ale to fakt - kopiowanie MiM'a jest raczej pomysłem na grę dla ludzi, dla których eurobiznes jest czadowy!

No i tutaj może się okazać, że dla zdecydowanej większości społeczeństwa, w naszym pięknym kraju, tak właśnie jest :!: :!: :!:

No i mam pomysł na dwa! dodatki:

1. Doktorat.

2. Profesura.

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