Santiago De Cuba

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
sarkon
Posty: 86
Rejestracja: 17 wrz 2010, 15:47

Santiago De Cuba

Post autor: sarkon »

Witam serdecznie,

utworzyłem temat (widocznie jako jakiś niedorajda skoro to pierwszy temat:P) dot. gry Santiago de Cuba. Tak, sprawdzałem opcję szukaj:)

Tak wygląda plansza:
Spoiler:
Jak widzicie na planszy jest błękitna kostka ustawiona na numerze 3 (tuż nad statkiem). Czytałem instrukcję ze dwa razy, ale nie mogę się doszukać informacji na podstawie czego generowane jest to czy kostka ma być na dwójce, trójce czy czwórce? Wiem, że jak będzie na znaczku flagi to statek natychmiast odpływa.
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Santiago De Cuba

Post autor: watman »

sarkon pisze:Jak widzicie na planszy jest błękitna kostka ustawiona na numerze 3 (tuż nad statkiem). Czytałem instrukcję ze dwa razy, ale nie mogę się doszukać informacji na podstawie czego generowane jest to czy kostka ma być na dwójce, trójce czy czwórce? Wiem, że jak będzie na znaczku flagi to statek natychmiast odpływa.
strona 5, akapit 7 - po kazdym koleczku po ktorym statek nei odplynal, zwieksza sie wartosc towarow przekazywanych na statek :)
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
sarkon
Posty: 86
Rejestracja: 17 wrz 2010, 15:47

Re: Santiago De Cuba

Post autor: sarkon »

Kruczaki....ale obciach. Dzięki serdeczne! dziś wyjeżdżam na Cube ponownie:)

Temat raczej nie zostanie otwarty bo może jeszcze inne zabłąkana owieczka się znajdzie:D
sarkon
Posty: 86
Rejestracja: 17 wrz 2010, 15:47

Re: Santiago De Cuba

Post autor: sarkon »

W sumie mam jeszcze jedno pytanie:

Rozumiem, że ruchy wykonujemy na zmianę: ja rozpoczynam, wydaje ileś tam peso, przemieszczam się, biorę towar i używam budynku. Potem drugi gracz przeznacza peso i porusza się dalej i robi to samo: bierze towar, i stawia pionek na budynku.

Obrazuje sobie to tak (można się śmiać:P): Jadę z drugim graczem jedną taryfą i nie możemy się cofać. Jedziemy po coś, co ja chce, potem jedziemy dalej po coś co chce inny gracz. Czy w przypadku jak dojedziemy do portu, kolejność rozpoczynania się zmienia?

I jeszcze jedna kwestia: Wydaje 2 peso i jadę do jakiegoś kubańczyka. Korzystam z towarów i budynku. Teraz kolej na drugą osobę. Czy ta osoba może nie wydawać peso i skorzystać od razu z tego samego kubańczyka ale innego budynku?

PS. Rozumiem, że ruch samochodu jest darmowy za każdym razem (nawet jak jestem na środku planszy) tylko na pierwszą najbliższą gwiazdkę?
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Santiago De Cuba

Post autor: watman »

sarkon pisze: Rozumiem, że ruchy wykonujemy na zmianę: ja rozpoczynam, wydaje ileś tam peso, przemieszczam się, biorę towar i używam budynku. Potem drugi gracz przeznacza peso i porusza się dalej i robi to samo: bierze towar, i stawia pionek na budynku.
tak
Obrazuje sobie to tak (można się śmiać:P): Jadę z drugim graczem jedną taryfą i nie możemy się cofać. Jedziemy po coś, co ja chce, potem jedziemy dalej po coś co chce inny gracz. Czy w przypadku jak dojedziemy do portu, kolejność rozpoczynania się zmienia?
nie zmienia sie
I jeszcze jedna kwestia: Wydaje 2 peso i jadę do jakiegoś kubańczyka. Korzystam z towarów i budynku. Teraz kolej na drugą osobę. Czy ta osoba może nie wydawać peso i skorzystać od razu z tego samego kubańczyka ale innego budynku?
PS. Rozumiem, że ruch samochodu jest darmowy za każdym razem (nawet jak jestem na środku planszy) tylko na pierwszą najbliższą gwiazdkę?
Instrukcja, strona 3: "W swojej turze musisz przemieścić samochód zgodnie z ruchem wskazówek. Możesz przemieścić go o dowolną ilość pól „gwiazd” wzdłuż ulicy. Jednakże tylko pierwszy krok na następne pole jest darmowy. Każdy krok ponad pierwsze pole kosztuje 1 peso."
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
sarkon
Posty: 86
Rejestracja: 17 wrz 2010, 15:47

