Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
aleczek
Posty: 34
Rejestracja: 01 kwie 2020, 22:43
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Robinson Crusoe: AotCI

Post autor: aleczek »

kamron6 pisze: 04 lis 2012, 09:25 Witam, chciałbym zadać kilka małych pytań:
1. Na jednej z kart wydarzeń bestia z talii polowań atakuje graczy: to obrywają wszyscy, pierwszy gracz czy gracz wybrany ?
2. Ponawiam pytanie o to czy zdarzenia bieżące zmieniają sytuacje bieżącą czy też tylko przyszłą (np. broń zwiększona w wydarzeniu, a następnie walka z bestią)?
3. Można wciskać akcje graczy w każdej chwili?
4. Wygrywa się automatycznie po spełnieniu warunków zwycięstwa czy trzeba jeszcze doczekać np. nocy? (I jak jest z tą rodziną robinsonów - można wygrać scenariusz po prostu robiąc wynalazki i jeszcze nie mieć nawet dzieci?)
5. Jeśli pójdzie dwóch graczy na jakąś misje (powiedzmy odkrywanie) to przykładowo przygoda (nakazana z innych powodów) będzie dotyczyła ich dwóch czy jednego?
6. Otrzymywać żetony powiedzmy determinacji będzie otrzymać osoba w jakimś zadaniu, wszystkie osoby czy dowolny gracz ze wszystkich?

Może troszkę za dużo tych pytań, ale już chcę wszystko wyjaśnić za jednym zamachem.
Na pierwsze pytanie odpowiedź brzmi-pierwszy gracz, w drugim pytaniu obie odpowiedzi wydają mi się poprawne, czwarte pytanie jest opisane w instrukcji-automatycznie po spełnieniu warunków zwycięstwa wygrywasz.
Dziki~Gracz
Posty: 4
Rejestracja: 06 mar 2020, 16:43
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Dziki~Gracz »

Witam.
Mimo w miarę niezłej znajomości zasad RC mam małą zagwozdkę ze specjalnymi umiejętnościami Gracza i Marynarza.
Dokładnie chodzi mi o:
- Mapa skarbów (Marynarz) : czy ja dobrze rozumiem, że mam wybrać czy chcę pociągnąć pułapkę czy skarb? Niby jest to napisane wprost i pytanie jest niepotrzebne, ale czy taki był zamysł autora? Czy ktoś naprawdę może chcieć wybrać pułapkę zamiast skarbu? Przecież pierwsze jest negatywne a drugie pozytywne? Czy ktoś bardziej ograny mi odpowie? Czy są pułapki, które są dla nas tak korzystne, że mogą być lepsze niż skarb? Jak zakładam trzeba też się od razu zadeklarować co chcesz ciągnąć, a nie że wybieram skarb patrzę, że jest taki sobie, więc może zmienię na pułapkę (chociaż nawet w takiej sytuacji ciężko mi sobie wyobrazić jak skarb może być gorszy). Dziękuję za wyjaśnienie, nie znam wszystkich kart tajemnic...

- Powergamer (Gracz) : czyli za 3 pkt determinacji ciągniemy 2 karty tajemnic. Mamy rozpatrzyć pierwszy skarb. No ale co jeśli wśród wyciągniętych dwóch kart nie ma skarbu? Z resztą te karty działają przecież tak, że jeśli mam dociągnąć np skarb i bestię to nawet jak mam po rząd 10 kart z pułapką ciągnę dalej, aż mam skarb i bestię. Więc tutaj jak zakładam mam ciągnąć, aż mam dwie karty skarbu. Ale rozpatrzyć mam potem tylko pierwszą. To po co w ogóle dociągać drugą kartę skarbu jeśli mam rozpatrzyć tylko pierwszą? Drugą tylko "wyrzucam" ze stosu kart tajemnic? (coś a la "za karę" bo może być super, nawet lepsza niż ta co ją dostałem, ale to przecież RC więc musisz widzieć, że dostajesz skarb, ale mogłeś mieć lepszy i już go w tej partii nie wylosujesz - a tak, żeby pokazać, że ta gra ZAWSZE jest przeciw Tobie :-). Z góry dziękuję za wyjaśnienie.

