REPUBLIC OF ROME - wrażenia?

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
runnersan
Posty: 8
Rejestracja: 09 lip 2006, 17:57
Lokalizacja: Bielsko-Biała

REPUBLIC OF ROME - wrażenia?

Post autor: runnersan »

Witam wszystkich (Pierwszy post na forum, więc witam bardzo serdecznie:)

Mam pytanko czy ktoś widział, grał w grę Republic of Rome?

Czytając zapis gry na BGG http://www.boardgamegeek.com/article/967621#967621

można odnieśc wrażenie, że gra jest super. To prawdziwe wrażenie czy tylko propaganda i zdolności pisarskie autora opisu?
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Nie, gra jest faktycznie super.
runnersan
Posty: 8
Rejestracja: 09 lip 2006, 17:57
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: runnersan »

Jest dostępna w Polsce, są może do moduł cyberboarda??
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Post autor: Pancho »

Nie jest drukowana. W Polsce możesz ją co najwyżej kupić na jakiś aukcjach, ale bardzo rzadko to biały kruk.

Fancy RoR Cyberboard Gamebox v1.31
http://67.66.187.69/ror/

Materiały do wydrukowania
http://www.amarriner.com/ror/

Poszukaj też na google, może ją jakieś nowsze wersje. Już dawno nie śledziłem rozwoju cyfrowej wersji RoRa.
Awatar użytkownika
Mały brzydki pędrak
Posty: 984
Rejestracja: 24 sty 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 11 times

Post autor: Mały brzydki pędrak »

RoR to wyśmienita gra polityczna. Intrygi, zmiany koalicji, wybory senatorów na urzędy, manipulowanie tłumem (poprzez igrzyska i wygłaszane mowy), wyprawy wojenne i wiele jeszcze innych drobnych ale ciekawych elementów dają gwarancję dobrej choć wielogodzinnej rozwywki. Gra prezentuje się najlepiej dla 6 osób, gdy interakcje między graczami mogą poważnie zmieniać układ sił i srodków. Takie sytuacje mają najczęsciej miejsce gdy jeden z przywódców frakcji zgromadzi zbyt wiele urzędów i wpływów dla swoich senatorów. Jednak aby wprowadzić element do końca przewidywalny autor wprowadził karty, dzięki którym pewne zamiary łatwiej możemy realizować (np. zabójca czy też koncesje na wyrób jakegoś produktu na rynek).

Istnieje jedna w Polsce wersja gry przetłumaczona na język polski. Przerobione zostały wszelkie elementy gry - karty i mapa. Właścicielem tego egzemplarza jest Darth Stalin z Płocka - aktywny uczestnik wojennych forów internetowych.
Awatar użytkownika
outlaw
Posty: 14
Rejestracja: 20 sie 2004, 11:35
Lokalizacja: Bialystok

Post autor: outlaw »

Ewentualnie przejrzyj link: http://www.grywojenne.pl/forum/viewtopi ... c&start=15

Darth Stalin z tego forum wykonal doskonala wlasna wersje RoR, jesli poprosisz pewnie chetnie sie podzieli.
----------
Edit:

Ha, MBPedrak mnie uprzedzil :) link zostawiam
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: REPUBLIC OF ROME - wrażenia?

Post autor: KubaP »

Sorry za odkopywanie antyków, ale czy w Polsce jest dostępne tłumaczenie instrukcji do drugiej edycji RoR?
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: REPUBLIC OF ROME - wrażenia?

Post autor: Ryslaw »

Mam zupełnie odmienne wrażenia z gry w RoR. Beznadziejna kolubryna, w której kilka godzin ustaleń i dogadywania się może może zniweczyć jeden rzut kostką. Stracony czas. Graliśmy w 6 osobowym składzie i chyba nikt nie chce mieć z tym czymś więcej wspólnego.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 126 times
Been thanked: 131 times

Re: REPUBLIC OF ROME - wrażenia?

