Loyang i Merkator - Uwe Rosenberg

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
rupert84
Posty: 118
Rejestracja: 23 lut 2012, 09:43
Lokalizacja: Opole

Loyang i Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: rupert84 »

Zastanawiam się nad jakimś nowym tytułem ekonomicznym. Może ktoś się wypowiedzieć na temat tych 2 pozycji, czy warto ?? Grałem w Agricole, le havre i ora et labora Rosenberga i szukam czegoś w podobnym klimacie, co daje dużo frajdy po 2-3 godzinach "móżdżenia" może być jakiś cięższy kaliber ??
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Loyang i Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: yosz »

Zarówno Merkator jak i Loyang nie są tak ciężke i mózgożerne jak Agricola / Le Havre / Ora et Labora.

Merkator raczej się Uwe nie udał. Mi się nawet podobało, ale nie jest to nic zachwycającego. Loyanga bardzo lubię ale tylko na 2 osoby (ewentualnie na 3, gra w 4 osoby jest trochę dziwaczna)

video-rzut okiem na Merkator: http://www.gamesfanatic.pl/2010/11/27/m ... byc-suche/
recenzja Loyanga: http://www.gamesfanatic.pl/2009/11/18/a ... ie-cialem/
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Loyang i Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: ja_n »

Jeśli grałeś w Le Havre, to szczerze mówiąc już nic lepszego nie ma. Loyanga mogę śmiało polecić, jeśli gracie w dwie osoby. Przy większej liczbie graczy można się zrazić przez downtime. Jak się najpierw liźnie w 2 osoby, to gra potrafi przekonać, dla mnie to ciągle 10 na BGG.

Nowych wrażeń poszukaj raczej u innych autorów - Brass, Steam, Automobile - to są tytuły do sprawdzenia.
rupert84
Posty: 118
Rejestracja: 23 lut 2012, 09:43
Lokalizacja: Opole

Re: Loyang i Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: rupert84 »

Dzięki za odpowiedzi. W takim razie podaruje sobie Uwe bo raczej nie gramy w dwie osoby tylko zazwyczaj 3-4. Brassowi i Steam już się przyglądałem. Na początek z cięższych pozycji polecicie Brassa czy Steam. Z brassem jest dosyć ciężko z dostępnością.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Loyang i Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: adikom5777 »

Steam polecam w ciemno. Proste reguły i brak losowości, jest nad czym pomyśleć
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Loyang i Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: yosz »

Brass / Age of Industry (to taki trochę lżejszy Brass, ale są dodatkowe mapy) lub Steam / Age of Steam - co bardziej Cię interesuje. Czy pick-up deliver (dostarczanie dóbr) i tematyka kolejowa to Steam / AoS. Jak bardziej kręci Cię karciana mechanika Brassa / AoI to oczywiście to.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2111
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 70 times

Re: Loyang i Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: pabula »

Weź pod uwagę jeszcze Caylus.
Klasyka.
Ja bardzo lubię wszystkie gry Uwe ze względu na mózgożerność.
I mogę śmiało polecić Caylusa.
Inny autor który wymaga myślących ludzi do gry to dla mnie Vlaada Chvatil.
"Cywilizacja" was nie zawiedzie. "... Podziemi" (Władcy i Pupile) pomimo grafiki gdzie można pomyśleć "dla dzieci" również do lekkich tytułów nie należą.

A jak ci się Agricola przejadła to dokup sobie nowe kartki.
Gra nabiera znów barw.
Pomimo że Uwe mnie doi to z pełną świadomością wydaję kolejne pieniądze... :)
Awatar użytkownika
clearview
Posty: 148
Rejestracja: 01 wrz 2009, 15:16
Lokalizacja: Kielce
Been thanked: 1 time

Re: Loyang i Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: clearview »

Jeżeli zależy Ci na grze Roseneberga to gorąco polecam Loyang. Dobrze chodzi 1,2,3 i 4 osoby. Lżejsza od Agricoli czy Le Havre, ale daje równie dużo satysfakcji.
Jeżeli rozważasz nieco inne klimaty, ale ten sam stopień ciężkości co Agricola czy Le Havre, to zdecydowanie polecam Brassa i Caylusa. To są pozycje obowiązkowe każdego szanującego się planszówkomaniaka :wink:
Moje podium: TtA, Le Havre, Brass
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Loyang i Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: zephyr »

+1 dla Brass i Caylus (moje top 2 :P)
(i przerzucić wątek do "Co kupić? Pytania i rady..." zamiast forum ogólnego)

Loyang jest ciekawą grą karciano optymalizacyjną, ale IMO to jednak inna liga; choć grało mi się dobrze w 2 osoby
Merkator to raczej niewypał, ma swoje plusy ale to gra dosłownie o dokładaniu kosteczek, zbieraniu kosteczek i oddawaniu zestawów kosteczek za VPki; mało głębi, ciężko coś kontrolować, cele są losowe... zupełnie inna liga

Steam/AoS jest ok, takie kombinowanie jak łączyć miasta żeby jak najwięcej zarobić i utrudniać życie innym
ale ja wolę jednak Brasa
(Age of Industry wydaje mi się słabszą wersją Brassa :( nie wiem dlaczego Wallace nie umie grać w swoje gry i nie widzi ich głębi; dalej jest ok, ale to jest krok wstecz zamiast naprzód)

a cięższy kaliber to np 18xx - 6+h kombinowania z manipulacja cenami akcji, inwestowaniem i rozwijaniem firm kolejowych :P ja spasuję, za długie, męczące; Posejdon i Indonesja są dla mnie na górnej granicy
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
rupert84
Posty: 118
Rejestracja: 23 lut 2012, 09:43
Lokalizacja: Opole

Re: Loyang i Merkator - Uwe Rosenberg

Post autor: rupert84 »

Dzięki za podpowiedzi. Narazie zdecydowałem się na Steam, ale coś czuję że Brass i Caylus ustawiły się w kolejce :)

Loyang i Merkator z chęcią spróbuje na jakiś planszówkowych spotkaniach.
ODPOWIEDZ