Darmowe gry - krótkie recenzje

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
kmiernik
Posty: 172
Rejestracja: 01 lip 2006, 13:15
Lokalizacja: Warszawa

Darmowe gry - krótkie recenzje

Post autor: kmiernik »

W sieci można znaleźć dużo darmowych gier tzw. "print & play". Boardgamegeek posiada oczywiście sporą listę takich tytułów. Ale chodzi mi w tym temacie o uwagi i jednolinijkowe recenzje szanownych forumowiczów, dotyczących tych gier z tego gatunku, których już próbowali i polecają lub nie.
Awatar użytkownika
owiec
Posty: 62
Rejestracja: 03 lip 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: owiec »

Ostatnio sciagnalem Bazyliszka ze strony lizardy.pl
Gierka ma proste zasady i (jak dla mnie) wysoka grywalnosc. "Losowosc" zalezy tylko od umiejetnosci przewidywania ruchow przeciwnika. Niestety po kilkunastu rozgrywkach kolejne gry staja sie podobne do poprzednich. Dobrze ze mozna sciagnac dodatkowe plansze i chyba sam kilka takich niedlugo dorobie.
Ostatnio zmieniony 07 lip 2006, 08:45 przez owiec, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
kmiernik
Posty: 172
Rejestracja: 01 lip 2006, 13:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kmiernik »

Aby nie być gołosłownym trzy tytuły, które ostatnio testowałem:

Xochintlan - dość szybka i przyjemna gra, w zasadzie 2-osobowa, grałem też w 3 osoby i podobała się mniej. Celem gry jest ułożenie pewnego układu pól na planszy, którego wzorzec każdy z graczy losuje przed rozpoczęciem. Sporo główkowania i przewidywania ruchów przeciwnika.

The Way - firmy BoneGames. Zapowiadała się ciekawie, ale wydaje się niedopracowana. Celem gry jest przejście z jednego rogu planszy (5x5) do drugiego i z powrotem. Elementy planszy zawierają fragmenty dróg i można je obracać i zamieniać, przeszkadzając przeciwnikowi. Niestety po kilku rozgrywkach gra okazuje się być bardzo losowa, a także zbyt często jeden z graczy, bez swojej winy, nie ma możliwości ukończenia trasy, co bardzo zniechęca.

Micropul - gra dla jednej lub dwóch osób. Przypomina skrzyżowanie domina (ascetyczna graficznie) i Carcassone. Mimo prostych zasad wydaje się być dosyć skomplikowana taktycznie. Gra się przyjemnie, choć rozgrywce brakuje błysku. Tym niemniej za cenę jednej strony wydruku na pewno warto spróbować.
Jarzynek
Posty: 179
Rejestracja: 26 lip 2005, 00:41
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Jarzynek »

http://www.gry-planszowe.pl/game.php/1, ... cadam.html

Sword&Sail - ciekawy klon Riska z bardzo dobrą grafiką i prostym, ale dającym duże pole do kombinowania, sposobem rozstrzygania starć

Grody - Polska planszówko - karcianka. Również bardzo ciekawy sposób staczania bitew.

Street Soccer - przyjemny, banalnie prosty przerywnik piłkarski

Armageddon - planszówka w świecie WH40k. Nie grałem, ale jakoś mnie pociąga ;)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
AvantaR
Posty: 1071
Rejestracja: 11 sty 2006, 14:27
Lokalizacja: Łaziska Górne
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: AvantaR »

Moglibyscie dodawac linki do opisywanych gier, bardzo by to pomoglo innym uzytkownikom forum :)***
Gór mi mało i trzeba mi więcej
Awatar użytkownika
owiec
Posty: 62
Rejestracja: 03 lip 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: owiec »

Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Post autor: bazik »

http://folko.gry-planszowe.pl/glik.html
szybka i przyjemna abstrakcyjna gra logiczna, trzeba dowiezc swoje pionki z jednego miejsca na drugie omijajac przeciwnikow
Awatar użytkownika
kmiernik
Posty: 172
Rejestracja: 01 lip 2006, 13:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: kmiernik »

Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Post autor: wolfe »

