Race for the Galaxy PL

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Race for the Galaxy PL

Post autor: Senthe »

Myślę, że ta legendarna gra zasługuje na oddzielny temat do dyskusji o jej polskim wydaniu :)
Jak do tej pory mamy tylko instrukcję: http://www.rebel.pl/repository/files/in ... FTG_PL.pdf

Po przejrzeniu parę rzeczy jednak mnie zakłuło w oczy, np. "światy zdobyczne" zamiast światów windfall, "stos główny" zamiast talii, zielony trait "Wspomagani" (Uplift)... Niektóre tłumaczenia nazw kart też są trochę dziwne.
Na szczęście REBELa nie gonią jeszcze terminy i jest czas na dopieszczenie kwestii edycyjnych... Mam ogromną nadzieję, że akurat to tłumaczenie nie zostanie zepsute przez jakieś wredne zasady polskiej gramatyki i będziemy mogli się cieszyć godnym wydaniem Race'a :)
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: Andy »

Na pierwszy rzut oka tłumaczenie wygląda na bardzo dobre. Sam chętnie przyczepiłbym się do "światów zdobycznych", gdybym miał inny pomysł na przetłumaczenie windfalla. Ale nie mam. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Wilk
Posty: 683
Rejestracja: 19 cze 2007, 15:21
Lokalizacja: Wawa

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: Wilk »

Można się dla sportu zastanowić. "Światy zdobyczne" nie może, IMHO, zostać bo wprowadza zamieszanie związane z mechaniką (przywołuje na myśl światy podbijane z punktów militarnych). Jak mi coś przyjdzie do głowy, to zasugeruję. ;)
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: wojo »

Fakt przetłumaczenie Windfall'a to trudna sprawa - "Świat Zdobyczny" ma się jak pięść do oka ale faktycznie ciężko coś znaleźć lepszego.

Dla mnie Windfall to Znalezisko, ale "świat znalezisko", "świat ze znaleziskiem" brzmią strasznie koślawo. Stąd podobnie jak Andy raczej skapituluję przy sugerowaniu czegoś lepszego.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: Senthe »

Świat odnaleziony?
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Wilk
Posty: 683
Rejestracja: 19 cze 2007, 15:21
Lokalizacja: Wawa

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: Wilk »

"Windfall" ma zasadniczo w języku angielskim 2 znaczenia - po pierwsze są to dojrzałe owoce spadające z drzewa, które można podnieść, a po drugie, w ekonomii, wszelkie nieoczekiwane zyski (niespodziewany spadek, wygrana na loterii itd.). Ja bym szedł w tę drugą stronę i proponował jakieś "światy premii" czy coś w tym stylu (niedobrze brzmi i z pewnością trzeba doszlifować, ale pokazuje zasadniczy kierunek.
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: wojo »

Windfall - an unexpected, unearned, or sudden gain or advantage

To w połączeniu z tym że świat startuje z dobrem sugeruje, że coś na tym świecie znaleźliśmy (np. Damaged Alien Factory, Alien Toy Shop) - stąd moje znalezisko - w sumie więc świat odnaleziony jest nie najgorsze choć inne światy też de facto w tej grze odnajdujemy.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: Andy »

Senthe pisze:Świat odnaleziony?
Tu raczej chodzi o świat, który w sposób nieoczekiwany obdarzył nas jakimś zasobem. Naprawdę trudna sprawa, bo żadna "gratka", "fart" czy "fuks" nie wchodzą w grę.

