Kawerna: Rolnicy z Jaskiń / Caverna: The Cave Farmers (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 176 times
Been thanked: 125 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: litk »

Słuchajcie, to nie jest żaden mus, zrobiłem sobie tak bo mi pasuje i dzielę się jako potencjalną inspiracją, przecież nikogo nie zmuszam, jak ktoś stwierdzi że to absolutny bezsens i woli rozkładać kafelki w tradycyjny sposób - proszę bardzo ;).
Ja się tylko pytam jak to ogarniasz w całości, bo może być się sprawdziło.

Ej są te koszulki ciaśniejsze? Bo się zacząłem zastanawiać, bo faktycznie rozkładanie tych kafli do grania jest czasochłonne, a to jest dużo wygodniejsze.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: warlock »

Są, ja kupiłem na oko jakieś od Ultra pro i je docinałem, ale są za duże (one by bardziej pasowały na kafle do Kemeta) ;). Zamówiłem teraz kilka sztuk w mniejszym formacie, potestuję i jak będą lepsze to podrzucę link ;).
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

O matko ludzie co wy tu pitolicie, czy wasze gry to Kaskadia, Azul czy Splendor i nagle dorwaliście Kawernę? :roll:
Przecież to duża gra z dużą ilością komponentów to niby ile ma trwać setup tej gry? Na dobrą sprawę jedyna rzecz która wymaga setupa to właściwie tylko te żetony, a jak ma się je ładnie poukładane to wyłożenie ich to pikuś. :D
A jeszcze chcę się odnieść do opcji grania w 7 osób. No zdecydowanie wolałbym zagrać w Kawernę na 7 osób niż w takie Twilight Imperium. A co ciekawe czytałem opinie na BGG, że właśnie opcja grania w pełnym składzie jest najbardziej cool :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: warlock »

Po 5 latach przerwy zagrałem dwuosobową partyjkę i bawiłem się naprawdę bardzo dobrze ;). Na pewno Kawerna leży mi nieporównywalnie bardziej od Pól Arle i Uczty dla Odyna (choć przy takiej Ora et Labora bawiłem się jeszcze lepiej) ;).

Natomiast nie ma opcji, żeby Kawerna kiedykolwiek przeskoczyła u mnie Agricolę - pomijając już ewentualne preferencje dotyczące filozofii obu gier ("gra obfitości" vs "gra niedostatku"), statyczny układ kafelków o relatywnie prostych zdolnościach nie przebije zawsze innej łamigłówki kart, które potrafią łączyć się w cudowne kombinacje. Naprawdę nie rozumiem przytaczanych tu argumentów, że karty są bez sensu ;). Ale co kto lubi.

W każdym razie Kawerna zostaje na regale i będzie grana ;). Mimo wszystko jest tu bardzo dużo do odkrycia.
Awatar użytkownika
kruker
Posty: 436
Rejestracja: 27 gru 2008, 00:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 53 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: kruker »

warlock pisze: 06 gru 2022, 08:24 To są 4 arkusze (ćwiartki) 4x3 sloty (tak jak pisałem) ułożone obok siebie, po włożeniu do pudełka kładę jeden arkusz na drugim ;).
A po co tak kombinować? Przecież jest planszetka z miejscami na budynki, na której wszystkie sale są opisane. My po prostu patrzymy jaką salę chcemy i wyciągamy ją z insertu.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: warlock »

kruker pisze: 08 gru 2022, 07:03
warlock pisze: 06 gru 2022, 08:24 To są 4 arkusze (ćwiartki) 4x3 sloty (tak jak pisałem) ułożone obok siebie, po włożeniu do pudełka kładę jeden arkusz na drugim ;).
A po co tak kombinować? Przecież jest planszetka z miejscami na budynki, na której wszystkie sale są opisane. My po prostu patrzymy jaką salę chcemy i wyciągamy ją z insertu.
A potem grając na 4 osoby nie widać na pierwszy rzut oka, czy dany budynek jest jeszcze dostępny, czy już ktoś go kupił, bo na stole leży pusta planszetka. Dziękuję, wiem jak lubię usprawniać gry na własne potrzeby ;).
radekmajeski
Posty: 36
Rejestracja: 22 paź 2022, 07:29
Has thanked: 15 times
Been thanked: 14 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: radekmajeski »

kruker pisze: 08 gru 2022, 07:03
warlock pisze: 06 gru 2022, 08:24 To są 4 arkusze (ćwiartki) 4x3 sloty (tak jak pisałem) ułożone obok siebie, po włożeniu do pudełka kładę jeden arkusz na drugim ;).
A po co tak kombinować? Przecież jest planszetka z miejscami na budynki, na której wszystkie sale są opisane. My po prostu patrzymy jaką salę chcemy i wyciągamy ją z insertu.
skad wiecie czy dany budynek jest jesscze dostepny?
Awatar użytkownika
kruker
Posty: 436
Rejestracja: 27 gru 2008, 00:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 53 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: kruker »

radekmajeski pisze: 08 gru 2022, 09:01
skad wiecie czy dany budynek jest jesscze dostepny?
Bo gramy zwykle na 2 osoby ;) Faktycznie, przy większej liczbie osób może to nie zadziałać...
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 758
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 660 times
Been thanked: 771 times
Kontakt:

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: anitroche »

warlock pisze: 06 gru 2022, 11:18 Są, ja kupiłem na oko jakieś od Ultra pro i je docinałem, ale są za duże (one by bardziej pasowały na kafle do Kemeta) ;). Zamówiłem teraz kilka sztuk w mniejszym formacie, potestuję i jak będą lepsze to podrzucę link ;).
I jak wyszlo z mniejszymi? Podeslesz jakieś linki? Bo właśnie się zastanawiam, co by kupić, żeby lepiej sobie grę zorganizować do rozkladania, a że chce wywalić do pudełka dodatku elementy na 5-7 graczy, to insertu gotowego nie chcę kupować i zamierzam pokombinować jakoś inaczej
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Awatar użytkownika
Koklusz
Posty: 116
Rejestracja: 26 lis 2020, 16:47
Has thanked: 29 times
Been thanked: 40 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: Koklusz »

Od dziś gra dostępna na BGA!
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1377
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 190 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: Brylantino »

Od trochę dłużej niż dzisiaj, bo gram już od paru dni na BGA ;) Ale tak, gra się bardzo fajnie, szkoda że bez dodatku.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4597
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1879 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: warlock »

anitroche pisze: 21 gru 2022, 12:26
warlock pisze: 06 gru 2022, 11:18 Są, ja kupiłem na oko jakieś od Ultra pro i je docinałem, ale są za duże (one by bardziej pasowały na kafle do Kemeta) ;). Zamówiłem teraz kilka sztuk w mniejszym formacie, potestuję i jak będą lepsze to podrzucę link ;).
I jak wyszlo z mniejszymi? Podeslesz jakieś linki? Bo właśnie się zastanawiam, co by kupić, żeby lepiej sobie grę zorganizować do rozkladania, a że chce wywalić do pudełka dodatku elementy na 5-7 graczy, to insertu gotowego nie chcę kupować i zamierzam pokombinować jakoś inaczej
https://allegro.pl/oferta/strona-do-kla ... 7612370668 - kupiłem ostatnio 4 sztuki tych koszulek. Kafelki pasują idealnie, przy czym siedzą tam dość ciasno i trzeba je nieco "wyciskać" przy próbie wyjęcia (najlepiej nie wkładać ich do samego dna, wtedy jest znacznie lepiej). Wolałbym ciut większe przegródki, ale spokojnie da się z tym grać i nic nie rozsypie się w pudle (wypustki z przegródek warto mieć włożone pod kafelek, łatwiej go wtedy wycisnąć, a i tak nie wyleci) ;). Setup jest naprawdę bezbolesny. Jeśli znajdziesz coś większego o kilka milimetrów to warto spróbować, ale i tak polecam (te poprzednie były luźniejsze i łatwiej było wyciągać kafelki, ale wypadały przy nieumiejętnym przekładaniu strony). Te obecne mają okienka 46x50 mm (według specyfikacji na stronce). Poniżej fotka z rozgrywki:

Obrazek
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Można i tak... ale dedykowany insert to jest to :!: :D
Generalnie jest to mój pierwszy insert jakikolwiek kupiłem i jest naprawdę spoko. Setup jest błyskawiczny, insert estetyczny i wygodny. Kiedyś się zastanawiałem po jaką ciasną kupować inserty w cenach po ok 100 zł :shock: No ale teraz sprawdziłem to na własnej skórze i portfelu :wink: i jest git. Generalnie uważam, że warto zainwestować w insert do gry z pierdyliardem wszystkiego do ulubionej gry.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Golin
Posty: 324
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: Golin »

polecam te mało znane inserty z czech https://www.youtube.com/watch?v=DhieT-F_geQ nie trzeba składać, super przemyślane często z fajnymi trikami poprawiającymi obsługę
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 176 times
Been thanked: 125 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: litk »

Ja wszystkie drewniane znaczniki krów, owiec, drewna itp. trzymam w przeźroczystym organizerze dla wszystkich 3 gier Kawerny, Agricoli i Agricoli Chłopi i ich zwierzyniec.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 250 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: jax »

Golin pisze: 21 gru 2022, 21:02 polecam te mało znane inserty z czech https://www.youtube.com/watch?v=DhieT-F_geQ nie trzeba składać, super przemyślane często z fajnymi trikami poprawiającymi obsługę
Wygląda fenomenalnie. Inne inserty też świetne.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Cezary1916
Posty: 156
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:19
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: Cezary1916 »