Jarzynek pisze:Street Soccer - przyjemny, banalnie prosty przerywnik piłkarski
Street Soccer nie jest darmową grą "print & play", to oficjalnie wydana planszówka - i wbrew pozorom nie jest taka banalna... :wink:

Ale jako że wątek miał być o grach darmowych, to zapodam taki oto link: The Dvorak Engine - to darmowy system do gier karcianych (niekolekcjonerskich ale i kolekcjonerskich) o bardzo prostej ale pojemnej mechanice. Swoją talię może stworzyć każdy i nie zostanie posądzony o plagiat... :) Może ktoś z was się skusi i stworzy jakąś talię do gry po polsku i z własnym pomysłem?
Ze stworzonych już przez innych gier spodobały mi się Arcade Game - prosta gra komputerowa polegająca na zbieraniu punktów i Roman Politics - wbrew tytułowi trudniejsza i bardziej skomplikowana gra w politykę.
Ostatnio zmieniony 10 lip 2006, 20:02 przez wolfe, łącznie zmieniany 1 raz.
Jarzynek
Posty: 179
Rejestracja: 26 lip 2005, 00:41
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Post autor: Jarzynek »

A, przepraszam, masz rację, nie jest darmowy. Zapędzilem się, chodziło mi o to, że materiały są na tyle proste, że można go zrobić w 5 minut. A zasady są bardzo proste, co oczywiście nie znaczy, że gra jest banalna.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Darmowe gry - krótkie recenzje

Post autor: Sztefan »

Jakoś nie jestem fanem gier print&play, nie będzie to też recenzja, ale w poszukiwaniu informacji o pewnej grze trafiłem na ten wątek i chyba nie ma sensu zakładać nowy.

Czytam sobie w Spielboxie recenzję książki So spielt die Welt Peera Sylwestera. Ma on w niej opisywać społeczność graczy z różnych krajów. Oprócz wywiadów z graczami są również gry. Nie wiem, czy dodane do książki, czy tylko ich opis. O Polsce nie ma całego rozdziału, ale jest gra Polaka - Atraktion Jarosława Cichockiego. Podobno ambitna gra 2 osobowa. Dziwi mnie to o tyle, że nie słyszałem o takiej grze, ani o autorze, a tu piszą o niej na zachodzie i to nie na jakimś tam mało znanym blogu, ale w książce. Ktoś z was może grał i się podzieli wrażeniami?

http://www.jarcicho.webpark.pl/

Gry Atraktion nie ma, zapewne chodzi o Attract.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9480
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Darmowe gry - krótkie recenzje

Post autor: MichalStajszczak »

Spróbowałem zagrać z komputerem - oczywiście z marnym skutkiem. Interesujący pomysł na kolejną grę logiczną na kwadratowej planszy (znam podobnych kilkadziesiąt). Ale mechanika gry, choć realizowalna na rzeczywistej planszy, jest w praktyce dość uciążliwa (trzeba w każdym ruchu przesuwać po kilka pionków). Gdy te wszystkie manipulacje robi komputer, gra może być przyjemna - oczywiście dla miłosników tego typu gier.
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Darmowe gry - krótkie recenzje

Post autor: pomimo »

Sztefan pisze:Jakoś nie jestem fanem gier print&play, nie będzie to też recenzja, ale w poszukiwaniu informacji o pewnej grze trafiłem na ten wątek i chyba nie ma sensu zakładać nowy.

Czytam sobie w Spielboxie recenzję książki So spielt die Welt Peera Sylwestera. Ma on w niej opisywać społeczność graczy z różnych krajów. Oprócz wywiadów z graczami są również gry. Nie wiem, czy dodane do książki, czy tylko ich opis. O Polsce nie ma całego rozdziału, ale jest gra Polaka - Atraktion Jarosława Cichockiego. Podobno ambitna gra 2 osobowa. Dziwi mnie to o tyle, że nie słyszałem o takiej grze, ani o autorze, a tu piszą o niej na zachodzie i to nie na jakimś tam mało znanym blogu, ale w książce. Ktoś z was może grał i się podzieli wrażeniami?

