The Lord of the Rings / Władca Pierścieni LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: RUNner »

paralelizm pisze:a co z pytaniem o Szybkie Uderzenie? ;)
Szybkie Uderzenie umożliwia atak na dozwolony cel, czyli zasadniczo w zwarciu z graczem. Ta karta pozwala uprzedzić atak wroga, więc potrafi być bardzo użyteczna.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
paralelizm
Posty: 140
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: paralelizm »

wojo pisze:Etap wyprawy nigdy nie jest pomijany (nawet jak nie przydzielisz do niej nikogo to jest normalnie rozgrywany). W Twoim przykładzie siła woli Twoich postaci wynosi 0 i jest porównywana z zagrożeniem w strefie przeciwności.
a jeśli etap Wyprawy zakończy się podniesieniem poziomu zagrożenia to mimo wszystko mogę odbyć Podróż do jakiegoś Obszaru? chciałem się też upewnić: raz wyczerpana postać (np. do Wyprawy) pozostaje wyczerpana aż do końca rundy, chyba że przygotuję ją ponownie poprzez działanie innej karty (np. Stara Leśna Droga), czyli zasadniczo rzecz biorąc postacie przydzielone do Wyprawy raczej nie mają potem możliwości udziału w Walce? i na koniec: czy po fazie Walki zraniony wróg wraca do Strefy Przeciwności, czy pozostaje w zwarciu z Graczem? jakoś nie mogłem na to pytanie znaleźć odpowiedzi w instrukcji :P
Ostatnio zmieniony 18 gru 2013, 16:19 przez paralelizm, łącznie zmieniany 2 razy.
"trucizna w małych dawkach jest najlepszym lekarstwem"
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: godpuppet »

tak, po Etapie Wyprawy następuje Etap Podróży, więc masz taką możliwość niezależnie od wyniku wyprawy

edit: odpowiedzi na dodatkowe pytania

Raz wyczerpana postać pozostaje wyczerpana aż do ostatniej fazy w danej turze, kiedy to "stawia" się wszystkie postaci. Można też ją odświeżyć przy użyciu efektów kart (jak właśnie Stara Leśna Droga czy Nieoczekiwana Odwaga).

Wrogowie, którzy są w zwarciu, pozostają w zwarciu z danym graczem do momentu śmierci (gracza lub wroga :)) lub do użycia efektów kart (np Syn Arnoru albo Światło w Ciemnościach.
All work and no play makes Jack a dull boy!
paralelizm
Posty: 140
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: paralelizm »

RUNner pisze:Wczoraj rozpocząłem przygodę w cyklu Przeciwko Cieniowi, czyli Obawy Namiestnika. I tak się zastanawiam, czy na kartach wyprawy 1B i 2B można umieszczać punkty postępu zdobyte w wyniku powodzenia wyprawy, czy tylko po zbadaniu aktywnego obszaru? Niby nie jest zakazane umieszczanie punktów postępu po wyprawie, ale jak wiadomo w tej grze diabeł tkwi w szczegółach. ;)
edit: Oczywiście nie doczytałem dokładnie. Jeśli aktywny obszar opuszcza grę to należy położyć na karcie wyprawy 1 żeton zasobów, a nie postępu! I karta wyprawy zostaje zaliczona tylko wtedy gdy na niej umieści się 4 zasoby! Czytanie, czytanie i jeszcze raz czytanie ze zrozumieniem! :D
czy to jest jakaś ogólna zasada, czy dotyczy tylko tego cyklu/scenariusza?
"trucizna w małych dawkach jest najlepszym lekarstwem"
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: RUNner »

