Twilight Struggle( Zimna Wojna) - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: sidmeier »

Dziękuję. A mieliście kiedyś taką sytuację: ZSRR gra kartę i z 18 PZ zdobywa 20 PZ, ale USA ma kartę dającą np. 1 PZ, czy po dżentelmeńsku pozwalamy dograć rundę USA i obniżamy na 19 PZ czy zaś uzyskanie w dowolnym momencie jako pierwszy 20 PZ NATYCHMIAST i bezwarunkowo kończy grę? Nie ma tego w instrukcji, zdaje się.
azz
Posty: 700
Rejestracja: 12 kwie 2014, 00:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: azz »

Instrukcja 10.3.1 pisze:Kiedy znacznik PZ znajdzie się na polu 20 jednego
z supermocarstw, gra kończy się i ten gracz zostaje zwycięzcą.
Uwaga: Wszystkie PZ, które zostały zdobyte podczas wydarzeń
lub kart „Kulminacja napięć w...” muszą zostać przyznane (dla
obu graczy) przed określeniem automatycznego zwycięstwa.
Gra się od razu kończy, nie ma dogrywania.
Wspomogę rabatem 11% Planszostrefa, 7% 3Trolle
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prezestomek »

sidmeier pisze:Czemu 5 a nie 6? Nie może być na pewno 6?
5 jeśli bez VR, 6 jeśli z VR
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1099
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 646 times
Been thanked: 523 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Harun »

Mam pytanie, przepraszam jeśli było, a przeoczyłem

Karta 86 North sea oil. Nie wiem jaka nazwa jest w polskiej wersji.

O co chodzi z możliwością zagrania 8 kart. Przecież i tak zagrywam w late war 8 kart.
Będę wdzięczny za łopatologiczne wytłumaczenie.
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Valarus »

Harun pisze:Mam pytanie, przepraszam jeśli było, a przeoczyłem

Karta 86 North sea oil. Nie wiem jaka nazwa jest w polskiej wersji.

O co chodzi z możliwością zagrania 8 kart. Przecież i tak zagrywam w late war 8 kart.
Będę wdzięczny za łopatologiczne wytłumaczenie.
Zagrywasz headline + 7 rund. North sea oil pozwala Ci zagrać 8 rundę, czyli 9 kartę.

Warto pamiętać, że headline (wydarzenie dekady) nie jest rundą, czyli np. nie odpala się w nim efekt Noradu.
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Lubel »

godpuppet pisze:
Indar pisze:A przewroty w zwykłych krajach też nie zwiększają ilości punktów DM?
Wszystkie przewroty zwiększają, nieważne w jakich państwach
DM zwiększają wszystkie przewroty, natomiast tylko przewroty w państwach strategicznych zmieniają DEFCON.
Salvadore21

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Salvadore21 »

Pytanie
Karta stanowi, dołoż znacznik wpływu w dowolnych państwach w Europie zachodniej, ale nie więcej niż 1 znacznik. A jeśli to państwo jest kontrolowane Przez ZSRR to można tam dołożyć znacznik 1 wpływu? Czy też obowiązują zasady, że do Państwa dokłada się 2 znaczniki aż zniknie kontrola ZSRR?
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: godpuppet »

można dokładać w kontrolowanych przez przeciwnika, wydarzenia omijają regułę o 2 PW w kontrolowanych państwach i są często jedynym sposobem, żeby się do takich państw dostać
All work and no play makes Jack a dull boy!
pitgar
Posty: 8
Rejestracja: 03 sie 2015, 13:47

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: pitgar »

Sillmarillion pisze:Dzięki za posta, godpuppet, rozwiał on wiele wątpliwości :)

2. Kwestia zmian sojuszy i przewrotów. Wydawało mi się, że przy Defcon 4 nie można ich dokonywać w Europie, przy 3 w Azji itd. Na stronie "twilightstrategy" natomiast znalazłem coś takiego:
"The current DEFCON affects what regions are able to be couped / realigned. Europe at DEFCON 5 only, Asia at DEFCON 4 and higher, Middle East at DEFCON 3 and higher. The Mid War regions can always be couped or realigned.Note that this is distinct from DEFCON dropping by a level each time you coup a battleground. At DEFCON 3 you may coup a Middle East or Mid War region battleground, but not an Asian non-battleground. At DEFCON 2, you cannot coup a battleground anywhere in the world, but you may coup any non-battleground in Mid War regions (but not a non-battleground in the Middle East or Asia). At DEFCON 2, you may also conduct realignments in Mid War regions, but not any other region."
Co to znaczy? Że mimo Defcon 3 mogę przykładowo dokonać przewrotu w państwie nie-strategicznym w Azji? Nie do końca rozumiem co to znaczy battleground w tym przypadku.
Pozdrawiam!
Witam. Chciałbym zapytać skąd wzięła się ta zasada o możliwości dokonywania przewrotów w państwach niestrategicznych od okresu Apogeum Wojny. Czy jest to jakaś fanowska zasada, bo w instrukcji nie znalazłem nic na ten temat.