To mój pierwszy post (chyba nawet w życiu, a tutaj to na 100%) więc przepraszam jeśli coś jest niejasno napisane. Uwielbiam tę grę i nie lubię jak czegoś nie ogarniam tak do końca, żeby też z przekonaniem móc wytłumaczyć innym. Poniżej zdjęcie obu kart z tymi umiejętnościami i dokładnym opisem.

Obrazek

Pozdrawiam.
Karol
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 926
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: sliff »

Dziki~Gracz pisze: 01 gru 2021, 11:51
Spoiler:
1. Ciągniesz karty aż do mementu kiedy natrafisz na 1 pułapkę lub 1 skarb i tą jedną kartę rozpatrujesz ( omijasz potwory). Masz szansę 50% na coś dobrego i 50% na coś złego. + ryzyko akcji

2. Tutaj trochę ciężko - ja bym zinterpretował zgodnie z głównymi zasadami że ciągniesz po 2 karty dowolnego typu, ale maksymalnie 1 skarb), więc jeśli 1 kartą jest skarb przestajesz dociągać. także masz 33% na skarb od razu, jakieś 22+% na coś złego i skarb i 44+% na 2 złe karty (ale możesz przestać w dowolnym momencie). - To info o odrzuceniu potraktowałbym jako info że z jednej strony skarb nie jest gwarantowany ( tak by było gdyby była ikonka skarbu), a z drugiej że możesz z akcji otrzymać maks 1 skarb.
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 339
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 437 times
Been thanked: 135 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: esubotowicz »

W pierwszym przypadku również bym rozpatrzyła tak jak sliff, a wiec wybór należy interpretować nie jako wybór dla Ciebie, ale jako możliwe opcje (nie możesz wybrać potwora), opis brzmi „rozpatrz”, co rozumiem jako - dobieraj tak długo dopóki nie trafi się jakiś skarb lub pułapka, to co będzie pierwsze należy rozpatrzyć.

W drugim przypadku chyba bym zagrała w inny sposób -
Tam jest słowo „dobierz”*, co dla mnie stanowi limit dobieranych kart. Może się trafić 0 skarbów, a wiec koniec i trudno, może być jeden skarb, wiec oczywiście go zabieramy, a mogą być 2 skarby, wiec bierzemy pierwszy, a drugi oglądamy, i żałujemy, ze nie byl pierwszy 🙂
tak, gra dokopuje, to jest taka gra 😉
No chyba ze drugi skarb jest gorszy, wiec jest radość, której by nie było w przypadku dociagniecia tylko jednej karty.

Edit: * będąc bardziej precyzyjną - powinno być „dociągnij”.
Ostatnio zmieniony 01 gru 2021, 19:01 przez esubotowicz, łącznie zmieniany 2 razy.
Ewa
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 926
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: sliff »

@ esubotowicz
No właśnie też rozważałem taką opcję ale w wersji angielskiej - słowo rozpatrz na kartach jak i dobierz na mocach postaci występuje jako draw.
Raczej zakłam, że robiąc dodatek zapomnieli że mają specjalne słowo kluczowe.
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 339
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 437 times
Been thanked: 135 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: esubotowicz »

sliff pisze: 01 gru 2021, 17:50 @ esubotowicz
No właśnie też rozważałem taką opcję ale w wersji angielskiej - słowo rozpatrz na kartach jak i dobierz na mocach postaci występuje jako draw.
Raczej zakłam, że robiąc dodatek zapomnieli że mają specjalne słowo kluczowe.
Może tak być, wersja angielska komplikuje wobec tego jeszcze bardziej (pytanie, który język jest tu wiodący).
Ewa
Uncle_Grga
Posty: 557
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Uncle_Grga »

Zdecydowanie dobierasz 2 karty (tylko). Trafisz to ok, nie to trudno. Trafisz w pierwszej- rozpatrujesz tylko pierwszą. Czyli tak jak sugerujecie. To jeden z wyjątków od zasady ogólnej dobierania do karty danego rodzaju. Nie pamiętam kiedy i gdzie, ale wydaje mi się, ze słyszałem to wyjaśnienie z ust samego autora.. 25lecie Portalu odcinek o Robinsonie? Albo jakiś inny vlog..? Nie przypomnę sobie, ale jestem prawie pewien, że potwierdzenie wyjątku w tej abilitce wybrzmialo w tej formule..

