Zimna Wojna / Twilight Struggle (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3035
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 571 times
Been thanked: 239 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: DarkSide »

warlock pisze: 02 maja 2020, 21:00 Tak sobie czytam opis tła historycznego kart (jak ja kocham za to gry od GMT!) i patrzę na nasze edycje:
[...]
Bard nawymyślał, Phalanx zrobił ctrlc/ctrlv, a nikt nie sięgnął do źródła...
NIE MO ŻLI WE! To prowokacja! :twisted: Przeca Phalanxy zapierały się wszystkimi kończynami by nie mieć nic wspólnego z Bardowską wersją. "To jest nasze. Autorskie. No i nasze wersje tłumaczeń są lepsze."

A swoją drogą nawet nie jest potrzebne wydanie oryginalne, tylko minimalna wiedza z zakresu historyczno-geograficznego, by wychwycić tę pomyłkę, ale kto by tam czytał fluff przed puszczeniem do druku :wink:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4625
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1933 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: warlock »

A swoją drogą nawet nie jest potrzebne wydanie oryginalne, tylko minimalna wiedza z zakresu historyczno-geograficznego, by wychwycić tę pomyłkę,
Tak też ją odkryłem ;). Czytam własnie fajny reportaż o Czarnobylu i przy okazji chciałem zobaczyć, co tam w instrukcji do ZW piszą o tej karcie. Otwieram i myślę sobie "jakich Bułgarów???".
Ostatnio zmieniony 07 maja 2020, 11:53 przez warlock, łącznie zmieniany 1 raz.
Pizmak01
Posty: 35
Rejestracja: 15 lut 2017, 14:15
Lokalizacja: Gorzów
Been thanked: 9 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Pizmak01 »

Jedynym powodem, dlaczego nie kupiłem edycji Phalanx, były te durne wymysły w tłumaczeniu tam, gdzie nie były potrzebne. Teraz widzę, że oprócz tego zostawiono błędne tłumaczenia gdzie indziej. Przyznam, że brałem to osobiście, nawet się udzielając w dyskusji na temat tłumaczeń bo tak lubię tę grę. Szkoda, że podjęto takie a nie inne decyzje, były 4 edycje Barda, żeby zrobić to dobrze za 5 razem w Phalanx. Teraz mi już "wisi" mam swoją kopię ENG i jest ok, wymaga tylko trochę pracy przed grą z kimś, kto nie rozumie angielskiego ale to się na szczęście w moim otoczeniu nie zdarza często.

Żeby nie było, nie namawiam żeby nie kupować czy coś, każdy widzi co bierze i to ich decyzje, a to tylko mój punkt widzenia i smuteczek :(
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: kastration »

Obejrzałem sobie wideoprezentację dodatku i nie wiem, czy ktoś mnie wyprowadzi z błędu, ale chyba nie ma sensu tego kupować, jeśli zamierza się pozostać przy ostatniej z edycji Barda. Wszystkie te bezsensowne tłumaczenia terminów, obecne siłą rzeczy na nakładkach na planszę i kartach, wywołają zapewne w ewentualnych grach dysonans (zwłaszcza, że dawno nie grałem z dotychczasowymi współgraczami poza on-line). Z drugiej strony, wydawnictwo przynajmniej poszło za ciosem i wprowadziło dodatek na rynek. Ciężka sprawa.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Breżniew »

kastration pisze: 11 maja 2020, 23:00 Obejrzałem sobie wideoprezentację dodatku i nie wiem, czy ktoś mnie wyprowadzi z błędu, ale chyba nie ma sensu tego kupować, jeśli zamierza się pozostać przy ostatniej z edycji Barda. Wszystkie te bezsensowne tłumaczenia terminów, obecne siłą rzeczy na nakładkach na planszę i kartach, wywołają zapewne w ewentualnych grach dysonans (zwłaszcza, że dawno nie grałem z dotychczasowymi współgraczami poza on-line). Z drugiej strony, wydawnictwo przynajmniej poszło za ciosem i wprowadziło dodatek na rynek. Ciężka sprawa.
Pomijając różnice w terminologii, edycje Barda i tą najnowszą od Phalanx różnią jeszcze rewersy kart. Ja tez odpuszczam.
Elemenek
Posty: 375
Rejestracja: 27 wrz 2016, 16:29
Lokalizacja: Cracovia
Has thanked: 31 times
Been thanked: 107 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Elemenek »

Edycja Barda nie jest kompatybilna z dodatkiem. Ogolnie w mojej opini ta gra broni sie sama. Zaden dodatek nie jest potrzebny (ewentualnie jakies nowe karty jako promoski).
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Pynio »

Ha, jak nie jest? Kupiłem dodatek, a mam edycję Barda (chyba 3 edycję). Co do rewersów, to w ogole do tej gry sa koszulki wymagane przez to, że 1 "era" zazwyczaj jest znacznie częściej tasowana. Co do reszty to czemu nie jest kompatybilna?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: tomb »