Re: Santiago De Cuba

Post autor: sarkon »

Dzięki za pomoc. Czyli w kwestii ostatniej każdy z nas MUSI przemieścić samochód. Muszę bardziej dosłownie patrzeć na tę instrukcję.
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 33 times
Been thanked: 27 times

Re: Santiago De Cuba

Post autor: the_ka »

sarkon pisze:Dzięki za pomoc. Czyli w kwestii ostatniej każdy z nas MUSI przemieścić samochód. Muszę bardziej dosłownie patrzeć na tę instrukcję.
TAK, o 1 pole za darmo, każde nastepne kosztuje +1 peso
rafiki
Posty: 2
Rejestracja: 15 gru 2012, 00:58

Re: Santiago De Cuba

Post autor: rafiki »

Witam serdecznie.

Mam pytanie odnośnie Alonso-prawnika. Czy stając na jego polu można wziąć na własność budynek oraz wykorzystać budynek jeden z 3 z białym kwiatem.

Dzięki za odp, mamy z kolegą odmienne zdanie:)
rafiki
Posty: 2
Rejestracja: 15 gru 2012, 00:58

Re: Santiago De Cuba

Post autor: rafiki »

Dzięki, wygrane 5 piw będzie super smakowało:)

Kolega twierdził, że można wykonać jedną z dwóch zagrywek:
1) biorę budynek i na tym się kończy mój ruch
2) nie biorę budynku, zamiast tego wykorzystuję właściwości budynku zajętego wcześniej oraz po tym wykorzystuję właściwości budynku z białym kwiatem

różniliśmy się w pkt 1 gdyż ja twierdziłem, że po wzięciu budynku wykorzystuję budynek z białym kwiatem

To jeszcze 2 pytania. Zagrywam budynek, który zeruje ostatnią kostkę na statku. Co się dzieje z samochodem, wraca do portu i od niego następny gracz zaczyna ruch czy zostaje tam gdzie był?

Gramy w 4 osoby, A, B, C i D. Zapotrzebowanie na owoce 1, tytoń 2, cukier 1, rum 0. Osoba A jedzie do portu i ładuje 1 owoc, B ładuje 2 tytonie, C ładuje 1 cukier, D nic nie robi. Kto rusza się później samochodem? Osoba B gdyż ona jest po A, która podjechała do portu czy osoba D gdyż ostatnią osobą, która pakowała produkty na statek była osoba C, która jest przed nią.

Z góry dzięki za odp, chciałbym rozwiać wątpliwości.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Santiago De Cuba

Post autor: Veridiana »

Z tego, co pamiętam, gdy statek odpływa samochód zostaje.
A po załadunku następny ruch ma osoba po osobie, która go wywołała, gdyż cały załadunek to jakby tura jednego gracza.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Santiago De Cuba

Post autor: WRS »

w innym dziale ;) mulek18 pisze:jak w Santiage de Cuba ustalić kolejność na kolejne rundy? Jeśli dany gracz spowoduje odpłynięcie statku i ustala zapotrzebowanie dla nowego to on zaczyna kolejną rundę czy następna osoba? Instrukcja jakoś pomija ten aspekt.
No ja się na tym nie znam, ale serduszko mi podpowiada, że jednak instrukcja nie jest tu nic winna...
str. 8
Zapotrzebowanie nowego statku ustalane jest przez gracza, który spowodował opuszczenie portu przez poprzedni statek. W zależności od sytuacji, może to być gracz, który:
1. zatrzymał samochód w porcie, czym zapoczątkował rundę załadunku,
2. spowodował przesunięcie znacznika wartości na flagę z szachownicą, ponieważ ominął port jadąc samochodem ALBO wykorzystał Kapitanat portu,
3. zamknął ostatnie zapotrzebowanie wykorzystując Urząd celny,
4. zaspokoił ostatnie zapotrzebowanie wykorzystując Biuro handlowe.
Gracz ten, po zakończeniu swojej rundy, rzuca wszystkie pięć kości. Następnie wybiera cztery z nich i umieszcza, bez zmiany wskazywanych przez nie cyfr, na czterech miejscach narysowanego na planszy statku.
Co moim zdaniem jasno pokazuje co czynić wypada...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Santiago De Cuba

