Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: grzeslaw90 »

Atk pisze: 07 maja 2020, 00:01 Rzuci ktoś linka do tej nowej grafiki bo coś odnaleźć nie mogę Za to trafiłem na matę Nie widziałem że była Wygląda konkretnie szkoda że nie można kupić chyba
https://www.facebook.com/GaleForceNine/ ... 6959055684

A teraz Ty wrzucaj zdjęcia maty :D
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: Atk »

grzeslaw90 pisze: 07 maja 2020, 09:22
Atk pisze: 07 maja 2020, 00:01 Rzuci ktoś linka do tej nowej grafiki bo coś odnaleźć nie mogę Za to trafiłem na matę Nie widziałem że była Wygląda konkretnie szkoda że nie można kupić chyba
https://www.facebook.com/GaleForceNine/ ... 6959055684

A teraz Ty wrzucaj zdjęcia maty :D
Sek bo wczoraj ja gdzieś znalazłem przypadkiem Zaraz poszukam gdzie to było podrzucę linki
Grafikę już widziałem Dla mnie słabo

Proszę
https://boardgamegeek.com/image/5317958/n7mgm
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: grzeslaw90 »

Ta mata była tylko dostępna w celach prezentacyjnych Spartakusa na różnych konwentach. Niestety nie do kupienia :(
apodjaski
Posty: 8
Rejestracja: 03 gru 2018, 10:46

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: apodjaski »

Można przecież zamówić z własnym nadrukiem... więc pytanie do ogranych w tytuł (najlepiej z wszystkimi dodatkami) - czy na tym projekcie maty zawarte są wszelkie potrzebne elementy? czy może warto taki projekt jeszcze dopracować?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: grzeslaw90 »

apodjaski pisze: 14 maja 2020, 10:29 Można przecież zamówić z własnym nadrukiem... więc pytanie do ogranych w tytuł (najlepiej z wszystkimi dodatkami) - czy na tym projekcie maty zawarte są wszelkie potrzebne elementy? czy może warto taki projekt jeszcze dopracować?
Oprócz tego, że ta JEDYNA grafika jest w bardzo niskiej jakości do druku to nie widzę nic co trzeba by było dodać

EDIT: WRRRÓĆ - trzeba dodać siódmego gracza :)
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: NestorZolo »

Chyba łatwiej zagrać w sześciu, niż wcisnąć na tą mate siódmego gracza :)
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
apodjaski
Posty: 8
Rejestracja: 03 gru 2018, 10:46

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: apodjaski »

grzeslaw90 pisze: 14 maja 2020, 10:54
Oprócz tego, że ta JEDYNA grafika jest w bardzo niskiej jakości do druku to nie widzę nic co trzeba by było dodać
Jakość nie ma znaczenia, grafik będzie robił od podstaw
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: donmakaron »

Polecam zrobić bez dedykowanych miejsc dla graczy i ich elementów. Doświadczenie podpowiada, że takie pola zazwyczaj nie są wystarczające ani wygodne. Tak naprawdę na macie powinno być to co na planszy - arena i pola do licytacji oraz wygodne podłoże do operowania kartami i żetonami. Ewentualnie pola na talie. Resztę gracze sobie ułożą jak im będzie wygodnie.
Awatar użytkownika
Rikonelli
Posty: 90
Rejestracja: 26 sty 2019, 21:27
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: Rikonelli »

Skrobnąłem recenzję tego zacnego tytułu.
Zapraszam na bloga: Recenzja: Spartakus: Krew i Zdrada – nie ufaj nikomu.

