Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
barbados
Posty: 126
Rejestracja: 22 lut 2021, 12:13
Has thanked: 27 times
Been thanked: 7 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: barbados »

Backero pisze: 05 maja 2021, 20:03
barbados pisze: 05 maja 2021, 19:59 A ja mam takie pytanie
Wie ktoś w jakim wieku dzieje się akcja tejże gry?
Z tego co wiem to Spartakus żył okolicach VIII w. p.n.e?
Schyłek Republiki, więc I w. p.n.e. Niewiele później do wladzy dochodzi Juliusz Cezar (który za młodu walczył właśnie ze zbuntowanymi gladiatorami. Niewiele potem rodzi się Dżizas, więc to by się zgadzało.
Generalnie chodzi mi o tą podstawkę gry, Spartakus. Nie dodatek. Także mówisz że I w p.n.e by to był?
Najemnik
Posty: 155
Rejestracja: 31 sie 2012, 12:42
Has thanked: 18 times
Been thanked: 19 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: Najemnik »

barbados pisze: 05 maja 2021, 20:07 Generalnie chodzi mi o tą podstawkę gry, Spartakus. Nie dodatek. Także mówisz że I w p.n.e by to był?
Powstanie Spartakusa było w I wieku p.n.e. (dokładnie to w latach 73-71 p.n.e.) W VIII wieku p.n.e. to dopiero powstał Rzym jako miasto. ;)
Bohyn
Posty: 16
Rejestracja: 16 lis 2018, 13:27
Been thanked: 3 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: Bohyn »

Ktoś może słyszał jakieś plotki czy będą dodatki w nowej edycji?
Awatar użytkownika
grzeslaw90
Posty: 1750
Rejestracja: 20 lis 2013, 18:53
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 179 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: grzeslaw90 »

Bohyn pisze: 27 maja 2021, 18:31 Ktoś może słyszał jakieś plotki czy będą dodatki w nowej edycji?
Kompletnie nie ma info o dodatkach.
Bohyn
Posty: 16
Rejestracja: 16 lis 2018, 13:27
Been thanked: 3 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: Bohyn »

Info od wydawnictwa.
Planują dodatki do Spartakusa na pierwszy kwartał 2022.
mk20336
Posty: 1549
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 437 times
Kontakt:

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: mk20336 »

Spartacus: A Game of Blood and Treachery – first impressions

Dzięki moim planszówkowymi znajomym – miałem nareszcie okazję zapoznać się z grą Spartacus: A Game of Blood and Treachery. Zrobiła on na mnie bardzo dobre wrażenie – podobnie jak serial – i w poniższym artykule przedstawiam swoje pierwsze wrażenia. Miłej lektury.

LINK: Spartacus: A Game of Blood and Treachery – first impressions

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1674
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: XLR8 »

Szybkie pytanie do ogranych w Spartaksa.
Robiłem dzisiaj przymiarkę i na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że nie na tu wystarczająco dużo mięsa na 3 godziny grania.
Od jakiego wariantu warto zacząć?
Awatar użytkownika
Piskal
Posty: 151
Rejestracja: 11 lis 2015, 22:35
Has thanked: 22 times
Been thanked: 40 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: Piskal »

Co masz na myśli mówiąc warianty? Mamy komplet z 2 dodatkami ograny łącznie więcej niż kilkanaście razy.....

Gra jest wbrew pozorom dość długa i sporo się dzieje. 3 godziny od 4 pkt zwycięstwa przy ogranej ekipie to taka lekko ponad średnia rozgrywka. Przy czym od 1 pkt nie polecam zaczynać, bo się ciągnie nawet jeśli gra się przyjemnie.
Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem!
antonio3333
Posty: 698
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: antonio3333 »

To jest dla mnie dziwne, bo dla mnie super jest to, że nie mamy aż tylu wpływu żeby coś zagrać i musimy do tego dojść. Grając od 1 pkt mam to odczucie, ale wtedy rozgrywka się bardzo, ale to bardzo dłuży.
Awatar użytkownika
jamek
Posty: 133
Rejestracja: 08 sie 2019, 20:42
Has thanked: 43 times
Been thanked: 17 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: jamek »

Jak ogarniacie bitwy jak ktoś ciągle ucieka... ? :roll:
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2319
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 566 times
Been thanked: 912 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: Galatolol »

Uciekanie rzeczywiście może być problemem. My sobie radzimy poprzez umowę, że tego nie robimy, i roleplayowanie "no dajesz, chodź tu".
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 343 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: itsthisguyagain »

