El Grande (Wolfgang Kramer, Richard Ulrich)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: folko »

Niestety pożyczyłem grę... ale wydaje mi się że chodziło o dowolne... karty robiłem bardzo dawno, nim w sumie porządnie zagrałem... mogłem wtedy namieszać...
EstEst
Posty: 282
Rejestracja: 02 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Kraków

Re: El Grande

Post autor: EstEst »

Też nie mam przy sobie gry, ale jestem pewien, że chodzi o dowolne.
Sługa Koła. Młot na humanistów. Miecz w ręku dyrekcji.

Gry EstEsta
Awatar użytkownika
Qlaqs
Posty: 493
Rejestracja: 17 lut 2008, 18:38
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Re: El Grande

Post autor: Qlaqs »

To w takim razie w kartach zrobionych przez Folko jest blad :(. Ostatnio wyniklo to podczas gry a karty drukowalem niedawno i nie sprawdzilem tekstu z instrukcja ... :( Pierwsza karta z pliku do poprawki ...
Moja skromna kolekcja to co mam, czego chce sie pozbyc i to co w drodze!
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: Veridiana »

Zadam pytanie, które wyda się zapewne ... szalone.
Otóż dotychczas graliśmy tak, że przy przesuwaniu Caballeros za pomocą akcji intryganta przesuwalismy ich TYLKO do regionów SĄSIEDNICH. wynikało to z tego, że:
- wydawało mi się, że tak mnie nauczono grać
- ilustracje na kartach akcji zawsze to sugerują
- jest to bardziej intuicyjne niż bieganie kostkami po całej planszy

Tymczasem nagle, przypadkiem i ze zgrozą zauważyłam, że w instrukcji nie ma o tym ani słowa!!
Czy ja dotychczas grałam zatem źle czy to może jakieś uproszczenie polskiej instrukcji? :?
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: El Grande

Post autor: BloodyBaron »

Veridiana pisze:Zadam pytanie, które wyda się zapewne ... szalone.
Otóż dotychczas graliśmy tak, że przy przesuwaniu Caballeros za pomocą akcji intryganta przesuwalismy ich TYLKO do regionów SĄSIEDNICH. wynikało to z tego, że:
- wydawało mi się, że tak mnie nauczono grać
- ilustracje na kartach akcji zawsze to sugerują
- jest to bardziej intuicyjne niż bieganie kostkami po całej planszy

Tymczasem nagle, przypadkiem i ze zgrozą zauważyłam, że w instrukcji nie ma o tym ani słowa!!
Czy ja dotychczas grałam zatem źle czy to może jakieś uproszczenie polskiej instrukcji? :?
W regułach dość szczegółowo i precyzyjnie wskazane są sytuacje przemieszczania caballeros do SĄSIEDNICH obszarów, jeśli nie ma więc mowy o tym, że można ich przenieść do SĄSIEDNIEGO - to nie ma takiego ograniczenia.

Strzałki na kartach - moim zdaniem - wskazują przede wszytkim rodzaj caballeros i fakt, że się ich zabiera np. z jednego i tego samego regionu. Nie mają sugerować ograniczenia przenosin Caballeros wyłącznie do regionów za miedzą.
_________
Moje gry
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: El Grande

Post autor: staszek »

to ja tez po dlugim czasie od ostatniego posta o cos spytam-czy ktoś wie może gdzie zdobyć instrukcję do dodatków El Grandowskich-tych z edycji decennial.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: El Grande

Post autor: zephyr »

Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
staszek
Posty: 3544
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: El Grande

Post autor: staszek »

masz całkowitą rację zephyr :) ,natomiast myślałem o poskiej wersji ...
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: Veridiana »

Powrócę do swojej myśli o sąsiednich obszarach. Chodzi o PRZESUWANIE caballeros na planszy, któe wedle instrukcji odbywa się do DOWOLNYCH obszarów plus do Castillo.
Otóż, na początku grałam z zasadą, że przesuwać wolno jedynie do regionów sąsiednich (np. akcją Intryganta lub gdy trzeba oczyścić pole i decydować w ukryciu).
Wczoraj starłam się przekonać do El Grande pewne towarzystwo i się nie udało właśnie z powodu zasady DOWOLNEGO przesuwania, które okazało się dla nich nieintuicyjne i nielogiczne.

