Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Losiek pisze: 08 kwie 2021, 13:06 Ale to jest wyraźnie w instrukcji napisane. Nie mam Big Boxa a w normalne ZB grałem dość dawno ale instrukcja jest precyzyjna (przeczytałem tylko wklejony fragment).
Skoro pojawiają się wątpliwości zarówno tu jak i na bgg to znaczy, że nie jest to aż takie jasne. Dochodzi również fakt, że niektóre żółte kafle dają tego typu efekt pasywny, inne dają dodatkowe akcje w turze a jeszcze inne jednorazowy efekt więc akurat ten ciężko było skategoryzować.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Losiek »

Rozumiem to, doskonale. Sam mam czasem wątpliwości. Jednak w tym przypadku moim zdaniem wszystko jest jasne i nie pozostawia pola do interpretacji. Ale to oczywiście tylko moje zadnie i nie bierz tego do siebie.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Mnie z opisu wychodzi że ten żeton modyfikuje działanie akcji czyli kup żeton z czarnego rynku.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 162
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: piotrest »

Czyli kupujesz w swojej turze TYLKO jeden żeton włości za 2 robotników (dowolny) korzystając a akcji kafelka nr 6 LUB normalnie za 2 srebrniki (czarny). Tak?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

piotrest pisze: 08 kwie 2021, 13:59 Czyli kupujesz w swojej turze TYLKO jeden żeton włości za 2 robotników (dowolny) korzystając a akcji kafelka nr 6 LUB normalnie za 2 srebrniki (czarny). Tak?
Nie, jak normalnie masz akcję 'czarny za 2 srebra' to od teraz masz ZAMIAST TEGO 'dowolny za 2 srebra lub 2 roboli'.
Awatar użytkownika
piotrest
Posty: 162
Rejestracja: 01 lut 2010, 14:03
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: piotrest »

grzeslaw90 pisze: 08 kwie 2021, 14:03
piotrest pisze: 08 kwie 2021, 13:59 Czyli kupujesz w swojej turze TYLKO jeden żeton włości za 2 robotników (dowolny) korzystając a akcji kafelka nr 6 LUB normalnie za 2 srebrniki (czarny). Tak?
Nie, jak normalnie masz akcję 'czarny za 2 srebra' to od teraz masz ZAMIAST TEGO 'dowolny za 2 srebra lub 2 roboli'.
Trochę to przegięte, chyba go wywalę z rozgrywek :cry:
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Losiek »

grzeslaw90 pisze: 08 kwie 2021, 14:03
piotrest pisze: 08 kwie 2021, 13:59 Czyli kupujesz w swojej turze TYLKO jeden żeton włości za 2 robotników (dowolny) korzystając a akcji kafelka nr 6 LUB normalnie za 2 srebrniki (czarny). Tak?
Nie, jak normalnie masz akcję 'czarny za 2 srebra' to od teraz masz ZAMIAST TEGO 'dowolny za 2 srebra lub 2 roboli'.
I dodatkowo z dowolnego magazynu
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

piotrest pisze: 08 kwie 2021, 14:05
grzeslaw90 pisze: 08 kwie 2021, 14:03
piotrest pisze: 08 kwie 2021, 13:59 Czyli kupujesz w swojej turze TYLKO jeden żeton włości za 2 robotników (dowolny) korzystając a akcji kafelka nr 6 LUB normalnie za 2 srebrniki (czarny). Tak?
Nie, jak normalnie masz akcję 'czarny za 2 srebra' to od teraz masz ZAMIAST TEGO 'dowolny za 2 srebra lub 2 roboli'.
Trochę to przegięte, chyba go wywalę z rozgrywek :cry:
W domyślnej wersji zamiast tego było '2 srebra za dowolny'. W big box doszło 2 roboli :D
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

grzeslaw90 pisze: 08 kwie 2021, 14:03
piotrest pisze: 08 kwie 2021, 13:59 Czyli kupujesz w swojej turze TYLKO jeden żeton włości za 2 robotników (dowolny) korzystając a akcji kafelka nr 6 LUB normalnie za 2 srebrniki (czarny). Tak?
Nie, jak normalnie masz akcję 'czarny za 2 srebra' to od teraz masz ZAMIAST TEGO 'dowolny za 2 srebra lub 2 roboli'.
A dlaczego za dwa srebra jak pisze "zamiast"?
Ja bym obstawiał że to działa tylko jeśli wydasz 2 roboli, jeśli płacisz dwa srebra to robisz standardowo.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