http://www.jarcicho.webpark.pl/

Gry Atraktion nie ma, zapewne chodzi o Attract.
O Polsce jest w tej książce cały rozdział (obecnie już nieco mało aktualny merytorycznie), a gra nazywa się w istocie Attraktion, ale wygląda na to że Peer albo przekręcił nazwę, albo dostał taką od autora, rozgrywa się ja na planszy szachowej z dwoma kompletami 32 pionów, wykorzystując siłę przyciągania pionków (wstawiany pion przyciąga wszystkie w pionie i poziomie do siebie) trzeba uzyskać odpowiednią konstelację dla zwycięstwa. Punktowane ustawienie to takie, gdzie pionek gracza otaczają z 4 stron (po skosie) pionki przeciwnika. Gra się tak długo dopóki któryś z graczy nie osiągnie przewagi w takich zwycięskich ustawieniach.
Ostatnio zmieniony 10 paź 2008, 00:12 przez pomimo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Darmowe gry - krótkie recenzje

Post autor: pomimo »

Co do gier print and play polecam:

Orkomondo (dla mniej wymagających graczy) http://spiellust.blogspot.com/2007/06/p ... mondo.html
Knatsch - das Kartenspiel http://spiellust.blogspot.com/2007/09/k ... spiel.html
MsbS
Posty: 886
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 56 times
Been thanked: 73 times

Re: Darmowe gry - krótkie recenzje

Post autor: MsbS »

Attraction przypomina mi z opisu grę piramidkową (icehouse) pod tytułem Blam! Tutaj dokładamy na planszę pionki (orginalnie piramidki, ale można wziąć 15 pionów na głowę i też będzie działać). Dostawiony pionek odpycha sąsiednie (także po ukosie). Gracz zabiera te piony, które po ruchu zostaną wypchnięte za planszę. Za piony przeciwników zdobywa punkty, a swoje piony może wykorzystać jeszcze raz.

A wracając do PnP - warto wspomnieć o całym systemie gier Piecepack. Na stronce można znaleźć zarówno zestaw piecepackowy do wydrukowania, jak i reguły całej masy gier (stan na dzień 10.10.08 - 138 sztuk). Ja nie grałem - ale ze sprawozdawczego obowiązku wymieniam :-)

Grałem natomiast w:
Zombie in My Pocket - ciekawa kafelkowo-karciana gra dla 1 osoby. Rozgrywka jest mocno losowa (karty + ciągnięcie kolejnych pomieszczeń). Moim zdaniem warto wydrukować i spróbować - raptem kilka stron, sama rozgrywka zajmuje kwadrans.
Free Trader - przenośny Gwiezdny Kupiec dla jednej osoby :-) Ciekawa, choć trochę monotonna gra. Karty zdarzeń, kafelki z planetami, wyścig z czasem żeby zarobić na kolejną ratę długu. Dużo losowości, ale więcej decyzji niż w ZiMP.
Island of D - kolejny "samotnik", tym razem karciana przygodówka. Dość paskudne karty, trochę zabawy z rozstawieniem tego wszystkiego, bardzo wysoki poziom trudności. Grałem tylko raz (i zaszlachtował mnie jakiś goblin, ale grałem jako mięczak-gryzipiórek Scholar :) ). Z pewnością jeszcze spróbuję. Na pewno wydrukuję sobie też Island of D 2 i Dungeon of D (tu już karty są ZDECYDOWANIE ładniejsze).
Dziesięciobój Knizii- kościana symulacja 10 dyscyplin sportowych. Jedyne, co potrzeba, to zasady i 8d6. Warto wydrukować sobie instrukcję (albo tę tabelę punktacji z opisami dyscyplin) i spróbować, nawet solo jest całkiem ciekawie.
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: Darmowe gry - krótkie recenzje

Post autor: zara2stra »

Mnie strasznie ciągnie do Icehouse'a, aczkolwiek wolałbym kupić piramidki niż robić je samemu - chwilowo niestety jedynym sposobem jest sprowadzenie ich sobie z zagranicy. Możliwości, podobnie jak z Piecepackiem, są olbrzymie - mnie najbardziej interesuje Gnostica - strategia rozgrywana na planszy składającej się z kart Tarota, gdzie każda karta ma konkretne właściwości, dzięki którym możemy powiększać nasze piramidki, tworzyć nowe, a także atakować piramidki przeciwnika. Trochę na wyrost, bo piramidek jeszcze nie posiadam, ale wziąłem się już za robienie specjalnej talii z przygotowanymi pod Gnosticę symbolami i oznaczeniami.

