Talisman Magia i Miecz - pytania, zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Theylen
Posty: 5
Rejestracja: 14 wrz 2020, 23:37

Talisman podstawa

Post autor: Theylen »

Hej mam pytanie odnośnie zasad do gry Talisman magia i miecz :)

Ruszam się na pole ( WYLOSUJ 1 KARTĘ / Nie losujesz karty jeśli jakaś już się na niej tutaj znajduję) na tym polu znajdują się karty:
1. Nieznajomy - zostań tu do końca gry....
LUB
2. Miejsce - zostań tu do końca gry...

Co powinienem zrobić ?

1. Wylosować kartę potem zrobić akcje opisaną w Nieznajomym lub Miejscu.
2. Wykonać akcje opisaną w Nieznajomym lub Miejscu potem wylosować kartę.
3. Wykonuje tylko akcje z Nieznajomym lub Miejscem.

Czy może jeszcze coś innego :)
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Talisman podstawa

Post autor: Qrzy »

Theylen pisze: 22 wrz 2020, 22:55 Hej mam pytanie odnośnie zasad do gry Talisman magia i miecz :)

Ruszam się na pole ( WYLOSUJ 1 KARTĘ / Nie losujesz karty jeśli jakaś już się na niej tutaj znajduję) na tym polu znajdują się karty:
1. Nieznajomy - zostań tu do końca gry....
LUB
2. Miejsce - zostań tu do końca gry...

Co powinienem zrobić ?

1. Wylosować kartę potem zrobić akcje opisaną w Nieznajomym lub Miejscu.
2. Wykonać akcje opisaną w Nieznajomym lub Miejscu potem wylosować kartę.
3. Wykonuje tylko akcje z Nieznajomym lub Miejscem.

Czy może jeszcze coś innego :)

Jeśli tekst opisujący to pole nie jest wystarczająco jasny, to instrukcja na stronie 9 już nie zostawia pola żadnym wątpliwościom. ;)
Theylen
Posty: 5
Rejestracja: 14 wrz 2020, 23:37

Re: Talisman podstawa

Post autor: Theylen »

Qrzy pisze: 23 wrz 2020, 00:38
Theylen pisze: 22 wrz 2020, 22:55 Hej mam pytanie odnośnie zasad do gry Talisman magia i miecz :)

Ruszam się na pole ( WYLOSUJ 1 KARTĘ / Nie losujesz karty jeśli jakaś już się na niej tutaj znajduję) na tym polu znajdują się karty:
1. Nieznajomy - zostań tu do końca gry....
LUB
2. Miejsce - zostań tu do końca gry...

Co powinienem zrobić ?

1. Wylosować kartę potem zrobić akcje opisaną w Nieznajomym lub Miejscu.
2. Wykonać akcje opisaną w Nieznajomym lub Miejscu potem wylosować kartę.
3. Wykonuje tylko akcje z Nieznajomym lub Miejscem.

Czy może jeszcze coś innego :)

Jeśli tekst opisujący to pole nie jest wystarczająco jasny, to instrukcja na stronie 9 już nie zostawia pola żadnym wątpliwościom. ;)

No chyba skoro pytam to znaczy że mam dylemat i nie wiem ? Nie prościej mi jest napisać odpowiedź na pytanie a nie przedłużać niepotrzebnie ?
Awatar użytkownika
Qrzy
Posty: 863
Rejestracja: 05 lut 2017, 19:15
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 65 times
Been thanked: 113 times
Kontakt:

Re: Talisman podstawa

Post autor: Qrzy »

Theylen pisze: 23 wrz 2020, 10:19 No chyba skoro pytam to znaczy że mam dylemat i nie wiem ? Nie prościej mi jest napisać odpowiedź na pytanie a nie przedłużać niepotrzebnie ?
Przepraszam, wyciąłem i zapomniałem wkleić fragment postu. :D
instrukcja strona 9 pisze: Jeśli na danym obszarze znajdują się już
jakieś karty (np. karty Przygód, Ekwipunku lub Zaklęć), gracz losuje
tylko tyle kart Przygód, aby na danym obszarze było ich w sumie
tyle, ile wynika z polecenia zawartego na tym obszarze.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1014 times
Been thanked: 492 times

Re: Talisman - Pytania

Post autor: Miszon »

Właściwie to sam sobie odpowiedziałeś:
( WYLOSUJ 1 KARTĘ / Nie losujesz karty jeśli jakaś już się na niej tutaj znajduję)
I trzeba pamiętać że zwykle zasady z kart/planszy są ważniejsze niż z instrukcji, więc nawet nie trzeba zaglądać do instrukcji.