W każdym razie - jak nie zagrasz będzie ok. Sam Ignacy podkreślał kilkukrotnie: Robinson to platforma do gry.. grajcie jak chcecie, bylescie się dobrze bawili..
dannte
Posty: 723
Rejestracja: 15 paź 2018, 21:52
Lokalizacja: Elbląg
Has thanked: 103 times
Been thanked: 415 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: dannte »

Też się zgadzam z interpretacją Ewy. Tutaj pisemne potwierdzenie od autora: https://boardgamegeek.com/thread/127208 ... aw-2-cards
(chociaż jest tam też druga interpretacja, której nie do końca rozumiem - zupełnie nie pasuje mi do opisu efektu - a którą to autor jako alternatywę dopuszcza)
Spoiler:
Dziki~Gracz
Posty: 4
Rejestracja: 06 mar 2020, 16:43
Been thanked: 3 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Dziki~Gracz »

Witam.

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Rzeczywiście, ta umiejętność Marynarza jest teraz logiczniejsza. Dociągam albo do skarbu albo do pułapki pomijając potwory.
Ale w takim układzie to chyba pierwsza postać, której umiejętność specjalna może przynieść karę, a nie nagrodę. Dziwne...

Jeśli chodzi o umiejętność Gracza tu nadal jakoś mi to "zgrzyta".
@esubotowicz - rzeczywiście tak chyba będę grał i tłumaczył innym. To najbliższe "logice" tej gry. Choć % na sukces jest mizerny. Ile to razy ciągnąc kartę miałem nawet z 10 kart NIE-skarbów pod rząd?! Zatem w praktyce można wydać i z 20-30 pkt determinacji i nie dostać skarbu. Rund w grze nie starczy ;-)))).
Chyba jeszcze gorsza umiejka specjalna niż ta Marynarza gdzie jest ciut bliżej 50/50 dla sukcesu (choć też nie ma szału :-(.

Radość z posiadania tych dodatkowych postaci spadła o 30% :-(

PS. Ale żeby nie było - radość z posiadania gry i przedniej zabawy za każdym razem jest nadal na 100% !!!

Mój top ever z gier planszowych!

Jeszcze raz dziękuję za pomoc i życzę miłego weekendu.

Karol.
rakszmata
Posty: 1
Rejestracja: 08 gru 2021, 15:27
Has thanked: 2 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: rakszmata »

Przykładowy scenariusz podczas gry:
W fazie akcji będziemy eksplorowali więcej niż jedno pole (dwa pionki jednego gracza są na jednym polu, a pojedynczy pionek drugiego na jeszcze innym).
Mamy na kartach znacznik przygody, czyli wykonując pierwszą akcje tego typu MUSIMY pociągnąć kartę z talii eksploracji niezależnie od tego ile pionków zostało do niej przypisane.
W momencie w którym tą "pierwszą" akcją eksploracji będzie ta na którą daliśmy dwa pionki to i tak dobieramy kartę przygody. Żeton przygody jest usuwany. Potem rozpatrujemy drugą eksploracje na której mamy jeden pionek i rzucamy kośćmi (jest ryzyko pociągnięcia drugiej karty przygody).
W momencie w którym jako PIERWSZĄ akcję eksploracji uznamy tą, na której mamy jeden pionek, niezależnie od wyniku kości będziemy musieli dobrać jedną kartę przygody. Wtedy tylko, że w tym momencie żeton przygody jest usuwany i rozpatrując drugą akcję eksploracji (z dwoma pionkami) tego ryzyka dobrania następnej karty już nie mamy.
Czy jest to strategia "legalna"? Czy kolejność wykonywania akcji tego samego typu jest w jakiś sposób ustalona? Czy możemy w skrajnych przypadkach jak ta ustawiać ją pod siebie aby minimalizować ryzyko?
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: paracelsus444 »

Jest legalna. Moim zdaniem najlepiej właśnie jako pierwszego puścić do boju pojedynczego pionka. Wtedy nawet jak na kości wypadnie "?" (Na zielonych szansa wylosowania "?" Wynosi 5/6) to pociągniesz maksymalnie 1 kartę przygody, a tak ryzykujesz że pociągniesz dwie. W pewnych sytuacjach może mieć uzasadnienie puszczenie na pierwszą akcję tych dwóch pionków ale już za bardzo się rozpisuję. Podsumowując - tak, to ty wybierasz kolejność.
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 339
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 437 times
Been thanked: 135 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: esubotowicz »

