Onirim

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Onirim

Post autor: mig »

Mam dwa pytania:
- czy podczas układania labiryntu można dokładać karty z obu jego stron, czy tylko z jednej?
- po dociągnięciu koszmaru i odrzuceniu karty klucza, kartę klucza odrzuca się na stos kart odrzuconych czy na stos odchłani?

dzięki :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Onirim

Post autor: Veridiana »

1) z jednej (w dodatku Wieża można wieże układać z dwu stron)
2) w instrukcji jest wyraźnie albo "odrzucić" albo "odłożyć na stos Otchłani". te określenia nie są stosowane zamiennie :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Onirim

Post autor: mig »

dzięki:) teraz już wiem dlaczego poszło mi tak łatwo :D
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Onirim

Post autor: FortArt »

Trzecia karta z rzędu w tym samym kolorze daje drzwi. A czwarta daje drugie?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4720
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Onirim

Post autor: BartP »

Nie, nie daje.
Joanka
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2011, 15:18

Re: Onirim

Post autor: Joanka »

Kiedy dobiera się kartę koszmaru jedną z możliwości jest "odrzucenie wszystkich karty z ręki i w takim wypadku gracz dobiera 5 nowych kart ze stosu wedle tych samych zasad co na początku gry. Dobiera karty do momentu posiadania 5 kart Labiryntu, odkładając na stos Otchłani karty Drzwi i Snu (Sny nie są aktywowane, a odrzucając kartę z symbolem Klucza nie można pozyskać Drzwi)."
Czy mam rozumieć, że w przypadku odrzucenia wszystkich kart z ręki przy dobieraniu nowych kart ze stosu kartę Klucza odrzuca się na stos kart odrzuconych a nie jak w przypadku Drzwi i Snu na Otchłani?
Ostatnio zmieniony 19 lut 2012, 16:55 przez Joanka, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4720
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Onirim

Post autor: BartP »

Chciałbym ci pomóc, ale nie rozumiem pytania. Czyżby coś było nie tak z odmianą słowa "Klucz" w twoim pytaniu?
Joanka
Posty: 82
Rejestracja: 23 lip 2011, 15:18

Re: Onirim

Post autor: Joanka »

Dziękuję za zwrócenie uwagi, już poprawione Pozdrawiam J
Awatar użytkownika
lukaszkuch
Posty: 243
Rejestracja: 09 gru 2006, 23:02
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Onirim

Post autor: lukaszkuch »

Nie. To trochę niepotrzebny wpis. Oznacza tyle, że gdy np. jako drugą kartę dobierzesz kartę klucza a potem jako kolejna dobierana pojawia się karta Drzwi to musisz ją odrzucić na stos Otchłani - nie możesz jej wziąć odrzucając z ręki kartę klucza.
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Onirim

Post autor: jingowawa »

Mam pewną wątpliwość dotyczącą gry.
Mówię o grze podstawowej, bez dodatków - ""Discard" znaczy, że karta jest usuwana z gry i mogę ją odłożyć do pudełka, bo już nie wróci do rozgrywki, prawda??
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Onirim

Post autor: Veridiana »

Prawda. W przeciwieństwie do odkładania kart na Stos Otchłani.
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Onirim

Post autor: jingowawa »

Veridiana pisze:Prawda. W przeciwieństwie do odkładania kart na Stos Otchłani.
Dziękuje bardzo. Tak myślałem;)

Czyli to w gruncie rzeczy trudna gra;) Na 76 kart jest tylko 12 kart kluczy, warunkiem zwycięstwa jest zdobycie 8 drzwi, czyli 8 kluczy trzeba użyć, niezależnie od sposobu, do pozyskania drzwi. Czyli, że na walkę z koszmarami/wyszukiwanie kart można przeznaczyć w podstawowej wersji tylko 4 klucze. Niewiele, biorąc pod uwagę, że koszmarów jest 10 i jak karty źle podejdą, to chyba nie ma szans wygrać - to takie moje offtopicowe odczucia po kilku rozgrywkach w wersję podstawową.

Dodatki jakoś zwiększają szanse na zwycięstwo, czy przeciwnie, zmniejszają??
Awatar użytkownika
lukaszkuch
Posty: 243
Rejestracja: 09 gru 2006, 23:02
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Onirim

Post autor: lukaszkuch »

Hmm. Dlaczego trzeba użyć 8 kluczy? Obawiam się, że jakąś zasadę źle interpretujesz.
jingowawa pisze: Czyli to w gruncie rzeczy trudna gra;) Na 76 kart jest tylko 12 kart kluczy, warunkiem zwycięstwa jest zdobycie 8 drzwi, czyli 8 kluczy trzeba użyć, niezależnie od sposobu, do pozyskania drzwi. Czyli, że na walkę z koszmarami/wyszukiwanie kart można przeznaczyć w podstawowej wersji tylko 4 klucze. Niewiele, biorąc pod uwagę, że koszmarów jest 10 i jak karty źle podejdą, to chyba nie ma szans wygrać - to takie moje offtopicowe odczucia po kilku rozgrywkach w wersję podstawową.