Kupiłem dodatek, póki jest dostępny, mimo że w wersję fizyczną nie grałem bardzo dawno. Obstawiam, że za jakiś czas łatwiej będzie pozbyć się go, niż kupić nówkę w sklepie. Zawartość jest żałośnie niewielka, ale trudno - robiło się głupsze zakupy.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Pluck
Posty: 145
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Pluck »

tomb pisze: 12 maja 2020, 22:13 Kupiłem dodatek, póki jest dostępny, mimo że w wersję fizyczną nie grałem bardzo dawno. Obstawiam, że za jakiś czas łatwiej będzie pozbyć się go, niż kupić nówkę w sklepie. Zawartość jest żałośnie niewielka, ale trudno - robiło się głupsze zakupy.
tak - zgadzam się. Poza tym pudełko jest niepotrzebnie duże. Można było zrobić je znacznie mniejsze, zużyć mniej materiału i przy okazji to ono mogło by się mieścić w pudełku TS. A tak to nie ma szans.
akustyk
Posty: 23
Rejestracja: 04 sty 2019, 20:11
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: akustyk »

Witajcie,
Dla kompletnego laika w sensie nie grającego w żadną wersję Zimnej Wojny którą wersję polecacie? Phalanxa 5 czy Barda 4? Chciałbym zakupić tą grę ponieważ szukam cięższych tytułów dla 2 graczy. :)

Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Breżniew »

akustyk pisze: 21 maja 2020, 13:01 Witajcie,
Dla kompletnego laika w sensie nie grającego w żadną wersję Zimnej Wojny którą wersję polecacie? Phalanxa 5 czy Barda 4? Chciałbym zakupić tą grę ponieważ szukam cięższych tytułów dla 2 graczy. :)

Pozdrawiam
Mariusz
W kwestii czysto estetycznej i praktycznej:
Bard 4ed ma poręczniejsze pudełko (niski prostokąt) w stosunku do Phalanx (wysoki kwadrat). Mi się bardziej podoba design kart Barda niż Phalanx. Rewersy ma ładniejsze Phalanx, podobnie niektóre żetony np. wyścigu kosmicznego.
W kwestii zasad, to chyba obydwie edycje mają jakieś błędy.
Gdybyś brał pod uwagę nabycie dodatku Godzina Zero, to jednak powinieneś brać edycję Phalanx, bo ciężko będzie mieszać karty o różnych rewersach.
akustyk
Posty: 23
Rejestracja: 04 sty 2019, 20:11
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: akustyk »

Witajcie!
Czy ktoś z Was ma przetłumaczone na nasz język to FAQ:
https://www.gmtgames.com/nnts/FAQv5.pdf

Pozdrawiam :)
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Lubel »

akustyk pisze: 28 maja 2020, 15:48 Witajcie!
Czy ktoś z Was ma przetłumaczone na nasz język to FAQ:
https://www.gmtgames.com/nnts/FAQv5.pdf

Pozdrawiam :)
ale to chyba dotyczy edycji angielskich od GMT, w polskich edycjach Barda i Phalanxa były inne błędy.
akustyk
Posty: 23
Rejestracja: 04 sty 2019, 20:11
Has thanked: 6 times
Been thanked: 4 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: akustyk »

Lubel pisze: 29 maja 2020, 11:28
akustyk pisze: 28 maja 2020, 15:48 Witajcie!
Czy ktoś z Was ma przetłumaczone na nasz język to FAQ:
https://www.gmtgames.com/nnts/FAQv5.pdf

Pozdrawiam :)
ale to chyba dotyczy edycji angielskich od GMT, w polskich edycjach Barda i Phalanxa były inne błędy.
Zakupiłem wersję Phalanxową. Bardzo ładne wydanie. Wiem jakie są w niej błędy i zamówiłem już erratę i czekam na przesyłkę. Jeśli chodzi o to FAQ to najbardziej zależy mi na części omawiającej oddziaływanie kart na siebie na wzajem. Często są takie różne interpretacje np. Grzęzawiska (Bagno) albo Diabelskiej alternatywy (Missile Envy). Sporo poczytałem na BGG i znalazłem odpowiedzi na większość rozbieżności. Natomiast to FAQ to chyba takie kompendium które by się przydało. Znam na tyle angielski, że w wolnych chwilach to tłumaczę ...powoli ;)
Awatar użytkownika
Breżniew
Posty: 824
Rejestracja: 26 paź 2015, 12:47
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 51 times
Been thanked: 122 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Breżniew »

akustyk pisze: 29 maja 2020, 11:55
Lubel pisze: 29 maja 2020, 11:28
akustyk pisze: 28 maja 2020, 15:48 Witajcie!
Czy ktoś z Was ma przetłumaczone na nasz język to FAQ:
https://www.gmtgames.com/nnts/FAQv5.pdf