paralelizm pisze:
RUNner pisze:Wczoraj rozpocząłem przygodę w cyklu Przeciwko Cieniowi, czyli Obawy Namiestnika. I tak się zastanawiam, czy na kartach wyprawy 1B i 2B można umieszczać punkty postępu zdobyte w wyniku powodzenia wyprawy, czy tylko po zbadaniu aktywnego obszaru? Niby nie jest zakazane umieszczanie punktów postępu po wyprawie, ale jak wiadomo w tej grze diabeł tkwi w szczegółach. ;)
edit: Oczywiście nie doczytałem dokładnie. Jeśli aktywny obszar opuszcza grę to należy położyć na karcie wyprawy 1 żeton zasobów, a nie postępu! I karta wyprawy zostaje zaliczona tylko wtedy gdy na niej umieści się 4 zasoby! Czytanie, czytanie i jeszcze raz czytanie ze zrozumieniem! :D
czy to jest jakaś ogólna zasada, czy dotyczy tylko tego cyklu/scenariusza?
To się tyczy tylko tego scenariusza. Na karcie wyprawy umieszcza się żetony zasobów zamiast żetonów postępu.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
paralelizm
Posty: 140
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: paralelizm »

jeśli atak jest niebroniony to przydzielając obrażenia jednemu z bohaterów w jaki sposób ustalam ich ilość, tzn. co od czego odejmuję, czy siła obrony jest liczona wtedy jako 0? no i czy mogę w takiej sytuacji przydzielać obrażenia bohaterowi, który jest wyczerpany, bo wcześniej został przydzielony do wyprawy? i jeszcze chciałem się upewnić: jeśli jakiś obszar jest aktywny to w następnych rundach już nie podróżujemy do niego, tylko badamy i efekt karty obszaru nie jest ponownie odpalany?
"trucizna w małych dawkach jest najlepszym lekarstwem"
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Yavi »

Możesz przydzielać dowolnemu bohaterowi, nawet wyczerpanemu.
Przy niebronionych atakach obrona bohatera nie ma znaczenia, obrażenia odejmuje się od jego życia.

Tak mi się wydaje i tak gram :P
paralelizm
Posty: 140
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: paralelizm »

Yavi pisze:Możesz przydzielać dowolnemu bohaterowi, nawet wyczerpanemu.
Przy niebronionych atakach obrona bohatera nie ma znaczenia, obrażenia odejmuje się od jego życia.

Tak mi się wydaje i tak gram :P
ok, doczytałem w instrukcji: w takiej sytuacji ilość obrażeń = siła ataku, czyli obrona wynosi 0 :)
"trucizna w małych dawkach jest najlepszym lekarstwem"
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: RUNner »

paralelizm pisze: jeśli jakiś obszar jest aktywny to w następnych rundach już nie podróżujemy do niego, tylko badamy i efekt karty obszaru nie jest ponownie odpalany?
Efekt podróży rozpatruje się tylko raz, w momencie podróży. Obszar może mieć też inne efekty i są one aktywowane gdy zachodzą pewne okoliczności, np. wymuszony. Trzeba pamiętać o tym że aktywny obszar jest obecny w grze i może na nią wpływać.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
maly74
Posty: 30
Rejestracja: 21 lis 2013, 19:00
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 1 time

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: maly74 »

Witam
Dopiero zaczynam grać i mam takie pytanie:
Grając w scenariusz Przeprawa przez mroczna puszczę trzeba odnaleźć i pokonać POMIOT UNGOLIANTY
Co należy zrobić jeśli kartę POMIOTU wyciągnie się jako kartę cienia:
odrzucić po fazie walki do stosu odrzuconych i czekać na nową talie wyprawy
zostawić w strefie przeciwności
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: RUNner »

Jeśli Pomiot wyjdzie jako cień, to wtedy po walce trafia na stos kart odrzuconych i faktycznie będzie można go odnaleźć dopiero po utworzeniu nowej talii spotkań. Kiepska perspektywa, więc lepiej wstawić Pomiot do gry zgodnie z poleceniem na karcie wyprawy 3A lub 3B. Wtedy należy umieścić w SP jakiegoś pająka, a idealny kandydat to PU.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
paralelizm
Posty: 140
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: paralelizm »

czy Frodo Baggins w ramach odpowiedzi może jednorazowo przyjąć każdą ilość obrażeń nawet równą lub większą od swojej wytrzymałości?
"trucizna w małych dawkach jest najlepszym lekarstwem"
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: RUNner »

paralelizm pisze:czy Frodo Baggins w ramach odpowiedzi może jednorazowo przyjąć każdą ilość obrażeń nawet równą lub większą od swojej wytrzymałości?
Może przyjąć każdą ilość obrażeń, natomiast zagrożenie wzrasta o tyle, ile mógłby przyjąć faktycznych obrażeń czyli w praktyce o 1 lub 2.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
paralelizm
Posty: 140
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: paralelizm »