Też bym tak grała, dla mnie taki ruch jest elementem taktyki, sytuacją, gdzie możesz podjąć korzystniejszą dla siebie decyzję.
Zauważ, że wg instrukcji jeśli miałoby dojść do sytuacji, w której należy dołożyć drugi taki sam żeton, nie dokładamy go. Nawet jeśli zapracujemy na tę samą „karę” kilka razy, wykonujemy ją raz. Idąc pojedynczym ludkiem rzucamy kośćmi, może na nich wypaść znak zapytania. Mamy wówczas 2 takie symbole, ale wykonujemy tylko raz.
Ewa
PinczeraIwaniuka
Posty: 1
Rejestracja: 01 sty 2022, 19:33

zasady robinson crusoe

Post autor: PinczeraIwaniuka »

Dzień dobry,
potrzebuję szybkiej odpowiedzi na moje pytania związane z grą
,,Robinson Crusoe".

1) Kiedy surowce z pola przyszłych surowców stają się dostępnymi surowcami? W której fazie i czy w kolejnej rundzie, czy w tej, w której tam trafiają?

2) Czy jak wytworzę przedmiot, dociągam kolejny?

3) :?: Co to są żetony kolejności, jak je używać, jak rozpatrywać, i gdzie kłaść?

4) Czy jest gdzieś pusty wzór scenariusza, by móc tworzyć swoje?

5) Jakie znaczenie mają specjalne rany?
Awatar użytkownika
paracelsus444
Posty: 222
Rejestracja: 20 lut 2020, 09:48
Has thanked: 44 times
Been thanked: 55 times

Re: zasady robinson crusoe

Post autor: paracelsus444 »

PinczeraIwaniuka pisze: 15 sty 2022, 14:07 Dzień dobry,
potrzebuję szybkiej odpowiedzi na moje pytania związane z grą
,,Robinson Crusoe".

1) Kiedy surowce z pola przyszłych surowców stają się dostępnymi surowcami? W której fazie i czy w kolejnej rundzie, czy w tej, w której tam trafiają?

2) Czy jak wytworzę przedmiot, dociągam kolejny?

3) :?: Co to są żetony kolejności, jak je używać, jak rozpatrywać, i gdzie kłaść?

4) Czy jest gdzieś pusty wzór scenariusza, by móc tworzyć swoje?

5) Jakie znaczenie mają specjalne rany?
1- na koniec fazy 4 czyli fazy akcji
2- nie
3- żetony kolejności jesli się nie mylę to żetony male zielone z cyferkami od 1 do 6, są używane w trakcie konkretnych scenariuszy, ich funkcja jest opisana w scenariuszu.
4 - nie wiem, może na board game geek
5- specjalne rany? A co to takiego? Chodzi o znaczniki ran w koloract zielonym brązowym i szarym? Kładziemy je na rysunku postaci, służy on do przypominania że w talii wydarzeń jest karta, która po dociągnięciu zada nam obrażenie. Poza tym jeśli mielibyśmy na to samo miejsce np. brzuch polożyć więcej niż jeden znacznik rany, to kladziemy tylko jeden, więc stanowi to jakieś zabezpieczenie przed kolejnymi ranami specjalnymi - póki leży na jakimś fragmencie ciała jedna, nie umieścimy tam kolejnej. Nigdy nie zdażyło mi się co prawda aby dociągnąć dwie karty, obie nakazujące polożyć znacznik rany na to samo miejsce ale jest to możliwe.
davidstw
Posty: 46
Rejestracja: 01 kwie 2020, 13:42
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times

Re: Robinson Crusoe: Przygoda na Przeklętej Wyspie (Ignacy Trzewiczek)

Post autor: davidstw »

Witam pytanie technicznie w wątku o zasady nie mogę znaleźć.
Karta wydarzenia blokuje/wyczerpuje źródło pożywienia na kafelku
Nie wypelniam akcji zagrożenia. . . nie spełniam jej wymogów.
Karta spada z planszy ponosze konsekwencje efektu zagrożenia.
Czy w momencie spadniecia karty i poniesienia p/w konsekwencji . . . źródło pożywienia odblokowuje się ponieważ nie ma karty w grze Czy mimo to jest do końca gry zablokowane ? Pzdr
Pollus89
Posty: 57
Rejestracja: 20 lut 2020, 10:59
Has thanked: 5 times
Been thanked: 17 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Pollus89 »

