Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Veridiana »

Jako, że dziś już na pewno w nic nie zagram - otwieram temat :)

U mnie najwięcej rozgrywek w Eufrata i Tygrysa (10) oraz w Glen More'a (5).
Ogólnie jednak słabo, bo jedynie 40 w 16 tytułów.

Powrót miesiąca: W 80 Dni Dookoła Świata. kiedyś kiedyś grałam pierwszy raz, teraz drugi i jak na lekką losową grę jest całkiem sprytna, szczególnie w kwestii zakończenia i wyłaniania zwycięzcy.
Nowość miesiąca: Dream Factory mistrza Knizii. Ile on wyciągnął z banalnej licytacji! ale grafiki (czarno-białe) brzydkie jak noc. i nie, to nie klimat. to brzydota!
Zaskoczenie miesiąca: Louis XIV - klimaty dworskie generalnie u mnie fuj, a gra mi się spodobała i to nawet bardzo. choć wc zbudował takie kombo, że tylko plecy ludwiczka oglądaliśmy ;)
Gra miesiąca: jakżeby inaczej, jak nie, jak tak - taddam - Eufrat i Tygrys. i to - uwaga - na 2 osoby!! gra jest absolutnie genialna i z każdą rozgrywką tylko się w tym utwierdzam :D
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: staszek »

nie,no za wcześnie,za wcześnie :wink:
Awatar użytkownika
Protoplasm
Posty: 289
Rejestracja: 17 cze 2010, 23:13
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Protoplasm »

A few acres of snow. Rewelacja i super świeżość. Aż się zainteresowałem tamtym okresem historycznym :mrgreen:
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: melee »

Tylko 4 nowe gry i zaledwie 19 rozgrywek w sumie (z czego 8 Quarriors). Wygrywa Rune Age, choć mam mnóstwo zastrzeżeń ;)
Awatar użytkownika
bartek_mi
Posty: 655
Rejestracja: 13 sie 2008, 20:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: bartek_mi »

19 rozgrywek w 15 tytulow, W tym 3 nowosci.

Król jest tylko jeden:

ALIEN FRONTIERS

Bardzo przyjemna gra. Świetne wykonanie. Zaskakujaco duzo interakcji (ale nie az tak zeby rzucac plansza :) )

Wydarzenie "growe" - kociol.
Dice Hate Me :(
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: BloodyBaron »

Veridiana pisze:Gra miesiąca: jakżeby inaczej, jak nie, jak tak - taddam - Eufrat i Tygrys. i to - uwaga - na 2 osoby!! gra jest absolutnie genialna i z każdą rozgrywką tylko się w tym utwierdzam :D
no popatrz -a u mnie kompletnie nie chwyciło i spuściłem w MH na 51.Stan. Też zresztą mało ograny, choć mnie podszedł bardziej niż TiE.

co do września:
znowu mało grania - tylko 11 partii. Z tego siedem rozgrywek w Quarriors!, którzy zostają grą miesiąca. Sympatyczny powrót - w związku z pojawieniem się biedronki - zaliczył Hive - uwielbiam tą grę. Jeszcze bardziej lubi ją moja 1,5-roczna córcia, choć zasad nie zna. Za to świetnie idzie jej budowanie wież z owadzich kamieni. :)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: mig »

Wrzesień zapowiadał się tragicznie, ale końcówka była całkiem niezła. 16 rozgrywek w 7 tytułów (z tego 6 nowych). No i w zasadzie niemal każda nowość świetna. Ta klęska urodzaju powoduje pewne trudności w wybraniu liderów...

Nowością miesiąca zostaje Claustrophobia. Walka zacięta była, bo fenomenalne wrażenie zrobiły również dopiero co poznane Alien Frontiers, Havana i Warhammer: Inwazja. Claustrophobia dostaje tytuł za wydawałoby się niemożliwe do wykonania połączenie grywalności, klimatu, prostych zasad, błyskawicznej rozgrywki i dużej losowości zamienionej z wady w atut.

