Hacienda [Hazienda]

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Hacienda [Hazienda]

Post autor: kwiatosz »

W haziendzie taka oto watpliwosc mi sie pojawila: czy jak podlacze stado drugi raz do marketu w kolejnej kolejce to znowu dostaje kase za cale stado i ziemie? czy tylko jezeli w jednej rundzie podlacze 2 razy to dostaje 2 razy? Bo w instrukcji jest napisane "during the round". Czyli ze chyba w jednej, ale wlasnei nie jestem pewien...
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Nie jestem pewien czy dobrze rozumiem pytanie. Ale dostajesz kasę za każde podłączenie stada (wraz z lądami) do sklepu. Możesz nawet podłączyć w obrębie własnej tury trzema zwierzętami do trzech stron marketu i 3 razy zarobisz kasę.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Post autor: kwiatosz »

Wlasnie mi chodzilo czy w kazdej, czy tylko jak podczas jednej tury podlacze to dostaje kase kilka razy. Oprocz pierwszej rozgrywki (wiadomo - czarna magia) to giereczka rzadzi, po Attice i Haciendzie zostalem fanem gierek Hansa :) Rewelacja!! :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Post autor: wc »

Ja już nie mogę się doczekać na swój egzemplarz, w piątek złożyłem pokaźne zamówienie w rebelu. Wczoraj przebijałem się przez zasady i wydaje mi się, że reguła jest taka, że każdy market płaci 6 razy za stada - po razie z każdego jego (marketu, nie stada) boku. może się więc tak złożyć, że za jedno stado dostaniesz kasę 6 razy - oczywiście nie podczas jednej swojej tury :-) - jeśli oczywiście obstawisz market ze wszystkich stron. I oczywiście za każdym razem więcej, bo dostawiasz kolejne zwierzę.
Gra już po przeczytaniu instrukcji wydaje się świetna, mam nadzieję, że już jutro ją wypróbuję
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Dokładnie. Liczy się kolejne podłączenie do marketu, nie ważne czy to jest to samo stado czy inne.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Małe FAQ, bo sam kiedyś musiałem przechodzić przez poszukiwanie odpowiedzi na różne niuanse. A liczba graczy w Haciende rośnie w kraju :)

1. Jak się skończy stos kart lądów to tasować?

Rzadki wypadek. Ale nie tasować i nie używać już. Ponieważ w takiej sytuacji i tak wszystkie lądy są już zajęte i działają jak pampy.

2. Ile dostanę za taką sytuację:

Sklep - Świnia - Świnia - Ląd - Ląd - Świnia - Świnia

Dostajemy tylko za dwie pierwsze świnie i dwa lądy. Czyli 4 Peso.

3. Ile dostanę za taką sytuację:

Kod: Zaznacz cały

               Sklep
               Świnia
         Świnia     Świnia
         Świnia     Świnia
         Ląd          Ląd
         Ląd          Ląd

Dostajemy za wszystko. Czyli 9 peso.

4. Kiedy zaczyna się punktowanie, jak skończy się stos czy jak wyczerpią się karty odkryte?


Jak skończy się stos. Ale. Gracz, który zakończył stos może wykorzystać do końca swoją turę. Następnie swoje tury mogą jeszcze wykorzystać gracze aż do gracza, który startował grę (on już nie może). Tak, aby była sprawiedliwość na świecie i każdy miał tyle samo tur.

Jak się skończy stos pierwszy od razu zastępujemy go drugim. Tak, więc zanim jeszcze zacznie się liczenie pierwszej punktacji, można już ciągnąć karty z nowej talii.

5. Czy znaczniki się wyczerpują?

Znaczniki lądów są nieskończone teoretycznie. Tak, więc jak ty nie masz już swoich to postaraj się je uzyskać od graczy lub z planszy, tak abyś otrzymał potrzebne. Podobnie ze zwierzętami. Jak skończyły ci się świnie to spróbuj je wydobyć z planszy, może gdzieś widnieją na drugiej stronie innych zwierząt. Wtedy wystarczy je zastąpić.

Tyle co pamiętam.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Pancho pisze:3. Ile dostanę za taką sytuację:
Dostajemy za wszystko. Czyli 9 peso.
Hmm, skad ta informacja? Wydaje mi sie, ze w instrukcji wyglada to onaczej (tzn dostajemy za landy tylko z jednej strony lancucha)... Ale glowy nie dam.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Sam nie miałem takiego przypadku, ale znalazłem kiedyś dyskusje nad taką sytuacją na forum boardgamegeek. I odpowiedź była tak jak napisałem powyżej. Zresztą moim zdaniem jest to zgodne z duchem reguł. Te mówią, że dostajesz za stado plus ląd połączony ze stadem. Co to za różnica czy te lądy są same ze sobą połączone czy tylko ze stadem? Poza tym jeżeli przyjąłbyś inną zasadę to miałbyś problem, bo nie wiadomo, którą grupę lądów trzeba rozpatrywać.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