Dr. Nikczemniuk pisze: 08 kwie 2021, 16:58
grzeslaw90 pisze: 08 kwie 2021, 14:03
piotrest pisze: 08 kwie 2021, 13:59 Czyli kupujesz w swojej turze TYLKO jeden żeton włości za 2 robotników (dowolny) korzystając a akcji kafelka nr 6 LUB normalnie za 2 srebrniki (czarny). Tak?
Nie, jak normalnie masz akcję 'czarny za 2 srebra' to od teraz masz ZAMIAST TEGO 'dowolny za 2 srebra lub 2 roboli'.
A dlaczego za dwa srebra jak pisze "zamiast"?
Ja bym obstawiał że to działa tylko jeśli wydasz 2 roboli, jeśli płacisz dwa srebra to robisz standardowo.
Ja tylko piszę to co uzyskali ludzie w trzech wątkach na bgg. Działa tak jak napisaliśmy, nie inaczej :P
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Losiek »

Dr. Nikczemniuk pisze: 08 kwie 2021, 16:58 A dlaczego za dwa srebra jak pisze "zamiast"?
Ja bym obstawiał że to działa tylko jeśli wydasz 2 roboli, jeśli płacisz dwa srebra to robisz standardowo.
Zauważ, że jest napisane możesz wydać zatem masz alternatywę czy wydajesz srebro czy robotników.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Losiek pisze: 08 kwie 2021, 18:21
Dr. Nikczemniuk pisze: 08 kwie 2021, 16:58 A dlaczego za dwa srebra jak pisze "zamiast"?
Ja bym obstawiał że to działa tylko jeśli wydasz 2 roboli, jeśli płacisz dwa srebra to robisz standardowo.
Zauważ, że jest napisane możesz wydać zatem masz alternatywę czy wydajesz srebro czy robotników.
W takim razie jest to niedoprecyzowane tak w opisie jak i na heksie.
Na grafice powinno widnieć: 2roboli/2srebra.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Losiek »

W opisie jest w porządku. Na heksie chyba by było już zbyt dużo, ponadto srebro to standardowa waluta i nie ma sensu tego powielać.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 573 times
Been thanked: 239 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: DarkSide »

Ikonografia heksa akurat doskonale odzwierciedla działanie tego kafelka. Te kolorowe paski to wszystkie kolory żetonów grze + czarny pasek "czarnego rynku".

Zatem raz na turę jeśli weźmiesz za 2 roboli dowolny żeton z planszy (nieważne czy czarny rynek czy ze zwykłych pól), to już nie możesz w tej samej turze kupić heksa z czarnego rynku za srebro.

Mnie zastanawia tylko czy można połączyć jego działanie z heksem żółtym nr 6 (ze zwykłej podstawki a nie z big boxa), gdzie można było kupić za 2 srebra dowolny żeton spoza czarnego rynku. Ponieważ ten omawiany z robolami ma również nr 6, to wnioskuję że należy je w grze traktować jako zamienniki i jak jeden gra, to drugi usuwamy (Nie mam big boxa).
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: grzeslaw90 »

DarkSide pisze: 09 kwie 2021, 10:37 Ikonografia heksa akurat doskonale odzwierciedla działanie tego kafelka. Te kolorowe paski to wszystkie kolory żetonów grze + czarny pasek "czarnego rynku".

Zatem raz na turę jeśli weźmiesz za 2 roboli dowolny żeton z planszy (nieważne czy czarny rynek czy ze zwykłych pól), to już nie możesz w tej samej turze kupić heksa z czarnego rynku za srebro.

Mnie zastanawia tylko czy można połączyć jego działanie z heksem żółtym nr 6 (ze zwykłej podstawki a nie z big boxa), gdzie można było kupić za 2 srebra dowolny żeton spoza czarnego rynku. Ponieważ ten omawiany z robolami ma również nr 6, to wnioskuję że należy je w grze traktować jako zamienniki i jak jeden gra, to drugi usuwamy (Nie mam big boxa).
Przeczytaj o czym pisaliśmy powyżej. Przecież działanie nowego kafla nr 6 umożliwia kupno dowolnego kafla za 2 roboli lub 2 srebra. Z tego co wiem to nowy żeton nr 6 jest tylko w big boksie i ogólnie big box z domyślną wersją jest mocno niekompatybilny.
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Wrotek »

