Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Radeku
Posty: 167
Rejestracja: 07 lis 2011, 07:58
Lokalizacja: Gdańsk

Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Post autor: Radeku »

Witam

Zastanawiam się na wyborem między 51 stan nowa era oraz Na chwałę Rzymu.

Grać będziemy tylko w dwie osoby. Poszukujemy czegoś bardziej rozbudowanego, aczkolwiek nie za ciężkiego (głównie chodzi o czas rozgrywki). Dodatkowo lubimy rywalizację pod postacią negatywnej interakcji.

Prosiłbym o jakieś porady bądź sugestie, która gra bardzie się nadaje na dwie osoby.
Ostatnio zmieniony 07 lis 2011, 15:48 przez Radeku, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sheva
Posty: 890
Rejestracja: 22 lis 2008, 09:10
Lokalizacja: Zabrze

Re: Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe rzymu

Post autor: sheva »

Kurcze a wolisz psa czy kota? :lol: Bo to taki wybór jest :) obie gry bardzo dobre i obie różne... Jeśli jak piszesz lubicie negatywną interakcję to jest w NE a w Glory właściwie nie występuje (taka sobie szczątkowa). Nie napisałeś skąd jesteś bo najlepiej by było gdybyś mógł gdzieś zagrać w oba tytuły i sobie porównać! No i zastanów się nad Rejsem :D
Posiadam kuku na muniu, poszukuje wspólnika z fiksum dyrdum ;)
Awatar użytkownika
Radeku
Posty: 167
Rejestracja: 07 lis 2011, 07:58
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Post autor: Radeku »

Już poprawione skąd jestem :D

To w takim razie czy można by napisać jakie są róznice między nimi :). Co do Race for the Galaxy (jeśli o nią chodzi ) to nie zabardzo klimat pasuje.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Post autor: macike »

Radeku pisze:Co do Race for the Galaxy (jeśli o nią chodzi ) to nie zabardzo klimat pasuje.
Klimat? skanna nie lubi SF a przed RftG broniła się rękami i nogami. Zapytaj ją, o aktualną opinię, a także jaki jest klimat gry. Podpowiem tylko, że nie zwraca najmniejszej uwagi na te paskudne obrazki w tle. :twisted:

NChR - grałem raz, nie wciąnęło. Zdecydowanie preferuję kolejną grę pana Chudyka: Innovation. Ta u mnie deklasuje RftG, ale ja uwielbiam Civki i czuję w niej ten klimat.

51. - nie grałem w Nową Erę, a tylko w prototyp 51. tuż przed publikacją. Nie wciągnęło, ale to może być dobra gra. Z pewnością dam szansę NE, aby sprawdzić czy wciągnie.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Radeku
Posty: 167
Rejestracja: 07 lis 2011, 07:58
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Post autor: Radeku »

Poczytałem trochę na temat Race for the Galaxy i gra ma dużo pozytywnych opini. Nawet w niektórych przypadkach jest formą kultu. No cóż trzeba będzie jakoś wypróbować.
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 401
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Post autor: piechotak »

RftG możesz wypróbować w wersji komputerowej, do pobrania na tej stronie http://keldon.net/rftg/
Awatar użytkownika
Radeku
Posty: 167
Rejestracja: 07 lis 2011, 07:58
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Post autor: Radeku »

piechotak pisze:RftG możesz wypróbować w wersji komputerowej, do pobrania na tej stronie http://keldon.net/rftg/
Dzięki za informację, niedługo sobie sprawdze :)
Awatar użytkownika
vaski
Posty: 670
Rejestracja: 13 kwie 2009, 13:34
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 3 times
Been thanked: 7 times

Re: Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Post autor: vaski »

Tyle tylko, że Race'a trzeba zrozumieć, ja tą grę dopiero polubiłem, zrozumiałem dopiero po rocznej przerwie.
Moja żona też nie lubi SF, a w RftG lubi grać ;)
Pamiętam pierwsze partie, zadawałem sobie wówczas ciągle pytanie: co ludzie widzą w tej grze, przecież to przekombinowany pasjans!
Natomiast jeśli lubicie negatywną interakcję to polecam Warhammera Inwazję ;)
Awatar użytkownika
Radeku
Posty: 167
Rejestracja: 07 lis 2011, 07:58
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Post autor: Radeku »

