Jaskinia

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Jaskinia

Post autor: FortArt »

Gracz musi położyć 1 linę za każde 25 metrów różnicy między kaflami i wydać 1 PA za każde 25
metrów plus 1 PA za wejście na kafel.
Czy zasada ta dotyczy także połączeń innych niż przez kafle zejścia?

Inaczej: jeśli łączą się dwa zwykłe korytarze położone na rożnych głębokościach (co jest dozwolone) to ile PA kosztuje przejście między nimi?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
mn3006
Posty: 326
Rejestracja: 06 maja 2007, 19:46
Lokalizacja: Krk
Been thanked: 1 time

Re: Jaskinia

Post autor: mn3006 »

FortArt pisze:
Gracz musi położyć 1 linę za każde 25 metrów różnicy między kaflami i wydać 1 PA za każde 25
metrów plus 1 PA za wejście na kafel.
Czy zasada ta dotyczy także połączeń innych niż przez kafle zejścia?

Inaczej: jeśli łączą się dwa zwykłe korytarze położone na rożnych głębokościach (co jest dozwolone) to ile PA kosztuje przejście między nimi?
Jeśli nic się nie zmieniło w stosunku do prototypu, to tam również trzeba położyć liny przy pierwszym przejściu - wydając na to oczywiście odpowiednią liczbę akcji.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: folko »

Potwierdzam. Liczy się różnica wysokości.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: FortArt »

1. Czy można położyć linę w górę, aby przejść na kafel położony wyżej? Nie widzę nigdzie zakazu, ale i zapisu wprost, że wolno też nie ma.

2. Co gdy zejście, nie przez kafel zejścia, prowadzi do jeziora? Wolno zejść na ponton? W promopaku jest to zabronione, ale jak rozumiem nie ma to zastosowania do zwykłych kafli?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: folko »

Ad.1. - Można
Ad.2. - Również można ;-)
gregor_1313
Posty: 35
Rejestracja: 03 lip 2011, 20:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Jaskinia

Post autor: gregor_1313 »

Witam,

nasunęły mi się takie trzy pytania:
1. Po co jest koszt wejścia na kafel zawaliska (2PA) skoro z kafli zawalisk nie można odkrywać kolejnych kafli?
2. Na początku gry będąc na polu startowym (pole baza) mamy 5PA bez wydawania zasobów, dopiero w następnej turze wydamy żeton zasobów zużywalnych żeby uzyskać 5PA?
3. Jeżeli namiot mamy zapełniony ekwipunkiem to możemy go spakować do plecaka i zyskujemy wtedy 4 ekwipunki kosztem 2 miejsc w plecaku?

Pozdrawiam
qman
Posty: 160
Rejestracja: 16 sie 2012, 14:51

Re: Jaskinia

Post autor: qman »

1. Po co jest koszt wejścia na kafel zawaliska (2PA) skoro z kafli zawalisk nie można odkrywać kolejnych kafli?
Bo możesz przez niego przejść na inny sąsiadujący z nim kafel i być może tak stworzył ci się jakiś skrót.
2. Na początku gry będąc na polu startowym (pole baza) mamy 5PA bez wydawania zasobów, dopiero w następnej turze wydamy żeton zasobów zużywalnych żeby uzyskać 5PA?
Tak
3. Jeżeli namiot mamy zapełniony ekwipunkiem to możemy go spakować do plecaka i zyskujemy wtedy 4 ekwipunki kosztem 2 miejsc w plecaku?
Tak
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: FortArt »

gregor_1313 pisze: 3. Jeżeli namiot mamy zapełniony ekwipunkiem to możemy go spakować do plecaka i zyskujemy wtedy 4 ekwipunki kosztem 2 miejsc w plecaku?
Ale zyskamy je dopiero gdy rozbijemy obóz. Nie ma gmerania w zapakowanym namiocie. Póki niesiesz nie korzystasz.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
gregor_1313
Posty: 35
Rejestracja: 03 lip 2011, 20:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Jaskinia

Post autor: gregor_1313 »

Dzięki za rozwianie wątpliwości :D
TTR_1983
Posty: 3937
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: TTR_1983 »