To prosta gra, wystarczy rzucać kostką i robić to, co przeczytamy.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Talisman - Pytania

Post autor: Bludgeon »

Miszon pisze: 23 wrz 2020, 21:21 Właściwie to sam sobie odpowiedziałeś:
( WYLOSUJ 1 KARTĘ / Nie losujesz karty jeśli jakaś już się na niej tutaj znajduję)
I trzeba pamiętać że zwykle zasady z kart/planszy są ważniejsze niż z instrukcji, więc nawet nie trzeba zaglądać do instrukcji.

To prosta gra, wystarczy rzucać kostką i robić to, co przeczytamy.
To powinna być prosta gra, ale taką nie do końca jest, z 30 stronami zasad. (a powinna mieć z 10)
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
Maniik96
Posty: 5
Rejestracja: 04 gru 2021, 15:08

Talisman Magia i Miecz - podstawka cechy charakteru poszukiwacza

Post autor: Maniik96 »

Witajcie. Mam pyt. dot. cech charakteru ponieważ coś mi tutaj nie gra, a nie moge nigdzie znaleźć odpowiedzi w instrukcji.

Otóż, w pudełku znajdują się 4 karty charakteru po jednej stronie strona dobra, po drugiej strona zła.

Według instrukcji, karty te dajemy tylko poszukiwaczom, którzy zmienili charakter np. Elf na start jest dobry, wiec karty "dobry" mu nie dajemy, ale kiedy zamieni się w złego to dajemy mu odwróconą kartę "zły"
No i wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że co w przypadku kiedy Elf zostaje neutralny?? Takich kart w pudełku nie ma.

Jeśli jednak pójdziemy tokiem myślenia, że poszukiwać neutralny karty nie dostaje, zły poszukiwać dostaje karte "zły", a dobry poszukiwać "dobry" to dalej jest problem, ponieważ mamy tylko 4 karty cech w pudełku. Jeśli hipotetycznie gramy w 6 osób i mamy 4 bohaterów dobrych i 2 neutralnych i w przeciągu kilku rund wszyscy staną się źli to nie mam dla wszystkich kart zmiany cechów.

Czy ktoś mi może dokładnie wytłumaczyć jak rozdaje się te karty cech i jak to powinno wyglądać?
Awatar użytkownika
anonim
Posty: 232
Rejestracja: 01 paź 2005, 14:20
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 48 times

Re: Talisman Magia i Miecz - podstawka cechy charakteru poszukiwacza

Post autor: anonim »

Z tego co pamiętam w podstawce nie da się stać neutralnym dopiero w którymś dodatku masz taką możliwość i tam powinny być odpowiednie karty. W starej Magii i miecz neutralnym można było się stać dopiero w dodatku Miasto. Gra jest przewidziana dla 4 osób stąd masz tylko 4 karty, oczywiście można grać w więcej bo jedynie ilość bohaterów cię ogranicza a ich jest dużo. Jeśli brakuje ci kart charakterów to je sobie dorób lub w jakiś inny sposób zaznaczaj zmianę charakteru.
(S)Ghost Stories z dodatkiem Black secret, Pan tu nie stał.
Maniik96
Posty: 5
Rejestracja: 04 gru 2021, 15:08

