Kupić Nową Ere, Na chwałę Rzymu czy może 7 cudów świata?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Kondzio167
Posty: 250
Rejestracja: 13 mar 2012, 23:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Kupić Nową Ere, Na chwałę Rzymu czy może 7 cudów świata?

Post autor: Kondzio167 »

Bardzo proszę o porównanie tych gier. Bo jestem chętny do kupna ich wszystkich jednakże nie od razu. Jeżeli też uważacie że mając np 2 z tych tytułów, trzeci będzie zbędny to również proszę o takie opinie.

Z góry Dziekuje
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Kupić Nową Ere, Na chwałę Rzymu czy może 7 cudów świata?

Post autor: Firenski »

Ja polecam wszystkie trzy :)
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 6 times
Been thanked: 16 times

Re: Kupić Nową Ere, Na chwałę Rzymu czy może 7 cudów świata?

Post autor: Wothan »

To zależy w ile gronie będziesz grał: ile osób, jaki poziom zaawansowania.
7 Cudów jest świetne, ale w 2 osoby nie pograsz.
Na Chwałę Rzymu chodzi podobnie na 2 jak i więcej osób. Też polecam.
W Nową Erę nie grałem, ale jest chyba najbardziej wymagająca z pośród wymienionych gier, więc nie wiem czy niedzielni gracze dadzą się wciągnąć.
Awatar użytkownika
Kondzio167
Posty: 250
Rejestracja: 13 mar 2012, 23:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Kupić Nową Ere, Na chwałę Rzymu czy może 7 cudów świata?

Post autor: Kondzio167 »

Jeżeli chodzi o doświadczenie to chyba nic specjalnego Pokemon TCG , MTG, Warhammer Inwazja, Cytadela, WoW:Gra Przygodowa i parę innych tytułów.

Gry szukam dla 3 osób w górę. Myślę że złożoność tytułu jest raczej Atutem niż wadą byle były by jasne zasady. Poznawanie mechaniki jak dla Mnie jest frajdą samą w Sobie. (I myślenie po grze nad Nią, co można było zrobić lepiej). Osoby z którymi gram to raczej już totalne żółtodzioby w temacie jeżeli biorąc pod uwagę że Ja jestem niedzielnym graczem. Natomiast takie gry jak W:Inwazja czy Cytadela przypadły im od razu do gustu i nie mieli większych problemów ze zrozumieniem zasad a w połowie pierwszych rozgrywek już zaczynali używać głowy :).

Czytałem opinie że 7 cudów jest bardzo podobne do Na chwałę Rzymu i że lepiej wybrać tańszy tytuł.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Kupić Nową Ere, Na chwałę Rzymu czy może 7 cudów świata?

Post autor: Furia »

Mam 7 cudów i Na chwałę, ale dla mnie nijak są one podobne. W 7 cudów gra się przyjemnie, ale więcej kombinowania i myślenia jest w drugiej pozycji. Co do czasu to 7 cudów zwykle służy jako przerywnik bo czas rozgrywki to faktycznie jakieś pół godziny. W Na chwałę Rzymu gra się dłużej. Chodzi dobrze na 5 osób i na 2. Wczoraj właśnie to sprawdziłam. W 7 cudów na dwie osoby zagrać nie mam ochoty - ten wariant jakiś na siłę doszywany. Dodać mogę jeszcze, że z 7 cudami problemu nie mają początkujący za to z tą drugą i owszem dosyć poważne. Wczoraj koleżanka przez pół godziny narzekała na beznadziejne zasady, których nie mogła pojąć, ale za to jak już zrozumiała to tak, że wygrała. W Rzym trzeba się grać nauczyć moim zdaniem i dać mu troszkę czasu. :)
Polecam obie pozycje.
Awatar użytkownika
Kondzio167
Posty: 250
Rejestracja: 13 mar 2012, 23:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Kupić Nową Ere, Na chwałę Rzymu czy może 7 cudów świata?

