Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Uncle_Grga »

Nie mam teraz instrukcji w łapie, ale to był zapis wprost tam zamieszczony. I bodajże zapisany był w takim miękkim brzmieniu: nie zaleca się.

Ale to wszystko jest raczej umowne. Więc jak weźmiesz wojaka do dwuosobowki świat się nie zawali (choć przyznaję, sam rzeczywiście żołnierza nie brałem do takich rozgrwek). Za to nagminnie naruszam inną regułę: dla dwóch graczy korzystam nie tylko psa ale i Piętaszka. A co... :lol:

No i jak eksploruję kafel, to zawsze zabieram coś ze sobą.. albo żarcie, albo drewno.. nie jestem w stanie zaakceptować, że rozbitek idzie gdzieś, odkrywa coś i.. wraca z pustymi rękoma. To ponad moje siły.. zatem zawsze zabieram jakiegoś "przydasia".. :wink:
Awatar użytkownika
michalp
Posty: 62
Rejestracja: 12 mar 2017, 22:45
Has thanked: 12 times
Been thanked: 14 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: michalp »

pawi1999 masz racje co do punktu pierwszego. Przepraszam za niedopatrzenie.
Awatar użytkownika
pawi1999
Posty: 16
Rejestracja: 09 mar 2021, 09:21
Has thanked: 4 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: pawi1999 »

No to podniosę Ci morale, bo Piętaszek w rozgrywce dwuosobowej jest postacią domyślną! To właśnie pies jest ułatwieniem rozgrywki dla dwóch lub więcej graczy (wariant łatwiejszy), natomiast postać piętaszka jest przeznaczona właśnie dla rozgrywki na dwóch graczy i wariantu solo. W instrukcji jest nawet napisane, w sekcji Dostosowanie gry do swoich potrzeb, że wariant trudniejszy to taki, w którym gra się bez Piętaszka (w rozgrywce dwuosobowej). :D
I niestety znalazłem wzmiankę w sekcji Przygotowanie do gry, mówiącą:
W grze 2-osobowej wybiera się tylko spośród: Kucharza, Odkrywcy, Cieśli.
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Uncle_Grga »

Ok. Jest stanowczo. Co nie zmienia faktu, że świat się nie zawali.. poza tym gdzieś słyszałem to 'zaleca.. może to sam Trzewik gdzieś w internetach powiedział? Nieistotne..

Generalnie na pewno powiedział kiedyś o Robinsonie, że to bardziej platforma do gry, niż gra.. I żeby się nią bawić, pisać scenariusze, kombinować z homerulami, itp. tak żeby mieć z tego jak największy fun..

Stąd jak nie pasuje Ci kuchta, a wojak jest ok to nawet minuty bym się nie zastanawiał.. gralbym miltarnym oprawcą.. I już.. :mrgreen:
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: sliff »

Nie nie można tylko nie zaleca się, bo akcja polowania słabo się skaluje w grze 2 os, i pozostali są bardziej przydatni. - było w jakimś faqu dawno temu.
szychaq
Posty: 1
Rejestracja: 24 sty 2021, 18:00

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: szychaq »

Hej, mam pytanie. Jeżeli na karcie scenariusza jest podane znaczenie ikony księgi, to zastępuje ono działanie karty wydarzenia z księgą, czy to dodatkowy efekt i trzeba rozpatrzyć oba?
Wrotek
Posty: 190
Rejestracja: 12 maja 2017, 16:05
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 16 times
Been thanked: 34 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Wrotek »

szychaq pisze: 13 mar 2021, 13:41 Hej, mam pytanie. Jeżeli na karcie scenariusza jest podane znaczenie ikony księgi, to zastępuje ono działanie karty wydarzenia z księgą, czy to dodatkowy efekt i trzeba rozpatrzyć oba?
Trzeba rozpatrzyć oba.
adurg
Posty: 5
Rejestracja: 19 mar 2021, 21:46
Has thanked: 7 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: adurg »

Mam powielające się pytanie odnośnie chmury deszczowej bo odpowiedzi zawarte tutaj nie wyjaśniły moich wątpliwości. Co jeżeli np. wypadły dwie chmury deszczowe a poziom dachu wynosi zero? Zasady tłumaczą wyłącznie wystąpienie chmury śniegowej jak również sumowanie obu rodzai, samej deszczowej nie . Widziałem odpowiedzi na forum, że "nadwyżkę" deszczowych rozpatruję się jak przy sumowaniu obu rodzai chmur czyli oddaje się drewno + pożywienie. Tymczasem w instrukcji uzasadnienie tych kosztów jest takie jak pokazuje ich symbol ( rysunek chmury deszczowej + zimowej). A owe uzasadnienie brzmi mniej więcej tak : Należy odrzucić 1 pożywienie i jedno drewno aby nie zamarznąć i nie zachorować; I tu pożywienie wynika z chmury deszczowej a drewno z chmury śniegowej. Tak więc owa zasada oddawania drewna i pożywienia dotyczy nadmiaru chmur gdy oba rodzaje występują jednocześnie i jak zresztą pokazuje symbol. Dlatego wydaje mi się, że przy występowaniu samych chmur deszczowych powinno się oddawać tylko pożywienie za każdy brak poziomu dachu.
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: sliff »