Grą miesiąca - mimo tylko jednej (ale za to 5 godzinnej) rozgrywki zostaje Starcraft. Fantastyczne wrażenia, dorównujące Twilight Imperium, tyle że z większym naciskiem na stronę militarną.
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
bincle
Posty: 24
Rejestracja: 01 sty 2011, 17:12
Lokalizacja: Aarhus/Gdańsk
Has thanked: 3 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: bincle »

Zarówno nowość miesiąca, jak i najlepsza gra: Ankh-Morpork. Świetne wrażenia z rozgrywki,
mnóstwo śmiechu - na pewno jeszcze wiele razy pojawi się na stole.
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: surmik »

23 gry w 12 tytułów.

Najlepsza zesputa gra miesiąca: A Few Acres of Snow ;)
Rozczarowanie miesiąca: Dominant Species i Poseidon (bez giełdy 18xx bardzo, bardzo traci)
Nowość miesiąca: Rune Age - bardzo przyjemna nawalanka, obawiam się, że comba są zbyt oczywiste i jedno wymiarowe ale dodatki na pewno to zmienią ;)
Wyróżnienie miesiąca: Space Empires 4X - za to, że to taka nowa gra mentalnei z połowy XX wieku ;)

Gra miesiąca - A Few Acres of Snow za emocje i rozgrywki, które wciąż pamiętam :)
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: staszek »

surmik pisze: Rozczarowanie miesiąca: Dominant Species i Poseidon (bez giełdy 18xx bardzo, bardzo traci)
No,ale nawet na takie rozczarowanie znalazłeś kupca ;)
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: adikom5777 »

Kolejny udany miesiąc: 67 partii w 27 tytułów.

Nowość miesiąca - Space Empires 4X - 2 partie
Powrót miesiąca - Brass - 2 partie
Rodzinna gra miesiąca: Mare Balticum - 9 partii
Wojenna gra miesiąca - Manoeuvre - 3 partie

Gra miesiąca - A Few Acres of Snow - 4 partie
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 381 times
Been thanked: 94 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: farmer »

Fajny miesiąc: 32 partie w 12 tytułów :) (plus pewna ilość rozgrywek solo w Glory to Rome i Warhammera).
Poznałem aż 3 nowe gry, wszystkie świetne: Na Chwałe Rzymu, Władca Pierścieni: Gra Karciana, Bitwy Westeros.

Gra miesiąca
1. Na Chwałę Rzymu
Rewelacyjna gra, dość szybka, pięknie wykonana, ciekawa, dająca masę frajdy i dużo kombinowania :). Oj, będzie często lądowała na stole.

Wyróżnienia:
2. Descent
Po zeszłomiesięcznym powrocie, praktycznie co tydzień zstępujemy w mroki podziemii podejmując się heroicznych prób wyrwania z ich trzewii bogactw, skarbów i chwały.
Zazwyczaj nie wychodzi :P, ale zabawa zawsze jest przednia.

3. Władca Pierścieni: Gra Karciana
Tylko 3 rozgrywki, ale za piękne wykonanie, emocje i możliwość wspólnej gry (bez współzawodnictwa) podium się należy - bardo dobra gra! :)

Największa liczba partii: Na Chwałę Rzymu (8 + 11 solo)
Najwięcej czasu nad planszą: Descent (5 partii)
Najwięcej emocji: Władca Pierścieni: Gra Karciana
Powrót miesiąca: Stone Age (sto lat nie grałem i z przyjemnością do tej pozycji wróciłem)
Najdonioślejsze zwycięstwo: Descent - grupowe, w ostatnim scenariuszu (4ty z 1szego dodatku). Było dziko! :D
Najsromotniejsza porażka: Commands & Colors - przegrałem wygraną (historycznie) bitwę pod Gaugamelą, przeciw debiutantowi :roll: :D

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: watman »

U mnie w tym miesiacu tylko raz 51 stan solo i mnostwo pasjansow (bo szybsze niz 51st :( )
surmik pisze: Rozczarowanie miesiąca: Dominant Species /ciap/
mozna wiedziec dlaczemu? :)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Veridiana »

Nareszcie ktoś, komu Dominant Species też się nie podoba :P Jak można grać w tak przekombinowaną grę? :wink:
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: macike »

Innovation tym razem z dodatkiem Echoes of the Past

Do tego niezapomniane odkrycie kolejnego drugiego dna w Brassie dzięki chłopakom z "Gliwic".