Re: Talisman Magia i Miecz - podstawka cechy charakteru poszukiwacza

Post autor: Maniik96 »

anonim pisze: 16 gru 2021, 12:04 Z tego co pamiętam w podstawce nie da się stać neutralnym dopiero w którymś dodatku masz taką możliwość i tam powinny być odpowiednie karty. W starej Magii i miecz neutralnym można było się stać dopiero w dodatku Miasto. Gra jest przewidziana dla 4 osób stąd masz tylko 4 karty, oczywiście można grać w więcej bo jedynie ilość bohaterów cię ogranicza a ich jest dużo. Jeśli brakuje ci kart charakterów to je sobie dorób lub w jakiś inny sposób zaznaczaj zmianę charakteru.
"Gra jest przewidziana dla 4 osób stąd masz tylko 4 karty..." No własnie na pudełku jest napisane 2-6 graczy. Ale dziękuje i tak za informację. Coś się wymyśli :D
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Talisman Magia i Miecz - podstawka cechy charakteru poszukiwacza

Post autor: rastula »

Maniik96 pisze: 16 gru 2021, 12:19
anonim pisze: 16 gru 2021, 12:04 Z tego co pamiętam w podstawce nie da się stać neutralnym dopiero w którymś dodatku masz taką możliwość i tam powinny być odpowiednie karty. W starej Magii i miecz neutralnym można było się stać dopiero w dodatku Miasto. Gra jest przewidziana dla 4 osób stąd masz tylko 4 karty, oczywiście można grać w więcej bo jedynie ilość bohaterów cię ogranicza a ich jest dużo. Jeśli brakuje ci kart charakterów to je sobie dorób lub w jakiś inny sposób zaznaczaj zmianę charakteru.
"Gra jest przewidziana dla 4 osób stąd masz tylko 4 karty..." No własnie na pudełku jest napisane 2-6 graczy. Ale dziękuje i tak za informację. Coś się wymyśli :D
mechanika gry praktycznie nie ogranicza ilości osób...ale w podstawce masz pewnie rzeczy tylko razy 4 ...np 4 żaby
Maniik96
Posty: 5
Rejestracja: 04 gru 2021, 15:08

Re: Talisman Magia i Miecz - podstawka cechy charakteru poszukiwacza

Post autor: Maniik96 »

rastula pisze: 16 gru 2021, 12:37
Maniik96 pisze: 16 gru 2021, 12:19
anonim pisze: 16 gru 2021, 12:04 Z tego co pamiętam w podstawce nie da się stać neutralnym dopiero w którymś dodatku masz taką możliwość i tam powinny być odpowiednie karty. W starej Magii i miecz neutralnym można było się stać dopiero w dodatku Miasto. Gra jest przewidziana dla 4 osób stąd masz tylko 4 karty, oczywiście można grać w więcej bo jedynie ilość bohaterów cię ogranicza a ich jest dużo. Jeśli brakuje ci kart charakterów to je sobie dorób lub w jakiś inny sposób zaznaczaj zmianę charakteru.
"Gra jest przewidziana dla 4 osób stąd masz tylko 4 karty..." No własnie na pudełku jest napisane 2-6 graczy. Ale dziękuje i tak za informację. Coś się wymyśli :D
mechanika gry praktycznie nie ogranicza ilości osób...ale w podstawce masz pewnie rzeczy tylko razy 4 ...np 4 żaby
Rzeczywiście, masz racje. Ale to np. w dodatkach dodają dodatkowe żaby dla wiekszej ilości graczy?
No bo to w sumie bez sensu gra piszę 2-6 graczy, a wszystko przygotowane dla 4 graczy :shock:
Maniik96
Posty: 5
Rejestracja: 04 gru 2021, 15:08

Re: Talisman Magia i Miecz - podstawka cechy charakteru poszukiwacza

Post autor: Maniik96 »

Chyba ze na wiekszą ilość graczy to musisz sobie sam dodrukować :lol:
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Talisman Magia i Miecz - podstawka cechy charakteru poszukiwacza

Post autor: rastula »

Maniik96 pisze: 16 gru 2021, 12:42 Chyba ze na wiekszą ilość graczy to musisz sobie sam dodrukować :lol:
prawdopodobieństwo że wszyscy zostaną żabami jest raczej małe ...

