Gry z odgrywaniem postaci/scenek

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
xBronsonx
Posty: 100
Rejestracja: 10 lip 2010, 20:53
Lokalizacja: Połaniec
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Gry z odgrywaniem postaci/scenek

Post autor: xBronsonx »

Cześć

Kombinuję nad zrobieniem w ośrodku kultury czegoś na kształt warsztatów teatralnych z wykorzystaniem gier. Z tym związane jest moje pytanie o tytuły, które by się do tego nadawały, takie w których występuję odgrywanie określonych ról podczas rozgrywki bądź odgrywanie scenek.

Do głowy na razie przychodzą mi tylko dwa tytuły: Mafia oraz Agenci Molocha (no i generalnie przy naszych rozgrywkach w Battlestar Galactica jako rpgowcy także staraliśmy się odgrywać nasze postacie ale to może być trochę za ciężki tytuł dla totalnie zielonych osób w temacie gier planszowych).

Jakieś propozycje?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6491
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 615 times
Been thanked: 971 times

Re: Gry z odgrywaniem postaci/scenek

Post autor: Odi »

Co prawda nie odgrywa się ról, tylko snuje się historię, ale może gry w rodzaju Story Cubes czy Once Upon a Time (niedługo PL) mogłyby się przydać, jako źródła inspiracji scenek tworzonych ad hoc?
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Gry z odgrywaniem postaci/scenek

Post autor: konev »

Trzeba sobie zmodyfikować odpowiednio Kalambury i wymyślić odpowiednie hasła :). Niedoceniana zabawa...

Do tego wszystkie gry kooperacyjne, gdzie nie wypada lub nie można mówić jakie ma się karty, ale trzeba sobie jakoś informacje przekazywać i uzgadniać plan działania: Shadows over Camelot, Pandemic (tak!) :).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Gry z odgrywaniem postaci/scenek

Post autor: surmik »

Dokładnie. Kalambury filmowe z odgadywaniem tytułów w oparciu o odgrywanie scenek. Swego czasu był to hit wielu konwentów ;)
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Gry z odgrywaniem postaci/scenek

Post autor: konev »

Możecie też spróbować odpowiednio zmodyfikować Palce w Pralce i zamiast kart z gestami zrobić karty gdzie pokazane są różne miny: gniew, strach, zdziwienie, śmiech - na kółko teatralne jak znalazł. No i trzeba się wczuć w rytm ;).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Gry z odgrywaniem postaci/scenek

Post autor: kwiatosz »

Gloom podejrzewam mógłby się nadać :)
Fiese freunde Fette Feten - każda zagrana karta to wydarzenie, które de facto można odegrać jako małą scenkę (w zależności od wieku uczestników można niektóre karty zawczasu odłożyć :) )
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Gry z odgrywaniem postaci/scenek

Post autor: oopsiak »

Fabula

Once Upon a Time - chodź to bardziej storytelling... a skoro tak, to może też:
Gloom (kwiatosz mnie ubiegł)


Według BGG gry z mechaniką role-playing to m.in.

Battlestar Galactica
Arkham Horror
Mansions of Madness
Descent
wszelkie przygodówki i dungeon.crawlery
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Gry z odgrywaniem postaci/scenek

Post autor: Soulless »

Z szybkich gier do których łatwo można kogoś przekonać i nie będzie trudne do nauczenia.
Stanowczo

BANG!

Klimat westernu, szeryf, wszyscy udają pomocników szeryfa, do czasu aż ktoś pierwszy zacznie strzelać, a wtedy się zaczyna :)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Gry z odgrywaniem postaci/scenek

Post autor: sirafin »

Wszelkie klony Mafii na pewno, darmowe, na dużą liczbę osób i można sobie dobrać tematykę. Z rasowych planszówek wiele "thematic games" daje możliwość odgrywania ról. BSG jest rewelacyjne do takiej zabawy, wymaga blefowania i perswazji a odrywanie roli to doskonała maska do takich działań, niestety przyswojenie zasad faktycznie szybkie nie jest.