PS. Dajcie znać, czy coś sknociłem ;)
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: osa1908 »

Czy ta gra jest gdzes dostepna?Badz czy jakies wydawnictwo sie zdecyduje na wydruk?Widze ze jest dodatek dostepny czy on cos daje bobrego do rozgrywki?
Awatar użytkownika
Rikonelli
Posty: 90
Rejestracja: 26 sty 2019, 21:27
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: Rikonelli »

osa1908 pisze: 20 maja 2020, 18:33 Czy ta gra jest gdzes dostepna?Badz czy jakies wydawnictwo sie zdecyduje na wydruk?Widze ze jest dodatek dostepny czy on cos daje bobrego do rozgrywki?
https://aleplanszowki.pl/gry-uzywane/59 ... ra-uzywana

https://aleplanszowki.pl/strategiczne/1 ... -i-zdrada-

Tutaj najtaniej, wyszukane przez i-szopa ;)

Dodatki jak najbardziej warto mieć, Węże i Wilk to must-have, dzięki niemu można organizować walki 2v2 + dodaje parę smaczków do gry, nowe karty etc.
Sprawdź jednak, czy gra na pewno Ci się spodoba, podstawka sama w sobie jest świetną grą, kompletną nawet bez dodatków.
Awatar użytkownika
Rikonelli
Posty: 90
Rejestracja: 26 sty 2019, 21:27
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: Rikonelli »

Czy mógłby ktoś wrzucić skan karty podsumowującej rundę?
Chciałbym dodrukować 3 takie w razie partyjki w 7 graczy, bo w dodatkach o nich zapomniano ;)
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: osa1908 »

Czy jakis wydwca od nas wyda nowa wersje gry??
ta.skunk.manitou
Posty: 377
Rejestracja: 04 gru 2015, 11:29
Has thanked: 26 times
Been thanked: 38 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: ta.skunk.manitou »

osa1908 pisze: 19 sie 2020, 22:55 Czy jakis wydwca od nas wyda nowa wersje gry??
Watpie. Wydanie dotychczasowego wydawcy dość długo zalegała na półkach. To bardzo dobra gra, ale nie masowa... nie przebije casualowych, rodzinnych gier typu dixit i wsiąść do pociągu (takie gry się wydaje ponownie, bo generują sprzedaż).
wilisek
Posty: 10
Rejestracja: 20 lip 2020, 17:09
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: wilisek »

Gdyby ktoś szukał tu znalazłem ostatnie 2 sztuki. Została im jeszcze jedna ;)

https://magicznyrynek.pl/Spartakus-Krew-i-Zdrada-p124

Pozdrawiam i może ktoś ma namiary na dodatek węże i wilk? :D
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: osa1908 »

Witam jutro pierwsza rozgrywka w 4osoby,nikt z nas w to jeszcze nie gral.Chcemy zagrac od razu z dodatkiem widmo smierci.Moje pytane czy waro na pierwsza rozgrywke grac z dodatkiem,zasady nie wygladaja na trudne.
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: NestorZolo »

Myślę, że spokojnie możesz traktować to jako całość. Gra nie ma zbyt wysokiego progu wejścia, żeby trzeba było dozować komponenty i zasady. Miłej rozgrywki :)
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 493 times
Been thanked: 284 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: Atk »

Tylko pamiętajcie po grze że to tylko gra i nadal jesteście ziomkami! 😉
Awatar użytkownika
Backero
Posty: 389
Rejestracja: 31 maja 2015, 21:34
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 143 times
Been thanked: 82 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: Backero »

Siema, pytanie takie z ciekawości: Co sądzicie o sytuacji, w której dochodzi do Prymialiów (walka 2v2) i jeden z graczy celowo sabotuje walkę, by przegrać, aby jego partner nie uzyskał decydującego punkty wpływu za wygraną? W przypadku, gdy starasz się wygrać, dążysz do tego, że prócz zyskania punktu wpływu otrzyma go też Twój arenowy partner, ale w jego przypadku może mu to dać zwycięstwo w grze. Wobec tego bardziej warto dążyć do przegranej poprzez unikanie walki i ograniczaniu możliwości ruchu przeciwnika.

Obrazek

Pytam, bo spotkałem się z opinią, że nie można tak grać lub, że takie zagranie jest niesportowe. Mówi o tym FAQ, że jest to niesportowe (wciąż nie niedozwolone), ale tylko, gdy nie jest to elementem taktyki, aw tym przypadku jest to konkretna taktyka mająca na celu uzyskanie jakiejkolwiek szansy na wygranie całej partii.

