Gra dla 50latków

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Gacu
Posty: 41
Rejestracja: 08 lip 2008, 16:44

Gra dla 50latków

Post autor: Gacu »

Witam!
Moi rodzice wkręcili się w planszówki.
Kupiłem im Wsiąść do Pociągu Europa - grają już 2 miesiąc po kilka partii dziennie (w każdym wariancie osobowym)i są zachwyceni (nawet wariantem 2 osobowym).
Teraz mają wyjazd i pomyślałem że kupie im kolejną grę.
Ciężko mi opisać ich gusta ale fajnie gdyby gra miała wariant grania do 2-4,5 osób.
Oto gry w które grali po jednej partii i im kompletnie nie podeszły:
Cytadela, K2, Osadnicy z Catanu (w to mogliby się wciągnąć ale te ciągłe rzuty kostką ich zniechęcają)

Możecie mi coś polecić?
Eberhard
Posty: 32
Rejestracja: 16 sty 2012, 18:02
Has thanked: 66 times
Been thanked: 16 times

Re: Gra dla 50latków

Post autor: Eberhard »

cześć!

Może spodoba im się Geniusz (Ingenious)? Bardzo fajna logiczna gra od 2 do 4 graczy. Dobrze się skaluje. Moim rodzicom bardzo się podoba :) (grają również w Scrabble)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Gra dla 50latków

Post autor: maciejo »

No to ja polecę Bazylikę.Fajny klimat i temat jak najbardziej :D
No chyba ,że czasem zdaży im się zagrać we troje w takim wypadku tylko jedna gra wchodzi w gre :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Gra dla 50latków

Post autor: donmakaron »

Może 7 Cudów Świata? Pożyczyłem znajomej do grania z rodzicami - tak im się spodobało, że sobie kupili ;) Albo Pandemic, współpraca zamiast rywalizacji, ale dość trudna gra. K2 też wydaje się być dobrym wyborem.
Awatar użytkownika
kajman
Posty: 126
Rejestracja: 19 cze 2011, 15:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra dla 50latków

Post autor: kajman »

Moi rodzice bardzo polubili Speicherstadt, chętnie grali też w Rattusa i Alea Iacta Est (ale dla Twoich rodziców może tu być za dużo kostek :P), mojemu tacie podobał się Steam. Ale to tak z moich doświadczeń :)

Może Twoim rodzicom podobałoby się Thurn and Taxis? Wiele osób twierdzi, że to podobne gry i wielu lubi obie :) Mi osobiście gra nie podeszła, ale moim znajomym bardzo, rodzicom też się podobała.
Awatar użytkownika
adamk1988
Posty: 21
Rejestracja: 12 lis 2011, 20:01
Lokalizacja: Knurów

Re: Gra dla 50latków

Post autor: adamk1988 »

Kup im Kolejkę, gra przypomni im stare czasy :mrgreen:
Gacu
Posty: 41
Rejestracja: 08 lip 2008, 16:44

Re: Gra dla 50latków

Post autor: Gacu »

Bazylika odpada, ponieważ jest tylko na 2 osoby.
Geniusz też odpada ze względu na wygląd i tematyke gry.
W K2 grali jedną partię i sie nie spodobała.

7 Cudów Świata - nie wiem czemu, ale u kiedyś nad nią się zastanawiałem i kompletnie nie jestem do niej przekonany ;/

w sumie z tych gier najbardziej podchodzi mi Pandemic i Thurn and Taxis, jednak żecz na której mi zależy bardo zależy to wykonanie i plansza do gry. W tych grach jest to jakby takie nijakie (przynamniej tak to wygląda na zdjęciach).
Zagrali ostatnio kilka partii również w Kolejke! Stwierdzili, że ta gra ma za duży ponury klimat (tak jak tamte czasy)!! szara plansza, biały papier żółty :) Odłożyli to na bok. to ma być gra radosna
Awatar użytkownika
adamk1988
Posty: 21
Rejestracja: 12 lis 2011, 20:01
Lokalizacja: Knurów

Re: Gra dla 50latków

Post autor: adamk1988 »

Gacu pisze: jednak żecz na której mi zależy bardo zależy to wykonanie i plansza do gry.
przepraszam, że poprawiam, ale raczej " rzecz" 8) A teraz do sedna sprawy- ładna, kolorowa żywa plansza to pasuje Smallworld, chyba, że klimat im nie podpasuje.
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Gra dla 50latków

Post autor: nikozja_dg »