Insert super wygląda jaka cena tego cudeńka?
Oczywiście mam na myśli ten insert z czech.
Ostatnio zmieniony 22 gru 2022, 13:03 przez Cezary1916, łącznie zmieniany 3 razy.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 176 times
Been thanked: 125 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: litk »

Insert super wygląda jaka cena tego cudeńka?
Nie pomyliłeś coś, bo ja nie pisałem o insercie?
Golin
Posty: 324
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: Golin »

Cezary1916 pisze: 22 gru 2022, 08:46 Insert super wygląda jaka cena tego cudeńka?
Oczywiście mam na myśli ten insert z czech.
www.insertyherman.cz
Awatar użytkownika
Vezyr
Posty: 95
Rejestracja: 25 sty 2009, 16:53
Lokalizacja: Poznań/Kalisz
Has thanked: 68 times
Been thanked: 20 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: Vezyr »

Cały czas się biję z myślami czy kupować Kawernę czy też nie. Przejrzałem wątek i jestem przekonany, że gra jest w moim typie (bardzo lubię Pola Arle i sandboxowość w Rosenbergowych sucharach jest dla mnie zaletą a nie wadą). Z racji, że przespałem ostatni dzwonek na kupno dodatku w normalnej cenie, to teraz ciężko walczę z wewnętrznym FOMO czy brać samą podstawkę czy też polować również na dodatek. Czy według was dodatek to jest must have czy raczej fajne urozmaicenie jak już podstawkę przeora się wzdłuż i wszerz?
Everyone loves perfectly balanced skill-based gameplay until they realize they're not as skilled as they thought.
kolekcja
flajszman
Posty: 34
Rejestracja: 22 paź 2014, 17:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: flajszman »

dodatek to moim zdaniem raczej urozmaicenie. Sama podstawka wystarczy na długo bo można wypróbowywać różne strategie. Pograj trochę na BGA (jest tam bardzo dobra implementacja) to wyczujesz na ile nieco powtarzalności będzie dla Ciebie problemem.
flajszman
Posty: 34
Rejestracja: 22 paź 2014, 17:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 4 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: flajszman »

dodatek to moim zdaniem raczej urozmaicenie. Sama podstawka wystarczy na długo bo można wypróbowywać różne strategie. Pograj trochę na BGA (jest tam bardzo dobra implementacja) to wyczujesz na ile nieco powtarzalności będzie dla Ciebie problemem.
Zdzichosław
Posty: 39
Rejestracja: 01 lut 2020, 07:08
Has thanked: 12 times
Been thanked: 12 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: Zdzichosław »

Nie powiem czy warto kupić dodatek. Mogę stwierdzić, że po rozegraniu kilkudziesięciu partii (prawie wszystkie w dwie osoby) ciągle gramy w wariant uproszczony i gra się nie nudzi. Duży plus - jest to jedyna (obok "Alchemików") cięższych gier które lubi małżonka. :D
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 626
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 287 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: trixon »

Vezyr pisze: 04 sty 2023, 10:55 Cały czas się biję z myślami czy kupować Kawernę czy też nie. Przejrzałem wątek i jestem przekonany, że gra jest w moim typie (bardzo lubię Pola Arle i sandboxowość w Rosenbergowych sucharach jest dla mnie zaletą a nie wadą). Z racji, że przespałem ostatni dzwonek na kupno dodatku w normalnej cenie, to teraz ciężko walczę z wewnętrznym FOMO czy brać samą podstawkę czy też polować również na dodatek. Czy według was dodatek to jest must have czy raczej fajne urozmaicenie jak już podstawkę przeora się wzdłuż i wszerz?
Ja jestem z tych graczy, co ciągle szukają nowości, wiec w kawernę grałem tylko kilka razy. Pierwszy dodatek wprowadza asymetryczne rasy, które urozmaicają grę i nie traktowałbym ich jako must have. Jest jeszcze jeden dodatek, którego kompletnie nie znam, ale jeżeli miałbym obstawiać, to raczej nie wyjdzie w języku polskim. Więc jeżeli język angielski nie stanowi problemu to może warto poszukać angielskiej wersji, będzie chyba łatwiej/taniej dorwać dodatek gdyby gra Ci się bardzo spodobała i masz możliwość dokupienia kompatybilnego drugiego dodatku w tym samym języku.
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 176 times
Been thanked: 125 times

Re: Caverna: The Cave Farmers / Kawerna: Rolnicy z Jaskiń (Uwe Rosenberg)

Post autor: litk »

Kawerna jest świetna, więc każdy dodatek do świetnej gry sprawi, że będzie jeszcze świetniejsza. Tak jest w przypadku Dokąd sięgają korzenie, ale jeśli chodzi o ten nowy dodatek którego nie będzie po Polsku (Frantic Fients) to zmienia diametralnie grę, więc powodować może diametralnie inne odczucia, więc nie polecam. Na facebooku widziałem ofertę na podstawkę z dodatkiem za 300zł jakby co, a nawet sam dodatek za 90zł
ODPOWIEDZ