Dziękuje i pozdrawiam

Żródło: http://twilightstrategy.com/glossary/
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: KubaP »

pitgar pisze:
Sillmarillion pisze:Dzięki za posta, godpuppet, rozwiał on wiele wątpliwości :)

2. Kwestia zmian sojuszy i przewrotów. Wydawało mi się, że przy Defcon 4 nie można ich dokonywać w Europie, przy 3 w Azji itd. Na stronie "twilightstrategy" natomiast znalazłem coś takiego:
"The current DEFCON affects what regions are able to be couped / realigned. Europe at DEFCON 5 only, Asia at DEFCON 4 and higher, Middle East at DEFCON 3 and higher. The Mid War regions can always be couped or realigned.Note that this is distinct from DEFCON dropping by a level each time you coup a battleground. At DEFCON 3 you may coup a Middle East or Mid War region battleground, but not an Asian non-battleground. At DEFCON 2, you cannot coup a battleground anywhere in the world, but you may coup any non-battleground in Mid War regions (but not a non-battleground in the Middle East or Asia). At DEFCON 2, you may also conduct realignments in Mid War regions, but not any other region."
Co to znaczy? Że mimo Defcon 3 mogę przykładowo dokonać przewrotu w państwie nie-strategicznym w Azji? Nie do końca rozumiem co to znaczy battleground w tym przypadku.
Pozdrawiam!
Witam. Chciałbym zapytać skąd wzięła się ta zasada o możliwości dokonywania przewrotów w państwach niestrategicznych od okresu Apogeum Wojny. Czy jest to jakaś fanowska zasada, bo w instrukcji nie znalazłem nic na ten temat.

Dziękuje i pozdrawiam

Żródło: http://twilightstrategy.com/glossary/
To skrót myślowy. Mid-War regions to te, których karty punktacji wchodzą dopiero w Apogeum Wojny.
pitgar
Posty: 8
Rejestracja: 03 sie 2015, 13:47

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: pitgar »

KubaP pisze:
pitgar pisze:
Sillmarillion pisze:Dzięki za posta, godpuppet, rozwiał on wiele wątpliwości :)

2. Kwestia zmian sojuszy i przewrotów. Wydawało mi się, że przy Defcon 4 nie można ich dokonywać w Europie, przy 3 w Azji itd. Na stronie "twilightstrategy" natomiast znalazłem coś takiego:
"The current DEFCON affects what regions are able to be couped / realigned. Europe at DEFCON 5 only, Asia at DEFCON 4 and higher, Middle East at DEFCON 3 and higher. The Mid War regions can always be couped or realigned.Note that this is distinct from DEFCON dropping by a level each time you coup a battleground. At DEFCON 3 you may coup a Middle East or Mid War region battleground, but not an Asian non-battleground. At DEFCON 2, you cannot coup a battleground anywhere in the world, but you may coup any non-battleground in Mid War regions (but not a non-battleground in the Middle East or Asia). At DEFCON 2, you may also conduct realignments in Mid War regions, but not any other region."
Co to znaczy? Że mimo Defcon 3 mogę przykładowo dokonać przewrotu w państwie nie-strategicznym w Azji? Nie do końca rozumiem co to znaczy battleground w tym przypadku.
Pozdrawiam!
Witam. Chciałbym zapytać skąd wzięła się ta zasada o możliwości dokonywania przewrotów w państwach niestrategicznych od okresu Apogeum Wojny. Czy jest to jakaś fanowska zasada, bo w instrukcji nie znalazłem nic na ten temat.

Dziękuje i pozdrawiam

Żródło: http://twilightstrategy.com/glossary/
To skrót myślowy. Mid-War regions to te, których karty punktacji wchodzą dopiero w Apogeum Wojny.
Dzięki za odpowiedz, ale nie odpowiedzialeś mi na zasadnicze pytanie :) dlaczego można robić przewroty w państwach niestrategicznych ( mimo ze DEFCON tego zabrania) w rejoniach Mid war ?
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: GrzeL »

pitgar pisze:
KubaP pisze:
pitgar pisze: Witam. Chciałbym zapytać skąd wzięła się ta zasada o możliwości dokonywania przewrotów w państwach niestrategicznych od okresu Apogeum Wojny. Czy jest to jakaś fanowska zasada, bo w instrukcji nie znalazłem nic na ten temat.