Z typowych gier print and play polecam Zombie Plague, świetnie oddającą klimat filmów o zombie.

A sam dłubię od jakiegoś czasu przy Magic Realm, które może nie jest p'n'p w ścisłym tego słowa znaczeniu, jednak zyskało nową szatę graficzną dostępną w całości na sieci. W tym przypadku jest jednak mnóstwo drukowania, klejenia i wycinania - ale efekt ostateczny jest na pewno warty poświeconego grze czasu i pracy :)
MsbS
Posty: 886
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 56 times
Been thanked: 73 times

Re: Darmowe gry - krótkie recenzje

Post autor: MsbS »

zara2stra pisze:Mnie strasznie ciągnie do Icehouse'a, aczkolwiek wolałbym kupić piramidki niż robić je samemu - chwilowo niestety jedynym sposobem jest sprowadzenie ich sobie z zagranicy. Możliwości, podobnie jak z Piecepackiem, są olbrzymie - mnie najbardziej interesuje Gnostica - strategia rozgrywana na planszy składającej się z kart Tarota, gdzie każda karta ma konkretne właściwości, dzięki którym możemy powiększać nasze piramidki, tworzyć nowe, a także atakować piramidki przeciwnika. Trochę na wyrost, bo piramidek jeszcze nie posiadam, ale wziąłem się już za robienie specjalnej talii z przygotowanymi pod Gnosticę symbolami i oznaczeniami.
Mnie też bardzo w pewnym momencie ciągnęło - na tyle, że sobie sprowadziłem pięć zestawów i książkę (Playing with Pyramids). Trochę bolało, bo wtedy dolar nie był po 2 złote :). No ale trudno - prawdziwe problemy pojawiły się nieco później. Trudno było mi przekonać moich współgraczy do piramidek. Gra, ktorą promuje się icehouse'a (czyli Treehouse) jest moim zdaniem średnia (delikatnie mówiąc). Próbowaliśmy jeszcze Ice Towers (budowanie wież z piramidek w czasie rzeczywistym) i też "nie siadło". Natomiast bardzo przyjemnie spędziliśmy czas przy Martian Coasters. Rzucasz kostką i chodzisz - więc sporo w tym Roll & Move. Na szczęście modularna plansza (z 4 podkładek do piwa) zdecydowanie uatrakcyjnia rozgrywkę. Moim zdaniem to Martian Coasters powinno promować system, nie skrajnie losowy Treehouse.
Na razie wiem, że na Martian Coasters znajdę chętnych. Muszę popróbować innych gier: na liście na razie mam Zendo, RAMBots, Gnosticę i parę innych (w tym na 2 osoby).

Aha, co do Gnostici - jest już taka talia, o jakiej piszesz: o tutaj, są też informacyjne naklejki na Tarota. Oczywiście karty z ładnymi graficzkami i czytelnymi symbolami to byłoby TO!
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: Darmowe gry - krótkie recenzje

Post autor: zara2stra »

Widziałem karty które podlinkowałeś, aczkolwiek mnie zawsze podobał się klasyczny już tarot Raider-Waite-Smith. Dodatkowym atutem są karty udostępnione publicznie :)

Na razie zrobiłem coś takiego (niewykluczone, że ulegnie jeszcze zmianie):

ObrazekObrazek
Awatar użytkownika
monga
Posty: 373
Rejestracja: 27 wrz 2005, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Darmowe gry - krótkie recenzje

Post autor: monga »

Oj mnie też piramidki bardzo kuszą, oj bardzo :) Już parę razy przymierzałam się do kupna, wkładałam do koszyka, przeliczałam i ostatecznie jednak rezygnowałam odkładając na lepsze / inne czasy.

