Strategiczna lub ekonomiczna, chodząca na 2os

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
PodpalaczMostów
Posty: 23
Rejestracja: 05 sie 2011, 18:56

Strategiczna lub ekonomiczna, chodząca na 2os

Post autor: PodpalaczMostów »

Jaką polecalibyście grę strategiczną lub ekonomiczną:
1. raczej cięższą niż lżejszą (zbyt proste gry mnie nie bawią)
2. dobrze chodzącą na 2 os (w takiej konfugiracji byłaby najczęsciej grana)
3. mile widziana spora ilość interakcji
4. czas trwania 45min - 1h30min (max do 2h)
5. nie karcianka

Dopiero od niedawna zacząłem się interesować planszówkami, ale pierwsze kroki mam już za sobą.
Do tej pory najbardziej spodobał mi się Eufrat i Tygrys. Poprzeglądałem już różne tematy, poczytałem trochę recenzji i
mam pare swoich typów ale może ktoś mnie przekona bardziej do ktoregoś z tytułów (który z nich najlepiej pasuje do 2osobowej rozgrywki ?) albo podrzuci grę o ktorej nie myślałem.

w tym momencie najciekawsze wydają mi się:
1. Navegador
2. Egizia
3. Notre Dame
4. Caylus (ale obecnie trudny do dostania)
5. Palais Royal
6. La Citta
7. Samuraj (ale czy nie zbyt podobny do EiT?)
Ostatnio zmieniony 06 sie 2011, 11:53 przez PodpalaczMostów, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
tchazzar
Posty: 214
Rejestracja: 30 lip 2010, 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Strategiczna lub ekonomiczna, chodząca na 2os

Post autor: tchazzar »

Jako dziecko FFG polecę Ci 2 tytuły dobrze śmigające na 2 osoby:

a) Starcraft ( z tym, że gra jest do 6 osób, a najlepiej gra sie w 3-4. Nie oznacza to, ze jest zle w 2 po prostu gra wyciaga wtedy jakies 80%)

b) Horus Heresy ( trudna, duzo interakcji, co prawda jest troche kart, ale warto - gra juz stricte na 2)
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 401
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: Strategiczna lub ekonomiczna, chodząca na 2os

Post autor: piechotak »

Caylus - spełnia wszystkie twoje wymagania. Na BGG od jakiegoś czasu jest zdjęcie z nową okładką, więc może niedługo będzie kolejne wydanie i problemy z dostępnością się skończą.
Samuraja z EiT łączy tylko nazwisko autora i mechanika wykładania żetonów na planszę. W Samuraju raz położony żeton nie może być usunięty (oprócz sytuacji zagrania żetonu specjalnego); nie ma losowania żetonów ze wspólnego worka, ponieważ każdy ma swoją pulę. Inne są warunki zwycięstwa, a mianowicie wygrywa ten, kto ma przewagę przynajmniej w dwóch obszarach (najwięcej figurek dwóch rodzajów) albo ma przewagę w jednym obszarze i w sumie najwięcej figurek z dwóch pozostałych. No i w Samuraju nie ma takiej bezpośredniej interakcji jak w EiT - jest raczej specyficzna licytacja o figurki, a nie konflikty ;) Jeszcze jedno: Samuraj na 2 osoby to max 30 min.
W pozostałe tytuły nie grałem, więc się nie wypowiem.
PodpalaczMostów
Posty: 23
Rejestracja: 05 sie 2011, 18:56

Re: Strategiczna lub ekonomiczna, chodząca na 2os

Post autor: PodpalaczMostów »

tchazzar pisze:a) Starcraft ( z tym, że gra jest do 6 osób, a najlepiej gra sie w 3-4. Nie oznacza to, ze jest zle w 2 po prostu gra wyciaga wtedy jakies 80%)b) Horus Heresy ( trudna, duzo interakcji, co prawda jest troche kart, ale warto - gra juz stricte na 2)
Z racji współgracza i troche też ceny, narazie te gry odpadają ;)
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Strategiczna lub ekonomiczna, chodząca na 2os

Post autor: 100rk »