TtA niestety tylko on-line. :(
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: melee »

To ciekawe z tym drugim dnem :) Prosimy o szczegóły.
Awatar użytkownika
kruker
Posty: 436
Rejestracja: 27 gru 2008, 00:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 55 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: kruker »

Veridiana pisze:Nareszcie ktoś, komu Dominant Species też się nie podoba :P Jak można grać w tak przekombinowaną grę? :wink:
A co takiego jest przekombinowanego w tej grze? Ot zwykły worker placement z większą niż zwykle ilością opcji połączony z area control. Żaden element nie jest moim zdaniem dodany na siłę.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Veridiana »

kruker pisze:worker placement z większą niż zwykle ilością opcji połączony z area control
To właśnie :wink:
Jak dla mnie za dużo szczegółów i za dużo zależności pomiędzy nimi. Taki łańcuszek szczęścia. Dla mnie za drobiazgowy. Do tego wzrokowo tego nie ogarniam. Mózg mi się lasował. Ale ja jestem holistą i detale generalnie mnie męczą. Ciekawa jestem zarzutów przedmówcy :D
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: yosz »

Znowu słaby miesiąc (durna praca). 7 Wonders, Race i dwie nowe gry i dodatek. Dodatek to Horned Rat do Chaos in the Old World. Piąty gracz - co ciekawe nie wydłuża to rozgrywki. Nowe upgrade'y dla bogów - bardzo miły dodatek.

Dwie nowe gry to:

Eminent Domain: na pewno muszę zagrać jeszcze parę razy. Pierwsza partia pozostawiła mnie z wielkim znakiem zapytania. Gra na pewno działa, jest świetnie wykonana, ma ciekawe mechaniki... ale nie wiem czy jest w stanie przebić czy się nawet zbliżyć do Glory to Rome i Race'a. I nie wiem czy jest sens posiadania wszystkich tych trzech gier. Nie wiem czy gry nie będą za podobne do siebie. Dużo nie wiem

No i moją grą miesiąca jest Ankh Morpork i niech sobie ludzie mówią co chcą o tej grze - mi się podoba bardzo :)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2272
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 398 times
Been thanked: 1053 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: Leviathan »

28 partii w 17 różnych tytułów, a więc wcale nie tak źle.

Nowość miesiąca: Space Empires
Rozczarowanie miesiąca: Airlines Europe i Normandie 1944
Największe zaskoczenie (pozytywne): King of Tokyo

Tytuł mojej gry miesiąca dla Space Empires.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: jax »

Gra miesiąca - bezdyskusyjnie rewelacyjny Labyrinth. War on Terror
Powrót miesiąca: Twilight Struggle
Nowość miesiąca - Princes of the Renaissance (warto)
yosz pisze:Eminent Domain: na pewno muszę zagrać jeszcze parę razy. Pierwsza partia pozostawiła mnie z wielkim znakiem zapytania. Gra na pewno działa, jest świetnie wykonana, ma ciekawe mechaniki... ale nie wiem czy jest w stanie przebić czy się nawet zbliżyć do Glory to Rome i Race'a. I nie wiem czy jest sens posiadania wszystkich tych trzech gier. Nie wiem czy gry nie będą za podobne do siebie. Dużo nie wiem
ED z Glory i Racem nie ma jednak za wiele wspólnego - po jednym elemencie (w przypadku Race'a - ułamku jego możliwości).
Można te trzy gry mieć bez obawy.
Problem jest gdzie indziej - czy ED jest ogólnie dobry? (to też dla mnie enigma)
A jeśli chodzi o posiadanie - to posiadanie Dominiona lub/i jego klonów oraz ED wydaje się bezzasadne. Dominion i ED mają najwięcej wspólnego.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: macike »