adurg pisze: 20 mar 2021, 00:09 Mam powielające się pytanie odnośnie chmury deszczowej bo odpowiedzi zawarte tutaj nie wyjaśniły moich wątpliwości. Co jeżeli np. wypadły dwie chmury deszczowe a poziom dachu wynosi zero? Zasady tłumaczą wyłącznie wystąpienie chmury śniegowej jak również sumowanie obu rodzai, samej deszczowej nie . Widziałem odpowiedzi na forum, że "nadwyżkę" deszczowych rozpatruję się jak przy sumowaniu obu rodzai chmur czyli oddaje się drewno + pożywienie. Tymczasem w instrukcji uzasadnienie tych kosztów jest takie jak pokazuje ich symbol ( rysunek chmury deszczowej + zimowej). A owe uzasadnienie brzmi mniej więcej tak : Należy odrzucić 1 pożywienie i jedno drewno aby nie zamarznąć i nie zachorować; I tu pożywienie wynika z chmury deszczowej a drewno z chmury śniegowej. Tak więc owa zasada oddawania drewna i pożywienia dotyczy nadmiaru chmur gdy oba rodzaje występują jednocześnie i jak zresztą pokazuje symbol. Dlatego wydaje mi się, że przy występowaniu samych chmur deszczowych powinno się oddawać tylko pożywienie za każdy brak poziomu dachu.
Następnie, należy porównać łączną liczbę wszystkich chmur ... jeśli chmur jest więcej niż wynosi aktualny poziomu Dachu, to za każdą
chmurę, przed którą gracze nie są chronieni, należy odrzucić 1 pożywienie i 1 drewno.

Nie wiem co tutaj ma budzić wątpliwości chmura jest chmura i zabiera 1 drewno + 1 żarcie, chmura zimowa dodatkowo zabiera 1 drewno niezależnie do dachu.
Szoker
Posty: 43
Rejestracja: 06 wrz 2014, 10:06
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Szoker »

adurg pisze: 20 mar 2021, 00:09 Mam powielające się pytanie odnośnie chmury deszczowej bo odpowiedzi zawarte tutaj nie wyjaśniły moich wątpliwości. Co jeżeli np. wypadły dwie chmury deszczowe a poziom dachu wynosi zero? Zasady tłumaczą wyłącznie wystąpienie chmury śniegowej jak również sumowanie obu rodzai, samej deszczowej nie . Widziałem odpowiedzi na forum, że "nadwyżkę" deszczowych rozpatruję się jak przy sumowaniu obu rodzai chmur czyli oddaje się drewno + pożywienie. Tymczasem w instrukcji uzasadnienie tych kosztów jest takie jak pokazuje ich symbol ( rysunek chmury deszczowej + zimowej). A owe uzasadnienie brzmi mniej więcej tak : Należy odrzucić 1 pożywienie i jedno drewno aby nie zamarznąć i nie zachorować; I tu pożywienie wynika z chmury deszczowej a drewno z chmury śniegowej. Tak więc owa zasada oddawania drewna i pożywienia dotyczy nadmiaru chmur gdy oba rodzaje występują jednocześnie i jak zresztą pokazuje symbol. Dlatego wydaje mi się, że przy występowaniu samych chmur deszczowych powinno się oddawać tylko pożywienie za każdy brak poziomu dachu.
Na początku patrzysz czy masz jakieś zimowe chmury i jeśli tak to odrzucasz 1 drewno za każdą zimową chmurkę. Następnie zsumujesz łączną ilość wszystkich chmur (i tu jest obojętnie czy masz same zimowe, deszczowe czy jakiś mix), porównujesz do aktualnego poziomu dachu i jeśli masz mniejszy to odrzucasz 1 pożywienie i 1 drewno za każdy poziom, który Ci brakuje do tej sumy chmur. Patrząc na Twój przykład musisz odrzucić 2 pożywienia i 2 drewna, a jeśli nie masz tylu to odrzucasz co masz, a za resztę każdy gracz dostaje obrażenia.
Awatar użytkownika
michalp
Posty: 62
Rejestracja: 12 mar 2017, 22:45
Has thanked: 12 times
Been thanked: 14 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: michalp »