W grach często jest tak , że niektóre nieograniczone surowce "można zastąpić dowolnymi substytutami" - nigdy mi się to nie zdażyło ale taki zapis występuje całkiem często.
Awatar użytkownika
Bludgeon
Posty: 605
Rejestracja: 05 kwie 2013, 10:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 67 times
Been thanked: 88 times

Re: Talisman Magia i Miecz - podstawka cechy charakteru poszukiwacza

Post autor: Bludgeon »

Maniik96 pisze: 16 gru 2021, 12:42 Rzeczywiście, masz racje. Ale to np. w dodatkach dodają dodatkowe żaby dla wiekszej ilości graczy?
No bo to w sumie bez sensu gra piszę 2-6 graczy, a wszystko przygotowane dla 4 graczy :shock:
Nie, ale też nie ma takiej potrzeby. Na ponad 400 partii 3 ropuchy widziałem raz, a 2 na raz tylko kilka razy. 4 na raz nie widziałem nigdy.
Everything you do, think, or say
is in the pill you took today
zmiejek
Posty: 2
Rejestracja: 18 lut 2021, 10:35

Re: Talisman Magia i Miecz - pytania, zasady

Post autor: zmiejek »

Obrońca (wróg- kultysta) vs Chwilowa zmiana (zaklęcie)

Mam zły charakter.
Wylosowalem obrońcę więc:
Jeśli jestem zły ma siłę 9.
Jeśli jestem dobry ma siłę 3.

Rzucam zaklęcie chwilowa zmiana charakteru w dowolnym momencie i staje się dobry.

1. Czy obrońca ma siłę 9 bo najpierw rozpatrzylem kartę przygody obrońca ma siłę 9 i dopiero potem zmieniłem charakter zaklęciem?
2. Czy też obrońca ma siłę 3 bo zaklęcie działa w chwili po wyciągnięciu karty a przed jej rozpatrzeniem?

Proszę o uargumentowane odpowiedzi bo toczy się poważna dyskusja na ten temat.

Argumenty #2
- zaklęcie nie ma "numeru zdarzenia"
- ma to sens fabularny: zła postać udaje dobra przed obrońca przy pomocy magii
- jest czar "sfera stagnacji" który rzuca się po odczytaniu karty ale przed rozpatrzeniem.

Argument #1
- Skoro przeczytałem spotkanie to już siła wroga się dopasowała do warunków, a tylko sama walka jest rozpatrzeniem karty.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Talisman Magia i Miecz - pytania, zasady

Post autor: litk »

Czy grajac w dodatek Zwiastun razem z Wilkolakiem, to czy Ksiezycowe zdarzenie rowniez aktywuje Proroka, czy tylko zwykle Zdarzenia? :D
Awatar użytkownika
Coval
Posty: 72
Rejestracja: 20 maja 2009, 19:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 21 times

Pytanie o zasady do STAREJ Magii i Miecz

Post autor: Coval »

Cześć

Właśnie poznałem na imprezie firmowej super fajnego typa który twierdzi że rozegrał ponad 100 gier z rodziną w STARĄ Magię i Miecz. Założyliśmy się o 2 PLN że: Wygrał kiedyś tą grę w 2 rundach. Temu nie przeczę przy czym ja twierdzę że coś z zasadami pomieszali. Mówił że grał Astropatą. W pierwszej rundzie trafił na Koronę Władzy, ale na koronę władzy chyba trzeba było mieć Talisman w ekwipunku, a nawet jak go jakoś zdobył w pierwszej rundzie to pole korony władzy z tego co pamiętam mówi "wybierz gracza rzuć kostką itd." Zakładając że zawsze trafia a gracze się nie leczą to i tak trwa kilka co najmniej rund.

Błagam pomóżcie. Mam dwójkę dzieci i nie stać mnie na 2 PLN o które się Założyliśmy.