Mojej mamie i teściowej podoba się Qwirkle i Hej to moja ryba. Moja mama uwielbia jeszcze Rummikuba. Zagra chętnie w Blokusa, Rattusa, Uptown. Uptown sprawdzony również na ciotkach i wujkach i bardzo dobrze ją przyjęli. Ostatnio sprawdziłam Truciznę - myślałam, ze nie podejdzie, a mam nawet ograła nas :)
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
jawohl
Posty: 303
Rejestracja: 06 sty 2012, 13:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Gra dla 50latków

Post autor: jawohl »

Callisto>Blokus
Fajnie sie gra w 2,3,4 osoby. Gram z rodzicami, dziadkiem, dziewczyna, znajomymi ;) krótkie partie po 10-15minut jesli wybierałbyś blokusa, to callisto jest lepsze, bo daje wiecej mozliwosci i kazda rozgrywka jest inna, a w blokusie (tez gralismy) wyglada to podobnie i malo drog do zwyciestwa
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Gra dla 50latków

Post autor: FortArt »

Moim rodzicom bardzo spodobało się Dobble i Tik Tak Bum. Obie bardzo wesołe.
Poza tym z niewymienionych jeszcze w tym wątku ciepło przyjęli Faunę i Unikat.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Gra dla 50latków

Post autor: charlie »

Jeśli zależy ci na ładnym wydaniu to (biorąc też pod uwagę inne wymagania) odpowiednimi grami będą Świat bez Końca lub Filary Ziemi. A poza tym Thurn und Taxis może być. Ja również standardowo poleciłbym Puerto Rico.
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Gra dla 50latków

Post autor: watman »

Moi tesciowie polubili Carcassonne :)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Gra dla 50latków

Post autor: gafik »

Weź im Filary Ziemi będą mieli radochę! A jak czytali Folleta, to Ci oszaleją ze szczęścia ;)
Awatar użytkownika
idha
Posty: 405
Rejestracja: 04 sty 2009, 00:17
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 36 times

Re: Gra dla 50latków

Post autor: idha »

Skoro spodobało im się Wsiąść do pociągu, powinno się im też spodobać Thurn and Taxis (Cesarski Kurier). Gra na 2 do 4 osób, w każdym składzie osobowym gra się bardzo dobrze, bardzo ładnie i solidnie wydana. Szczerze polecam, moim zdaniem jest znaczenie lepsza od Wsiąść do pociągu.

Ponadto polecam również Qwirkle - widziałam wielokrotnie starsze osoby, które po poznaniu tej gry, bardzo chętnie po nią sięgały, zapewne ze względu na podobieństwo do scrabbli.

Rozważ też Maori - to druga (po Wikingach) gra, która spodobała się moim rodzicom :) Ma proste zasady, jest ładnie wydana i dodatkowo zawiera kilka wariantów gry.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Gra dla 50latków

Post autor: charlie »

Na swoich rodzicach (54 i 55 lat) przetestowałem Osadników, Carcassonne, Świat bez Końca, Kolejkę, Puerto Rico, K2. Najbardziej spodobał się im Świat bez Końca. A idąc tropem wsiąść do pociągu to może Steam albo Age of Steam. Przy najbliższej okazji sprawdzę Age of Steam na rodzicach i dam znać.
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Gra dla 50latków

Post autor: matoozik »

Moi rodzice grają namiętnie w Carcassonne, Thurn&Taxis oraz Californię (Michael Schaht). W tę ostatnia graja z moja córką (12 lat) i są bardzo zadowoleni. Dla ścisłości moi rodzice sa już po 60-ce.
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
Gacu
Posty: 41
Rejestracja: 08 lip 2008, 16:44

Re: Gra dla 50latków

Post autor: Gacu »

Dzięki wielkie za tak liczną odpowiedź !
Zdecydowałem się na Carcassone lub Świat bez końca!
Jedna prosta i krótka a druga ładna lecz długa, niestety coś trzeba będzie wybrać ;/
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Gra dla 50latków

Post autor: zioombel »

watman pisze:Moi tesciowie polubili Carcassonne :)
A ja wszedłem w świat planszówek po zagraniu z 50 letnią panią właśnie w Carcassonne. Uwielbia z mężem tę grę. Spisuje sie wyśmienicie w każdej konfiguracji. Ponadto duża ilość dodatków zwiększa jej żywotność.
jegg89
Posty: 6
Rejestracja: 07 sty 2012, 16:41

Re: Gra dla 50latków

Post autor: jegg89 »

Carcassonne może być dobre, natomiast z tym Thurn & Taxis porządnie bym się zastanowił... Motyw usuwania / odrzucania nie zamkniętych linii pocztowych jeśli nie masz karty do dołożenia może frustrować...
ODPOWIEDZ