Chmura deszczowa zwracasz porzywienie i drewno. Chmura śniegowa oddajesz drewno i traktujesz jak chmurę deszczowa, czyli za chmurę śniegowa jeśli brak dachu to oddajesz porzywienie i dwa drewna.
adurg
Posty: 5
Rejestracja: 19 mar 2021, 21:46
Has thanked: 7 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: adurg »

Dzień dobry.
Czy bronie otrzymane z kart tajemnic również podnoszą broń jednorazowo jak karty pomysłów ? Jeżeli tak, to po podniesieniu odrzucam tę kartę? Trafiłem na Zabytkowy Rapier i nie jest opisany jak go rozpatrywać. W instrukcji też nie znalazłem przypadku jak rozpatrywać bronie z talii tajemnic.
Awatar użytkownika
michalp
Posty: 62
Rejestracja: 12 mar 2017, 22:45
Has thanked: 12 times
Been thanked: 14 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: michalp »

adurg pisze: 23 mar 2021, 09:29 Dzień dobry.
Czy bronie otrzymane z kart tajemnic również podnoszą broń jednorazowo jak karty pomysłów ? Jeżeli tak, to po podniesieniu odrzucam tę kartę? Trafiłem na Zabytkowy Rapier i nie jest opisany jak go rozpatrywać. W instrukcji też nie znalazłem przypadku jak rozpatrywać bronie z talii tajemnic.
Podniesienie poziomu broni jenrorazowe to takie, ktore dziala tylko na jedna walke! Jak rozumeim tobie chodzi o podniesienie poziomu na stale (na torze poziomu broni). Np noz (z kart pomyslow) podnosi na stale (tzn na torze poziomu broni). Dla kart tajemnic jest roznie. Jesli na karcie nie jest opisane ze podnosi tylko jednorazowo to masz na stale (podnosisz znacznik na torze broni).
adurg
Posty: 5
Rejestracja: 19 mar 2021, 21:46
Has thanked: 7 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: adurg »

michalp pisze: 23 mar 2021, 10:58
adurg pisze: 23 mar 2021, 09:29 Dzień dobry.
Czy bronie otrzymane z kart tajemnic również podnoszą broń jednorazowo jak karty pomysłów ? Jeżeli tak, to po podniesieniu odrzucam tę kartę? Trafiłem na Zabytkowy Rapier i nie jest opisany jak go rozpatrywać. W instrukcji też nie znalazłem przypadku jak rozpatrywać bronie z talii tajemnic.
Podniesienie poziomu broni jenrorazowe to takie, ktore dziala tylko na jedna walke! Jak rozumeim tobie chodzi o podniesienie poziomu na stale (na torze poziomu broni). Np noz (z kart pomyslow) podnosi na stale (tzn na torze poziomu broni). Dla kart tajemnic jest roznie. Jesli na karcie nie jest opisane ze podnosi tylko jednorazowo to masz na stale (podnosisz znacznik na torze broni).
Tak, chodziło mi o drugi przypadek, a zwrot "jednorazowo" użyłem poprawnie ;) Podwyższenie broni na jedną walkę określane jest jako "tymczasowe" zwiększenie. Z resztą podnoszenie broni "na stałe" i tak nie pasuje, bo bestia może je obniżyć. I tu rodzi się kolejne pytanie. Skoro wspomniana wyżej karta nie opisuje broni, czy jest do jednorazowego czy do tymczasowego podnoszenia poziomu, to możliwe że jest do podniesienia na stałe? Że nawet bestia tego nie
obniży? Tzn. Że jak mam zabytkowy rapier dający + 2 do broni to nieważnie co się stanie to nigdy nie zejdzie do zera, tylko zawsze będę miał gwarantowane minimum + 2?
Awatar użytkownika
michalp
Posty: 62
Rejestracja: 12 mar 2017, 22:45
Has thanked: 12 times
Been thanked: 14 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: michalp »

adurg pisze: 23 mar 2021, 11:46 Tak, chodziło mi o drugi przypadek, a zwrot "jednorazowo" użyłem poprawnie ;) Podwyższenie broni na jedną walkę określane jest jako "tymczasowe" zwiększenie. Z resztą podnoszenie broni "na stałe" i tak nie pasuje, bo bestia może je obniżyć. I tu rodzi się kolejne pytanie. Skoro wspomniana wyżej karta nie opisuje broni, czy jest do jednorazowego czy do tymczasowego podnoszenia poziomu, to możliwe że jest do podniesienia na stałe? Że nawet bestia tego nie
obniży? Tzn. Że jak mam zabytkowy rapier dający + 2 do broni to nieważnie co się stanie to nigdy nie zejdzie do zera, tylko zawsze będę miał gwarantowane minimum + 2?
Na stale w znaczeniu zwieksz na torze broni. Jesli jakis efekt mowi, ze musisz bron obnizyc to musisz obnizyc na torze broni. Niestety nie ma takiej broni "na stale". Fabularnie mozna to tlumaczyc ze znalazles zabytkowy rapier wiec mozesz uzyc go w walce ale bestia z ktora bedziesz walczyc moze sie na Ciebie rzucic i ten rapier uszkodzic ;)
adurg
Posty: 5
Rejestracja: 19 mar 2021, 21:46
Has thanked: 7 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: adurg »