Dlatego rozważam powrót do swojej pierwotnej błędnej interpretacji grania do SĄSIEDNICH obszarów, bo tez wydaje mi się to zdecydowanie lepszym i naturalniejszym manewrem wojennym. Co Wy na to?
Awatar użytkownika
Smerf Maruda
Posty: 1131
Rejestracja: 15 mar 2009, 20:53
Lokalizacja: Stolyca

Re: El Grande

Post autor: Smerf Maruda »

Z tego, co pamiętam, to niektóre karty umożliwiają takie przesuwanie (w znaczeniu dowolne), inne takie (w znaczeniu: do sąsiednich jedynie)...
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: El Grande

Post autor: BloodyBaron »

Veridiana pisze:Powrócę do swojej myśli o sąsiednich obszarach. Chodzi o PRZESUWANIE caballeros na planszy, któe wedle instrukcji odbywa się do DOWOLNYCH obszarów plus do Castillo.
Otóż, na początku grałam z zasadą, że przesuwać wolno jedynie do regionów sąsiednich (np. akcją Intryganta lub gdy trzeba oczyścić pole i decydować w ukryciu).
Wczoraj starłam się przekonać do El Grande pewne towarzystwo i się nie udało właśnie z powodu zasady DOWOLNEGO przesuwania, które okazało się dla nich nieintuicyjne i nielogiczne.

Dlatego rozważam powrót do swojej pierwotnej błędnej interpretacji grania do SĄSIEDNICH obszarów, bo tez wydaje mi się to zdecydowanie lepszym i naturalniejszym manewrem wojennym. Co Wy na to?
każdemu wolno wymyślać home rules... Natomiast pomysł wydaje się nierozważny, bo karty, które miały mocną zdolność przesuwania do DOWOLNEGO regionu, dają mniej caballeros do wstawienia na planszę. Jak osłabić/ograniczyć zdolność, to karta traci balans. Majstrowanie przy regułach do niektórych klasycznych gier osobiście uważam za ryzykowne (w tym El Grande i PR), chyba więcej można popsuć niż poprawić.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: Veridiana »

hmm, o tym nie pomyślałam. dobra myśl.
ale gdy graliśmy "do sąsiednich" to nikt nie uważał, że coś jest nie tak. a gdy "do dowolnych" to już nie wszystkim pasowało. dziwne.
ja też generalnie unikam Home rules, wierząc święcie, że gra została na tyle sposobów przetestowana, że na pewno autorzy wiedzą lepiej. ale czasem zaświeca się jakaś żaróweczka :)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: El Grande

Post autor: zephyr »

Z tego co kojarzę za przesuwanie do dowolnych regionów odpowiedzialne są karty intryg, wydaje mi się dość sensowne mechanicznie i klimatycznie że intrygi mają siać zamęt, ale nie są działaniami wielkich armii dlatego przesuwanie kilku (niekoniecznie swoich) kostek gdziekolwiek (poza regionem królewskim) jest dość intuicyjne.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: Veridiana »

W zasadzie to mnie nie przeszkadza ani jedna ani druga wersja.
Tylko, że po wczorajszej porcji jęków, jakie to NIELOGICZNE, że te kostki można po planszy przesuwać gdzie bądź, trochę zwątpiłam. Naprawdę, dawno nie słyszałam takiej porcji marudzenia :wink:
dotyczyło też to np. akcji wypędzenia, która pozwala graczowi wskazać pole, z którego wszystkie obce oddziały mają się wynieść na wskazane za pomocą dysku pole. padł argument, że akcja jest bez sensu, bo jeśli gracze moga przenieść caballeros gdziekolwiek to nie opłaca sie ich wypędzać, bo na pewno w zamian zepchną tego gracza z jakiejś dobrej pozycji w innym miejscu albo i dwóch.

pod obstrzałem krytyki czułam się doprawdy jakbym ja wymyśliła tę grę i musiała bronić swoich rozwiązań :roll:
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: El Grande

Post autor: BloodyBaron »

Prośba o pomoc w doborze koszulek do kart w El Grande - wydrukowałem wkładki z polskimi tłumaczeniami kart i chciałem wsadzić je do kart w koszulkach (oczywiście po przycięciu folijek), ale okazało się, że karty akcji nie mieszczą się ani w Ultra Pro Platinum (wyraźnie brakuje ze 3 mm) ani w Max Protection najtańszych (po 7 zł za 100 szt) (brakuje dosłownie 1-2 mm - karta jest idealnie tego rozmiaru co koszulka,ale przez zgrzew nie chce wejść/wchodzi lekko zgięta).