Dziękuje i pozdrawiam

Żródło: http://twilightstrategy.com/glossary/
To skrót myślowy. Mid-War regions to te, których karty punktacji wchodzą dopiero w Apogeum Wojny.
Dzięki za odpowiedz, ale nie odpowiedzialeś mi na zasadnicze pytanie :) dlaczego można robić przewroty w państwach niestrategicznych ( mimo ze DEFCON tego zabrania) w rejoniach Mid war ?
Poziom DEFCON nie zabrania robić przewrotów w Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej, a to karty punktujące te regiony pojawiają się po raz pierwszy w Apogeum Wojny.
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: prezestomek »

Czy w sytuacji gdy aktywne są ob wydarzenia: Camp David i Dzieci kwiatów a US zagrywa wojnę arabską tylko na Ops to USSR dostaje +2VP? Z jednej strony wydarzenie wojenne nie ma miejsca ale karta jest używana na punkty.
The USSR receives 2 VP for every US played “War” card (Arab-Israeli War, Korean War, Brush War, Indo-Pakistani War, Iran-Iraq War), used for Operations or an Event, after this card is played.
FAQ mówi że jednak nie.
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Nidhogg »

prezestomek pisze:Czy w sytuacji gdy aktywne są ob wydarzenia: Camp David i Dzieci kwiatów a US zagrywa wojnę arabską tylko na Ops to USSR dostaje +2VP? Z jednej strony wydarzenie wojenne nie ma miejsca ale karta jest używana na punkty.
The USSR receives 2 VP for every US played “War” card (Arab-Israeli War, Korean War, Brush War, Indo-Pakistani War, Iran-Iraq War), used for Operations or an Event, after this card is played.
FAQ mówi że jednak nie.
Wydarzenie Camp David anuluje wydarzenie z karty wojna arabska, tak jakby od tej pory ta karta miała tylko PO nic więcej. Dlatego CCCP nie otrzymuje za dzieci kwiaty punktów.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: sidmeier »

A ja mam pytanie o bonus z prowadzenia w kosmosie, że przeciwnik pierwszy odkrywa i pokazuje wydarzenie dekady. Czy jeśli zmuszę go do tego, to czy on pokazuje, a ja mogę sobie wtedy dopiero wybrać, czy zaś musimy mieć obaj już gotowe typy na ręce wybrane, tyle że np. on musi pokazać a ja czekam (to by był słaby bonus moim zdaniem i optuję za opcją nr 1). Proszę o odpowiedź.
Awatar użytkownika
DarkBogas
Posty: 433
Rejestracja: 10 wrz 2013, 19:43
Lokalizacja: Krapkowice
Has thanked: 22 times
Been thanked: 10 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: DarkBogas »

Oczywiście przeciwnik wybiera i pokazuje a potem Ty wybierasz swoje wydarzenie dekady.
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: sidmeier »

A mieliśmy taki problem. Rywal gra Sprzedaż zboża sowietom ale jako ZSRR i daje mi ostatnią swoją kartę z ręki a to +1 do każdej karty Sowietów (ostatnia runda jednej z tur) i teraz mogę to wykorzystać lub oddać mu. Czy jeśli wykorzystam, to mogę punkty z tej karty jego wziąć (3 PO) czy tylko wydarzenie zachodzi i tyle czyli runda się kończy a on uniknął ładnie jakiejkolwiek bolesnej straty)?
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: sidmeier »

sidmeier pisze:A mieliśmy taki problem. Rywal gra Sprzedaż zboża sowietom ale jako ZSRR i daje mi ostatnią swoją kartę z ręki a to +1 do każdej karty Sowietów (ostatnia runda jednej z tur) i teraz mogę to wykorzystać lub oddać mu. Czy jeśli wykorzystam, to mogę punkty z tej karty jego wziąć (3 PO) czy tylko wydarzenie zachodzi i tyle czyli runda się kończy a on uniknął ładnie jakiejkolwiek bolesnej straty)?
Czy ktoś wie?
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: Valarus »