Post autor: maciejo »

a jak sprawuje się wariant solo :?:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
fluor
Posty: 314
Rejestracja: 01 sie 2009, 01:13
Kontakt:

Re: REPUBLIC OF ROME - wrażenia?

Post autor: fluor »

Ryslaw pisze:Mam zupełnie odmienne wrażenia z gry w RoR. Beznadziejna kolubryna, w której kilka godzin ustaleń i dogadywania się może może zniweczyć jeden rzut kostką. Stracony czas. Graliśmy w 6 osobowym składzie i chyba nikt nie chce mieć z tym czymś więcej wspólnego.
Mam podobne wrażenia z gry, tylko że rozpatruję to jako zaletę a nie wadę. Nie możesz dogadać i zaplanować wszystkiego, bo nie masz nigdy pełnej kontroli nad tym co się dzieje. Senator może przypadkiem zginąć, pewna wygrana może zamienić się w niespodziewaną klęskę, kolejna epidemia może wykosić Twoje stronnictwo bardziej niż pozostałych.
Traktuję tą grę jako sztukę przetrwania w zmieniających się warunkach, nie wystarczy raz ustalić koalicji rządzącej i grać tak do końca gry, praktycznie co turę trzeba ewaluować układ i prowadzić negocjacje.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3080
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 91 times

Re: REPUBLIC OF ROME - wrażenia?

Post autor: cezner »

No to ja mam identyczne wrażenia co Ryslaw. Poza tym przy mocno rozdyskutowanym towarzystwie ta gra moze trwać wieki.
Pająk
Posty: 53
Rejestracja: 07 lut 2010, 18:14
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Re: REPUBLIC OF ROME - wrażenia?

Post autor: Pająk »

a ja uważam, że gra jest wybitna i niesamowita.. co prawda ciężko zebrać ekipę i znaleźć czas..
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: REPUBLIC OF ROME - wrażenia?

Post autor: Królik »

Wszystko zależy od towarzystwa. Jak się trafi na idiotów to ciągną jedną koalicję przez całą grę mimo że forują jednego do zwycięztwa (zawsze myślałem że możliwość buntu to mżonka aż nie trafiłem na taką "lojalną" ekipę i wtedy jest mega nuda). Gdy wszyscy myślą i potrafią liczyć jest mega ciekawie, ale ogólnie to gra o gadaniu, mechanika to dodatek, jak ktoś lubi rpgi i rzymskie klimaty polecam, w przeciwnym wypadku szkoda czasu.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: REPUBLIC OF ROME - wrażenia?

Post autor: zephyr »

Grałem jedną partię i mam podobne wrażenia

jako gra w sensie "teori gier" RoR jest beznadziejny - kosmiczna losowość, na początek losowi senatorowie, losowe karty, losowo ginie podpora czyjejś ekipy, jak źle rzucasz przegrasz wojnę nawet z nieskończoną przewagą, losowo mogą podejść wojny w których nie da się wygrać; mnóstwo dyplomowania się, często z kulą śnieżną bo koalicja podzieli między sobą urzędy i będzie jeszcze mocniejsza, no chyba że akurat trafi się komuś z poza fajna postać którą warto wysłać na wojnę/dać jakiś urząd żeby poprawić siłę wewnątrz koalicji zwłaszcza że słaby gracz nie zagraża w zwycięstwie
nie bardzo wiadomo co ma robić plankton polityczny, pomagać w obronie rzymu czy rzucać kłody pod nogi

z drugiej strony jeśli wszyscy podejdą jak do Role Playa sama mechanika daje naprawdę fajne podstawy do fajnej zabawy; jest o co walczyć, jest jak snuć intrygi, jest jak zawiązywać koalicje, można upaść rzymem jak się przesadzi z kombinowaniem (albo nie pójdą rzuty/losowanie kart) itd

mam wrażenie że jakbym grać nie o zwycięstwo, tylko mieć jakiś opis fabularny i go odgrywać byłoby super

ale chyba jednak nie dal mnie, niby widzę trochę fajnych elementów, ale wolę zagrać w coś innego
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
ODPOWIEDZ