Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 635 times
Been thanked: 550 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: eveni »

bdm pisze: 16 cze 2021, 00:38 To cytat z instrukcji BB?
Bo w wersji klasycznej Zamków w instrukcji nie ma o tym mowy. :roll:
https://drive.google.com/open?id=1SJ2ki ... wnmXPM_1Sl
Tak, z instrukcji BB ;) w wersji klasycznej nie ma trybu solo
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: bdm »

eveni pisze: 16 cze 2021, 07:23
bdm pisze: 16 cze 2021, 00:38 To cytat z instrukcji BB?
Bo w wersji klasycznej Zamków w instrukcji nie ma o tym mowy. :roll:
https://drive.google.com/open?id=1SJ2ki ... wnmXPM_1Sl
Tak, z instrukcji BB ;) w wersji klasycznej nie ma trybu solo
Jest. :wink:
viewtopic.php?t=62437

Na planszy B jest bardzo trudno wygrać. Pechowe rzuty kostką i jesteś załatwiony.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 635 times
Been thanked: 550 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: eveni »

Miałam na myśli, że w wersji klasycznej bez dodatków nie ma trybu solo. A co do trudności planszy B - ja wciąż mam problem żeby na stronie A wygrać :lol: jakieś gameplay-ie chyba pooglądam, bo coś ewidentnie robię źle.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: bdm »

Staraj się nie kupować z czarnego rynku w ostatniej rundzie gdyż z reguły wtedy kończysz regiony i jako bonusy dostajesz stamtąd żetony.

I trzeba szybko układać statki bo tylko poprzez rzeki masz dostęp do kolejnych regionów.

I warto zbierać żetony towarów i sprzedawać je za tzw. jokery. Wtedy nie musisz się obawiać, że pechowe rzuty białą kostką pozbawią Cię kopalni lub zamków, których jest mało.
Awatar użytkownika
jozef.k
Posty: 67
Rejestracja: 06 kwie 2020, 16:46
Has thanked: 29 times
Been thanked: 15 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: jozef.k »

I stało się... Wczoraj zagrałem w klasyka nad klasykami. Trochę leżał i czekał aż w końcu nadszedł ten dzień. Zagrałem solo i mam parę wątpliwości, które chciałbym rozwiać przy Waszej pomocy.
1. Po rzucie białą kością usuwamy żeton włości z magazynu o numerze wskazanym przez tą kość. Usuwamy albo lewy żeton albo górny w zależności od magazynu. I teraz pytanie - czy jeśli usunęliśmy już jeden żeton i w następnej rundzie biała kość wskaże ten sam magazyn to traktujemy ten magazyn jako "pusty" i usuwamy żeton z następnego (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) dostępnego magazynu (dostępny to taki, który posiada lewy bądź górny do usunięcia) czy też usuwamy kolejny z tego magazynu?
2. Miałem taką sytuację - wystawiłem statek co pozwoliło mi zabrać towary z dowolnego magazynu i wymienić 5 towarów na czarny żeton. Następnie, jako że ten wystawiony statek to był to pojedynczy region w pierwszej rundzie, doliczyłem sobie 11 punktów. Dzięki temu przekroczyłem 50 pktów i miałem dodatkową akcję więc wystawiłem ten czarny żeton w miejsce statku na kolejnym regionie. Pytanie - jak rozumiem nie mogłem skorzystać z akcji "statku" ponieważ był to czarny żeton? (pomijam fakt, że nie było towarów w magazynach bo w poprzedniej akcji wystawiłem statek i magazyny wyczyściłem).
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Lothrain »

jozef.k pisze: 07 gru 2021, 15:27 1. Po rzucie białą kością usuwamy żeton włości z magazynu o numerze wskazanym przez tą kość. Usuwamy albo lewy żeton albo górny w zależności od magazynu. I teraz pytanie - czy jeśli usunęliśmy już jeden żeton i w następnej rundzie biała kość wskaże ten sam magazyn to traktujemy ten magazyn jako "pusty" i usuwamy żeton z następnego (zgodnie z ruchem wskazówek zegara) dostępnego magazynu (dostępny to taki, który posiada lewy bądź górny do usunięcia) czy też usuwamy kolejny z tego magazynu?
2. Miałem taką sytuację - wystawiłem statek co pozwoliło mi zabrać towary z dowolnego magazynu i wymienić 5 towarów na czarny żeton. Następnie, jako że ten wystawiony statek to był to pojedynczy region w pierwszej rundzie, doliczyłem sobie 11 punktów. Dzięki temu przekroczyłem 50 pktów i miałem dodatkową akcję więc wystawiłem ten czarny żeton w miejsce statku na kolejnym regionie. Pytanie - jak rozumiem nie mogłem skorzystać z akcji "statku" ponieważ był to czarny żeton? (pomijam fakt, że nie było towarów w magazynach bo w poprzedniej akcji wystawiłem statek i magazyny wyczyściłem).
Dobra, wszystko się tyczy zasad solo.
1. Dopóki masz włości przy magazynie nie jest on uznawany za pusty i usuwasz z tego samego.
2. Tak, kładziesz żeton odwrócony czarną stroną i nie korzystasz w tej sytuacji z akcji statku.
Agata82
Posty: 25
Rejestracja: 02 lut 2021, 19:33
Has thanked: 24 times
Been thanked: 14 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Agata82 »