Post autor: Kondzio167 »

Bardzo dziękuje za takie porównanie tych dwóch tytułów. Jeszcze prosiłbym o zestawienie tego trzeciego "Nowej Ery" w porównaniu z nimi.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Kupić Nową Ere, Na chwałę Rzymu czy może 7 cudów świata?

Post autor: gafik »

Dla Was IMO najlepsze byłoby Na Chwałę...
7Cudów... to jest namiastka strategii - raczej imprezowy chwiler... i mi szkoda by było pieniędzy...
NowaEra to spory mózgożer z dość dużym "progiem wejścia" dla "nowicjuszy", ale w zasadzie jest to worker placement ;)

Za cenę 7cudów macie dwie pozostałe gry!
Awatar użytkownika
magole
Posty: 714
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:39
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 4 times
Been thanked: 33 times

Re: Kupić Nową Ere, Na chwałę Rzymu czy może 7 cudów świata?

Post autor: magole »

Potwierdzam słowa gafika, grałem we wszystkie trzy. Najbardziej zaawansowana jest Nowa Era, potem Na chwałę Rzymu i na końcu 7 Cudów. Przy czym Nowa Era jest mocnym mózgożerem, wydaje mi się że jak dla nowych graczy trochę za ciężkim, no i na max 4 graczy. Przy 5 graczach będziecie mieli za mało żetonów.
Z drugiej strony postawiłbym 7 Cudów - tytuł faktycznie dla nowicjuszy, dość losowy, no i cena nieadekwatna do zawartości.
Wybrałbym w pierwszej kolejności Na Chwałę Rzymu a potem Nową Erę.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: Kupić Nową Ere, Na chwałę Rzymu czy może 7 cudów świata?

Post autor: maciejo »

Osobiście z tych trzech gier zdecydowanie polecam Nową Erę.Chociaż nie,lepszym wyborem będzie 51-Stan.No a najlepszym Szogun :wink:
Ostatnio zmieniony 03 kwie 2012, 00:57 przez maciejo, łącznie zmieniany 1 raz.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Kupić Nową Ere, Na chwałę Rzymu czy może 7 cudów świata?

Post autor: donmakaron »

W Erę nie grałem, ale słyszałem dużo mieszanych opinii. Na 3 graczy to Na Chwałę Rzymu bym podpowiedział, ale jak już nawet szogun padł... zainteresuj się Innovation ;)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Kupić Nową Ere, Na chwałę Rzymu czy może 7 cudów świata?

Post autor: zephyr »

Era to głównie składanie silniczka produkcyjnego z kart i dylemat jak najlepiej zgrać rękę tak żeby zdolności się zgrywały, kto pierwszy dobije do X pkt wygrywa (a przynajmniej tak było w 51 stanie, bo w nową wersję jeszcze nie grałem) w nowej wersji dochodzi więcej interakcji, co może być fajne (IMO poprzednio była strasznie na siłę) i może trochę zmniejszyć ciężar gry (nie ma co za bardzo kombinować jak ci inni sypią piach w koła zębate), ale nie wiem

7 cudów to lekka gra na dużo ludzi, dzięki równoczesnym ruchom nawet w dużym gronie idzie dość sprawnie
gra jest stosunkowo prostym połączeniem draftu i zarządzania ręką - w każdej turze wybierasz jedna kartę dla siebie i resztę przekazujesz dalej
po 18 turach patrzymy kto zebrał najlepsze karty licząc VPki
są śladowe ilości ekonomii (zbieranie surowców, kupowanie od sąsiadów), jakieś zależności między budynkami, pkt za bije się z sąsiadami itp na tyle proste że gra jest lekka, ale z drugiej strony na tyle rozbudowane że się nie nudzi, ale miłośnicy wielkich strategii nie mają tu czego szukać - miły przerywnik na 30 min

GtR to gra z dość skomplikowaną mechaniką podstawową (6 różnych ról do wyboru) na którą nakładają się specjalne zdolności z 50 różnych budynków, które są często przegięte i wywracają mechanikę. Z jednej strony szczęście może ustawić grę, z drugiej rozbudowanie mechaniki sprawia że doświadczony gracz ma trochę sztuczek do wykorzystania których nowicjusz nie znajdzie
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Kupić Nową Ere, Na chwałę Rzymu czy może 7 cudów świata?

