Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
kuba32
Posty: 327
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 192 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: kuba32 »

Nycte pisze: 14 mar 2022, 17:19
makaolk pisze: 14 mar 2022, 15:37 Witam.
Czy ktoś posiada instrukcję przetłumaczona język polski. Zamówiłem nowa edycję i nie wiem czy brać się za tłumaczenie czy ktoś oszczędzi mi czas i nerwy😄.
Już myślałem, że info o dostępności.
Gdzie zamawiales i kiedy ma przyjść? :P też bym był wdzięczny za instrukcje pl :)
Jest na planszostrefie, niby jeszcze w marcu mają wysyłać - https://planszostrefa.pl/pl/p/Polis-edy ... lska/12299
oli_37
Posty: 105
Rejestracja: 02 gru 2019, 17:35
Been thanked: 23 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: oli_37 »

kuba32
Posty: 327
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 192 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: kuba32 »

oli_37 pisze: 14 mar 2022, 19:50 lub na planszomani: https://www.planszomania.pl/wojenne/20970/Polis.html
kurdeblade, no to znowu przepłaciłem na planszostrefie :/
Awatar użytkownika
Siersciu
Posty: 165
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:02
Lokalizacja: Radzionków
Has thanked: 176 times
Been thanked: 53 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: Siersciu »

kuba32 pisze: 14 mar 2022, 22:49
oli_37 pisze: 14 mar 2022, 19:50 lub na planszomani: https://www.planszomania.pl/wojenne/20970/Polis.html
kurdeblade, no to znowu przepłaciłem na planszostrefie :/
Może i przepłaciłeś, nie wiem dokładnie. Na planszostrefie już była jedna dostawa w styczniu, a na planszomanii status "dostawa w dniu premiery" wisi od kilku miesięcy i nie widziałem ani razu żeby się zmienił. Kto wie kiedy tak naprawdę byś otrzymał swoje zamówienie.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4655
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1419 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: Mr_Fisq »

Siersciu pisze: 15 mar 2022, 10:04
Spoiler:
Może i przepłaciłeś, nie wiem dokładnie. Na planszostrefie już była jedna dostawa w styczniu, a na planszomanii status "dostawa w dniu premiery" wisi od kilku miesięcy i nie widziałem ani razu żeby się zmienił. Kto wie kiedy tak naprawdę byś otrzymał swoje zamówienie.
Gra przez planszomanię się już przewinęła:
https://www.facebook.com/planszomaniapl ... 0001474858
więc rzeczywiście dziwnie wygląda informacja o dostępności w dniu premiery... Może to "oczekiwanie na dodruk"/dostępność u pośredników?
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Lanzerath Ridge.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Nycte
Posty: 425
Rejestracja: 28 kwie 2012, 08:07
Lokalizacja: Słupsk/ Gdańsk
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: Nycte »

Ja w planszomanii zamówiłem w styczniu. Pisałem z nimi wtedy i powiedzieli, że spodziewają się dodruku w marcu
Nycte
Posty: 425
Rejestracja: 28 kwie 2012, 08:07
Lokalizacja: Słupsk/ Gdańsk
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: Nycte »

znów przełożyli dodruk. Ktoś wie, kiedy będzie znów dostępny tytuł?
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2389
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1295 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: vinnichi »

Zadzwoń do planszostrefy albo napisz do devir games na fb
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: Odi »

A skąd info o przełożeniu dodruku? Na fb Devira nic nie znalazłem...

Z planszomanii odpowiedzieli mi jakiś czas temu, że jako data dostawy Polis do ich hurtownika widnieje początek maja (aczkolwiek z zastrzeżeniem, że to nic pewnego, bo wielokrotnie była już ta data przekładana).
Nycte
Posty: 425
Rejestracja: 28 kwie 2012, 08:07
Lokalizacja: Słupsk/ Gdańsk
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: Nycte »

Odi pisze: 04 maja 2022, 14:19 A skąd info o przełożeniu dodruku? Na fb Devira nic nie znalazłem...