Natomiast tak myślę, czy Upliftu nie przetłumaczyć po prostu jako Eugenikę. W sumie przecież o to chodzi, czyli o ulepszanie genetyczne gatunków. Sam "uplift" został wprowadzony do literatury przez H. G. Wellsa i stamtąd przeszedł do literatury SF. Pewnie tłumacze na polski jakoś sobie z tym radzili, ale przecież termin "eugenika" jest raczej znany i zrozumiały.
Ostatnio zmieniony 26 lip 2012, 13:59 przez Andy, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: Epyon »

Cóż, do tej pory odpychała mnie od tej gry oprawa graficzna, ale fakt wydania polskiej wersji może spowodować, że przymknę na to oko... Jednak wolę jeszcze dla pewności zapytać - faktycznie ta gra ma tak paskudne grafiki jak na zdjęciach, czy w rzeczywistości wygląda lepiej?
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: Andy »

Ta gra ma świetne grafiki, niektóre z nich to niemal dzieła sztuki! Po tylu latach grania wciąż zdarza mi się znaleźć jakiś element, którego wcześniej nie zauważyłem. Oczywiście są karty słabsze, zresztą grafiki robiło kilka osób.

A to wszystko mówię ja, który literaturę, komiksy i filmy SF omijam na ogół szerokim łukiem!
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: Senthe »

W tym kontekście "świat zdobyczny" jest jeszcze mniej sensowne :(
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: zephyr »

Świat z niespodzianką :P
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: Epyon »

@Andy: Te niestety nie wyglądają zbyt zachęcająco: http://www.rebel.pl/repository/thumbnai ... .600x0.jpg ;) I nie mówię tylko o ilustracjach, ale o designie kart jako całości - te szare belki są jakby nie z tej epoki. ;)

Ale rozumiem, że nie jest tak źle, jak można pomyśleć oglądając powyższe zdjęcie?
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: skanna »

Phi, a po co to tłumaczyć - łindfol to łindfol, aplift to aplift, się setluje, dewelopuje i trejduje - i teraz co, ktoś chce z naszego na polskie? :lol: :lol: :lol:
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: Andy »

Epyon pisze:te szare belki są jakby nie z tej epoki. ;)
Bo rzecz dzieje się nie "w tej epoce", tylko kiedyś-gdzieś na krańcach wszechświata. ;)
Ale rozumiem, że nie jest tak źle, jak można pomyśleć oglądając powyższe zdjęcie?
Albo kupisz tę konwencję, albo nie - to kwestia gustu. Gra jest do tego stopnia genialna, że pewnie dobrze by mi się grało nawet gdyby ilustracje mi się nie podobały. Ale mi się podobają. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: Andy »

skanna pisze:Phi, a po co to tłumaczyć - łindfol to łindfol, aplift to aplift, się setluje, dewelopuje i trejduje - i teraz co, ktoś chce z naszego na polskie? :lol: :lol: :lol:
Racja, ale my, skanno, jesteśmy jak dawni wyznawcy: nas już żaden sobór watykański II nie zmieni. Zostaniemy przy naszej łacinie i będziemy już zawsze konsumować z trejdem z łindfolów aplifotwych, a co radykalniejsi pośród nas będą nawet te łindfole tejkołwerować.

Tu jednak nie o nas chodzi, lecz o młodych neofitów: ci muszą mieć wszystko podane zrozumiale, w języku ojczystym, a może nawet zmuszą Toma, żeby stał zwrócony twarzą do nich!
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: wojo »

Epyon pisze:@Andy: Te niestety nie wyglądają zbyt zachęcająco: http://www.rebel.pl/repository/thumbnai ... .600x0.jpg ;) I nie mówię tylko o ilustracjach, ale o designie kart jako całości - te szare belki są jakby nie z tej epoki. ;)

Ale rozumiem, że nie jest tak źle, jak można pomyśleć oglądając powyższe zdjęcie?
Na wszystkich kartach projekt graficzny jest dokładnie taki jak na zdjęciach. Nie znam się na tym od strony jak to powinno wyglądać ale jest rewelacyjny jeżeli chodzi o rozgrywkę. Tona informacji jest na wyciągnięcie ręki i bez potrzeby czytania masy tekstu, zaglądania do instrukcji czy FAQu. Wielu graczy ten system nie odpowiada (i omijają grę) ale sądzę, że (prawie) wszyscy weterani RFTG uważają go za genialny - grupa symboli przyporządkowana do faz gry to wszystko zastepuje.

