3-4 (rzadko 5) osobowe, niezależne językowo Euro

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Grzegorz973
Posty: 122
Rejestracja: 30 maja 2007, 20:47
Lokalizacja: Kwidzyn

3-4 (rzadko 5) osobowe, niezależne językowo Euro

Post autor: Grzegorz973 »

Ku memu zaskoczeniu udało mi się wciągnąć rodzinę w gry planszowe. :) Do tej pory nie interesowałem się Euro, bo i nie miałem zbytnio do nich grupy - moja raczej gustuje w produktach spod znaku FFG.

Tak więc, mógłby ktoś pomóc przy wyborze? Poszukuję:
-gry dobrze chodzącej na 3-4 osoby (możliwość gry na 5 to mało istotny bonus)
-po polsku/niezależnej językowo
-gry łatwej, ale nie prostackiej (rodzina poradziła sobie bez problemu z Zagładą Atlantydy)
-gra nie musi współpracować z dziećmi (bo i brzdąców już nie ma)
-dobrze by było, gdyby czas gry mieścił się w 90 minutach
-raczej z namacalną rywalizacją/elementem negatywnej interakcji - coś czuję, że "każdy sobie" może być nudne

Po krótkich poszukiwaniach, spodobało mi się Survive: Escape from Atlantis, ale niestety niedostępne i dosyć drogie. :(
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: 3-4 (rzadko 5) osobowe, niezależne językowo Euro

Post autor: MattCarnall »

Polecam grę Magnum Sal. Działa idealnie na 4, przy czym w trójkę gra się nieźle. Gra posiada interakcję i czuć to w grze, nie jest prostacka, a jej mechanizmy to typowa euro gra na dużym poziomie. Polecam, bo to naprawdę świetna uczta na stole planszówkowych wyjadaczy. Poczytaj recenzje i opinie.

Też niedawno miałem taki problem jak Ty. Którą euro wybrać, aby zachęcić współgraczy. Przeglądałem różne pozycje i to właśnie MS okazał się najtrafniejszym tytułem.
ozzman1

Re: 3-4 (rzadko 5) osobowe, niezależne językowo Euro

Post autor: ozzman1 »

Wątek http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =43&t=6212 powinien dać Ci odpowiedzi na pytania, sekcje "ambitniejsze tytuły warte zainteresowania"

Ogólnie z tego co mam/grałem mógłbym polecić Rattusa (dużo negatywnej interakcji, świetna regrywalność), ale na 5os trzeba dokupić dodatek. Na 5 osób jest Na Chwałę Rzymu - genialna gra, ale negatywna interakcja jest tam mniejsza. Jest jeszcze Olympos - łatwo dostać w dobrej cenie na forum - spora rywalizacja i interakcja.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: 3-4 (rzadko 5) osobowe, niezależne językowo Euro

Post autor: maciejo »

Ozywiście tylko Szogun :!: spełni Twoje oczekiwania z jednym malutkim wyjątkiem.Musisz dołożyć ok 30 min. do czasu rozrywki :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: 3-4 (rzadko 5) osobowe, niezależne językowo Euro

Post autor: Edwardo »

chciałem napisać Shogun ale.... już mnie maciejo ubiegł...
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Grzegorz973
Posty: 122
Rejestracja: 30 maja 2007, 20:47
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: 3-4 (rzadko 5) osobowe, niezależne językowo Euro

Post autor: Grzegorz973 »

Dzięki za propozycje, obadam na spokojnie instrukcje i coś zakupię. Shoguna ma kolega, to postaram się pożyczyć i pokazać rodzinie, chociaż obawiam się wieży... Dla mnie był to naprawdę zacny bajer, ale nie wiem czy nie będzie frustrować taty. :)
Awatar użytkownika
paratech23
Posty: 14
Rejestracja: 01 kwie 2010, 14:27
Lokalizacja: Wrocław

Re: 3-4 (rzadko 5) osobowe, niezależne językowo Euro

Post autor: paratech23 »

Polecam klasyka - Puerto Rico. Każdy buduje na własnym poletku ale jest negatywna interakcja podczas załadunku statków. Chodzi dobrze od 3 osób.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: 3-4 (rzadko 5) osobowe, niezależne językowo Euro

Post autor: maciejo »

Grzegorz973 pisze:Dzięki za propozycje, obadam na spokojnie instrukcje i coś zakupię. Shoguna ma kolega, to postaram się pożyczyć i pokazać rodzinie, chociaż obawiam się wieży... Dla mnie był to naprawdę zacny bajer, ale nie wiem czy nie będzie frustrować taty. :)
Też jestem tatą i to podwójnym i mnie nie frustruje :wink: Powiem więcej jara mnie nieprzyzwoicie za każdym razem gdy mam tam wrzucić te malusie kosteczki :lol:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: 3-4 (rzadko 5) osobowe, niezależne językowo Euro

Post autor: charlie »

Puerto Rico będzie najlepsze, jeszcze Agricola, ale czasami się dłuży. Z karcianek zdecydowanie Na Chwałę Rzymu.
Awatar użytkownika
Zimoch
Posty: 251
Rejestracja: 28 lut 2005, 15:37
Lokalizacja: Kwidzyn\Łódź

Re: 3-4 (rzadko 5) osobowe, niezależne językowo Euro

Post autor: Zimoch »

Hej.

