Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: tomb »

Mnie Polis spodobało się z kilku względów, a jednym z nich jest to, że trzeba się nauczyć grać. To nie jest tytuł w który mógłbym usiąść do pierwszej partii, zacząć przekładać elementy i jakoś to będzie. Tu nie będzie, tu musiałem przeanalizować co z czego się bierze, jakie są zależności, a i tak pierwsza partia była błądzeniem we mgle.

Gra do odkrywania. To lubię.

Na mały minus przebieg bitwy, jakiś taki bez wyrazu. No i wynik oblężenia zależny od wyniku kością, trudne do przełknięcia dla eurosucharzysty.

Ale ogólnie bardzo cieszę się, że kupiłem Polis, a nie kolejną inną, ale taką samą, smukłą i płynną eurogrę.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: warlock »

Tak, zdecydowanie warto (i trzeba) tej grze dać więcej niż jedną szansę. Ja zrobiłem wszystko, żeby wyjaśnić wszystkie konsekwencje ruchów i po prostu opowiadać o tym co się dzieje na planszy (żeby nie przerazić współgracza - podobnie robię z Pax Renaissance), ale mimo wszystko nie zażarło i opcji na kolejne rozgrywki nie będzie...
selektor
Posty: 36
Rejestracja: 29 sty 2021, 16:36
Has thanked: 19 times
Been thanked: 46 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: selektor »

Polis jest to jedna z nielicznych gier euro, które na zawsze pozostaną w mojej kolekcji. Z tego okresu historycznego jedynie Pericles Marka Hermana dla mnie bije na głowę tę grę. Jednak Pericles to gra 4 osobowa, nie mniej ani nie więcej osób. Poza tym próg wejścia w Periclesa jest naprawdę znaczny, co skutkuje tym, że trudno jest znaleźć jeszcze trzech chętnych, aby w nią zagrać. A szkoda.
Awatar użytkownika
Arkhon
Posty: 332
Rejestracja: 31 paź 2015, 02:31
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 101 times
Been thanked: 169 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: Arkhon »

warlock pisze: 25 mar 2023, 15:39 U mnie Hands in the Sea wyparło jednak Polis z kolekcji... Polis jest IMO bardzo dobre, ale kumpel stwierdził, że brakuje mu w tej grze szeroko pojętego "fun factor". No i nie miałem z kim grać, a szkoda ;).
Mam obie, jedna IMHO dobra, druga wybitna.
Hands in the Sea jest majstersztyk - wielka szkoda że tak rzadko mam okazję nad nią usiąść.

Są na tyle różne, że obie bezpieczne w kolekcji. Nie mniej jednak rozumiem "miejsce historyczne".
Rafal1970
Posty: 205
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 62 times
Been thanked: 24 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: Rafal1970 »

Czy jest gdzieś dostępna instrukcja do Polis w języku polskim ? Może jakieś dodatkowe materiały po polsku ? Ktoś podpowie.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: vinnichi »

Ja mam tylko opis akcji gdzieś po polsku
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Rafal1970
Posty: 205
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 62 times
Been thanked: 24 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: Rafal1970 »

Dwa pliki po polsku są n bgg "POLIS Pomoc Gracza PL" i opis tur. Te już mam - ale dziękuje za informacje. Myślałem, że ktoś "zrobił" polską instrukcję do gry.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: vinnichi »

Tylko video u nas na kanale ale nie wiem czy coś pomoże
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
Rafal1970
Posty: 205
Rejestracja: 19 mar 2020, 09:48
Has thanked: 62 times
Been thanked: 24 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: Rafal1970 »

Szykuje się do pierwszej rozgrywki więc Twój materiał filmowy poszedł na pierwszy ogień. Świetne i pomocne opracowanie. Dzięki raz jeszcze.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10920
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3215 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: japanczyk »

Wczoraj mialem okazje zagrac z Urkeith i kurcze, alez to jest dobra, ciasna gra - kazdy ruch ma znaczenie i moze rzucic cie pod kola przeciwnika
Mega dobra rzecz... nie wiem czy zostanie w kolekcji, ale bawilem sie przednio
Gra stawia mocno na aspekt ekonomiczny, zarzadznie prestizem w tej grze to jakis kosmos

Fajna rzecz
Awatar użytkownika
Urkeith
Posty: 257
Rejestracja: 02 lis 2021, 09:38
Has thanked: 172 times
Been thanked: 113 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: Urkeith »

Oj tak. Boleśnie przekonałem się, że nie warto tutaj rzucać kostką. Dwa nieudane szturmy i miałem poczucie, że nie jestem już w stanie z tego wrócić.
Zdecydowanie jest to gra ekonomiczna z wojną jako tłem, gdzie wojska służą do szachowania i blokowania niż do samej walki.
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: kamron6 »

Zaczynając oblężenia trzeba sobie założyć, że się nie uda. Zwykłe potyczki mogą służyć jako ryzykowna próba zdobycia np. prestiżu. Nie licząc paru drobnych rzeczy gra bardzo dobra jeśli ktoś przyjmie jej założenia (w sumie mój największy zarzut to wydarzenia, które potrafią po prostu sprzyjać w losowy sposób jednej stronie, co w takiej ciasnej grze gdzie nie ma innych elementów losowych praktycznie poza walką boli bardzo)
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
SeekerKuba
Posty: 149
Rejestracja: 12 wrz 2022, 11:36
Has thanked: 31 times
Been thanked: 93 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: SeekerKuba »