Dodatki jakoś zwiększają szanse na zwycięstwo, czy przeciwnie, zmniejszają??
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4720
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Onirim

Post autor: BartP »

Zdobycie drzwi kluczem to tylko jeden ze sposobów, ten bardzo rzadki w moim wypadku, pozyskania drzwi.Drzwi zdobywasz automatycznie (bez klucza) za 3 karty tego samego koloru obok siebie w rządku.
Awatar użytkownika
jingowawa
Posty: 888
Rejestracja: 12 kwie 2010, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Onirim

Post autor: jingowawa »

BartP pisze:Zdobycie drzwi kluczem to tylko jeden ze sposobów, ten bardzo rzadki w moim wypadku, pozyskania drzwi.Drzwi zdobywasz automatycznie (bez klucza) za 3 karty tego samego koloru obok siebie w rządku.
To mogę się pochwalić, że wygrałem raz utrudniając sobie grę totalnie i na maxa :D

Dzięki wielkie za pomoc!!

Faktycznie, źle zinterpretowałem zasadę - układałem 3 karty tego samego koloru, ale zawsze z 3 różnymi symbolami - np. czerwone słońce, czerwony księżyc, czerwony klucz. A faktycznie, by nie łamać zasady, że 2 identyczne symbole nie moga być koło siebie, drzwi można zdobyć np. kombinacją czerwone słońce, czerwony księżyc, czerwone słońce.

Nie mogę się doczekać, by przetestować grę w domu wg prawidłowych zasad :)
niuniek73
Posty: 22
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Onirim

Post autor: niuniek73 »

Czy fazę potasuj stosujemy za każdym razem na końcu tury czy tylko wtedy gdy zebrało się coś na stosie otchłani ?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4720
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Onirim

Post autor: BartP »

Ja to robię tylko wtedy, gdy coś leży w otchłani, inaczej gra by sensu nie miała (w szczególności układanie 5 wierzchnich kart w dowolnej kolejności).
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Onirim

Post autor: powermilk »

1. Czy dociągając Koszmar wybieram jedną dowolną z akcji Koszmaru, czy rozpatruje po kolei czy mogę to zrobić? np. jak klucz w ręce to odrzucam, jak mam drzwi daję do Otchłani, itd
2. Jak układam trzecią kartę tego samego koloru i mam możliwość odnalezienia drzwi, to drzwi daję na bok czy do labiryntu? Te trzy karty dalej są w labiryncie?

wybaczcie, że zadaje tak proste pytania do gry o banalnych zasadach, ale grałem koło 1:00 nocy (swoją drogą chyba gra powinna być grana gdy granica między jawą, a snem się powoli zaciera) i może niedokładnie instrukcja dotarła do mojego mózgu. :)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4720
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Onirim

Post autor: BartP »

1. Wybierasz dowolną akcję.
2. Drzwi odkładasz na bok. Labirynt wygląda, jak wyglądał. Ale pamiętaj, że dołożenie teraz czwartej karty tego samego koloru nie wyzwoli wyszukania nowych drzwi - musisz nowy układ 3 kart znaleźć.
Awatar użytkownika
marcia666
Posty: 106
Rejestracja: 26 gru 2012, 20:03
Lokalizacja: Ełk
Kontakt:

Re: Onirim

Post autor: marcia666 »

Veridiana pisze:Z instrukcji z rebela:

"Dobierz:...
- 2. Dobrana karta to Drzwi. W tym momencie gracz może odrzucić z ręki kartę Klucza tego samego koloru. Jeśli to uczyni zatrzymuje kartę Drzwi i wykłada ją na stół. W przeciwnym wypadku odkłada kartę Drzwi na stos Otchłani."
w tym przypadku wychodzi, że trzeba dobrać 2 karty zamiast jak zazwyczaj 1 i co robicie jak wam wypadną 2 koszmary? raz miałam taką sytuację i nie wiedziałam jak wybrnąć - można w takim układzie wziąć 5 nowych kart a te 5 z 2 koszmarami odłożyć na stos kart odrzuconych?
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Onirim

Post autor: powermilk »

Hmm... ja zawsze robię tak, dobieram jedną kartę, patrzę "O, Koszmar" i rozpatruję go. Dociągam następną i patrzę, że znów Koszmar.

Nie biorę nigdy dwóch kart na raz, ale ja bym rozpatrzył każdy Koszmar oddzielnie.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4720
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Onirim

Post autor: BartP »

Jak pisze powermilk, karty rozpatruje się pojedynczo. Niewykluczone, że pierwszy koszmar spowoduje, że trzeba odrzucić rękę i następnie dobrać do 5. W takim wypadku - gry dobieramy do pięciu - ignorujemy koszmary i drzwi, które są po chwili wtasowane z powrotem do talii.
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Onirim

Post autor: szmajchel »

Wariant podstawowy
1. czy jak dociągnę kartę drzwi i mam klucz w tym kolorze to aby zatrzymać drzwi odrzucam kartę klucza?
2. Czy jeśli położę 6 kartę do ciągu koloru to otrzymuję 2 drzwi?
3. Czy to normalne, że zagrałem 2 razy i 2 razy wygrałem? Wariant podstawowy to tylko trening?
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4720
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Onirim

Post autor: BartP »

Tak
Tak
Nie bardzo ;]
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Onirim

Post autor: powermilk »

3. Czy to normalne, że zagrałem 2 razy i 2 razy wygrałem? Wariant podstawowy to tylko trening?
Tuż przed snem rozegrałem 3 partie i wszystkie wygrałem. Nie rozumiałem dlaczego, następnego dnia przeczytałem instrukcję i popełniałem kilka znacznych błędów. Przeczytaj jeszcze raz czy dwa instrukcję, rozegraj parę partii i jeżeli znów będziesz każdą wygrywał, to będziemy szukać błędu.
ODPOWIEDZ