Niestety, jeśli spodobał Ci się Eufrat i Tygrys to już nic lepszego nie znajdziesz, bo dotknąłeś ideału :twisted:
Jeśli można zaproponować coś spoza listy to polecam:
Władca Pierścieni: Konfrontacja http://www.boardgamegeek.com/boardgame/ ... frontation
Jest to dla mnie od pewnego czasu najlepsza gra dla 2 osób: szybka rozgrywka, proste zasady (do opanowania w 5 minut), interakcja (wyłącznie) i niepowtarzalność starć. Dla niektórych może być plusem temat ale dla osób nie lubiących LOTR, a lubiących dobrze skonstruowane gry, nie powinien on być przeszkodą.
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
vder
Posty: 731
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 306 times
Been thanked: 124 times

Re: Strategiczna lub ekonomiczna, chodząca na 2os

Post autor: vder »

Z tytułów, które wymieniłeś znam/miałem następujące
egizia
nie za ciężka, raczej kolejny worker placement dla mnie bez szału, caylus raczej moje zapotrzebowania na WP spełnia całkowicie, a i tak mam jeszcze kilka innych tytułów WP, więc egizii podziękowałem.
Notre Dame
też całkiem przyzwoita gierka, interakcja raczej pośrednia i nie tak oczywista, dużo moze zależeć od kolejności przychodzenia kart postaci - czy jak tam się one nazywały. Sprzedałem.
4. Caylus (ale obecnie trudny do dostania)
No caylus jest dobry nawet bardzo, na pewno cięzki i czasem dlatego może odstraszać (nie zawsze ma się ochotę na taki kaliber), ale na pewno każda partia przynosi wiele satysfakcji. Grę trzymam.
5. Palais Royal
kolejna wariacja worker placement, dla mnie bez szału. Lepiej zacząć od klasycznych tytułów. Potem można się zastanowić. Sprzedałem
6. La Citta
Niby ok całkiem przyzwoita, ale raczej w 2h się nie zmieścisz. Sprzedałem.
7. Samuraj (ale czy nie zbyt podobny do EiT?)
dobra i szybka. Też uważam, że z EiT raczej nie wiele ma wspólnego. Grę trzymam.

Oczywistą rekomendacją jest Age of empires (czy jak to się teraz nazywa) ładna, wymagająca, z tematem, od 2-5(6) osób przyzwoicie obsługuje.
Z mniej oczywistych tytułów to Mykerinos szybka (2 osoby < 1h), dużo kombinowania, w dwie osoby to czysty pojedynek - czego sam nie zdobędziesz zabierze Ci przeciwnik, więc i interakcji trochę jest. Klimatu trochę mało, bo teoretycznie gra mogłaby być o czymś zupełnie innym - mi to nie przeszkadza. nie wiem czy w chwili obecnej do dostania.
Może jeszcze Reef encounter, ale ta gra raczej już różne opinie ma. Jednym podchodzi innym nie.
PodpalaczMostów
Posty: 23
Rejestracja: 05 sie 2011, 18:56

Re: Strategiczna lub ekonomiczna, chodząca na 2os

Post autor: PodpalaczMostów »

Dzięki za opinie, właśnie o takie coś mi chodziło. Mykerinos mnie ciekawi tylko czy nie jest to trochę zbyt łatwa gra? Czy to coś o podobnym poziomie ciężkości do Wikingów czy lżejsze/cięższe?
Myślałem jeszcze nad Zamkami Burgundii choć plansza mnie niezbyt zachęca, no i W roku smoka ale tu znów raczej negatywne opinie jeśli chodzi o 2os.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 731
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 306 times
Been thanked: 124 times

Re: Strategiczna lub ekonomiczna, chodząca na 2os

Post autor: vder »

Wikingów w chwili obecnej słabo kojarzę, grałem tylko w wariant podstawowy i jakoś do gustu mi nie przypadli, Mykerinos bardzo lubię, więc trudno mi będzie obiektywnie porównać te gry.
Wg mnie zupełnie inna liga. W wikingach każdy sobie coś tam buduje + dodatkowo dziwny mechanizm z kołem, który nie wiem co ma sobą reprezentować + losowość wikingów i płytek. Dla mnie to raczej przyjemna gra rodzinna pokroju carcassonne. Raczej taktyczna niż strategiczna.
W mykerinos losowość raczej jest ograniczona do minimum - losowane jest tylko pole gry na początku rundy - co raczej wpływa na większe replayability niż na wynik samej gry. Mamy też interakcję bezpośrednią - walka o przewagi, blokowanie w regionach jak i w muzeum. Zarówno element taktyczny jak i strategiczny ma znaczenie. A i uprzedzam, ze w 2 osoby wykorzystywany jest trzeci, sztuczny gracz, ale imho działa bardzo dobrze.

edit: A bo zapomniałem odpowiedzieć na pytanie :). Znaczy mykerinos cięższy.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Strategiczna lub ekonomiczna, chodząca na 2os

Post autor: Veridiana »

Zamki Burgundii są świetne na 2 osoby. Na planszę nie zwraca się aż takiej uwagi. Nie znam osoby w swoim gronie, której psułaby ona radość z rozgrywki.