Nie zdejmujesz tego żetonu. Źródło pożywienia zostaje zablokowane do czasu aż znajdziesz jakiś sposób na jego odblokowanie. Zakładam, że możliwość odblokowania źródła była na samej karcie, a skoro spadła i poniosłeś dodatkowe konsekwencje to raczej już nie pozbędziesz tego problemu :P
Awatar użytkownika
Giermek
Posty: 182
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:21
Lokalizacja: Słubice (płocki)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 33 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Giermek »

Mam pytanie odnośnie scenariusza z King Kongiem: Czy jeśli zastawię pułapkę na leżu King Konga, to za to leże nie rzucam już czerwoną kostką podczas fazy pogody, czy rzucam za każde leże - niezależnie czy jest na nim pułapka czy nie?
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 926
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: sliff »

Giermek pisze: 27 maja 2022, 18:53 Mam pytanie odnośnie scenariusza z King Kongiem: Czy jeśli zastawię pułapkę na leżu King Konga, to za to leże nie rzucam już czerwoną kostką podczas fazy pogody, czy rzucam za każde leże - niezależnie czy jest na nim pułapka czy nie?
A skąd pomysł aby nie rzucać za zastawioną pułapkę ?
Awatar użytkownika
Giermek
Posty: 182
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:21
Lokalizacja: Słubice (płocki)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 33 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Giermek »

sliff pisze: 27 maja 2022, 18:58
Giermek pisze: 27 maja 2022, 18:53 Mam pytanie odnośnie scenariusza z King Kongiem: Czy jeśli zastawię pułapkę na leżu King Konga, to za to leże nie rzucam już czerwoną kostką podczas fazy pogody, czy rzucam za każde leże - niezależnie czy jest na nim pułapka czy nie?
A skąd pomysł aby nie rzucać za zastawioną pułapkę ?
Bo ciężko się pozbierać, jak się rzuca za wszystkie :)

A bardziej serio, to jest tak: "W fazie Pogody rzućcie raz [czerwona kostka] za każdy odkryty Totem". I się zastanawiam, czy jak buduję pułapkę to zakrywam niebieskim znacznikiem Totem, czy tylko kładę niebieski znacznik na kafelku z Totemem?
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 926
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: sliff »

Ta gra już taka jest, że ciężko jest się pozbierać. W opsie scenariusza nic nie ma o tym aby pułapka robiła cokolwiek innego niż była potrzebana do wygrania scenariusza
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 351
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 255 times
Been thanked: 54 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: narandil »

cześć, mam pytania do scenariusza "Wyspa Skarbów Junior" - może ktoś poratuje wiedzą?

Głównie rozchodzi mi się o skrzynie ze skarbami i ich przeszukiwanie. Na karcie scenariusza wygląda to tak:
Spoiler:
I teraz moje pytania / wątpliwości:

1."Każdy totem pozwala na wykonanie jednej takiej akcji" - rozumiem że chodzi o jedną akcję na rundę a nie na całą grę? Bo mogę robić akcję przeszukiwania tak długo aż nie osiągnę sukcesu i dopiero wtedy zakrywam totem żetonem kolejności, tak ?
2. Żetony determinacji służące do pozyskania kart znalezisk odrzucam tylko jeśli akcja zakończy się sukcesem tak ? A jeśli jednak muszę to zrobić przed wykonaniem akcji to czy zdobywam karty znalezisk jeśli akcja nie zakończy się sukcesem?
3. Karta znaleziska z 4tej skrzyni skarbów służy tylko i wyłącznie do wskazania numeru listu pirata? Czy ląduje także w naszych zasobach jako karta znaleziska dająca nam swój bonus odpowiedni do swojego koloru?
4. Jeśli dobrze rozumiem, i te żetony odrzuca się dopiero po udanej akcji - to mam tylko 3 podejścia do zdobycia kart znalezisk (bo 4ty totem dobieram już tylko jedną kartę aby "odnaleźć" list pirata) a tym samym do zdobycia 20 złota (bo oprócz żetonu "Dublony" dającego 2 złota nie ma innego sposobu na zdobycie złota prawda?). Czyli jeśli po udanym przeszukaniu trzeciej skrzyni nadal nie mam tych 18-20szt złota - to mogę sobie darować resztę gry i nie ma sensu szukać 4 skrzyni z listem pirata, bo i tak nie spełnię tego warunku zwycięstwa i tematycznie nie wydostanę się z wyspy nie mając złota... dobrze to rozumiem??