Post autor: TTR_1983 »

nie no to wszystko jasna sprawa, tylko jak ten gracz ustali zapotrzebowanie na nowy statek to ma kontynuować turę( odwiedzić Kubańczyka itd) on czy kolejny gracz?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Santiago De Cuba

Post autor: WRS »

Co mi tam, poczytam instrukcję za P.T. Kolegę...
Niżej na tej samej str. 8:
Przypadek specjalny 2: Jeśli jadąc samochodem pominiesz port powodując, że znacznik wartości przesunie się na flagę z szachownicą, wykonaj swój ruch do końca (odwiedź Kubańczyka oraz skorzystaj z budynku).
Dopiero później rzuć kośćmi, aby ustalić zapotrzebowanie nowego statku. Z uwagi na fakt, że w porcie nie będzie statku podczas twojej tury, nie możesz skorzystać z funkcji Urzędu celnego, Biura handlowego oraz Kapitanatu portu.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Santiago De Cuba

Post autor: TTR_1983 »

Powiedzmy, że chodzi mi o taki przypadek. Nieważne.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Santiago De Cuba

Post autor: Veridiana »

Nie pamiętam instrukcji, ale graliśmy chyba dobrze, że załadunek w porcie to po prostu tura gracza, więc po załadunku i ustaleniu nowego zapotrzebowania grę kontynuuje następny gracz.
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Santiago De Cuba

Post autor: TTR_1983 »

Veridiana pisze:Nie pamiętam instrukcji, ale graliśmy chyba dobrze, że załadunek w porcie to po prostu tura gracza, więc po załadunku i ustaleniu nowego zapotrzebowania grę kontynuuje następny gracz.
I o to mi właśnie chodziło. Dziękuję.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Santiago De Cuba

Post autor: WRS »

mulek18 pisze:Powiedzmy, że chodzi mi o taki przypadek. Nieważne.
A może i nieważne.
Jednak w instrukcji jest to opisane - cała strona 8.

Mnie osobiście ciekawią takie pytania, bo świadczą o trudnościach w przekazie informacji, reguł itp.
Czasem zdarza mi się tłumaczenie robić z angolskiego i chciałbym, aby moje wyrażenia były jasne.

Str. 8 zawiera - w moim odczuciu - wyjątkowo precyzyjnie opisane wszelkie możliwe sytuacje.
Stąd moje zaskoczenie (i wyrażony niepowstrzymany sarkazm), że mogło to być niejasne.

Chyba, że P. T. Kolega wygenerował sytuację nieopisaną na str. 8...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Santiago De Cuba

Post autor: splocki »

Ja mam jedno pytanie odnośnie gry online na Yucata.
Dlaczego są widoczne zasoby i kasa innych graczy?
W instrukcji wyraźnie jest napisane, że kasa i zasoby powinny być za zasłonką. Jeszcze mogę zrozumieć grę na dwóch graczy (czysta matematyka), ale przy trzech lub czterech graczach to już nie tak łatwo zapamiętać kto kiedy co pozyskał.
Ktoś wie o co chodzi?
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Santiago De Cuba

Post autor: Bea »

splocki pisze: ale przy trzech lub czterech graczach to już nie tak łatwo zapamiętać kto kiedy co pozyskał.
Ktoś wie o co chodzi?
Nie trzeba zapamiętywać, można sobie przecież zapisywać. Co za nas właśnie tu robi komputer.
repi_1
Posty: 84
Rejestracja: 25 lis 2014, 11:16

Re: Santiago De Cuba

Post autor: repi_1 »