RUNner pisze:
paralelizm pisze:czy Frodo Baggins w ramach odpowiedzi może jednorazowo przyjąć każdą ilość obrażeń nawet równą lub większą od swojej wytrzymałości?
Może przyjąć każdą ilość obrażeń, natomiast zagrożenie wzrasta o tyle, ile mógłby przyjąć faktycznych obrażeń czyli w praktyce o 1 lub 2.
dzięki! to cenna informacja, bo podnosiliśmy zagrożenie o tyle, ile obrażeń poszło na Froda, czyli zbyt dużo :/
"trucizna w małych dawkach jest najlepszym lekarstwem"
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Olgierdd »

RUNner pisze:
paralelizm pisze:czy Frodo Baggins w ramach odpowiedzi może jednorazowo przyjąć każdą ilość obrażeń nawet równą lub większą od swojej wytrzymałości?
Może przyjąć każdą ilość obrażeń, natomiast zagrożenie wzrasta o tyle, ile mógłby przyjąć faktycznych obrażeń czyli w praktyce o 1 lub 2.
Sądzę, że jest inaczej. Nie jest to wyjaśnione w FAQ, ale w instrukcji na stronie 19. jest przykład walki, gdzie postać z 1 punktem życia otrzymuje 6 punktów obrażeń i dopiero po tym ginie. Dlatego uważam, że umiejętność Froda sprawia, że jeżeli przyjmuje on na klatę 10 punktów obrażeń i wykorzystuje swoją umiejętność, to gracz otrzymuje 10 punktów zagrożenia, a nie tylko 2, resztę wysyłając w próżnię.

Twoja interpretacja sprawia, że Frodo to najpotężniejszy obrońca w grze.

edit: rozwijając to co jest napisane w instrukcji:
1. obrażenia zadawane są natychmiast (a nie pojedynczo do osiągnięcia limitu wytrzymałości postaci)
2. żetony obrażeń pozostają na karcie do momentu uleczenia, usunięcia obrażeń z karty lub opuszenia przez kartę gry. Umiejętność Froda usuwa obrażenia z karty.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: RUNner »

Twoja interpretacja sprawia że praktycznie nie opłaca się korzystać z cechy Froda bo wzrost zagrożenia będzie zabójczy.
Postać nie może przecież otrzymać więcej obrażeń niż posiada życia.
Czy Frodo to taki super obrońca? Tylko raz na fazę może skorzystać ze swojej cechy... Poza tym wzrost zagrożenia to spora kara.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Olgierdd »

Frodo opłaca się do blokowania średnich ataków z siłą 4-5 (minus jego obrona) i to ma sens, bo żaden z niego wojownik.
W innym wypadku staje się on no-brainerem, bo czym jest podniesienie zagrożenia o 2 (dla talii Woli) wobec bezpiecznego trzymania przez kilka tur w zwarciu przeciwnika bijącego za np. 10? Nawet Gimli czy ten Gondorczyk z Taktyki nie mają takich zdolności bez odpowiedniego wsparcia. A tu proszę: Nazgul? Troll? No problemo! Jest przecież Frodo! Niech Gandalf idzie na tę swoją misję, nam nic nie grozi.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: RUNner »

Z instrukcji str. 20: "Za każdy punkt obrażeń zadany postaci lub wrogowi, na
karcie tej postaci lub wroga należy umieścić po 1 żetonie
obrażeń. Każdy żeton obrażeń znajdujący się na karcie
bohatera, sprzymierzeńca lub wroga obniża jej liczbę
punktów wytrzymałości o 1. ....
Kiedy tylko ilość punktów wytrzymałości karty zostanie
sprowadzona do 0, karta zostaje natychmiast zniszczona.
"