Z kolei dalszy punkt w FAQ mówi, że w trakcie walki gracz staje się Gladiatorem i musi robić to co w jego interesie, co jednak jest sprzeczne z interesem dominusa.
Obrazek

W takim więc przypadku gra Spatrakus traci status gry z powodu braku jednej z podstawowych zasad jaką jest określoność celu i dowolność w dobraniu strategii w celu jego realizacji, a także swobodę do niejawniania swojej strategii (jawna strategia wymuszająca jej liniowe postępowanie przestaje się strategią a staje się akcją w myśl teorii gier). Następuje wówczas konflikt interesów dwóch podmiotów, dla których osobą decyzyjną jest niezależnie jeden gracz.

Chcę też sprawdzić jak wielu ludzi poprawnie interpretuje instrukcję i jak radzą sobie z błędami logicznymi w zasadach, gdyż przyznam, że ta forma FAQ jest bardzo niekonkretna i niezbyt dorze napisana co powoduje tego typu dylematy.
Awatar użytkownika
ShapooBah
Posty: 1282
Rejestracja: 18 lip 2018, 13:56
Lokalizacja: Katowice/Gliwice
Has thanked: 360 times
Been thanked: 213 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: ShapooBah »

Zacytuje odpowiedź Mauserema sprzed dwóch stron, bo w sumie odpowiada na Twoje pytanie.
Macie karty, macie układy - należy skarcić takich uciekających graczy kilka razy poza areną za niesportowe zachowanie na arenie i może przemyślą swoje postępowanie ;)
O!!! jednak ktoś tu rozumie jak się gra w Spartakusa!

Zaskakujące jest jak wielu ludzi próbuje grać w gry niezgodnie z ich duchem (i oczywistym zamiarem autorów).
A potem pojawiają się jakieś homerule "od czapy" - "bo za trudne", "bo za łatwe", "bo coś tam"
Spartakus jest jedną z takich gier - ewidentnie dotkniętą "brakiem zrozumienia" - ludzie traktują ją jak dwie odrębne gry, zupełnie odłączając walkę na arenie od zakulisowych działań karcianych i oczywistej w tym tytule gry nad stołem.
Takich tytułów jest całkiem sporo - gdzie szablonowe podejście graczy, brak chęci wyjścia poza schemat całkowicie zniekształca odbiór gry i skutkuje zadziwiająco negatywnymi, zupełnie niezasłużonymi opiniami. To również efekt dysonansu między rzeczywistym charakterem gier, a nadmiernymi, albo zupełnie mylnymi oczekiwaniami odbiorców - przypadek Scythe, gdzie cała masa ludzi oczekiwała "nawalanki mechami" - tylko dlatego, że były tam figurki mechów. :)
Ale to chyba temat na osobny wątek.
Jeżeli jakiś gracz unika walki na arenie i działa na szkodę i spowolnienie stylu gry, dogadajcie się nad stołem, żeby ukarać ród takiego gracza kilkoma dociśnięciami w trakcie zagrywania kart.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5231
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1834 times
Kontakt:

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: Gambit »

Backero pisze: 07 gru 2020, 19:09 Siema, pytanie takie z ciekawości: Co sądzicie o sytuacji, w której dochodzi do Prymialiów (walka 2v2) i jeden z graczy celowo sabotuje walkę, by przegrać, aby jego partner nie uzyskał decydującego punkty wpływu za wygraną? W przypadku, gdy starasz się wygrać, dążysz do tego, że prócz zyskania punktu wpływu otrzyma go też Twój arenowy partner, ale w jego przypadku może mu to dać zwycięstwo w grze. Wobec tego bardziej warto dążyć do przegranej poprzez unikanie walki i ograniczaniu możliwości ruchu przeciwnika.

Pytam, bo spotkałem się z opinią, że nie można tak grać lub, że takie zagranie jest niesportowe. Mówi o tym FAQ, że jest to niesportowe (wciąż nie niedozwolone), ale tylko, gdy nie jest to elementem taktyki, aw tym przypadku jest to konkretna taktyka mająca na celu uzyskanie jakiejkolwiek szansy na wygranie całej partii.