Z planszomanii odpowiedzieli mi jakiś czas temu, że jako data dostawy Polis do ich hurtownika widnieje początek maja (aczkolwiek z zastrzeżeniem, że to nic pewnego, bo wielokrotnie była już ta data przekładana).
No właśnie w maju też nie będzie. Miał być marzec/kwiecień/maj i znów przesunięte.
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 231
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: aaxxee »

Witam. Popełniłem pomoc gracza do wersji z 2020.
Jak są błędy dajcie znać.

https://boardgamegeek.com/filepage/2401 ... -gracza-pl
Awatar użytkownika
AnlAir
Posty: 214
Rejestracja: 18 lut 2020, 22:05
Lokalizacja: 3sity
Has thanked: 51 times
Been thanked: 89 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: AnlAir »

Nycte pisze: 04 maja 2022, 15:55
Odi pisze: 04 maja 2022, 14:19 A skąd info o przełożeniu dodruku? Na fb Devira nic nie znalazłem...

Z planszomanii odpowiedzieli mi jakiś czas temu, że jako data dostawy Polis do ich hurtownika widnieje początek maja (aczkolwiek z zastrzeżeniem, że to nic pewnego, bo wielokrotnie była już ta data przekładana).
No właśnie w maju też nie będzie. Miał być marzec/kwiecień/maj i znów przesunięte.
A jednak w maju…

https://planszostrefa.pl/pl/p/Polis-ed ... lska/12299
kuba32
Posty: 327
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 192 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: kuba32 »

AnlAir pisze: 20 maja 2022, 13:13
Nycte pisze: 04 maja 2022, 15:55
Odi pisze: 04 maja 2022, 14:19 A skąd info o przełożeniu dodruku? Na fb Devira nic nie znalazłem...

Z planszomanii odpowiedzieli mi jakiś czas temu, że jako data dostawy Polis do ich hurtownika widnieje początek maja (aczkolwiek z zastrzeżeniem, że to nic pewnego, bo wielokrotnie była już ta data przekładana).
No właśnie w maju też nie będzie. Miał być marzec/kwiecień/maj i znów przesunięte.
A jednak w maju…

https://planszostrefa.pl/pl/p/Polis-ed ... lska/12299
Ja z planszostrefy w marcu już dostałem :)
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4655
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1210 times
Been thanked: 1419 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: Mr_Fisq »

Jakby ktoś polował dalej na ten tytuł to pojawiły się dzisiaj egzemplarze w planszomanii.
Sprzedam: Wiosenne porządki: Horror w Arkham - 4 cykle, dwie podstawki, Uśpieni Bogowie, Lanzerath Ridge.
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 231
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: aaxxee »

Zauważyliście że Sparta może mieć max 6 kupców ? Więc po co 8 znaczników? Chyba że się mylę.
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: Arkhon »

Mr_Fisq pisze: 06 cze 2022, 08:35 Jakby ktoś polował dalej na ten tytuł to pojawiły się dzisiaj egzemplarze w planszomanii.
Skorzystałem, nieukrywając, że czaiłem się na tego typu tytuł. Zwłaszcza po rekomendacji Irka i Piotrka.
W tym/przyszłym tygodniu mam nadzieję usiąść i móc samemu ocenić tak wyśmienicie zapowiadający się kawał mięska.
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1729 times
Been thanked: 541 times
Kontakt:

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: pwoloszun »

Oho! Czuje nadchodzace zale, oskarzenia i niezłą inbe :D

Jeszcze tylko przypomne przed partia, bo np. Warlock sie na tym sparzyl: to jest w pierwszej kolejnosci ciezka gra EKONOMICZNA, z bardzo silnym elementem militarnym i politycznym (Proxenosi). Paxowy weteran zrozumie ;)

Czyli cytujac klasyka (i konfę): Gospodarka, glupcze!
A dopiero potem wojaczka.

