El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: pan_satyros »

Ponownie naszło mnie na zakup El Grande i czuję, ze tym razem to poważniejszy atak ;p
I tu pytanie do osób, które ograły tytuł z dodatkami. Czy warto wykładać x więcej zł za wydanie, które je zawiera ?
Wiem, że jakość wykonania DE jest gorsza od niemieckiej edycji, co tym bardziej przemawia na korzyść wydania podstawowego, dlatego też chciałbym upewnić się czy warto ponieść ten koszt dla tych modułów.
Awatar użytkownika
Pjaj
Posty: 689
Rejestracja: 01 sie 2006, 23:54
Lokalizacja: Poznań

Re: El Grande

Post autor: Pjaj »

Kupiłem z dodatkami. Grałem już wiele razy, ale zawsze w podstawkę. Gra w podstawowej wersji jak tak dobra, że nigdy mnie nawet nie kusiło, żeby zagrać w dodatki.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: pan_satyros »

Pjaj pisze:Kupiłem z dodatkami. Grałem już wiele razy, ale zawsze w podstawkę. Gra w podstawowej wersji jak tak dobra, że nigdy mnie nawet nie kusiło, żeby zagrać w dodatki.
Hmm Wiośnie zastanawia mnie czy warto w takim razie rezygnować z lepszej jakości wykonania, skoro tak niewiele osób w ogóle tych dodatków używa.
btw, język niemiecki mi zupełnie nie przeszkadza.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: El Grande

Post autor: BloodyBaron »

pan_satyros pisze:
Pjaj pisze:Kupiłem z dodatkami. Grałem już wiele razy, ale zawsze w podstawkę. Gra w podstawowej wersji jak tak dobra, że nigdy mnie nawet nie kusiło, żeby zagrać w dodatki.
Hmm Wiośnie zastanawia mnie czy warto w takim razie rezygnować z lepszej jakości wykonania, skoro tak niewiele osób w ogóle tych dodatków używa.
btw, język niemiecki mi zupełnie nie przeszkadza.
Na język niemiecki jest prosta recepta w postaci świetnie zrobionych w kolorze tłumaczeń kart dostępnych na BGG, które można po wydrukowaniu wyciąć dołożyć do karty koszulce i mieć wersję spolszczoną.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: El Grande

Post autor: zephyr »

mam decenial, ale w dodatki nie gram - podstawka jest ok, a dodatki sporo zmieniają i nie czuję potrzeby ich używać
dodatki byłyby przydane IMO jeśli ktoś w nią strasznie dużo gra (np ma mało gier) dla urozmaicenia
(jeden z nich jest raczej dla jaj, z kartami w stylu "wrzuć króla do castillo, jeden z grandów zostaje królem" więc można w niego pograć jak się dużo gra w el grande ale chce lżejszą partię)

na jakość specjalnie nie narzekam, tektura mogłaby być grubsza, ale nie używa się jej za dużo
po niemiecku bym nie zdzierżył - każda karta ma opis (który i tak jest trochę za mało szczegółowy i trzeba patrzeć po szczegóły do instrukcji, ale jest dość istotny)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: El Grande

Post autor: skoti »

Od ponad pół roku posiadam wersję na 10-lecie -to jest z dodatkami w które niestety nie miałem okazji zagrać (na niektórych kartach jest tekst, a ja i moje towarzystwo raczej wolimy gry polskojęzyczne, a do spolszczenia jakoś nikogo nie ciągnie za specjalnie).
Sama gra świetna i pewne z tego powodu aż tak nie ciągnie do dodatków.


zephyr pisze:po niemiecku bym nie zdzierżył - każda karta ma opis (który i tak jest trochę za mało szczegółowy i trzeba patrzeć po szczegóły do instrukcji, ale jest dość istotny)
Co do kart z podstawki, to wystarczy wpisać w google „El grande karty” i w pierwszym linku masz PDF z pięknie spolszczonymi kartami –wystarczy wydrukować i włożyć do koszulek, albo jak ja nakleić na kart.
A jak napisał BloodyBaron, ten sam plik jest też do ściągnięcia na bgg. Szkoda tylko że nie ma nigdzie tak zrobionych kart z dodatków –nawet samych spolszczeń nigdzie nie znalazłem
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: pan_satyros »