Z kategorii krótszych gier polecam :

Ostatnio znalazłem super gierke na 4ry - 5 osób - nazywa sie China - 40 min i po grze. Fajne Territory Control, Hand Management - niezależna językowo

Puerto Rico - poprawne Euro - chyba mi się już lekko przejadło, ale zagrać - zagram. Dosyć dużo tłumaczenia na początku, ale jak zatrybi to gra się fajnie . Może się nie podobać efekt king makingu (jak ktoś nie umie grać to ułatawia gre swojemu graczowi po lewej)

Wallace'owski Tinner Trail - w miarę szybkie euro z elementem losowym; lubie wallace'a i chyba dlatego lubię tą grę - niektórzy psioczą na losowość ale mi się tam podoba.Mechanika: Licytacje , troche territory controll

Roll Through the Ages. - Rozwijasz swoją cywilizacje w epoce bronzu. Prosta (ale nie prostacka) szybka turlanina kostkowa z decyzjami (ale niestety nie po polsku - choć symbole są niezależne jeżykowe , to już data sheet tak) .

Race For The Galaxy - zamknieta karcianka z bardzo duza iloscią dróg do zwycięstwa (jest wersja na kompa wygoogluj "keldon") - jej problem to wysokiu próg wejścia - ale jak się uda gwarantuje wiele fajnych rozgrywek - gra po obeznaniu się z zasadami niezależna językowo.

PS. Jak chcesz to ci coś pożycze z w/w :)
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: 3-4 (rzadko 5) osobowe, niezależne językowo Euro

Post autor: B »

Rok Smoka
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: 3-4 (rzadko 5) osobowe, niezależne językowo Euro

Post autor: gafik »

Puerto Rico to jest to, czego wam trzeba!

Mnie jeszcze wgniata Automobile i El Grande.

Popatrz jeszcze na Filary Ziemi - najlżejsza z tych co wymieniłem.
Awatar użytkownika
kajman
Posty: 126
Rejestracja: 19 cze 2011, 15:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: 3-4 (rzadko 5) osobowe, niezależne językowo Euro

Post autor: kajman »

A ja polecam (już któryś raz ;)) Speicherstadt. Ma tego, czego chciałbyś od gry: 3-5 osób, czas rozgrywki około 60 minut, proste zasady, ale moim zdaniem prostacka nie jest, całkowicie niezależna językowo. Negatywna interakcja polega na tym, że chcąc nabyć kartę (gra właściwie polega na nabywaniu kart - kart, które dają punkty zwycięstwa, przynoszą pieniądze, kart kontraktów, kart, na których leżą znaczniki towarów potrzebne do wypełnienia kontraktów itp.) ustawiamy swoich pracowników za odpowiednią kartą. Osoba, która położyla pierwszego pracownika za daną kartą, może ją nabyć za cenę równą ilości pracowników stojących nad kartą, a zatem jeśli ktoś bardzo chce, może nam uniemożliwić zakup karty a sam nabyć ją prawie za darmo ;) Testowaliśmy grę na wielu osobach i wszystkim bardzo się podobała.
Ostatnio zmieniony 28 sty 2012, 15:35 przez kajman, łącznie zmieniany 1 raz.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: 3-4 (rzadko 5) osobowe, niezależne językowo Euro

Post autor: schizofretka »

Chciałbym polecić Cubę, ale negatywnej interakcji tam nie ma. Może Egizia? Też niewiele, ale jednak akcje jednego gracza mają większy wpływ na resztę.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: 3-4 (rzadko 5) osobowe, niezależne językowo Euro

Post autor: FortArt »

Ze zdziwieniem stwierdzam, że padło mnóstwo nazw gier, gdzie każdy gra sam sobie i co najwyżej żeton ktoś Ci podbierze, a nadal nie wymieniono Small World. Idealnie spełnia Opisane przez Ciebie warunki. Gra polega na podbijaniu terenów. Plansza jest zawsze ciut przyciasna (są 4 plansze od 2 do 5 osób), więc przestrzeń życiową zdobywasz na sąsiadach. Ukryta punktacja więc walka do końca i nikt nie robi za statystę. 280 kombinacji cech i ras powoduje, że każda rozgrywka jest inna, a jeśli tego ci mało to jeszcze jest kilka dodatków z nowymi cechami i rasami.

Zawsze wart uwagi jest Tikal, ale nie spełnia warunku o 5 osobach.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
piechotak
Posty: 401
Rejestracja: 17 gru 2007, 21:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Re: 3-4 (rzadko 5) osobowe, niezależne językowo Euro

Post autor: piechotak »

Eufrat i Tygrys - na pewno spełnia warunek namacalnej rywalizacji, działa na 3-4 osoby. Co prawda w 90 minut ciężko będzie się zmieścić, ale 2h to raczej max.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1803
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Re: 3-4 (rzadko 5) osobowe, niezależne językowo Euro

Post autor: Legun »

Lżej a dalej niebanalnie:
- Modern Art
- 7 Cudów
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
ODPOWIEDZ