Wg mnie ten kafel rozszerza zakup włości z 'tylko czarnego magazynu' na włości 'z całej planszy'. Dodatkowo można użyć albo monet albo robotników - mamy dowolność. Standardowo można zakupić tylko jeden kafel.
I tyle.
barbados
Posty: 126
Rejestracja: 22 lut 2021, 12:13
Has thanked: 27 times
Been thanked: 7 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: barbados »

Dobrze rozumiem. Że na planszy w którym są czarne pola czyli czarny rynek to kładzie się tam losowo wybrane żetony włości z czarnym rewersem? Czyli miesza się czarne te żetony i rozkłada na planszy? Wypadnie np ze dwa żetony budynków, np 1 statek i 1 jakiś klasztor. Więc to roKladam?
mementomoris
Posty: 145
Rejestracja: 21 wrz 2020, 12:09
Has thanked: 66 times
Been thanked: 41 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: mementomoris »

barbados pisze: 23 kwie 2021, 11:31 Dobrze rozumiem. Że na planszy w którym są czarne pola czyli czarny rynek to kładzie się tam losowo wybrane żetony włości z czarnym rewersem? Czyli miesza się czarne te żetony i rozkłada na planszy? Wypadnie np ze dwa żetony budynków, np 1 statek i 1 jakiś klasztor. Więc to roKladam?
Tak. Wszystkie włości z czarnym rewersem idą do jednego woreczka, a potem na czarny rynek na planszy, niezależnie co jest na awersie.
barbados
Posty: 126
Rejestracja: 22 lut 2021, 12:13
Has thanked: 27 times
Been thanked: 7 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: barbados »

mementomoris pisze: 23 kwie 2021, 11:49
barbados pisze: 23 kwie 2021, 11:31 Dobrze rozumiem. Że na planszy w którym są czarne pola czyli czarny rynek to kładzie się tam losowo wybrane żetony włości z czarnym rewersem? Czyli miesza się czarne te żetony i rozkłada na planszy? Wypadnie np ze dwa żetony budynków, np 1 statek i 1 jakiś klasztor. Więc to roKladam?
Tak. Wszystkie włości z czarnym rewersem idą do jednego woreczka, a potem na czarny rynek na planszy, niezależnie co jest na awersie.
Ok dzięki 🙂

A jeszcze dopytam. Jak kończy się faza czyścimy plansze. To tylko zbieramy budynki , zwierzęta klasztory? Reszta czyli zamek statek czy kopalnia jak zostaje to nie wyrzucamy nie? Bo i tak trzeba w sumie znowu położyć? 🤔

Oraz jak np rzucę 6 na kości , więc biorę żeton np budynku jest. Kładę na planszy gdzie klucz. A na magazynie z 6 kościami jest towar , to go biorę? Czy tylko towar jest jak statek się ma położony na planszy?
mementomoris
Posty: 145
Rejestracja: 21 wrz 2020, 12:09
Has thanked: 66 times
Been thanked: 41 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: mementomoris »

barbados pisze: 23 kwie 2021, 11:56 A jeszcze dopytam. Jak kończy się faza czyścimy plansze. To tylko zbieramy budynki , zwierzęta klasztory? Reszta czyli zamek statek czy kopalnia jak zostaje to nie wyrzucamy nie? Bo i tak trzeba w sumie znowu położyć? 🤔

Oraz jak np rzucę 6 na kości , więc biorę żeton np budynku jest. Kładę na planszy gdzie klucz. A na magazynie z 6 kościami jest towar , to go biorę? Czy tylko towar jest jak statek się ma położony na planszy?
Statki i kopalnia na zewnętrznych (numerowanych) rynkach zostają. Z zamkami trzeba uważać, bo są pola, na których zamek pojawia się tylko w niektórych fazach. No i z czarnego rynku spada zawsze wszystko. Towar w ramach normalnego ruchu bierzesz tylko gdy budujesz statek na swojej planszetce. Bierzesz wtedy wszystkie towary, które się zmieszczą do Twojego magazynu z dowolnego magazynu na planszy.
barbados
Posty: 126
Rejestracja: 22 lut 2021, 12:13
Has thanked: 27 times
Been thanked: 7 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: barbados »

mementomoris pisze: 23 kwie 2021, 12:58
barbados pisze: 23 kwie 2021, 11:56 A jeszcze dopytam. Jak kończy się faza czyścimy plansze. To tylko zbieramy budynki , zwierzęta klasztory? Reszta czyli zamek statek czy kopalnia jak zostaje to nie wyrzucamy nie? Bo i tak trzeba w sumie znowu położyć? 🤔