Dla przypomnienia powtarzam : język niemiecki na kartach zupełnie mi nie przeszkadza. O pl kartach w pdf wiem i pewnie drukne po 1 kopi dla gracza i tyle, nie widzę potrzeby wycinać lub co więcej naklejać.
Nadal więc proszę o konkretne opinie na temat jakošci wydania oraz przydatności dodatków.
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: El Grande

Post autor: skoti »

Wersja na 10-lecie, jest bardzo dobrze wydana.
Elementy z grubej tektury, nie za sztywnej, śliskiej, więc nie tak łatwo je zniszczyć zalaniem czy pogięciem (no chyba że ktoś je będzie moczył w wodzie, albo łamał na pół).
Żetony również, grube, solidne.
Karty kat samo, grube, śliskie, raczej solidne.
Jak dla mnie to wykonanie jest bardzo dobre, ale nie wiem jak jest wydana zwykła wersja (choć patrząc po zdjęciach na bgg, to one chyba niewiele się różnią).
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: pan_satyros »

masz wydanie od RioGrandeGames ? Jeśli tak, to nie wiem dlaczego tak słabo je oceniano w tym temacie.
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: El Grande

Post autor: skoti »

Dokładnie, angielska wersja El Grande: Decennial Editio od Rio Grande Games.
Co prawda nie wiem jak wygląda sama podstawka od Hans im Gluck, ale ta wersja jak dla mnie jest naprawdę solidnie wydana. Może nie powala ilością żetonów, figurek.. za to jest masa kart.
Cena może i nie do końca jest adekwatna do zawartości, 200zł za nową grę to dużo, ale z drugiej strony jak popatrzeć że sama podstawka kosztuje mniej więcej 170zł – to za 30zł więcej zyskujemy z 4 razy więcej kart (które są drogim składnikiem wszystkich gier) i parę żetonów, nowe regiony i zasady (teoretycznie masę nowej zabawy –choć jak ktoś mało gra to te urozmaicenia mogą nie zdać egzaminu, nas nawet zbytnio nie ciągnie do dodatków bo podstawka nie może się nam znudzić :D )
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: pan_satyros »

Co do cen podstawkę miałbym za 135, DE za 165.
Jeszcze pytanie, czy zasady dodatków są już gdzieś dostępne PL ? Jeśli nie to chyba nie będę się specjalnie zastanawiał i kupię zwykłą wersję, bo albo nikt tych dodatków nie używa, albo to jakaś zmowa nie opiniowania ;p
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: El Grande

Post autor: skoti »

Poszukałem i nie znalazłem w sieci instrukcji do dodatków.
Pamiętam że bard dodawał do swoich egzemplarzy tłumaczenie instrukcji do dodatków (ja gdzieś powinienem mieć swoją papierową wersję), kiedyś też można było je ściągnąć z ich strony, ale teraz jakiś error wyskakuje.
Może jak napiszesz emaila do bard.pl to Ci prześlą to spolszczenie.
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: pan_satyros »

skoti pisze:Poszukałem i nie znalazłem w sieci instrukcji do dodatków.
Pamiętam że bard dodawał do swoich egzemplarzy tłumaczenie instrukcji do dodatków (ja gdzieś powinienem mieć swoją papierową wersję), kiedyś też można było je ściągnąć z ich strony, ale teraz jakiś error wyskakuje.
Może jak napiszesz emaila do bard.pl to Ci prześlą to spolszczenie.
o zapytam ;)
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: El Grande

Post autor: skoti »

Znalazłem :) . Mam w PDF instrukcje pl do dodatków.
Wiedziałem że gdzieś ja mam -co prawda myślałem że papierową :P .
Napisz na PW meila to Ci ja prześlę,
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: pan_satyros »