Wiadomo coś na temat dodatków do 2 edycji?
antonio3333
Posty: 698
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: antonio3333 »

itsthisguyagain pisze: 28 mar 2022, 17:37 Wiadomo coś na temat dodatków do 2 edycji?
Wątpię, żeby wyszły. Słaba jest sprzedaż 2. edycji, więc wydaje mi się, że ta wersja będzie brzydkim, słabo ożywionym Frankensteinem. Gdyby nie te grafiki, to może miałoby to rację bytu, a tak to, no cóż...
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 311
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 93 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: scraber »

antonio3333 pisze: 28 mar 2022, 17:48
itsthisguyagain pisze: 28 mar 2022, 17:37 Wiadomo coś na temat dodatków do 2 edycji?
Wątpię, żeby wyszły. Słaba jest sprzedaż 2. edycji, więc wydaje mi się, że ta wersja będzie brzydkim, słabo ożywionym Frankensteinem. Gdyby nie te grafiki, to może miałoby to rację bytu, a tak to, no cóż...
Błędne koło, brak dodatków <=> słaba sprzedaż.
Mi się udało kupić podstawkę + Widmo Śmierci za 180zł w folii
Tylko te przeklęte węże i wilki :D
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 963
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 228 times
Been thanked: 232 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: Moonday »

Jakby wydali, normalnie, big boxa, jak to teraz jest w modzie i dopracowali pewne rzeczy, na które narzekają fani, to miałoby sens. Tymczasem dostaliśmy produkt na który nikt nie czekał i którego nikt nie chciał, więc zgadzam się z tym, że nie ma co liczyć na dodatki.
Awatar użytkownika
itsthisguyagain
Posty: 491
Rejestracja: 04 lut 2020, 22:27
Has thanked: 218 times
Been thanked: 343 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: itsthisguyagain »

No nie wiem. W końcu w GF9 nie pracują jacyś idioci i chyba zdają sobie sprawę, że słaba sprzedaż może być wynikiem braku dodatków które nawet ja (osoba nie znająca Spartakusa) wiem, że do gry są wręcz obligatoryjne.
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 963
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 228 times
Been thanked: 232 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: Moonday »

itsthisguyagain pisze: 28 mar 2022, 18:43 No nie wiem. W końcu w GF9 nie pracują jacyś idioci i chyba zdają sobie sprawę, że słaba sprzedaż może być wynikiem braku dodatków które nawet ja (osoba nie znająca Spartakusa) wiem, że do gry są wręcz obligatoryjne.
Gdyby tak było, to zrobiliby big big boxa zamiast bawić się w jakieś podchody.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1674
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: XLR8 »

uuu czyżbym wtopił kupując nową edycję Spartakusa?
Oba dodatki są must have czy tylko jeden?
antonio3333
Posty: 698
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: antonio3333 »

XLR8 pisze: 28 mar 2022, 19:27 uuu czyżbym wtopił kupując nową edycję Spartakusa?
Oba dodatki są must have czy tylko jeden?
Szczerze, to w sumie zależy ile w niego gracie. Jeśli sporadycznie to podstawka serio wystarczy, ale jak już częściej chcecie pograć no to wypadałoby coś dokupić. Szczerze to polecam chyba lepiej dostępny jeszcze Widmo śmierci, bo wprowadza innowacje co do imprez gladiatorskich, ale niestety ma też odwołania do poprzedniego dodatku Węże i wilki, który jest trudniej dostępny, ale też wprowadza super tryb jak walki drużynowe gladiatorów i możliwość grania w szerszym gronie. W sumie z 2 dodatkami jakie wyszły to wychodzi, że można grać w 7 osób, ale szczerze to raczej nie polecam, bo grałem w 6 graczy i mego to było długo i byliśmy mega zmęczeni. Wydaje mi się, że 5 osób to jest chyba max jaki można usiąść do tej gry i czerpać z niej największą zabawę, ale tak startujmy od minimum 4 pkt wpływu, ale tylko jeśli ludzie są ograni, a jak nie to 7 pkt musi wlecieć.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1674
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: XLR8 »

antonio3333 pisze: 28 mar 2022, 19:40
XLR8 pisze: 28 mar 2022, 19:27 uuu czyżbym wtopił kupując nową edycję Spartakusa?
Oba dodatki są must have czy tylko jeden?
Szczerze, to w sumie zależy ile w niego gracie. Jeśli sporadycznie to podstawka serio wystarczy, ale jak już częściej chcecie pograć no to wypadałoby coś dokupić. Szczerze to polecam chyba lepiej dostępny jeszcze Widmo śmierci, bo wprowadza innowacje co do imprez gladiatorskich, ale niestety ma też odwołania do poprzedniego dodatku Węże i wilki, który jest trudniej dostępny, ale też wprowadza super tryb jak walki drużynowe gladiatorów i możliwość grania w szerszym gronie. W sumie z 2 dodatkami jakie wyszły to wychodzi, że można grać w 7 osób, ale szczerze to raczej nie polecam, bo grałem w 6 graczy i mego to było długo i byliśmy mega zmęczeni. Wydaje mi się, że 5 osób to jest chyba max jaki można usiąść do tej gry i czerpać z niej największą zabawę, ale tak startujmy od minimum 4 pkt wpływu, ale tylko jeśli ludzie są ograni, a jak nie to 7 pkt musi wlecieć.
Spróbujemy więc partię na 4 osoby w samą podstawkę i na 7pkt. Zobaczymy czy na siądzie.
antonio3333
Posty: 698
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: antonio3333 »