Warhammer'a już mam i jest przez nas dość ograny, ale dzięki za propozycję.
Awatar użytkownika
Radeku
Posty: 167
Rejestracja: 07 lis 2011, 07:58
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Post autor: Radeku »

Po przeczytaniu sporej liczby opini i komentarzy zaryzykowałem i zamówiłem Race for the galaxy (choć miało być co innego). Jak uda mi się zagrać to napisze jakieś wrażenia.

Dziękuję za podpowiedzi i rady.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Post autor: Andy »

Gratuluję wyboru! Nie cierpię SF pod żadną postacią, ale gdybym miał wybierać najlepszą grę bez względu na kategorię, to RftG na pewno byłby w pierwszej trójce! :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Post autor: macike »

Radeku pisze:Po przeczytaniu sporej liczby opini i komentarzy zaryzykowałem i zamówiłem Race for the galaxy (choć miało być co innego). Jak uda mi się zagrać to napisze jakieś wrażenia.
Cały, czy tylko podstawkę? IMO podstawkę oceniam na 7, ale z 3 dodatkami doceniłem - 10. W każdej chwili z największą przyjemnością dam się namówić do gry. Co więcej na imprezach planszówkowych zdarza mi się porzucić inne gry na rzecz RftG:RvsI
Jeśli sama podstawka Cię nie zachwyci, a tylko spodoba, pograj na keldonie z dodatkami. I odkładaj kasę na dodatki. ;)
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Radeku
Posty: 167
Rejestracja: 07 lis 2011, 07:58
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Post autor: Radeku »

macike pisze:Cały, czy tylko podstawkę?
Na razie samą podstawkę, a dodatek RFtG:RvI(bo ten tylko by mnie interesował) w późniejszym czasie :)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Post autor: Andy »

Słusznie, że na razie kupujesz tylko podstawkę, lepiej wpierw sprawdzić, na ile ta gra Ci się spodoba i wtedy ewentualnie podejmować decyzję o dalszych zakupach.

Natomiast zastanawiam się nad rozpoczynaniem kupowania dodatków od RvI - autor gry gdzieś pisał, że łączenie RvI z podstawką z pominięciem Gathering Storm nie było odpowiednio testowane. Grać się pewnie da, ale nie jestem pewien, czy to działa bezproblemowo.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Post autor: macike »

Radeku pisze:Na razie samą podstawkę, a dodatek RFtG:RvI(bo ten tylko by mnie interesował) w późniejszym czasie :)
Błąd w założeniach. Popieram wpis Andy'ego - RvI tylko jako komplet z pozostałymi dodatkami.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Post autor: Andy »

macike pisze:RvI tylko jako komplet z pozostałymi dodatkami.
Co nie oznacza, że trzeba się rzucać od razu na wszystko. Lepiej dodatki oswajać kolejno. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Radeku
Posty: 167
Rejestracja: 07 lis 2011, 07:58
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Post autor: Radeku »

Andy pisze: Natomiast zastanawiam się nad rozpoczynaniem kupowania dodatków od RvI - autor gry gdzieś pisał, że łączenie RvI z podstawką z pominięciem Gathering Storm nie było odpowiednio testowane. Grać się pewnie da, ale nie jestem pewien, czy to działa bezproblemowo.
Brzmi to trochę na naciąganie „produkt C jest fajny ale będzie jeszcze lepszy gdy dokupisz produkt A i B”. Czy kupię jakikolwiek dodatek najpierw muszę stwierdzić czy sama podstawka będzie mi pasować(myślę, że mi na pewno ale czy tej drugiej połówce może być już gorzej).
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Post autor: macike »