Pozdrawiamy serdecznie!
Podcast dżentelmeni przy stole:
Tapczanodan
Posty: 43
Rejestracja: 30 mar 2020, 12:21
Has thanked: 5 times
Been thanked: 26 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: Tapczanodan »

U nas gra również kupiona przez polecenie Dżentelmenów ;) W końcu udało się 2 razy zagrać i naprawdę jest efekt wow. Nie jestem graczem wojennym więc ekonomia jako główna składowa jest dla mnie totalnie in plus. Z resztą w obliczu obecnych wydarzeń gdzie można obserwować jakie są ekonomiczne konsekwencje konfliktu to jeszcze bardziej doceniam jak ta gra świetnie modeluje to wszystko co wokół samej wojny się dzieje. Funkcjonowanie ligi w tych warunkach jest drogie i trzeba się nagłowić jak zapewnić pożywienie i srebro konieczne do funkcjonowania naszego sojuszu oraz gdzie trzeba mieć poparcie, a gdzie w danej chwili może niekoniecznie, bo to kosztuje i może nie da odpowiedniej korzyści. Z drugiej strony przy całym niedoborze surowców i prestiżu zaskakująco dużo daje się w kolejnych rundach zrobić jeśli pomysłowo się nimi manipuluje, ale wciąż jest ciasno i wymaga to wysiłku.
Przez 2 rozgrywki zdarzyła nam się jedna bitwa, było za to dużo blokowania i sytuacji na granicy otwartego starcia, a więc bardzo zimnowojenna strategia, co też jest niesamowicie ciekawe, emocjonujące i wymusza masę ciekawych decyzji. Ponadto Proxenosi i zainplementowanie polityki w takim wymiarze, że trzeba sypnąć pieniędzmi, podburzyć lud aby zyskać korzyść w postaci poparcia danego Polis - kolejna ciekawa warstwa i narzędzie do realizowania strategii. No i właśnie co do strategii, niesamowite jest to ile można w trakcie i po rozgrywce zauważyć strategicznych punktów czy zagrań, na zasadzie: "tu zablokowałem przeciwnika, liczyłem, że da mi to taki efekt, nie do końca dało. Czemu? Bo przeoczyłem te i te jego możliwości, trzeba to brać pod uwagę" itd. Mam na myśli to, że gra odkrywa nowe zależności z każdą partią i nie da się prosto zaplanować sekwencji: pójdę tam, zrobię to i na tym będę trzepał PZty ;). Każda decyzja prowadzi do jakichś konsekwencji i naprawdę czuć odkrywanie tych zależności, jakby kolejne trybiki zaskakiwały w głowie.
Z technicznych spraw to wg mnie, mimo wielości zasad przyswaja się je dość łatwo bo są logiczne, a często wynikają jedne z drugich. Ponadto czas rozgrywki jak na takiego mózgożera zamyka się w 2-3h i jest to bardzo akceptowalny próg.
Jak pisałem, nie jestem graczem wojennym więc może jaram się czymś co jest w 10 innych grach tego typu i nie jest niczym wow, ale jak dla mnie to jest perełka do której chce się wracać :)
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: Arkhon »

pwoloszun pisze: 11 lip 2022, 12:40 Oho! Czuje nadchodzace zale, oskarzenia i niezłą inbe :D

Jeszcze tylko przypomne przed partia, bo np. Warlock sie na tym sparzyl: to jest w pierwszej kolejnosci ciezka gra EKONOMICZNA, z bardzo silnym elementem militarnym i politycznym (Proxenosi). Paxowy weteran zrozumie ;)

Czyli cytujac klasyka (i konfę): Gospodarka, glupcze!
A dopiero potem wojaczka.

Pozdrawiamy serdecznie!
Żebyśmy razem Pax Ren'a nie grali, to bym jeszcze podejrzenie o płacz zrozumiał Piotrku ;)
Chwilowo zasady wydają się bardzo intuicyjne, pare małych szczególików, nieco gorzej mi będzie pewnie przez La Belle Epoque przebrnąć ...

Trzeba jakie granie wspólne znów uskutecznić, pewnie ta 22+ nas chwilowo ogranicza ;)
Tapczanodan pisze: 11 lip 2022, 19:23 ... Każda decyzja prowadzi do jakichś konsekwencji i naprawdę czuć odkrywanie tych zależności, jakby kolejne trybiki zaskakiwały w głowie.
Z technicznych spraw to wg mnie, mimo wielości zasad przyswaja się je dość łatwo bo są logiczne, a często wynikają jedne z drugich. Ponadto czas rozgrywki jak na takiego mózgożera zamyka się w 2-3h i jest to bardzo akceptowalny próg.
Jak pisałem, nie jestem graczem wojennym więc może jaram się czymś co jest w 10 innych grach tego typu i nie jest niczym wow, ale jak dla mnie to jest perełka do której chce się wracać :)
Tego się dokładnie spodziewam, więc raczej nie zawiedzie ;)
Awatar użytkownika
AndreV
Posty: 214
Rejestracja: 11 lis 2016, 07:13
Has thanked: 139 times
Been thanked: 50 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: AndreV »