Oraz jak np rzucę 6 na kości , więc biorę żeton np budynku jest. Kładę na planszy gdzie klucz. A na magazynie z 6 kościami jest towar , to go biorę? Czy tylko towar jest jak statek się ma położony na planszy?
Statki i kopalnia na zewnętrznych (numerowanych) rynkach zostają. Z zamkami trzeba uważać, bo są pola, na których zamek pojawia się tylko w niektórych fazach. No i z czarnego rynku spada zawsze wszystko. Towar w ramach normalnego ruchu bierzesz tylko gdy budujesz statek na swojej planszetce. Bierzesz wtedy wszystkie towary, które się zmieszczą do Twojego magazynu z dowolnego magazynu na planszy.
Dzięki 🙂 dziś ogarnęłam grę solo. Także fajna gierka😀

9 zostało mi pustych pól.....także trzeba następnym razem bardziej się przyłożyć.
Tylko ta jedna plansza jest dla gracza solo w zestawie big box.
Czy jest może jakaś inna nieoficjalna żeby można grać solo? Fajnie by było. Narazie ten łatwiejszy zestaw grałam.
pslodki
Posty: 1
Rejestracja: 17 sty 2020, 00:49

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: pslodki »

Witam wszystkich :)

Mam pytanie: w wariancie solo, wszystkie kopalnie/statki są pojedynczymi regionami.

Czy w związku z tym, każde dołożenie tych włości skutkuje bonusem za zamknięcie regionu (1PZ +(10/8/6/4/2 zależnie od fazy)?

To samo pytanie odnośnie zamków: czy traktować je jako region składający się z jednego kafelka (czyli dodawać bonusy po doołożeniu)?
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: bdm »

pslodki pisze: 30 kwie 2021, 01:37 Witam wszystkich :)

Mam pytanie: w wariancie solo, wszystkie kopalnie/statki są pojedynczymi regionami.

Czy w związku z tym, każde dołożenie tych włości skutkuje bonusem za zamknięcie regionu (1PZ +(10/8/6/4/2 zależnie od fazy)?

To samo pytanie odnośnie zamków: czy traktować je jako region składający się z jednego kafelka (czyli dodawać bonusy po doołożeniu)?
Tak.
Wszystkie pojedyncze pola określonego koloru tworzą region i wystarczy jeden dołożony żeton włości żeby go zamknąć i uzyskać bonus.

A ja mam pytanie także o wariant solo.
Czy jeśli docelowy znacznik gracza jest na polu punktacji załóżmy 50 a znacznik punktujący startuje z pola punktacji 48 i w tej rundzie uzyskujesz np więcej niż 2 to czy te punkty się tracą czy przenosisz je jako reszta i możesz skończyć punktowanie od początku toru punktacji?

Przykład: znacznik jest na polu punktacji 48. Uzyskujesz w danej rundzie 13 pkt to liczysz 2 do 50. Cofasz znacznik docelowy o 5 pól a pozostałe 11 punktów doliczasz od zera i ustawiasz znacznik na polu 11? Do tej pory grałem tak, że traciłem te punkty i starałem się punktować tak, żeby w danej rundzie za bardzo nie przekroczyć znacznika docelowego. Bardziej punktowane akcje realizowałem jak znacznik był na początku toru punktacji.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: eveni »

bdm pisze: 15 cze 2021, 23:40 A ja mam pytanie także o wariant solo.
Czy jeśli docelowy znacznik gracza jest na polu punktacji załóżmy 50 a znacznik punktujący startuje z pola punktacji 48 i w tej rundzie uzyskujesz np więcej niż 2 to czy te punkty się tracą czy przenosisz je jako reszta i możesz skończyć punktowanie od początku toru punktacji?
Cytat z instrukcji :wink:
"Za każdym razem, gdy gracz zdobywa punkty, przesuwa swój licznik punktów o odpowiednią liczbę pól (jak w zwykłej grze). Może przy tym kupić dodatkowe punkty, 1 punkt kosztuje 1 srebrną monetę. W momencie, w którym licznik punktów dotrze do pola ze wskaźnikiem wymaganej liczby punktów, należy go umieścić z powrotem na polu 0 toru punktacji. (nadmiarowe punkty przepadają)"
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: bdm »

To cytat z instrukcji BB?
Bo w wersji klasycznej Zamków w instrukcji nie ma o tym mowy. :roll:
https://drive.google.com/open?id=1SJ2ki ... wnmXPM_1Sl
ODPOWIEDZ