XLR8 pisze: 28 mar 2022, 19:42
antonio3333 pisze: 28 mar 2022, 19:40
XLR8 pisze: 28 mar 2022, 19:27 uuu czyżbym wtopił kupując nową edycję Spartakusa?
Oba dodatki są must have czy tylko jeden?
Szczerze, to w sumie zależy ile w niego gracie. Jeśli sporadycznie to podstawka serio wystarczy, ale jak już częściej chcecie pograć no to wypadałoby coś dokupić. Szczerze to polecam chyba lepiej dostępny jeszcze Widmo śmierci, bo wprowadza innowacje co do imprez gladiatorskich, ale niestety ma też odwołania do poprzedniego dodatku Węże i wilki, który jest trudniej dostępny, ale też wprowadza super tryb jak walki drużynowe gladiatorów i możliwość grania w szerszym gronie. W sumie z 2 dodatkami jakie wyszły to wychodzi, że można grać w 7 osób, ale szczerze to raczej nie polecam, bo grałem w 6 graczy i mego to było długo i byliśmy mega zmęczeni. Wydaje mi się, że 5 osób to jest chyba max jaki można usiąść do tej gry i czerpać z niej największą zabawę, ale tak startujmy od minimum 4 pkt wpływu, ale tylko jeśli ludzie są ograni, a jak nie to 7 pkt musi wlecieć.
Spróbujemy więc partię na 4 osoby w samą podstawkę i na 7pkt. Zobaczymy czy na siądzie.
Jeśli masz ogarną w gry planszowe ekipę to bym spróbował na 4 pkt, bo ja pamiętam, że jak grałem z moimi nieogranymi znajomymi to na 7 pkt zeszło chyba z 2 godziny? Coś koło tego.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3351
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2000 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: Ardel12 »

7 pkt daje za dużą możliwość szybkiego końca gry przy dobrym układzie. Te 5pkt można raz dwa strzelić i gra się kończy zanim zaczniemy dobrze się bawić. 4pkt dla mnie są najlepszym trybem. 1pkt tylko zmula start i niby daje poczucie budowy od zera, ale nie jest tego warte. Sporej liczby kart się nie zagra, więc mieli się je na kasę i tury robią się nudnawe.

Dla mnie pierwszy dodatek jest znacząco lepszy niż Widmo. Primusa można nawet i z samą podstawką odpalać, więc najciekawsza zmiana jest w sumie do zaimplementowania bez dodatku.

Sama podstawka daje sporo frajdy i póki nie zagra się z dodatkami to można spokojnie przyjąć ją za kompletną.

A i dla mnie must to granie z wariantem, że inicjatywę liczymy tak samo jak walkę/obronę
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 783 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: mat_eyo »

W zasadzie mogę podpisać się pod powyższym.
Dodatki na start nie są potrzebne, warto sprawdzić system na gołej podstawce.
Od 1 wpływu gra się ciągnie i początek jest żmudny. Przy starcie od 7 gra może szybko się skończyć i można nie dać rady zablokować finishera. Start od 4 jest optymalny.
Blue dice variant to konieczność, jest ważniejszy od wszystkich nowości z obu dodatków razem wziętych.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1674
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: XLR8 »

To ostatnie moje pytanie to jakie warianty wprowadzić do Spartakusa? Zawsze przed wprowadzeniem nowej gry do grupy szukam różnych wariantów i homerules zeby pierwsza partia była jak najlepsza.
Od razu proszę o jakąś notkę co do za wariant np czy jest w instrukcji czy szukać na bgg.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 783 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Spartakus: Krew i Zdrada / Spartacus: A Game of Blood & Treachery (A. Dill, J. Kovaleski, S. Sweigart)

Post autor: mat_eyo »

W zasadzie wystarczy Ci blue dice variant. W skrócie chodzi o to, że kości inicjatywy rozpatrujesz jak pozostałe, zamiast sumować ich wartości. Więcej szczegółów znajdziesz na bgg.
ODPOWIEDZ