Msbs Jak już wypróbujesz inne gry to napisz na forum, może się okaże, że tak naprawdę to nie warte jest tylu pieniędzy ?
A może będziesz przypadkiem na Gratislavii albo na następnym Pionku ? Ja bym z wielką chęcią potestowała jakieś Icehouse'owe gry.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9480
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Darmowe gry - krótkie recenzje

Post autor: MichalStajszczak »

monga pisze:przeliczałam i ostatecznie jednak rezygnowałam odkładając na lepsze / inne czasy.
Jesli popatrzeć na zmiany ceny euro czy dolara w stosunku do złotówki w ostatnim tygodniu, to lepsze czasy już były
Awatar użytkownika
jar_on
Posty: 90
Rejestracja: 23 cze 2007, 19:39
Lokalizacja: Warszawa

Re: Darmowe gry - krótkie recenzje

Post autor: jar_on »

A ja polecam Pocket Civ,

czyli jednoosobową zabawę w budowę prymitywnej cywilizacji. Gra jest bardzo wymagająca i świetnie zbudowana :)
Walka z przeciwnościami losu jest w tej grze naprawdę satysfakcjonująca.
Zrobiono nawet jej fajną wersję komputerową :D

O ile się nie mylę, Pocket Civ występuje tylko w wersji angielskiej, ale od pewnego czasu pracuję nad stworzeniem polskojęzycznej wersji tej gry o nieco zmienionym settingu ;)
"Your game and Your rules but it doesn't mean I have to play."
Zbiór - http://tinyurl.com/6dhbfw
MsbS
Posty: 886
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 56 times
Been thanked: 73 times

Re: Darmowe gry - krótkie recenzje

Post autor: MsbS »

monga pisze:Msbs Jak już wypróbujesz inne gry to napisz na forum, może się okaże, że tak naprawdę to nie warte jest tylu pieniędzy ?
OK, publicznie zobowiązuję się sprawozdawać:) Dzisiaj wieczorem spróbuję przy winie wyciągnąć piramidki i spróbować czegoś nowego (Zendo?). Niestety - przeważnie kiedy zabieramy się za granie przy winie, jest już "późno" i wybieramy raczej prostsze tytuły :P
monga pisze:A może będziesz przypadkiem na Gratislavii albo na następnym Pionku ? Ja bym z wielką chęcią potestowała jakieś Icehouse'owe gry.
Niestety raczej się nie wybieram (mam mało czasu i w ogóle, na razie raczej nie przekonam Szanownej Małżonki do takiego wyjazdu, może do wiosny ją "urobię")..


Aha, jeśli masz sztywny karton i sporo czasu, jest też Origami Icehouse. Inne zestawy do samodzielnego wykonania są tutaj i tutaj (wersja dla zaawansowanych).
Awatar użytkownika
monga
Posty: 373
Rejestracja: 27 wrz 2005, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Darmowe gry - krótkie recenzje

Post autor: monga »

MichalStajszczak pisze:
monga pisze:przeliczałam i ostatecznie jednak rezygnowałam odkładając na lepsze / inne czasy.
Jesli popatrzeć na zmiany ceny euro czy dolara w stosunku do złotówki w ostatnim tygodniu, to lepsze czasy już były
No właśnie, muszę powiedzieć, że wcale mi się to nie podoba, chyba w takim razie długo poczekam. Liczyłam, że może trochę potanieją z czasem, a tu nawet gdyby to kurs dolara niestety to chyba wyrówna z nawiązką jeszcze.

Msbs Trzymam za słowo w kwestii zdawania relacji z gier z piramidkami. Dzięki za linki do samodzielnego wykonania, czasu wcale nie mam, ale w desperacji może kiedyś się skuszę, przed jakąś Gratislavią czy Pionkiem, jak będą chętni do testowania, a lepsze czasy nie nadejdą.
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: Darmowe gry - krótkie recenzje

Post autor: zara2stra »

Hmm, ja pewnie się skuszę prędzej czy później - zestaw pięciu Treehouse'ów wychodzi cenowo podobnie jak niektóre gry (nie powinien przekroczyć 200 zł razem z wysyłką) a zasad do różnych gier opartych o ten system jest więcej niż pewnie będę w stanie przetestować ;)

W każdym bądź razie jeśli będę miał piramidki, to na 100% wylądują na którymś Pionku :)
ODPOWIEDZ