Pozdrawiam Przemek Coval Kowalski
Przyszły premier i/lub prezydent wszystkich Polaków.
I've had worst!
Awatar użytkownika
MaxiLager
Posty: 30
Rejestracja: 30 gru 2016, 21:30
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Re: Talisman Magia i Miecz - pytania, zasady

Post autor: MaxiLager »

Talizman potrzebny jest tylko, aby wejść do Doliny Ognia. Na Koronie Władzy nie trzeba go mieć :shock:
Hunting Season Opens Again
Dante
Posty: 38
Rejestracja: 09 sie 2015, 00:12
Has thanked: 10 times
Been thanked: 5 times

Re: Pytanie o zasady do STAREJ Magii i Miecz

Post autor: Dante »

Coval pisze: 05 paź 2023, 21:31 Cześć

Właśnie poznałem na imprezie firmowej super fajnego typa który twierdzi że rozegrał ponad 100 gier z rodziną w STARĄ Magię i Miecz. Założyliśmy się o 2 PLN że: Wygrał kiedyś tą grę w 2 rundach. Temu nie przeczę przy czym ja twierdzę że coś z zasadami pomieszali. Mówił że grał Astropatą. W pierwszej rundzie trafił na Koronę Władzy, ale na koronę władzy chyba trzeba było mieć Talisman w ekwipunku, a nawet jak go jakoś zdobył w pierwszej rundzie to pole korony władzy z tego co pamiętam mówi "wybierz gracza rzuć kostką itd." Zakładając że zawsze trafia a gracze się nie leczą to i tak trwa kilka co najmniej rund.

Błagam pomóżcie. Mam dwójkę dzieci i nie stać mnie na 2 PLN o które się Założyliśmy.

Pozdrawiam Przemek Coval Kowalski
Przyszły premier i/lub prezydent wszystkich Polaków.
Nie trzeba mieć talizmana aby wejść na koronę władzy. Są też alternatywne zakończenia gry i z tego co kojarzę jest takie, że pierwszy kto dotrze na koronę władzy wygrywa (nie chcę mi się wyciągać z szafy pudełek i sprawdzać jakie to zakończeniem).

Doczytam, że w starej więc na 99% było takie alternatywne zakończenie w dodatku podziemia.
Awatar użytkownika
anonim
Posty: 232
Rejestracja: 01 paź 2005, 14:20
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 48 times

Re: Talisman Magia i Miecz - pytania, zasady

Post autor: anonim »

Skoro był Astropatą to zaczynał grę w kosmicznej otchłani a tam jest karta Otchłani wszechmocna istota która po rzuceniu szóstki teleportuje cię gdziekolwiek, nawet na koronę władzy. Jeśli grał na zasadzie że wystarczy tylko dojść do korony władzy by wygrać to może wygrać w dwóch rundach a nawet w jednej. Mogli też gracze poddać rozgrywkę bo i tak czar rozkaz zabiłby ich zanim zdążyli by dojść do korony władzy i zabić Astropatę. Talizman jest potrzebny do przejścia doliny ognia a on jej nie przechodził więc go nie potrzebował.
Przykro mi zakład przegrałeś.
(S)Ghost Stories z dodatkiem Black secret, Pan tu nie stał.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1014 times
Been thanked: 492 times

Re: Talisman Magia i Miecz - pytania, zasady

Post autor: Miszon »

Haha, zarąbista sytuacja - i ktoś mówi, że w MiM gra się długo! :mrgreen:
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Talisman Magia i Miecz - pytania, zasady

Post autor: bdm »

Dla dobra gry powinno się z pomocą wszechmocnej istoty teleportować wszędzie poza polem z koroną władzy. :D

edit: a najlepiej wszędzie poza wewnętrzną krainą.

Nie grałem w MiM sto lat ale dziwię się, że nie ma na to żadnej erraty. Karta grubo przegięta choć prawdopodobieństwo wyciągnięcia jej i wyrzucenia akurat szczęśliwej szóstki znikome.
Ostatnio zmieniony 06 paź 2023, 20:55 przez bdm, łącznie zmieniany 1 raz.
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1014 times
Been thanked: 492 times

Re: Talisman Magia i Miecz - pytania, zasady

Post autor: Miszon »

Ale jeśli komuś się śpieszy? ;-)
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Talisman Magia i Miecz - pytania, zasady

Post autor: bdm »

To nie gra w MiM. :)

Pamiętam, że nam dnia brakło żeby skończyć. :lol:
Miszon
Posty: 2515
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1014 times
Been thanked: 492 times

Re: Talisman Magia i Miecz - pytania, zasady

Post autor: Miszon »

Nam dwóch weekendów.
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
ODPOWIEDZ