Radeku pisze:Brzmi to trochę na naciąganie „produkt C jest fajny ale będzie jeszcze lepszy gdy dokupisz produkt A i B”. Czy kupię jakikolwiek dodatek najpierw muszę stwierdzić czy sama podstawka będzie mi pasować(myślę, że mi na pewno ale czy tej drugiej połówce może być już gorzej).
Nie wiem, jak Andy, ale zakładam, że podobnie jak ja, zysku z naciągnięcia mieć nie będziemy.
Masz keldona, możesz sprawdzić podstawkę i AFAIR dowolną kombinację dodatków zanim wydasz jakiekolwiek pieniądze.
Ja kupiłem grę albo po drugim dodatku (bo była promocja) albo już w komplecie (nie pamiętam). W ten sposób zaoszczędziłem na kosztach przesyłki. ;)
Zaręczam, że RftG i RftG:RvsI (w sensie kompletu) to zupełnie inne gry. Chociaż z bardzo podobną mechaniką. ;)
IMNSHO ze skanną mamy za sobą (choć nie ze sobą, bo raczej odmawiam grania 2p) wystarczająco dużo partii, aby twierdzić, że wiemy, co mówimy (choć w tym akurat wątku skanna nie "pości"). :)
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Post autor: macike »

Andy pisze:
macike pisze:RvI tylko jako komplet z pozostałymi dodatkami.
Co nie oznacza, że trzeba się rzucać od razu na wszystko. Lepiej dodatki oswajać kolejno. :)
Ale można kupić wszystko od razu (patrz powyżej). :twisted:
Parę osób, które wyraziło chęć nauczenia się gry wrzuciliśmy ze skanną na głęboką wodę, bo komu by się chciało oddzielić karty z dodatków. Dali radę. Czasem ułatwialiśmy rezygnując na początek (partia, dwie dla oswojenia z mechaniką) z prestiżu. No i zwykle bez przejęć, bo mało kto chce grać z przejęciami. Nie rozumiem dlaczego (tłumaczą się, że nie potrafią tego liczyć). A można przecież jak skanna grać z przejęciami i kompletnie je ignorować. Ojjjjj poszedłem w OT... sorrki.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Post autor: Andy »

macike pisze:Nie wiem, jak Andy, ale zakładam, że podobnie jak ja, zysku z naciągnięcia mieć nie będziemy.
No, niestety, ja również nie będę miał. :) Gdybym od każdej pochwały RftG dostawał choćby maleńką kwotę, byłbym już baaardzo bogatym człowiekiem! :D
macike pisze:Ale można kupić wszystko od razu
Można, jak najbardziej. Ale jeśli okaże się, że gra zupełnie nie pasuje, to straci się więcej niż w przypadku rozpoznawczego zakupu podstawki.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Post autor: macike »

Andy pisze:
macike pisze:Ale można kupić wszystko od razu
Można, jak najbardziej. Ale jeśli okaże się, że gra zupełnie nie pasuje, to straci się więcej niż w przypadku rozpoznawczego zakupu podstawki.
Jasne. To mniej więcej tak, jakbym z Tobą próbował polemizować o kupowaniu kompletu WoW. :P
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Post autor: Andy »

Nawet w przypadku WoW :P nikogo nie namawiałbym do kupna w pierwszym rzucie kompletu pudełek, boosterów i miniatur :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Post autor: macike »

Andy pisze:Nawet w przypadku WoW :P nikogo nie namawiałbym do kupna w pierwszym rzucie kompletu pudełek, boosterów i miniatur :wink:
W pierwszym rzucie namawiam do zabawy keldonem.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Radeku
Posty: 167
Rejestracja: 07 lis 2011, 07:58
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Post autor: Radeku »

Dzięki za propozycję, ale najpierw skupiam się na podstawce. Dodatki jak już napisałem to po stwierdzeniu czy gra nam pasuje
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Wybór pomiędzy 51 stan, a Na chwałe Rzymu

Post autor: Andy »

Cytując klasyka: "I to jest słuszna koncepcja!" :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
ODPOWIEDZ