Polskie zasady Hacjendy sa juz dostepne na rebelu:
http://www.rebel.pl/product.php/1,303/8 ... enda-.html
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Cos mi sie przypomnialo.
Do Pancho: mam wrazenie ze w czasie roznych rozgrywek klubowych twierdziles ze na starcie gracze powinni dostawac 4 karty ladow (zamiast 8 ) i takoz rozdawales [na pewno tak bylo na Chlodnej]. Czyzby kolejna sprawa pomylona i wyjasniona?
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Osiem lądów, cztery zwierzaki. Tak twierdziłem w ogólności. Chyba, że któregoś razu się pomyliłem, ale teraz już nie pamiętam.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Poczytuję sobie właśnie instrukcję i po wczorajszej rozgrywce w Alibi mam pytanie. Czy można łączyć ze sobą swoje stada? Innymi słowy czy mogą ze sobą sąsiadować np. łańcuch świnek z łańcuchem krów. Z instrukcji wynika że tak (patrz przykład) a nas Jax nas pouczał że nie można :twisted:
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

ups..chyba cos mi sie pomieszalo
taka wpadka :oops: (zawsze tak gralem)
dodam tylko ze wczoraj tez przez to cierpialem (nie moglem polaczyc swoich konikow ze swinkami)
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Post autor: Valmont »

No kurcze, przecież przez to ja 3 ostatnie rundy prawie nic nie zbudowałem bo nie miałem gdzie mimo posiadania 3 koników na ręce... Anulujemy zwycięstwo jaxa w tej rozgrywce :twisted:
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

hehe :)
Gdyby nie ta zasada to bym cie odcial od magazynu do ktorego doczolgales sie w ostatniej turze :)
Awatar użytkownika
Valmont
Posty: 1461
Rejestracja: 04 cze 2004, 08:08
Lokalizacja: Warszawa -serce w Białymstoku ;)

Post autor: Valmont »

gdyby nie ta zasada to bym 3 tury wczesniej doszedl do magazynu od strony Jarka :P ale moje krowy w sasiedztwie blokowaly zagranie moich konikow :P
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

No więc ustalamy, że Jax poleciał do krokodyli :twisted:
A kontynuując wątek: domyślam się, że takie połączone stado traktuje się jako jedno stado w kontekscie np. położenia na nim hacjendy tj. dostajemy 1 punkt za każdego zwierza podczas fazy punktacji?
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

Co ja tutaj czytam. Co za PROWOKACJA! Przecież jasnym jest, że to JA bym wygrał gdyby nie te oszustwa Jacka :twisted: . Najpierw "zapomniał" o zmianie kafelków na pampe, a teraz wychodzi na jaw jeszcze większy jego przekręt. Oj, trza będzie się o swoje prawa farmerskie upomnieć... :-).

Domagam się rewanżu :-).

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Geko pisze:A kontynuując wątek: domyślam się, że takie połączone stado traktuje się jako jedno stado w kontekscie np. położenia na nim hacjendy tj. dostajemy 1 punkt za każdego zwierza podczas fazy punktacji?
Moim zdaniem dostajesz tylko za zwierzęta jednego typu.
Przy punktowaniu jest mowa o 'stadzie'.
A wczesniej (paragraf 'Karty zwierzat') stado jest zdefiniowane jako: 'stado sklada sie z jednego lub wiekszej liczby zetonow przedstawiajacych to samo zwierze'.

Aha, jeszcze gwoli uzupelnienia - juz chyba wiem skad wzialem ten przepis. W instrukcji jest mowa ze zwierze doklada sie tak aby sasiadowalo z naszym zwierzeciem tego samego rodzaju lub z naszym ladem (wywnioskowalem wiec ze z innym naszym zwierzeciem nie moze - nadinterpretacja). Wszystko przez to ze nie ma w ang. tlumaczeniu ilustracji. :evil:

Pancho - tez nie miales ilustracji jak sie uczyles zasad - jak grales i uczyles innych?, z ciekawosci pytam :wink:
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Post autor: Geko »

Zaraz po zadaniu pytania trafiłem na zapis w instrukcji, że stado to składa się ze zwierzów jednego typu. Zmylił mnie z kolei zapis, że stada można łączyć (mówię o polskiej instrukcji z Rebela) co by sugerowało, że z dwóch jednorodnych stad powstaje duże stado mieszane. Bardziej chodzi o to, że mogą ze sobą sąsiadować na planszy.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

jax pisze:Pancho - tez nie miales ilustracji jak sie uczyles zasad - jak grales i uczyles innych?, z ciekawosci pytam :wink:
Tak, to ja wymyśliłem ten zakaz umieszczania obok siebie dwóch różnych gatunków zwierząt. Kiedyś tak robiłem i uczyłem tak innych. Później Nataniel na to mi zwrócił uwagę i grałem już poprawnie. Jak zwykle przepraszam i posypuję głowę popiołem.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Post autor: jax »

Pancho, ekspercie Haziendowy, czy wiesz moze jak postepowac w sytuacji gdy skoncza sie zetony ladow (wczoraj przyjelismy rozwiazanie ze nie mozna wowczas dokladac - wyglada to na sluszne).

W tlumaczeniu na ang. widze jedynie uwage tlumacza dot. zetonow zwierzat (jak sie skoncza danego rodzaju, wtedy tak obracac/manipulowac na planszy/poza plansza zetonami zwierzakow zeby poszukiwane sie znalazly - jesli i tak sie nie znajda, wowczas jest to sztywny limit (nie mozna dolozyc czegos w zastepstwie)).
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Moim zdaniem powinno się działać z żetonami lądów analogicznie do żetonów zwierząt. Wymieniać z tymi na planszy o ile się da. Jak się nie da to sztywny limit.
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Post autor: Don Simon »

jax pisze:Pancho, ekspercie Haziendowy
Jacek, Marek już nie używa tego tytułu. Od niedawna woli, by go tytułować "Mistrzu Na Sygnale" 8)

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

To dla MacDante ten tytuł, on wygrał. Ja wygrałem w małpy :) "Miszczu w Małpy" :D
ODPOWIEDZ