Pozdrawiam :)
ale to chyba dotyczy edycji angielskich od GMT, w polskich edycjach Barda i Phalanxa były inne błędy.
Zakupiłem wersję Phalanxową. Bardzo ładne wydanie. Wiem jakie są w niej błędy i zamówiłem już erratę i czekam na przesyłkę. Jeśli chodzi o to FAQ to najbardziej zależy mi na części omawiającej oddziaływanie kart na siebie na wzajem. Często są takie różne interpretacje np. Grzęzawiska (Bagno) albo Diabelskiej alternatywy (Missile Envy). Sporo poczytałem na BGG i znalazłem odpowiedzi na większość rozbieżności. Natomiast to FAQ to chyba takie kompendium które by się przydało. Znam na tyle angielski, że w wolnych chwilach to tłumaczę ...powoli ;)
FAQ na pewno się przyda, ale chciałbyś jakiś konkret odnośnie działania na siebie nawzajem kart i ogólnych strategii i angielski Ci nie straszny, to: NIE ZNAJDZIESZ NIC LEPSZEGO
LordMongo
Posty: 134
Rejestracja: 10 lis 2009, 16:18
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: LordMongo »

Ciekawostka z dopiero co przeprowadzonej rozgrywki (Steam): gram sowietami, połowa 6 tury, zamiatam przeciwnikiem aż miło (kontrola na bliskim wschodzie, dominacja w Azji i obu Amerykach, na minus jedynie Europa, +14 VP na moją stronę). Oponent zagrywa "Bear trap" i wyłącza mnie z gry na - uwaga - 9 (!) rund. Oczywiście w chwile później nie pozostało mi nic innego jak poddać się.

Jak tu nie kochać tej gry... he? :roll:
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: kamron6 »

Zazwyczaj jak rzucę przeciwnikowi afganistan/wietnam to od razu wychodzi pozbywając się przy okazji jakiejś wrednej karty :P

Ogólnie jak 9 razy z rzędu rzucisz 1-2 to zwykle możesz się poddać (zwykle są to rzuty na wojny i przewroty, a jak Ci żaden nie wyjdzie no to cóż ...).
Fakt jak mało się rzuca i jak istotne są rzuty jest dla mnie największą wadą tej gry.

Dlatego czekam na Imperial Struggle, bo nie ma w ogóle kostek :D
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: kamron6 »

Muszę się "pochwalić" dzisiejszą grą ze znajomym przez aplikację: przegrywałem mocno (17 punktów około), oponent dostał ode mnie eventa i wymienił dwie karty które miał. Dostał dwa punktowania. Została mu do zagrania jedna karta, przetrzymał punktowanie, wygrywam grę.

W sumie nie wiem co o tym myśleć, bo jak dla mnie zimna wojna ma tą uciążliwość, że trzeba bardzo dobrze znać karty, by nie naciąć się na jakiś dziwaczny defcon lub tego typu sytuację. Co sądzicie? Czy nie jest trochę tak, że zimna wojna mu bardzo dużą tendencję do dawania znaczącej przewagi bardziej ogranym graczom? A może jest tak w wielu grach, tylko rzadko która jest tak dobrze ograna i ma rozpisane tak wiele taktyk i strategi :P
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Vivo
Posty: 43
Rejestracja: 22 cze 2014, 16:50
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Vivo »

I to jest jedna z jej największych zalet, tj. ciągłe napięcie wynikające z tego, że nigdy nie możesz być pewien swojej wygranej (względnie przegranej). Nie spotkałem jeszcze tej cechy w żadnej innej grze.
Ja taką sytuację miałem tylko raz i do dzisiaj pamiętam jakie to wywarło na mnie wrażenie. Ta gra nadal powinna być jedynką :)
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: dave8 »

Dokładnie presja jest cały czas. Rzadko która gra dostarcza mi takich emocji.
A to że trzeba mieć ją ograną? No cóż to cecha każdego ciężkiego i dobrego euro.
Awatar użytkownika
upadly_bankowiec
Posty: 248
Rejestracja: 11 lis 2018, 13:48
Has thanked: 58 times
Been thanked: 122 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: upadly_bankowiec »

Czy IV edycja różni się od V czymś poza różnicami w tłumaczeniu? Czy wprowadzono jakieś zmiany do mechaniki?
Mój kanał na youtube na którym możesz poznać/przypomnieć sobie zasady gier.
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: mauserem »

Jakby ktoś chciał dopimpować w kosmos swoją Zimną Wojnę - może "iść w plastik fantastik" :mrgreen:
Spoiler:
Jedyne 40 dołków
BGG store
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4445
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1344 times
Been thanked: 843 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: Hardkor »

Fajne, ale w tej cenie to podstawke można było dorwać xD
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: mauserem »

Hardkor pisze: 11 sie 2020, 16:24 Fajne, ale w tej cenie to podstawke można było dorwać xD
Podstawkę i tak trzeba wyrwać, żeby było po co kupić tez 260 kawałków plastiku :mrgreen:
klpt12
Posty: 102
Rejestracja: 19 wrz 2013, 02:44
Has thanked: 5 times

Re: Twilight Struggle / Zimna Wojna (Ananda Gupta, Jason Matthews)

Post autor: klpt12 »

Dzień dobry. Przejrzałem kilka stron wątku ale nie znalazłem odpowiedzi, więc zapytam. Czy nastąpił już może dodruk edycji od phalanx? Cały czas planuję kupić tę grę, jednak błędy na planszy odłożyły zakup.
ODPOWIEDZ