Co do samych ilustracji to kwestia gustu. Wg. mnie jest trochę słabych kart ale ogólnie bardzo mi grafiki odpowiadają.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: skanna »

wojo pisze: wszyscy weterani RFTG uważają go za genialny - grupa symboli przyporządkowana do faz gry to wszystko zastepuje.
Wypowiem się jako weteranka i totalna maniaczka - ci, którzy ze mną grali, wiedzą, że karty znam na pamięć i mam fioła na punkcie tej gry - ale moglibyście mnie zabić, a nie mam pojęcia, jakie ilustracje są na kartach, a nazwy znam może w sumie z 10 kart - za to od jednego rzutu oka powiem, jakie karta ma znaczki i co daje :)
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: Veridiana »

Mam dokładnie tak samo. Ilustracji nie wiżu :D Jak się przyjrzeć to i ładne są, ale jakieś takie ciemnawe generalnie i dlatego nie rzucają się w oczy.
Ale ja mam tak prawie ze wszystkimi grami. Nie mam pojęcia jak co wygląda. To ma służyć, a nie wyglądać! :P
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: skanna »

Veridiana pisze:To ma służyć, a nie wyglądać! :P
To czegoś się tak czepiała Sankt Petersburga? :D
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: Veridiana »

Oj tam oj tam. Przesada nie wskazana w żadną stronę. Wyraźne to i w oczy się paskudztwo rzuciło :wink:
solkan
Posty: 239
Rejestracja: 05 lut 2010, 15:29
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: solkan »

Jesli nie ma dobrego tlumaczenia, to moze wprowadzic neologizm na potrzeby gry?

Np. Znaleziswiat.
Awatar użytkownika
Wajar
Posty: 111
Rejestracja: 17 wrz 2011, 09:37
Lokalizacja: Wymysłów

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: Wajar »

Świat ze zdobyczą, Świat ze znaleziskiem, nowy, lepszy świat. ;)
Sprzedałem na forum:
Spoiler:
http://www.boardgamegeek.com/collection/user/Wajar
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5833
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 408 times

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: KubaP »

solkan pisze:Jesli nie ma dobrego tlumaczenia, to moze wprowadzic neologizm na potrzeby gry?

Np. Znaleziswiat.
Niestety, zgodnie z ideą tłumaczenia (a nie interpretacji), tłumacz powinien wiernie odwzorować tekst oryginału, tak, by czytelnik przekładu miał możliwie podobne doznania do czytelnika oryginału. Znaleziświat brzmi extra i pewno ładnie by się wpasował np w świecie Pratchetta, ale "wolno" by sobie na niego pozwolić jedynie w przypadku takiego np. oryginału: "Worldfall".

Jeśli mogę, jako tłumacz literatury ang->pol coś zasugerować (aczkolwiek nie grałem w R4tG, więc nie znam uniwersum gry, ergo moje strzały są równie nieuprawnione :) ), to gdy nie ma błysku geniuszu, to idzie się (niestety) w opis. Można by więc pójść albo w stronę odległej od oryginału, ale oddającej jej sens "Szczęśliwej ekspedycji" lub idąc tym tropem "Szczęśliwe znalezisko. Albo bardziej dosłownie "Świat(y) pełen(ne) niespodzianek" czy "Światy ukrytych bogactw". To oczywiście pisane na gorąco i spod palca.

Nie zdziwiłbym się też, gdyby "Znaleziświaty" znalazły uznanie w imię dobra gry, choć boję się, że dla nowicjusza mogą być nieczytelne i sam fakt użycia neologizmu może być uznany za nieuzasadniony (bo czytelnik przekładu często nie zna oryginału).

Pozdr,
Kuba
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Race for the Galaxy PL

Post autor: zephyr »

Machanicznie windfalle mają bonus na starcie - towar, ale potem trundo je zmusić do produkcji.

Dla mnie znaleziświat jest nieczytelny, ale jakiś neologizm nie brzmi jak zły pomysł - to jest keyword w grze, więc wyróżnianie się jest wskazane.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
ODPOWIEDZ