Z kolei dalszy punkt w FAQ mówi, że w trakcie walki gracz staje się Gladiatorem i musi robić to co w jego interesie, co jednak jest sprzeczne z interesem dominusa.

W takim więc przypadku gra Spatrakus traci status gry z powodu braku jednej z podstawowych zasad jaką jest określoność celu i dowolność w dobraniu strategii w celu jego realizacji, a także swobodę do niejawniania swojej strategii (jawna strategia wymuszająca jej liniowe postępowanie przestaje się strategią a staje się akcją w myśl teorii gier). Następuje wówczas konflikt interesów dwóch podmiotów, dla których osobą decyzyjną jest niezależnie jeden gracz.

Chcę też sprawdzić jak wielu ludzi poprawnie interpretuje instrukcję i jak radzą sobie z błędami logicznymi w zasadach, gdyż przyznam, że ta forma FAQ jest bardzo niekonkretna i niezbyt dorze napisana co powoduje tego typu dylematy.
Jakoś dramatycznie to rozkminiasz. Nie chcesz, aby Twój arenowy partner wygrał Primusa? To doprowadź do tego, aby Primusa nie było. Po coś jest gra nad stołem. A tekst o "traceniu statusu gry" jest już w ogóle niesamowity. Ale jak już chcesz spojrzeć na to w ten sposób...Od kiedy Dominus wystawia na arenę najlepszego gladiatora, jeśli wie, że może to doprowadzić do zwycięstwa jego przeciwnika. A jak już go wystawia, to jaki normalny dominus poświęci najlepszego gladiatora, na którego szkolenie wydał od cholery sestercji, żeby jego "kumpel" tez przegrał?
Awatar użytkownika
Backero
Posty: 389
Rejestracja: 31 maja 2015, 21:34
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 143 times
Been thanked: 82 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: Backero »

Gambit pisze: 07 gru 2020, 22:02 Jakoś dramatycznie to rozkminiasz. Nie chcesz, aby Twój arenowy partner wygrał Primusa? To doprowadź do tego, aby Primusa nie było. Po coś jest gra nad stołem. A tekst o "traceniu statusu gry" jest już w ogóle niesamowity. Ale jak już chcesz spojrzeć na to w ten sposób...Od kiedy Dominus wystawia na arenę najlepszego gladiatora, jeśli wie, że może to doprowadzić do zwycięstwa jego przeciwnika. A jak już go wystawia, to jaki normalny dominus poświęci najlepszego gladiatora, na którego szkolenie wydał od cholery sestercji, żeby jego "kumpel" tez przegrał?
No Primus już był pewny i wówczas nie pomyśleliśmy, by po prostu nie przyjąć zaproszeń.
Z tym "traceniu statusu gry" to może faktycznie za bardzo poleciałem, choć z matematycznego punktu widzenia jest to prawda, ale cóż, takie mam zboczenie zawodowe.
Jeśli zaś chodzi o niewolnika, to wystawiając go Primus (który był jednocześnie wygrywającym graczem) nie wybrałby go na swojego partnera areny. Wiem, że w przypadku, gdy to nie lider partii jest gospodarzem, sprawa potoczyłaby się inaczej i swobodnie możnaby było go sparować z czyimś niewolnikiem.
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: NestorZolo »

W szóstym odcinku prequela, Kriksos dziabnął Ashura, mimo że byli w jednej drużynie. Po prostu nie przepadał za nim.

W tej sytuacji wypada podziękować twórcom gry, że nie wprowadzili do mechaniki ataku na współtowarzysza :wink:
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Awatar użytkownika
BasiekD
Posty: 323
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 197 times
Been thanked: 242 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: BasiekD »

Jest przecież karta pozwalająca zmienić stronę w trakcie Primusa.
Idealnie pasowałaby do sytuacji wyżej opisanej.
ODPOWIEDZ