W Roku Smoka zazwyczaj gram na 2 osoby i jest super. choć jeszcze bardziej super jest na więcej osób :D. ale mnie się Feld generalnie podoba na 2 osoby, taki fetysz :mrgreen:
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Strategiczna lub ekonomiczna, chodząca na 2os

Post autor: folko »

Ja jeszcze polecę Troyes. Świetnie chodzi na 2.
Awatar użytkownika
magole
Posty: 714
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: Strategiczna lub ekonomiczna, chodząca na 2os

Post autor: magole »

Też mówię Caylus - genialna gra i każda partia może być inna, chyba że ktoś rozegrał ich 500 ;)
masa możliwości strategii i spora interakcja

Z niewymienionych jeszcze Puerto Rico - na dwie osoby także działa moim zdaniem rewelacyjnie i podobnie daje dużą satysfakcję.
PodpalaczMostów
Posty: 23
Rejestracja: 05 sie 2011, 18:56

Re: Strategiczna lub ekonomiczna, chodząca na 2os

Post autor: PodpalaczMostów »

Do Caylusa przekonuję się coraz bardziej więc jak bedzie znów do dostania to chyba zainwestuję. Klaruje mi się pomału lista (TOP10) gier do nabycia chociaż skopletowanie tej dziesiątki będzie trochę trwało ;)
W każdym razie dziękuję za wypowiedzi i proszę o jeszcze :) Może ktoś coś napisze o Navegadorze, ciekawi mnie bardzo ta gra.
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Strategiczna lub ekonomiczna, chodząca na 2os

Post autor: Ryu »

PodpalaczMostów pisze:Może ktoś coś napisze o Navegadorze, ciekawi mnie bardzo ta gra.
Zagrałem raz. Ciężko mi coś powiedzieć o strategiach czy innych tego typu rzeczach ale grało się przyjemnie. Gra fajna ale jak chcesz gry z rondelkami to zdecydowanie Shipyard. Rewelacja :)

Wybór Caylusa popieram - świetna gra.
Awatar użytkownika
Ouragan
Posty: 283
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:30
Lokalizacja: Poznań

Re: Strategiczna lub ekonomiczna, chodząca na 2os

Post autor: Ouragan »

Nikt tu nie wspomniał o Twilight Struggle - gra na dwie osoby, starcie polityczne dwóch bloków - NATO kontra Układ Warszawski. Gra toczy się od 1945 do 1989 r. (gdzieś tak), jedna strona wciela sie w sowietów druga w amerykańców i próbujecie zdominować świat. Gra jest stworzona pod dwóćh graczy i jest wedle mnie najlepszą grą konfrontacyjną o dość prostych zasadach i różnorodności wyborów na rynku. Co prawda są karty, ale trudno nazwać tę grę karcianką, bo cała akcja dzieje się na pięknie narysowanej planszy świata.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Strategiczna lub ekonomiczna, chodząca na 2os

Post autor: surmik »

Tylko TS potrafi trwać o wiele dłużej niż 2h ;)
Awatar użytkownika
Ouragan
Posty: 283
Rejestracja: 13 sty 2010, 08:30
Lokalizacja: Poznań

Re: Strategiczna lub ekonomiczna, chodząca na 2os

Post autor: Ouragan »

Doświadczeni gracze w takim czasie powinni się wyrobić :D
PodpalaczMostów
Posty: 23
Rejestracja: 05 sie 2011, 18:56

Re: Strategiczna lub ekonomiczna, chodząca na 2os

Post autor: PodpalaczMostów »

Może jeszcze ktoś coś poleci :)
Najważniejsza jest interakcja i żeby nie było zbyt prosto.
Filip z Lublina
Posty: 1684
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

Re: Strategiczna lub ekonomiczna, chodząca na 2os

Post autor: Filip z Lublina »

Obejrzałem sobie recenzję Vinhos i spodobało mi się. Dowiedziałem się później, że kiepsko chodzi na dwóch graczy. Co zatem będzie podobne ciężkością do Vinhos, a zarazem będzie równie dobre w partii dwuosobowej?
ODPOWIEDZ