Będę wdzięczny za odpowiedzi na następujące pytania:
1) po co i gdzie stawia się obóz? w jakich sytuacjach sens ma stawianie obozu ?
2) czy nie jest bez sensu chodzić w tę i z powrotem do obozu po jedzenie bo się ciągle kończy?
3) czy jeśli wracam to koszt przejścia przez kafel wody wynosi 2PA czy 1 PA ? Jeśli nie mam jedzenia to 5PA to wiem. Czy wracając w pierwszym przypadku też trzeba używać pontonu lub tlenu?
4) czy w swojej turze można dołożyć więcej niż jeden kafel?
5) czy przez kafel zawaliska można przechodzić? w sumie to zawalisko.
6) Czy żeby zwinąć obóz trzeba stać na kaflu na którym stoi obóz?
7) Co należy robić z uzytymi w danej turze zetonami pontonu, tlenu, aparatu ? odrzucać na bok ?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: FortArt »

mulek18 pisze: 1) po co i gdzie stawia się obóz? w jakich sytuacjach sens ma stawianie obozu ?
2) czy nie jest bez sensu chodzić w tę i z powrotem do obozu po jedzenie bo się ciągle kończy?
Gdzie się chce, nie ma ograniczeń, nawet na wodzie czy wewnątrz zacisku. Co ma sens, sam oceń. Ja w obozie zostawiam wszystko (aparat, ponton) i idę po jedzenie i ew. liny. Wolę chodzić po jedzenie do obozu niż do bazy.
mulek18 pisze:3) czy jeśli wracam to koszt przejścia przez kafel wody wynosi 2PA czy 1 PA ? Jeśli nie mam jedzenia to 5PA to wiem. Czy wracając w pierwszym przypadku też trzeba używać pontonu lub tlenu?
Nie ważne czy jesteś pierwszy raz czy kolejny. 1PA jeśli przepływasz pontonem, 2PA+tlen jeśli nurkujesz. Jeśli nie masz ani tlenu, ani pontonu to wpław 5PA.
mulek18 pisze:4) czy w swojej turze można dołożyć więcej niż jeden kafel?
Tak.
mulek18 pisze:5) czy przez kafel zawaliska można przechodzić? w sumie to zawalisko.
Tak, wejście kosztuje 2PA. Ale nie wolno będąc na zwalisku odkrywać nowych kafli.
mulek18 pisze:6) Czy żeby zwinąć obóz trzeba stać na kaflu na którym stoi obóz?
Tak, nie ma zdalnie sterowanych pilotem samoskładajacych się obozów.
mulek18 pisze:7) Co należy robić z uzytymi w danej turze zetonami pontonu, tlenu, aparatu ? odrzucać na bok ?
To co w życiu. Ponton i aparat są wielokrotnego użytku. Tlen się zużywa, jeśli masz dwie niebieskie butle to odwracasz na drugą stronę (tylko jedna niebieska butla, a druga czerwona czyli zużyta). Jeśli miałeś jedną to oddajesz żeton. (Mało ekologiczne panie Folko takie rzucanie pustymi butlami!)
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: folko »

FortArt świetnie odpowiedział na wszystkie pytania. Dziękuję.
FortArt pisze:(Mało ekologiczne panie Folko takie rzucanie pustymi butlami!)
:D Może będzie dodatek - sprzątanie jaskini ;-). A poważnie, zaśmiecanie jaskiń jest w realu dużym problemem :(
TTR_1983
Posty: 3937
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: TTR_1983 »

dziękuję za odpowiedzi.
Rozumiem, że stawianie obozu ma sens mniej więcej w połowie drogi do obozu?
Wracając do żetonów aparatu i pontonu, to używając ich zostawiam je dalej w plecaku jako, że jak napisał ForArt są wielokrotnego użytku? Na zasadzie zrobię foto, chowam aparat do plecaka, przepłynę pontonem- spuszczam powietrze i chowam do plecaka?
gregor_1313
Posty: 35
Rejestracja: 03 lip 2011, 20:05
Lokalizacja: Poznań

Re: Jaskinia

Post autor: gregor_1313 »

Zgadza się. Ponton i aparat są wielokrotnego użytku.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: powermilk »

Rozumiem, że stawianie obozu ma sens mniej więcej w połowie drogi do obozu?
Co to znaczy, że stawiasz obóz w połowie drogi do obozu? Jakaś dziwna rekurencja powstała :D To ty decydujesz kiedy to ma dla ciebie sens. Z czego co zauważyłem, większość robi jak FortArt, stawia obóz w korytarzu, który będzie dalej eksplorowany, zostawia tam wszystko, co możliwe (tlen, aparat, linę, ponton), wraca do bazy startowej, bierze plecak pełen żarcia, i wraca do korytarza dalej go eksplorując.
Wracając do żetonów aparatu i pontonu, to używając ich zostawiam je dalej w plecaku jako, że jak napisał ForArt są wielokrotnego użytku? Na zasadzie zrobię foto, chowam aparat do plecaka, przepłynę pontonem- spuszczam powietrze i chowam do plecaka?
Owszem, jak powiedział mój poprzednik.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: FortArt »

Ha, a teraz ja potrzebuję pomocy. :) Byłem dziś na kaflu z moim obozem (namiotem) i miałem pełny plecak. Obok był jeszcze dziewiczy kafel -25m. Rzuciłem linę i ..
No właśnie czy ja mogę w tym momencie uzupełnić zapas w plecaku zasobami z obozu za 0PA?