Mam pytanko odnośnie gry, mianowicie wczoraj mieliśmy taką sytuację iż 3 graczy doszło do końca mostu - jednak ja miałam możliwość budowania na planszy statków jeszcze - czy w takiej sytuacji mój pionek zgodnie z zasadą powinien wysunąć się na wierzch stosu jako pierwszy w następnej turze ?? Bo ja interpretowałabym w ten właśnie sposób, natomiast mąż na mnie nakrzyczał że to ostatnie pole i już przesuwać się nie można, bo w instrukcji jest że pole do przodu ... jak wy gracie - bo wydaje się to dziwne i traci się połowę tego co mogę uzyskać budując statek i powinna być możliwość wyłonienia pionka na wierzch w takiej sytuacji .
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Wrotek »

Agata82 pisze: 20 gru 2021, 07:54 Mam pytanko odnośnie gry, mianowicie wczoraj mieliśmy taką sytuację iż 3 graczy doszło do końca mostu - jednak ja miałam możliwość budowania na planszy statków jeszcze - czy w takiej sytuacji mój pionek zgodnie z zasadą powinien wysunąć się na wierzch stosu jako pierwszy w następnej turze ?? Bo ja interpretowałabym w ten właśnie sposób, natomiast mąż na mnie nakrzyczał że to ostatnie pole i już przesuwać się nie można, bo w instrukcji jest że pole do przodu ... jak wy gracie - bo wydaje się to dziwne i traci się połowę tego co mogę uzyskać budując statek i powinna być możliwość wyłonienia pionka na wierzch w takiej sytuacji .
Z tego co pamiętam z instrukcji, to ten który ostatni wchodzi na koniec mostu jest automatycznie pierwszy. Chyba, że ktoś ma zbudowany budynek (żółty), który daje umiejętność, że zawsze jest na samej górze, wtedy trzeba pozamieniać pionki.
Tak na marginesie, nie jest przypadkiem tak, że ilość statków na planszy jest taka sama dla wszystkich? Jak ktoś już jest na końcu mostu to oznacza, że położył już wszystkie statki.
Gatzky
Posty: 216
Rejestracja: 31 sie 2017, 11:47
Has thanked: 14 times
Been thanked: 35 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Gatzky »

Dokładnie tak jest.
Dojście na koniec mostu jest równoważne wystawieniu na mapę wszystkich statków.
Agata82
Posty: 25
Rejestracja: 02 lut 2021, 19:33
Has thanked: 24 times
Been thanked: 14 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Agata82 »

To była rozgrywka drużynowa akurat w tym przypadku :)
frindox
Posty: 8
Rejestracja: 20 lut 2022, 11:46
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: frindox »

Witam,

Mam pytanie odnośnie dodatku zamki burgudii. Chodzi o plansze - posterunki graniczne. Czy połączenie 3 posterunków granicznych ma być każdy z każdym. Czy wystarczy, że pierwszy posterunek połącze z drugim, a drugi z trzecim. I trzeciego z pierwszym już nie muszę, żeby zdobyć żeton bonusowy? Pytam bo w instrukcji nie jest do końca to jasno zapisane.

"Dodatkowo pierwszy gracz, który połączy żetonami włości
wszystkie trzy posterunki graniczne, otrzymuje punkty jak za
duży żeton bonusowy, czyli 5/6/7 punktów dla 2/3/4 graczy.
Drugi gracz, który to zrobi, otrzyma punkty jak za mały żeton
bonusowy, czyli 2/3/4 punkty dla 2/3/4 graczy"
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: NestorZolo »

Jak połączysz pierwszy z drugim, a drugi z trzecim, to pierwszy z trzecim też będą połączone. Czyli wszystkie trzy są połączone.
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
gamer_245
Posty: 7
Rejestracja: 08 sie 2021, 14:00
Been thanked: 1 time

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: gamer_245 »

Mam kilka pytań odnośnie wariantu solo z czarnym magazynem w roli głównej.

1) Po zapełnieniu wszystkich pól danego koloru w całej posiadłości można wybrać sobie kafel z czarnego magazynu i czy wtedy:
a) Taki kafel dokłada się jak kolejny kafel dla budynku Ratusz (bez patrzenia na liczbę oczek na danym polu)?
b) W danej turze można też kupić kolejny kafel z czarnego magazynu (statkiem za 5 towarów lub standardowo za 2 grudki srebra)?

2) Czy w danej turze po zakupie kafla z czarnego magazynu statkiem za 5 towarów można drugą akcją (znowu statkiem) zakupić kolejny czarny kafel (zakładając, że miało się co najmniej 10 towarów)?