melee pisze:To ciekawe z tym drugim dnem :) Prosimy o szczegóły.
Trochę jest w wątku międzypionkowym w relacjach: Ryu (który nie był przygotowany na to, że skanna zrobi Cotton Rusha, a ja ograniczę się do węglowni i stoczni), macike (który pierwszy raz zobaczył 2 przędzalnie poziomu 3 obrócone w fazie kanałów) i asioka (który pokazał jak w fazie kolei odciąć przeciwników od budowania stoczni i skończyć wygraną grę wynikiem 84 pkt).

Generalnie super się bawiliśmy wzajemnie odkrywając, że Brass nie jest taką schematyczną grą, jak nam się wydawało.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
ScripterYoda
Posty: 136
Rejestracja: 21 mar 2011, 17:05
Lokalizacja: Mińsk Mazowiecki

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: ScripterYoda »

Tylko 28 rozgrywek w 14 tytułów, z czego większość w gry trwające krócej niż 10 minut :(
Powrót miesiąca: 2 de Mayo
Najwięcej rozgrywek: Tik, tak bum (5 partii)
Dodatek miesiąca: 7 Cudów Świata: Liderzy - świetnie rozszerza podstawkę
Wyróżnienie: Osadnicy z Catanu: Szybka Gra Karciana - grałem dotychczas tylko raz, ale gra jest dosyć fajna, choć nie prezentuje nic nowego
Nowość miesiąca i Gra Miesiąca: Qubix - genialna gra logiczna. Gratulacje dla Folka!
In omnibus requiem quaesivi, et nusquam inveni nisi in angulo cum libro.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: yosz »

jax pisze:ED z Glory i Racem nie ma jednak za wiele wspólnego - po jednym elemencie (w przypadku Race'a - ułamku jego możliwości).
Można te trzy gry mieć bez obawy.
....
A jeśli chodzi o posiadanie - to posiadanie Dominiona lub/i jego klonów oraz ED wydaje się bezzasadne. Dominion i ED mają najwięcej wspólnego.
To pewnie nie jest dobre miejsce na dyskusję, ale ;)

W sumie masz rację, że z Racem ma najmniej wspólnego (temat i fazy/role są z race'a). Co do części wspólnej z Dominionem - nie czuję tu aż tyle tego deck buildingu bo kart ról jest jest tylko 5. Kart technologii za duzo w talii też się nie opłaca mieć bo można robić tylko jedną akcję na turę, więc jak mi się trafi ręka pełna kart technologii to będę klął. Najwięcej widzę wspólnego z GtR (jako odczucia z gry). Najbardziej się boję schematyczności - najpierw survey, potem colonize / warfare (i ewentualnie przesiąść się na trade/produce) i całą grę wspierać się researchem. Ale o tym po jednej partii to trudno mówić - może gra mnie mile zaskoczy :)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Gra miesiąca - WRZESIEŃ

Post autor: staszek »

Mimo,że nie byłem w tym miesiącu zbyt często w Agresorze zaskakująco dużo rozgrywek.
Grałem aż w 10 różnych gier,co jak na mnie jest wynikiem ekstremalnie wysokim.
Niestety było również Rozczarowanie Miesiąca Vinhos-tłumaczenie zasad ponad godzinę,później co chwila zaglądanie do instrukcji, a samej gry (w dwie osoby ) około 45 minut-12 decyzji do podjęcia(+ 3 targi) trochę zła proporcja.
Powrót Miesiąca Twilight Struggle -nie dograłem po raz kolejny do końca,ale zaczynam grać w miarę świadomie i już nie mogę się doczekać kolejnej partii
Nowość Miesiąca, Najwięcej Rozgrywek(6) i Gra Miesiąca A few Acres of Snow -zanim doczytałem do końca tezy na zepsucie gry,zagrałem 6 razy( z czego 4 zwycięstwa Francji) i każda sprawiła mi dużą radość
Ostatnio zmieniony 01 paź 2011, 21:05 przez staszek, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