Albo alternatywnie, czy mogę rzucić linę wyjętą nie z plecaka, a z obozu?

PS. Dziękuję za odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony 05 lis 2012, 10:30 przez FortArt, łącznie zmieniany 1 raz.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: powermilk »

FortArt pisze:No właśnie czy ja mogę w tym momencie uzupełnić zapas w plecaku zasobami z obozu za 0PA?
Na moje tak. Cytując instrukcje
Instrukcja do Jaskinii pisze:Nie można dzielić ruchu zejścia, zawsze trzeba w swojej turze wykonać go w całości.
Czyli wychodzi, że trzeba zejść w turze, a po drodze można zrobić coś jeszcze (np. odkryć kafel).
Albo alternatywnie, czy mogę rzucić linę wyjętą nie z plecaka, a z obozu?
Na moje też tak, bierzesz ją z obozu i rzucasz. Albo inaczej, przepakowujesz coś z plecaka za linę, rzucasz ją, to coś co przepakowywałeś bierzesz znów do plecaka, wszystko za 0 PA :D
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Jaskinia

Post autor: Andreus »

Mam pytanie dotyczące korzystania z obozu - czy gracz może korzystać z zasobów tylko swojego obozu, czy także obozów innych graczy?
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: folko »

FortArt pisze:Ha, a teraz ja potrzebuję pomocy. :) Byłem dziś na kaflu z moim obozem (namiotem) i miałem pełny plecak. Obok był jeszcze dziewiczy kafel -25m. Rzuciłem linę i ..
No właśnie czy ja mogę w tym momencie uzupełnić zapas w plecaku zasobami z obozu za 0PA?

Albo alternatywnie, czy mogę rzucić linę wyjętą nie z plecaka, a z obozu?
Tak :)
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: folko »

Andreus pisze:Mam pytanie dotyczące korzystania z obozu - czy gracz może korzystać z zasobów tylko swojego obozu, czy także obozów innych graczy?
Tylko ze swojego. Jako ciekawostka - była taka wizja, ale zdecydowałem się na brak możliwości kradzenia ;)
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: WRS »

A można to jako wariant - oficjalny, odautorski - traktować?
Dodałoby to nieco emocji...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: folko »

Można wszystko. Zawsze byłem i jestem nad tym by gry sobie zmieniać, jeśli sprawia mi to większą frajdę.
Jaskinia z założenia jest słabo interakcyjna, dla części to zaleta, dla części (jak znam WRS i jego rodzinę to dla niego ;) ) to wada. Dlatego jeśli komuś sprawia to większą zabawę, to dlaczego tak się nie bawić? Mógłbym wrzucić taki wariant, jak też kilka innych, ale z drugiej strony jest ich za dużo i według mnie są gorsze, dlatego się nie zdecydowałem ;-)
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: powermilk »

Można wszystko.
I takoż ja chciałem napisać. Nie rozumiem WRS dlaczego pytasz się o autoryzację :D Jak chcesz grać z wariantem niezgodnym instrukcją, to co do tego ma autor. ;)
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Jaskinia

Post autor: WRS »

powermilk pisze:Nie rozumiem WRS dlaczego pytasz się o autoryzację :D
Tak już mam ;)

A poważnie, to chodzi o spotkania przy planszy.
Jeśli gra ma wariant(y) oficjalny to siadając do rozgrywki na konwencie po prostu ustalam czy korzystamy z wariantowych zasad.
Wszyscy znający grę mają świadomość takiej odmiany w przepisach (a jeśli nawet nie, to bez problemu akceptują autoryzowany wariant).
W innej sytuacji to wygląda tak: "a u nas to gramy inaczej" i w większości przypadków (ja również tak reaguję) odpowiedź brzmi - "no to tak grajcie u siebie".

Wariant autorski jest - a przynajmniej powinien być - przetestowany i zbalansowany.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Jaskinia

Post autor: Karit »

Czy zna ktos dokładne zasady mini dodatku z 12 kafelkami o podwójnych własciwościach?
dostałem go kupujac gre zaraz po Essen, ale nawet na oficialnym profilu na bgg nic nie ma (poza lakoniczna informacja o wtasowaniu kafli do standardowych stosów) i tylko jakies różne wersje na forach czytałem i nie wiem które sa prawdziwe... :(

+ Pytanie do wydawcy / autora instrukcji:
Czy tak trudno bylo umieścić obok tematow akcji w instruckji ich graficzne wersje z karty gracza? Dostajemy (w miare) dobry opis wszystkich akcji po czym musimy jeszcze je rozpracowywać na karcie która miała nam pomagać...
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
ODPOWIEDZ