A szkoda, szkoda, w końcu to skarb, artefakt :D
Szoker
Posty: 43
Rejestracja: 06 wrz 2014, 10:06
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Szoker »

Cześć, mam pytanie odnośnie postaci "Gracz" i jego umiejętności "Cheaters - Po rozpatrzeniu efektu karty Przygody odrzuć 3 żetony determinacji by NIE wtasowywać jej z powrotem do talii, a zamiast tego odrzucić". Co rozumiecie przez tą umiejętność? Przecież po rozpatrzeniu karty i tak ją odrzucamy. Chyba, że chodzi o to, że niektóre karty Przygody wtasowuje się do talii Wydarzeń i dzięki tej umiejętności rozpatrujemy tylko górę karty a następnie odrzucamy. Czy może czegoś nie rozumiem?
dannte
Posty: 725
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 420 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: dannte »

Szoker pisze: 05 kwie 2021, 17:52Chyba, że chodzi o to, że niektóre karty Przygody wtasowuje się do talii Wydarzeń i dzięki tej umiejętności rozpatrujemy tylko górę karty a następnie odrzucamy.
Tak właśnie. Jeśli jakaś karta Przygody nakazuje byś ją wtasował do talii Wydarzeń, to zamiast tego postać Gracza może odrzucić 3 żetony.
Szoker
Posty: 43
Rejestracja: 06 wrz 2014, 10:06
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Szoker »

dannte pisze: 05 kwie 2021, 18:00
Szoker pisze: 05 kwie 2021, 17:52Chyba, że chodzi o to, że niektóre karty Przygody wtasowuje się do talii Wydarzeń i dzięki tej umiejętności rozpatrujemy tylko górę karty a następnie odrzucamy.
Tak właśnie. Jeśli jakaś karta Przygody nakazuje byś ją wtasował do talii Wydarzeń, to zamiast tego postać Gracza może odrzucić 3 żetony.
Dzięki. Uważam, że napisali to troszkę nieintuicyjnie, ponieważ jest napisane żeby nie wtasowywać tej karty z powrotem do talii a nie do talii Wydarzeń.
dannte
Posty: 725
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 420 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: dannte »

Szoker pisze: 05 kwie 2021, 19:01Uważam, że napisali to troszkę nieintuicyjnie, ponieważ jest napisane żeby nie wtasowywać tej karty z powrotem do talii a nie do talii Wydarzeń.
Myślę, że twoja uwaga jest zasadna. Powinni bardziej się skupić na tym prostym tłumaczeniu. Ja opierałem się na oryginalnej, angielskiej wersji, do której kiedyś zrobiłem własną wersję polską.
Szoker
Posty: 43
Rejestracja: 06 wrz 2014, 10:06
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Szoker »

Dziwne jest to, że po angielsku jest lepiej przetłumaczone niż napisane w języku gdzie gra powstawała.
dannte
Posty: 725
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 420 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: dannte »

Szoker pisze: 06 kwie 2021, 08:24 Dziwne jest to, że po angielsku jest lepiej przetłumaczone niż napisane w języku gdzie gra powstawała.
To nie jest tak - postać Gracza to promo do jednego z kickstarterów DTR, w oryginale angielska, tak jak napisałem. Została kilka lat później przełożona na polski.
dareiosh
Posty: 157
Rejestracja: 27 mar 2021, 14:59
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: dareiosh »

Czy ktoś znany wam z yt opracował gameplay wyjaśniający w prostu sposób zasady, polecacie kogoś?
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Uncle_Grga »

Jest scenariusz z Jenny rozegrany Planszą po kostkach.

Jest wyspa kanibali na kanale Portalu

I jest jedna rozgrywka u Geekfaktora.

Najprzystępniejszy jest chyba ten pierwszy, w wydaniu Staszka i Amelii..
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: paracelsus444 »

Uncle_Grga pisze: 07 maja 2021, 20:55 Jest scenariusz z Jenny rozegrany Planszą po kostkach.

Jest wyspa kanibali na kanale Portalu

I jest jedna rozgrywka u Geekfaktora.

Najprzystępniejszy jest chyba ten pierwszy, w wydaniu Staszka i Amelii..
Potwierdzam, ja też najpierw obejrzałem planszą po kostkach żeby złapać ogólne pojęcie a dopiero potem zabrałem się za instrukcje. Tak jest chyba najlepiej
ODPOWIEDZ