3) Czy w danej turze po zakupie kafla z czarnego magazynu statkiem za 5 towarów można również zakupić kolejny czarny kafel standardowo za 2 grudki srebra?
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Kal-El83 »

Dopiero zaczynam ogrywanie solo, ale jak dla mnie na wszystkie pytania odpowiedź brzmi -> tak =)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
gamer_245
Posty: 7
Rejestracja: 08 sie 2021, 14:00
Been thanked: 1 time

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: gamer_245 »

Dzięki za odpowiedź :) Raczej też tak bym obstawiał (że zawsze tak).
Jednak miałem wątpliwości związane z tym, że w podstawowej wersji w danej turze zawsze można było kupić tylko jeden czarny kafel. Nawet jak miało się ten kafel nauki/klasztoru (zależnie od wersji gry), że możesz też kupić kafel z poza czarnego magazynu to było tam wyraźnie napisane, że w sumie można w ten sposób nadal kupić tylko jeden kafel.
Tymczasem w wariancie solo wygląda na to, że można "dostać" czarnych kafli na "potęgę" (jak się postarać to nawet 3+) i to przy zachowaniu tej podstawowej zasady z zakupem tylko jednego takiego kafla za 2 srebra.
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Kal-El83 »

To prawda, czarnych kafli można trochę wziąc. Trzeba jeszcze tylko wycelować tak z zamykaniem kolorów żeby na czarnym rynku było coś przydatnego. W ostatniej rozgrywce trochę zaryzykowałem i na rynku nie było totalnie nic, co by mi pasowało i zostałem z 5 polami do „zatkania” =)
Powodzenia przy planszy !! =)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
gamer_245
Posty: 7
Rejestracja: 08 sie 2021, 14:00
Been thanked: 1 time

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: gamer_245 »

Fakt, jeśli nie lubi się za bardzo liczyć na szczęście w tym co akurat pojawi się w czarnym magazynie, to lepiej za bardzo nie ryzykować. Szczególnie z kolorami kafelek, których jest mniej "w puli".

Dzięki i również życzę powodzenia przy planszy :)
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: bdm »

Na której planszy gracie?
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: Kal-El83 »

Żeby nie spamować w niewłaściwym wątku, odpiszę tylko że zgodnie z zasadami ( :twisted: ) na tej solo (nie pamiętam numeru) i stronie „a” (ale tak jak pisałem, to moje pierwsze podejścia).
Do dalszej rozmowy zapraszam do wątku o samej grze.
Z pozdrowieniami =)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
gamer_245
Posty: 7
Rejestracja: 08 sie 2021, 14:00
Been thanked: 1 time

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: gamer_245 »

U mnie podobnie też plansza A dla wariantu solo (jest jeszcze druga: B). Choć (dodam jako ciekawostkę) słyszałem o alternatywnych zasadach, w których można grać również na standardowych planszach.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: bdm »

W sumie to można spróbować zagrać na tych planszach do gry wieloosobowej ale pewnie nie byłoby szans wówczas wygrać. Stąd te plansze specjalne do solo i zmienione zasady.

Co do plansz to w moim przypadku na planszy A przegrałem tylko pierwszą grę a na B wygrać jest bardzo trudno.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: bdm »

Pytania dotyczą trybu solo.

1. W instrukcji jest napisane, że możesz wymienić grudkę srebra na punkt zwycięstwa, ale tylko jeśli w tej samej turze otrzymujesz punkty zwycięstwa w wyniku innej akcji.
A czy możesz kupić więcej niż jeden punkt zwycięstwa np za dwie grudki - dwa punkty, za trzy grudki - trzy punkty?

2. Za sprzedane towary otrzymuje się jedną grudkę i 2 punkty zwycięstwa (gra dla dwóch graczy) a w trybie solo jeden punkt z racji tego, że gra dla jednego gracza?
Ostatnio zmieniony 20 kwie 2022, 16:43 przez bdm, łącznie zmieniany 2 razy.
gamer_245
Posty: 7
Rejestracja: 08 sie 2021, 14:00
Been thanked: 1 time

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: gamer_245 »

Moim zdaniem odpowiedzi na te pytania są następujące:
1) Tak, można kupić więcej niż jeden punkt zwycięstwa.
2) Tak jak dla dwóch graczy, czyli 2 punkty zwycięstwa.
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: bdm »

Tak też grałem. Dzięki.

BTW... wczoraj udało się wygrać na planszy B ale dopiero w ostatniej akcji zapelniłem ostatnie pole (joker na brązowym polu budynku). Generalnie to w ostatnich akcjach niezłe kombosy wchodzą. :D
maciej.kr
Posty: 206
Rejestracja: 01 lip 2019, 22:03
Has thanked: 46 times
Been thanked: 42 times

Re: Zamki Burgundii (Die Burgen von Burgund) - zasady i wątpliwości

Post autor: maciej.kr »

Szybkie pytanie czy można w swojej turze zrobić 2 razy ta sama akcje np umieścić budynek na swojej planszy?
ODPOWIEDZ