Ja też przez Dżentelmenów kupiłem Polis…😉
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1671
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 873 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: XLR8 »

Zagraliśmy dzisiaj w drugą edycję i niestety ogromny zawód.
Strasznie surowy design bez jakiegokolwiek chromu. Bardzo podobne odczucia do Virtu. Metodyczna, schematyczna i po prostu nieciekawa. System walki też kiepski.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: Abizaas »

XLR8 pisze: 19 mar 2023, 22:15 Zagraliśmy dzisiaj w drugą edycję i niestety ogromny zawód.
Strasznie surowy design bez jakiegokolwiek chromu. Bardzo podobne odczucia do Virtu. Metodyczna, schematyczna i po prostu nieciekawa. System walki też kiepski.
Strasznie surowy design :heart:
Metodyczna :heart:
schematyczna :heart:

Właśnie za to lubię tę grę. Surowość, minimalizm i prostota zasad a mimo to każda nasza decyzja zdaje się być bardzo istotna. Jak widać Tobie nie siadło, nie spodziewałbym się tego po tak ciasnej i interaktywnej grze no ale zdarza się.

Ten surowy design bez jakiegokolwiek chromu jest bardzo wyróżniający się w współczesnym rynku planszówek, co pierwotnie przyciągnęło mnie do tej gry.

Co do systemu walki się nie wypowiem, za mało jeszcze ograłem.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1671
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 873 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: XLR8 »

Abizaas pisze: 25 mar 2023, 13:51
XLR8 pisze: 19 mar 2023, 22:15 Zagraliśmy dzisiaj w drugą edycję i niestety ogromny zawód.
Strasznie surowy design bez jakiegokolwiek chromu. Bardzo podobne odczucia do Virtu. Metodyczna, schematyczna i po prostu nieciekawa. System walki też kiepski.
Strasznie surowy design :heart:
Metodyczna :heart:
schematyczna :heart:

Właśnie za to lubię tę grę. Surowość, minimalizm i prostota zasad a mimo to każda nasza decyzja zdaje się być bardzo istotna. Jak widać Tobie nie siadło, nie spodziewałbym się tego po tak ciasnej i interaktywnej grze no ale zdarza się.

Ten surowy design bez jakiegokolwiek chromu jest bardzo wyróżniający się w współczesnym rynku planszówek, co pierwotnie przyciągnęło mnie do tej gry.

Co do systemu walki się nie wypowiem, za mało jeszcze ograłem.
Oczywiście. Ja obecnie coraz bardziej oddałam się od takich szachowych gier i wolę losowe, rozdmuchane gry pełne wodotrysków jak np Legends of Void.

Natomiast Polis, jak i wyżej wspomniane Virtu i FCM mają się dobrze i znajdują swoich fanów. :)
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4624
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1023 times
Been thanked: 1932 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: warlock »

U mnie Hands in the Sea wyparło jednak Polis z kolekcji... Polis jest IMO bardzo dobre, ale kumpel stwierdził, że brakuje mu w tej grze szeroko pojętego "fun factor". No i nie miałem z kim grać, a szkoda ;).
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1114
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 855 times
Been thanked: 631 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: bajbaj »

warlock pisze: 25 mar 2023, 15:39 U mnie Hands in the Sea wyparło jednak Polis z kolekcji... Polis jest IMO bardzo dobre, ale kumpel stwierdził, że brakuje mu w tej grze szeroko pojętego "fun factor". No i nie miałem z kim grać, a szkoda ;).
U mnie może na dłuższą metę być podobnie. Gra jest znakomita, ale główny współgracz w takie gry, czyli mój kuzyn, mówi, że Polis to 2-3 godziny mega stresu, na co dość rzadko ma ochotę.
ODPOWIEDZ