sidmeier pisze:
sidmeier pisze:A mieliśmy taki problem. Rywal gra Sprzedaż zboża sowietom ale jako ZSRR i daje mi ostatnią swoją kartę z ręki a to +1 do każdej karty Sowietów (ostatnia runda jednej z tur) i teraz mogę to wykorzystać lub oddać mu. Czy jeśli wykorzystam, to mogę punkty z tej karty jego wziąć (3 PO) czy tylko wydarzenie zachodzi i tyle czyli runda się kończy a on uniknął ładnie jakiejkolwiek bolesnej straty)?
Czy ktoś wie?
Sprzedaż zboża daje Ci w praktyce 3 możliwości po wyciągnięciu karty od przeciwnika:
- oddajesz ją i wykonujesz operacje za punkty ze Sprzedaży zboża
- zagrywasz kartę, przy czym to można rozbic na dwa normalne sposoby zagrania karty:
a) jako wydarzenie
b) zagrywasz kartę na operację. Jeżeli jest to karta przeciwnika, to jej efekt normalnie zachodzi.

Czyli możesz użyć PO z wyciągniętej karty.
Warto też pamiętać, że jest to karta samobójcza - jeżeli defcon jest na 2 i karta zostaje zagrana przez ZSRR, to USA musi tylko użyć PO do przeprowadzenia zamachu w państwa strategicznym i wygrywa.
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: sidmeier »

Valarus pisze:
sidmeier pisze:
sidmeier pisze:A mieliśmy taki problem. Rywal gra Sprzedaż zboża sowietom ale jako ZSRR i daje mi ostatnią swoją kartę z ręki a to +1 do każdej karty Sowietów (ostatnia runda jednej z tur) i teraz mogę to wykorzystać lub oddać mu. Czy jeśli wykorzystam, to mogę punkty z tej karty jego wziąć (3 PO) czy tylko wydarzenie zachodzi i tyle czyli runda się kończy a on uniknął ładnie jakiejkolwiek bolesnej straty)?
Czy ktoś wie?
Sprzedaż zboża daje Ci w praktyce 3 możliwości po wyciągnięciu karty od przeciwnika:
- oddajesz ją i wykonujesz operacje za punkty ze Sprzedaży zboża
- zagrywasz kartę, przy czym to można rozbic na dwa normalne sposoby zagrania karty:
a) jako wydarzenie
b) zagrywasz kartę na operację. Jeżeli jest to karta przeciwnika, to jej efekt normalnie zachodzi.

Czyli możesz użyć PO z wyciągniętej karty.
Warto też pamiętać, że jest to karta samobójcza - jeżeli defcon jest na 2 i karta zostaje zagrana przez ZSRR, to USA musi tylko użyć PO do przeprowadzenia zamachu w państwa strategicznym i wygrywa.
Dziękuję. A może mi ktoś wyliczyć karty defcon suicide?

- Sprzedaż zboża
- Utworzenie CIA
- Samotny Strzelec

Co jeszcze?
spicum
Posty: 92
Rejestracja: 26 maja 2012, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: spicum »

Myślę, że ten artykuł wyczerpuje temat.
bonzo89
Posty: 12
Rejestracja: 14 wrz 2015, 15:56

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: bonzo89 »

Pytanie odnośnie karty"JAK PRZESTAŁEM SIĘ MARTWIĆ..."
Czy zagrywając tę kartę jako wydarzenie poza ustawieniem poziomu defcon, mam do wykorzystanie 5 PO na działania militarne (przewrót, zmianę sojuszy), czy tylko przestawiam znacznik na torze działań militarnych?
spicum
Posty: 92
Rejestracja: 26 maja 2012, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: spicum »

bonzo89 pisze:Pytanie odnośnie karty"JAK PRZESTAŁEM SIĘ MARTWIĆ..."
Czy zagrywając tę kartę jako wydarzenie poza ustawieniem poziomu defcon, mam do wykorzystanie 5 PO na działania militarne (przewrót, zmianę sojuszy), czy tylko przestawiam znacznik na torze działań militarnych?
Tylko tyle co widnieje na karcie: zmiana defcon + znacznik na torze militarnym na 5.
Nie ma tam mowy o użyciu PO.
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: sidmeier »

Mam pytanie do szanownych użytkowników. Karta atomowe łodzie podwodne. Czy grając ją jako USA przy defcon 2 mogę np. zrobić przewroty w Afryce i obu Amerykach do końca tury? Potwornie mocne się wydaje. Np. mogę wyczyścić Zair, Angolę i Nigerię sowietom w 3 ruchach i defcon stale będzie na 2?
spicum
Posty: 92
Rejestracja: 26 maja 2012, 11:26
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Zimna Wojna - kilka pytań.

Post autor: spicum »

Odpowiadając na pytania: tak i tak.
Karta jest przydatna, ale mocno sytuacyjna.
ODPOWIEDZ