"Wydawca gazet
Weź z zasobów ogólnych 1 peso .
Możesz jednocześnie przewrócić jeden dowolnie wybrany żeton Kubańczyka na
drugą stronę. Spowoduje to, że będzie on nieaktywny .
W dalszej części rozgrywki, gdy któryś z graczy zatrzyma samochód przy nieaktywnym Kubańczyku, nie będzie mógł skorzystać ani z jego funkcji, ani z funkcji związanych z nim budynków. Możesz pominąć przystanek obok nieaktywnego Kubańczyka podczas podróży samochodem (zgodnie ze standardowymi zasadami, czyli po opłaceniu odpowiedniego kosztu). Gdy samochód minie już nieaktywnego Kubańczyka, odwróć jego żeton z powrotem na „aktywną” stronę"

Nie grałem jeszcze. Po lekturze instrukcji mam pytanko: Wjeżdżam do kubańczyka, który jest nieaktywny (załózmy że jest biały). Nie wykonuje jego funkicji i teraz:
a. przesuwam pionek do białego budynku i nie wykonuje funkcji tegoż budynku
b. zostawiam pionek gdzie był i nie wykonuje funkcji budynku w którym jestem
repi_1
Posty: 84
Rejestracja: 25 lis 2014, 11:16

Re: Santiago De Cuba

Post autor: repi_1 »

Dzięki, człowiek to jednak ślepy...
dariuszkoziel
Posty: 107
Rejestracja: 18 lut 2015, 00:32
Lokalizacja: Tarnowskie Góry/ Katowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Santiago De Cuba

Post autor: dariuszkoziel »

MisterC pisze:Tura składa się z dwóch akcji: pierwsza to wykorzystanie zdolności Kubańczyka lub portu, a druga to wykorzystanie budynku.
Ponieważ jedną z możliwości Alonso jest wzięcie "na własność" dowolnego, nieprzejętego budynku, to jak najbardziej możesz sobie jakiś wziąć (o ile nie masz już trzech).
Teraz czas na drugą akcję, czyli wykorzystanie budynku. Kwiat Alonso ma kolor biały, więc wykorzystujesz jeden z budynków z białym kwiatem, na którym nie ma pionka innego gracza (ani sam na nim nie stałeś).
mam wątpliwosci - instrukcja mówi, że:

Alonso - prawnik
Możesz wybrać jedną z dwóch opcji:
1. Możesz zająć dowolny jeden budynek, który nie należy jeszcze do żadnego gracza.
W tym celu połóż swój żeton własnościw lewym górnym rogu wybranego budynku.
(Każdy gracz może zająć maksymalnie trzy budynki w trakcie gry.)

ALBO

2. Możesz wykorzystać funkcję budynku, który już posiadasz (takiego, na którym znajduje się już
twój żeton własności). Nie ma znaczenia, czy obecnie w tym budynku znajduje się aktualnie
pionek innego gracza, czy nie.
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2015, 21:37 przez dariuszkoziel, łącznie zmieniany 1 raz.
dariuszkoziel
Posty: 107
Rejestracja: 18 lut 2015, 00:32
Lokalizacja: Tarnowskie Góry/ Katowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Santiago De Cuba

Post autor: dariuszkoziel »

Przepraszam za ten czerwony. Teraz juz rozumiem o co kaman dzięki!
wajdzik83
Posty: 345
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Santiago De Cuba

Post autor: wajdzik83 »

Mam pytanie odnośnie Alonso "prawnik"

Jeżeli posiadam na własność już 3 budynki to po odwiedzeniu pola z Alonso wybieram który generuje mi bonus czy wybieram jeden z nich ??

Dzięki z góry za odpowiedź ;)
repi_1
Posty: 84
Rejestracja: 25 lis 2014, 11:16

Re: Santiago De Cuba

Post autor: repi_1 »

U Alonso możesz albo wykupić jeden z budynków oznaczając go swoim znacznikiem lub skorzystać z bonusu, który daje Ci jeden z już wykupionych budynków. Oznacza to, że z bonusu możesz skorzystać już w momencie posiadania tylko jednego budynku, tzn. nie wykupujesz drugiego tylko korzystasz z dobrodziejstw pierwszego. Mając już wykupione 3 budynki pozostaje Ci tylko skorzystanie z bonusu jednego z nich, bo czwartego już wykupić nie możesz. Oczywiście możesz również nie robić nic :)
ODPOWIEDZ