Z innych tytułów polecam Posiadłość Szaleństwa, bardzo mocno stawia na narrację, ma dość proste zady a gracze wcielają się w postacie, które mają krótką biografię opisującą ich motywy i charakter. Bohaterowie eksplorują tajemniczy budynek usiłując rozwikłać jakąś mroczną tajemnicę, gra bardzo mocno zachęca by rozgrywkę prowadzić w formie nawiązującej do RPG, gracze powinni fabularyzować swoje poczynania na planszy i odgrywać postacie w które się wcielają. Niestety zabawa tylko dla 5 osób max, a przygotowanie rozgrywki nieco trwa.

Poza tym, z ciekawszych dających świetny grunt pod odgrywanie postaci można zerknąć na:
Dracula - mamy łowców, słynnego wampira i szaleńczy pościg poprzez miasta całej Europy (max 5 graczy)
Horror w Arkham - po raz kolejny badacze stawiający czoła przerażającym Mitom (max 8 graczy)
Descent - świat fantasy, drużyna herosów różnych ras i profesji otrzymuje zlecenie wymagające zbadania niebezpiecznych lochów (max 5 graczy, sporo zasad)


Inne o podobnych założeniach, których jednak jeszcze nie wypróbowałem ;)
Mousquetaires du Roy
Middle-earth Quest
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gry z odgrywaniem postaci/scenek

Post autor: bart8111 »

http://boardgamegeek.com/boardgame/76728/freeze

"In every round four players enter the stage together and improvise a scene in a situation only they know. Each of them knows their personal rank which the others shall guess later. The actors' task is to act out their rank so obviously that the others can guess it. But do not fear: There is no need to have studied acting in order to win with Freeze. Just react to what the others are doing in the 45-seconds-long scene, or laugh yourselves away, no matter if you are spectator or actor ..."

Chyba pasuje :)
Awatar użytkownika
xBronsonx
Posty: 100
Rejestracja: 10 lip 2010, 20:53
Lokalizacja: Połaniec
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gry z odgrywaniem postaci/scenek

Post autor: xBronsonx »

Heh, faktycznie o kalamburach nie pomyślałem, to jest to :twisted:

Jeśli chodzi o duże gry typu Descent, Posiadłość Szaleństwa itd. to dużym ograniczeniem jest cena, wątpię żebym dostał odpowiednie środki na to :wink: Tak więc, generalnie raczej najlepiej by mi pasowały gry im tańsze tym lepiej
Co prawda nie odgrywa się ról, tylko snuje się historię, ale może gry w rodzaju Story Cubes czy Once Upon a Time (niedługo PL) mogłyby się przydać
Pewnie tak, ale generalnie to mam w planie o wiele większy projekt z wykorzystaniem planszówek i również zastanawiałem się nad próbą wepchnięcia się do Klubu młodych pisarzy z Dixitem oraz Story Cubes, tak więc w sumie propozycje takich gier również jak mi pasują :)


Dzięki bart8111 za link do Freeze! Wygląda na idealny tytuł do tego zadania. Mam tylko pytanie: czy w grze znajdują się dużo kart z napisami po angielsku? Może to się okazać problemem dlatego fajnie jakby dało się takich tytułów uniknąć (np. polecany mi tutaj"Gloom", którego tematyka mi się mega spodobała ale po fotach widzę, że ma sporo treści na kartach i przez to raczej jest skreślony :roll: ).


Dzięki wszystkim za propozycje!
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gry z odgrywaniem postaci/scenek

Post autor: bart8111 »

xBronsonx pisze:Freeze! Wygląda na idealny tytuł do tego zadania. Mam tylko pytanie: czy w grze znajdują się dużo kart z napisami po angielsku?
Niestety nie grałem w tę grę więc ani nie wiem czy jest dobra, ani też nie powiem Ci jak jest z zależnością językową. Aczkolwiek według BGG gra jest mocno zależna językowo: "Extensive use of text - massive conversion needed to be playable" ale jest to oparte na głosie jednej osoby, więc możesz jeszcze spróbować to jakoś zweryfikować.
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Gry z odgrywaniem postaci/scenek

Post autor: oopsiak »

jeszcze mi się przypomniało! może You Robot, trochę zmodyfikowane?
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Gry z odgrywaniem postaci/scenek

Post autor: Olgierdd »

ODPOWIEDZ