Rozumiem, że aktualny nakład DE nie zawiera już błędów na kartach ? i jest "Made in Germany" ?
W temacie była też mowa o wariancie 2 osobowym, w którym każdy gra 2 kolorami. Ogrywał go ktoś ? Działa lepiej niż podstawowe założenia gry 2 osobowej ?
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: El Grande

Post autor: skoti »

Z tego co kojarzę to wersja językowa edycji na 10-lecie, jest angielska.
Ja grałem jedynie w normalny wariant 2-osobowy (zupełnie niczym nie różniący się od gry w więcej osób) i uważam że nie jest źle, oczywiście gra dużo traci, nie czuć tak tej rywalizacji i staje się prostsza. Ale generalnie dalej jest fajną grą –a grywam w dwie osoby dość często, z dziewczyną.
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: pan_satyros »

skoti pisze:Z tego co kojarzę to wersja językowa edycji na 10-lecie, jest angielska.
Ja grałem jedynie w normalny wariant 2-osobowy (zupełnie niczym nie różniący się od gry w więcej osób) i uważam że nie jest źle, oczywiście gra dużo traci, nie czuć tak tej rywalizacji i staje się prostsza. Ale generalnie dalej jest fajną grą –a grywam w dwie osoby dość często, z dziewczyną.
;) ja w podobnym celu kupuję.
Co do języka to wiem, że ta edycja wyszła po angielsku, miałem na myśli kraj produkcji (dosłownie jak pisze na pudełku china czy german ?).
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: El Grande

Post autor: skoti »

pan_satyros pisze:Co do języka to wiem, że ta edycja wyszła po angielsku, miałem na myśli kraj produkcji (dosłownie jak pisze na pudełku china czy german ?).
Nigdy na to nie patrzyłem :D
Ja mam magiczne
Made in Germany :P :P
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6123
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 633 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: pan_satyros »

skoti pisze:
pan_satyros pisze:Co do języka to wiem, że ta edycja wyszła po angielsku, miałem na myśli kraj produkcji (dosłownie jak pisze na pudełku china czy german ?).
Nigdy na to nie patrzyłem :D
Ja mam magiczne
Made in Germany :P :P
yeah hehe, no to czas zamówić
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: El Grande

Post autor: 8janek8 »

Uwaga, głębokie wykopy!

Ale jest news, wersja Big Box 2015: https://boardgamegeek.com/boardgame/171 ... de-big-box

Czy któreś z szanownych wydawnictw nie zdecydowałoby się wydać?
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: El Grande

Post autor: syfon »

8janek8 pisze:Uwaga, głębokie wykopy!

Ale jest news, wersja Big Box 2015: https://boardgamegeek.com/boardgame/171 ... de-big-box

Czy któreś z szanownych wydawnictw nie zdecydowałoby się wydać?
Chciałbym żeby tak bylo bo chętne bym kupił, ale jak świat światem polskie wersje big boxów raczej się nie urzeczywistniają.
staszek
Posty: 3539
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: El Grande

Post autor: staszek »

A czy będzie się ona różnić czymś od poprzedniej jubileuszowej( tej na 10 lecie) ?
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 568 times
Been thanked: 239 times

Re: El Grande

Post autor: DarkSide »

W sklepie na "P" pojawił się El Grande Big Box - wydanie angielskie. Cena lekko ścina z nóg
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Coin22
Posty: 406
Rejestracja: 11 lis 2015, 21:59
Lokalizacja: Krakow
Has thanked: 14 times
Been thanked: 17 times
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: Coin22 »

czy grupa nie znajaca kompletnie niemieckiego ma szanse grac w el grande wersje niemiecka bez ciaglego doczytywania instrukcji szukajac tlumaczen ?
Ktos doswiadczony sie wypowie prosze ?
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: El Grande

Post autor: kaszkiet »

Moim zdaniem będzie to bardzo uciążliwe.
Na BGG jest polskie tłumaczenie kart - ja sobie je wydrukowałem i włożyłem karty wraz z tłumaczeniem w koszulki.
https://boardgamegeek.com/filepage/2740 ... lish-cards
ODPOWIEDZ