Tłumacznie kart wydarzeń przygotowane do druku dwustronnego.
Zaznaczam że w grę jeszcze nie grałem więc jeśli są jakieś błędy to prosze o kontakt na pw.
Karty mają inny wymiar(59x92) niż oryginalne(63.5x88) bo drukowałem akurat pod taki format pod jaki miałem zapas koszulek...
https://drive.google.com/file/d/12ytoHL ... sp=sharing wersja 1.1
lbyczy
Posty: 32
Rejestracja: 07 gru 2021, 09:20
Has thanked: 106 times
Been thanked: 14 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: lbyczy »

Czy ktoś miał do czynienia z innymi tytułami tego autora? Od kilu lat w testach jest "Never Surrender". Wygląda ciekawie, nie ukazała się jeszcze i wciąż przechodzi zamknięte testy. Może ktoś testował?
Awatar użytkownika
ShaiganBezlitosny
Posty: 2
Rejestracja: 22 lis 2020, 19:40

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: ShaiganBezlitosny »

Bardzo ładna i praktyczna ta dwuwarstwowa plansza, ale czy tylko mi się trafiły nie wycięte elementy i czy ktoś może pokazać co tam jest pod spodem?
Obrazek
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 860 times
Been thanked: 631 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: bajbaj »

ShaiganBezlitosny pisze: 04 paź 2023, 20:52 Bardzo ładna i praktyczna ta dwuwarstwowa plansza, ale czy tylko mi się trafiły nie wycięte elementy i czy ktoś może pokazać co tam jest pod spodem?
Spoiler:
Proszę
Spoiler:
BTW, możesz jakoś to podważyć i wypchnąć, czy w ogóle nie ma nacięć?
Awatar użytkownika
ShaiganBezlitosny
Posty: 2
Rejestracja: 22 lis 2020, 19:40

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: ShaiganBezlitosny »

Dzięki wielkie.
Nacięcia są, ale chyba niestety klej też. Dolny kwadracik próbowałem wyciągnąć. Efekty widać na zdjęciu. Może się jeszcze uda trochę więcej wyskrobać
lbyczy
Posty: 32
Rejestracja: 07 gru 2021, 09:20
Has thanked: 106 times
Been thanked: 14 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: lbyczy »

Taka ciekawostka: Polis był wykorzystywany na jednej z najbardziej elitarnych akademii wojskowych na świecie, Marine Corps War College, instytucji kształcącej „starszych” oficerów armii północnoamerykańskiej, znajdującej się w Wirginii i znanej jako „West Point Południa'.
Obrazek
https://www.darkstone.es/noticias-sobre ... -collegue/
selektor
Posty: 36
Rejestracja: 29 sty 2021, 16:36
Has thanked: 19 times
Been thanked: 46 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: selektor »

Taka druga ciekawostka ;) Gra Polis była tam wykorzystana nie dlatego, że jest to jakaś wybitna gra wojenna (bo nią nie jest), a dlatego, że w ramach obowiązkowych zajęć słuchacze nie za bardzo orientowali się o czym pisze Tukidydes, dlatego też prowadzący zajęcia musiał skorzystać z pomocy gry. Wybrał on właśnie tę grę, bo kładzie ona nacisk na aspekt ekonomiczny wojny peloponeskiej, a nie wyłącznie militarny (dlatego wielu twierdzi, że jest to bardziej gra euro, niż wojenna). Natomiast w przypadku zajęć na tej uczelni z wojny secesyjnej prowadzący użył gry For the People, a na zajęciach o I wojnie światowej gry Paths of Glory, zaś o II wojnie światowej gry Triumph and Tragedy. Jak widać kilku gier używał, a tylko o tej jednej zrobiło się głośno z uwagi na wydawcę, który w swoim portfolio nie ma gier wojennych, więc jest +10 do reklamy ;)

Reasumując wargaming jest obecnie narzędziem edukacyjnym często wykorzystywanym w szkoleniu wojskowych, również i w Polsce. Gry GMT nie potrzebują jednak tak nachalnej reklamy jak gra Frana Diaza, a równie często są wykorzystywane w celach szkoleniowych także w polskim wojsku...ba niektórzy projektanci od GMT wręcz sami są wykładowcami na tego typu uczelniach, o której mowa wyżej ;) Nie zmienia to faktu, że gra Polis jest dobrą grą, niezależnie od tego,czy uznamy ją za grę wojenną, czy też grę euro.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: tomb »

A czy wargaming nie wywodzi się przypadkiem z wojskowości?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
selektor
Posty: 36
Rejestracja: 29 sty 2021, 16:36
Has thanked: 19 times
Been thanked: 46 times

Re: Polis: Fight for the Hegemony (Fran Diaz)

Post autor: selektor »

Tak wywodzi się.Obecnie występuje kilka definicji gier wojennych. Historia profesjonalnych gier wojennych do szkolenia wojskowej kadry sięga XIX w. Natomiast ja miałem na myśli gry wojenne przeznaczone dla cywili, które mocno różnią się od tych przeznaczonych stricte do szkolenia kadry oficerskiej, a które obecnie są coraz częściej wykorzystywane również i w wojsku. Gry wydawnictw pokroju GMT Games, Compass Games, Multi-Man Publishing itd. nie są np. elementem planowania i nie służą do szkolenia w zakresie zwalczania zagrożeń militarnych, czy też zagrożeń o charakterze niemilitarnym. Nie mają na celu np. weryfikacji kompetencji, analizy badań itp. One służą po prostu rozrywce. Jednak obecnie i one są coraz częściej wykorzystywane jako narzędzie edukacyjne w wojsku. A o profesjonalnym wargamingu można sobie poczytać np. na stronach Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych RP.
ODPOWIEDZ