Przydzielamy Frodowi 2 rany i powinien w tym momencie iść na śmietnik, ale odpalamy odpowiedź i po sprawie. Frodo założył Pierścień i tyle go widzieli ;) Bez znaczenia czy atakują go Wrony ze Wschodu czy Nazgul. Ograniczenie raz na fazę jest bolesne bo wystarczy że karta cienia zada mu jakieś obrażenia rozpatrywane przed atakiem i po hobbicie...
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
godpuppet
Posty: 592
Rejestracja: 30 gru 2008, 12:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: godpuppet »

dokładny tekst karty:

Odpowiedź: Kiedy Frodo Baggins otrzyma obrażenia, anuluj te obrażenia i zamiast tego podnieś swój poziom zagrożenia o tyle, ile punktów otrzymałby Frodo (tylko raz na fazę).

moim zdaniem obrażenia, to różnica między atakiem przeciwnika i obroną bohatera. Jak atakuje troll o ataku 6, to obrażenia są równe 4, więc poziom zagrożenia rośnie o 4, jeśli użyjemy zdolności Froda. Natomiast Frodo nie dostaje żadnych obrażeń. Tak to rozumiem.
All work and no play makes Jack a dull boy!
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Olgierdd »

wszedłem na forum FFG i na BGG, dwa z kilku tematów o Frodo:

http://www.boardgamegeek.com/article/8198365

http://www.boardgamegeek.com/article/11064705
paralelizm
Posty: 140
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: paralelizm »

Olgierdd pisze:wszedłem na forum FFG i na BGG, dwa z kilku tematów o Frodo:

http://www.boardgamegeek.com/article/8198365

http://www.boardgamegeek.com/article/11064705
a byłbyś tak uprzejmy i przybliżył płynące stamtąd wnioski? bo ja nie ufam swojej mizerno-drewnianej znajomości angielskiego :roll:
"trucizna w małych dawkach jest najlepszym lekarstwem"
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: Olgierdd »

Przepraszam, ucięło mi część poprzedniego postu:
Dyskusje prowadzone w tych tematach wskazują na moją wersję (chociaż był głos po stronie RUNnera).
Tematów było jeszcze kilka, ale o tym samym, więc nie przekopiowałem ich odnośników.
paralelizm
Posty: 140
Rejestracja: 21 lut 2013, 16:01
Lokalizacja: Warszawa

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: paralelizm »

dziękuję :) a powiedzcie mi jeszcze, czy tekst na karcie wyprawy w drugiej części scenariusza "Podróż w dół Anduiny" oznacza, że nie musimy walczyć z wrogami, jeśli nie chcemy?
"trucizna w małych dawkach jest najlepszym lekarstwem"
Awatar użytkownika
krokodiler
Posty: 402
Rejestracja: 30 kwie 2008, 11:04
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 4 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: krokodiler »

Tak, tzn. nie robisz obowiązkowych testów zwarcia (kroku 2 fazy Spotkań), ale nadal możesz opcjonalnie wejść w zwarcie z jednym wybranym wrogiem (krok 1 tej fazy).
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: Władca Pierścieni - gra karciana

Post autor: RUNner »

godpuppet pisze:dokładny tekst karty:

Odpowiedź: Kiedy Frodo Baggins otrzyma obrażenia, anuluj te obrażenia i zamiast tego podnieś swój poziom zagrożenia o tyle, ile punktów otrzymałby Frodo (tylko raz na fazę).

moim zdaniem obrażenia, to różnica między atakiem przeciwnika i obroną bohatera. Jak atakuje troll o ataku 6, to obrażenia są równe 4, więc poziom zagrożenia rośnie o 4, jeśli użyjemy zdolności Froda. Natomiast Frodo nie dostaje żadnych obrażeń. Tak to rozumiem.
Wygląda na to że dobrze rozumujesz, musiałem przeczytać angielską wersję karty żeby się z tym zgodzić. Zresztą i tak nie gram Duchem :P
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
ODPOWIEDZ