Jakich wy używacie? Czy są jakieś szersze koszulki? z góry dzięki.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: Veridiana »

Ale te karty się średnio miętosi, prawie wcale, więc po co w koszulkach? mnie się tam nic nie niszczy :)
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: El Grande

Post autor: BloodyBaron »

Veridiana pisze:Ale te karty się średnio miętosi, prawie wcale, więc po co w koszulkach? mnie się tam nic nie niszczy :)
Veridiana, potrzebuję koszulek, żeby wetknąć do nich - poza kartami - także wydruki z tłumaczeniami :) Nie dlatego, że się niszczą, bo są miętolone w rączkach grających.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: Veridiana »

a ja sobie tłumaczenia nakleiłam na papierze samoprzylepnym i tyż dobrze :) ale się nie upieram...
Awatar użytkownika
Dzika Mrówka
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2008, 20:11

Re: El Grande

Post autor: Dzika Mrówka »

Jak również można sobie zrobić całe karty od nowa, jak kto woli :)
Nie cierpię nie grać w gry planszowe!!
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: El Grande

Post autor: BloodyBaron »

Veridiana pisze:a ja sobie tłumaczenia nakleiłam na papierze samoprzylepnym i tyż dobrze :) ale się nie upieram...
wolę nie niszczyć kart przyklejaniem - poza tym jestem katastrofalny w pracach ręcznych. Duże ryzyko, że któraś przyklei się krzywo i niesczęscie gotowe.
Dzika Mrówka pisze:Jak również można sobie zrobić całe karty od nowa, jak kto woli :)
z powodu wskazanego powyżej nie odważę się niczego robić sam, potem nikt ze mną nie będzie chciał grać, jak wystawię "samoróbne" ale nieładne karty. Zresztą mam doskonałe doświadczenia z opcją kart w koszulkach z wkładką wydruku (Bootleggers i brakujące karty Double Infuence) i wolę to rozwiązanie jako dogodniejsze i gwarantujące najlepszy rezultat wizualny.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
Dzika Mrówka
Posty: 150
Rejestracja: 04 wrz 2008, 20:11

Re: El Grande

Post autor: Dzika Mrówka »

BloodyBaron pisze: z powodu wskazanego powyżej nie odważę się niczego robić sam, potem nikt ze mną nie będzie chciał grać, jak wystawię "samoróbne" ale nieładne karty.
Ha! Jak ja wyciągam swoje samoróbki kart to najczęściej nikt się nie domyśla, że to spolszczone podróbki ;p
Nie cierpię nie grać w gry planszowe!!
MójMistrzu
Posty: 115
Rejestracja: 05 kwie 2010, 15:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 21 times

Re: El Grande

Post autor: MójMistrzu »

mam podstawkę el grande i chcę wprowadzić z kumplami zasadę alternatywną związaną z wpływami kościelnymi.

w związku z tym mam pytanie, w opisie tej zasady jest napisane:

"jeśli masz znacznik kontrolujesz czterech czarnych Caballeros. MOŻESZ RÓWNIEŻ DODAĆ JEDNEGO CABALLERO W SWOJEJ TURZE DO TYCH, KTÓRYCH PRZEMIESZCZASZ Z PROWINCJI NA DWÓR LUB Z DWORU DO REGIONÓW"

czy w turze, w której wybrałem kartę akcji wpływu kościelnego mogę przemieścić caballero z prowincji na dwór? bo teoretycznie wg kolejności tury jest już po dodawaniu caballeros wynikających z karty siły. czyli wg mnie można w tej turze przesunąć już tylko caballero z dworu do regionu, a dopiero w kolejnej rundzie, o ile nikt wcześniej nie zabierze mi wpływu kościelnego, są dostępne obie opcje

Wasze opinie na ten temat?
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6128
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: El Grande

Post autor: pan_satyros »

Mam możliwość zakupu edycji z dodatkami za 159, i tu pytanie czy jest jakiś oficjalny lub nie sensownie działający wariant na 2 ?
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: El Grande

Post autor: BloodyBaron »

pan_satyros pisze:Mam możliwość zakupu edycji z dodatkami za 159, i tu pytanie czy jest jakiś oficjalny lub nie sensownie działający wariant na 2 ?
warianty może i są, ale tego typu gry nigdy nie będą działać na 2-3 graczy tak, jak działają na 4-5 osób. Nie będzie dramaturgii ani emocji, które rodzą się, gdy przy stole siada pełny skład.
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: El Grande

Post autor: skoti »

BloodyBaron pisze:
pan_satyros pisze:Mam możliwość zakupu edycji z dodatkami za 159, i tu pytanie czy jest jakiś oficjalny lub nie sensownie działający wariant na 2 ?
warianty może i są, ale tego typu gry nigdy nie będą działać na 2-3 graczy tak, jak działają na 4-5 osób. Nie będzie dramaturgii ani emocji, które rodzą się, gdy przy stole siada pełny skład.

To już kwestia gustu i tego co kto oczekuje po grze.
Ja osobiście często gram tylko z dziewczyna w El grande i moim zdaniem ona bardzo dobrze sprawuje się na 2 osoby.
Może rzeczywiście nie ma aż tyle emocji, ale tragedii też nie ma, dobra gra na 2 osoby, ale świetna na 3-4. chociaż to jest tylko moje własne zdanie.
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
ODPOWIEDZ