Post autor: charlie »

7 cudów znam słabo, ale też najsłabiej bym ją polecał. Gra się przyjemnie, ale dość krótko, no i trzeba mieć te 3 osoby zawsze raczej, bo wariant na 2 jest mocno naciągany. Poza tym, jest strasznie droga, jak na karciankę.

Nowa Era jest spoko, ale dość długo zajmuje jej ogarnięcie, przy nowicjuszach i "myślicielach" gra się dłuuuuży bardzo. Wydaje mi się natomiast, że najbardziej z wszystkich przypasuje akurat Wam klimatem.

O Na Chwałę Rzymu mógłbym pisać i pisać. Jedna z najlepszych gier w ogóle i chyba najlepsza z karcianek. Sprawia frajdę zarówno nowicjuszom, jak i wytrawnym graczom, sprawdza się w każdym wariancie osobowym, jest wg mnie dobrze zbalansowana (jeżeli sądzicie, że jakieś budynki są przegięte, zawsze można je usunąć z gry, kart i tak jest wystarczająco dużo). Można grać wiele razy i zawsze odkrywać nowe rzeczy, kombosy kart, strategie. I nie ma wygrywającej ścieżki. Pięknie wydana, przejrzyste zasady i rozwiewająca wątpliwości instrukcja. Czego chcieć więcej za 70 zł? Tylko brać!

A jak gafik słusznie zauważył, za cenę 7 wonders macie dwie lepsze gry.
Awatar użytkownika
Kondzio167
Posty: 250
Rejestracja: 13 mar 2012, 23:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Kupić Nową Ere, Na chwałę Rzymu czy może 7 cudów świata?

Post autor: Kondzio167 »

No i jest :) Maiłem kupić jedną grę a 2 dokupić ale po waszych komentarzach poszło zamówienie na GtR przez Allegro(W Krakowie się skończyły) :D i w czwartek jadę kupić nową erę. Bardzo wszystkim dziękuje za pomoc :)

p.s. Żegnaj Diablo 3 :)
Awatar użytkownika
Kondzio167
Posty: 250
Rejestracja: 13 mar 2012, 23:28
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 72 times
Been thanked: 43 times

Re: Kupić Nową Ere, Na chwałę Rzymu czy może 7 cudów świata?

Post autor: Kondzio167 »

Jeszcze jedno Musze kopić 400 koszulek formatu CCG jeżeli dobrze widze? Nie chce dopłacić za dużo: Uważacie że Ultra Pro: Platinum będą spoko?
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Kupić Nową Ere, Na chwałę Rzymu czy może 7 cudów świata?

Post autor: charlie »

Na obie te gry potrzebujesz koszulki standard (63,5/88mm), możesz kupić tańsze mayday (po 5zł za 100 koszulek), droższe (grubsze) mayday 10 zł/100pack lub FFG (najtrwalsze ale i najdroższe)
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Kupić Nową Ere, Na chwałę Rzymu czy może 7 cudów świata?

Post autor: Olgierdd »

Kondzio167 pisze:p.s. Żegnaj Diablo 3 :)
ups, ja bym to jeszcze przemyślał :lol:
ozzman1

Re: Kupić Nową Ere, Na chwałę Rzymu czy może 7 cudów świata?

Post autor: ozzman1 »

Nowa Era - nie wiem
7 Cudów - w dwójkę gra się źle i sztucznie, w trójkę trochę lepiej, potem jest zdecydowanie lepiej, ale gierka jest, moim zdaniem, ogólnie taka sobie (rozgrywki są moim zdaniem dosyć powtarzalne mimo mechaniki draftów ze względu na małe zróżnicowanie kart)
NCR - jak dla mnie to jest to - najlepsza karcianka w jaką grałem, tania, pasują koszulki CCG, doskonałe skalowanie 2-5 graczy, niepowtarzalność rozgrywki - u mnie ma od dawna 10/10 i zdania nie zmieniam
ODPOWIEDZ