edit: cel scenariusza = uzbierać 20szt złota i odnaleźć list pirata w czwartej skrzyni skarbów
Awatar użytkownika
michalp
Posty: 62
Rejestracja: 12 mar 2017, 22:45
Has thanked: 12 times
Been thanked: 14 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: michalp »

narandil pisze: 21 cze 2022, 08:39 1."Każdy totem pozwala na wykonanie jednej takiej akcji" - rozumiem że chodzi o jedną akcję na rundę a nie na całą grę? Bo mogę robić akcję przeszukiwania tak długo aż nie osiągnę sukcesu i dopiero wtedy zakrywam totem żetonem kolejności, tak ?
"Po udanym wykonaniu akcji nalezy zakryc..." czyli dopiero gdy uda Ci sie przeszukac skrzynie akcja jest juz niedostepna. Jesli akcja byla nieudana w nastepnej rundzie mozesz ja ponowic.
narandil pisze: 21 cze 2022, 08:39 2. Żetony determinacji służące do pozyskania kart znalezisk odrzucam tylko jeśli akcja zakończy się sukcesem tak ? A jeśli jednak muszę to zrobić przed wykonaniem akcji to czy zdobywam karty znalezisk jeśli akcja nie zakończy się sukcesem?
Zetony determinacji dorzucasz tylko gdy akcja bedzie udana.
narandil pisze: 21 cze 2022, 08:39 3. Karta znaleziska z 4tej skrzyni skarbów służy tylko i wyłącznie do wskazania numeru listu pirata? Czy ląduje także w naszych zasobach jako karta znaleziska dająca nam swój bonus odpowiedni do swojego koloru?
Tak, ta z 4. skrzyni sluzy tylko do odczytania numeru listu pirata, nie daje zadnych innych bonosow.
narandil pisze: 21 cze 2022, 08:39 4. Jeśli dobrze rozumiem, i te żetony odrzuca się dopiero po udanej akcji - to mam tylko 3 podejścia do zdobycia kart znalezisk (bo 4ty totem dobieram już tylko jedną kartę aby "odnaleźć" list pirata) a tym samym do zdobycia 20 złota (bo oprócz żetonu "Dublony" dającego 2 złota nie ma innego sposobu na zdobycie złota prawda?). Czyli jeśli po udanym przeszukaniu trzeciej skrzyni nadal nie mam tych 18-20szt złota - to mogę sobie darować resztę gry i nie ma sensu szukać 4 skrzyni z listem pirata, bo i tak nie spełnię tego warunku zwycięstwa i tematycznie nie wydostanę się z wyspy nie mając złota... dobrze to rozumiem??
tak, musisz to sobie dobrze zaplanowac i miec wystaraczajaco duzo zetonow determinacji aby dobierac duzo kart ze skrzyn i tym samym uzbierac wymagana liczbe zlota
Awatar użytkownika
Valhalla
Posty: 32
Rejestracja: 12 lip 2022, 18:08
Has thanked: 34 times
Been thanked: 5 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: Valhalla »

Szybkie pytanie (uczę się).
W fazie wydarzenia dobieram kartę z talii wydarzeń i rozpatruję efekt wydarzenia od razu. Kiedy mogę zablokować efekt zagrożenia? W fazie akcji?
Jeśli mam już jedną kartę z talii wydarzeń po lewej stronie i wpada druga na prawo w kolejnej rundzie - czy mogę zablokować oba efekty zagrożenia na raz (odrzucić obie karty) jeśli spełniam warunki?
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 926
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: sliff »

Valhalla pisze: 28 lip 2022, 15:42 Szybkie pytanie (uczę się).
W fazie wydarzenia dobieram kartę z talii wydarzeń i rozpatruję efekt wydarzenia od razu. Kiedy mogę zablokować efekt zagrożenia? W fazie akcji?
Jeśli mam już jedną kartę z talii wydarzeń po lewej stronie i wpada druga na prawo w kolejnej rundzie - czy mogę zablokować oba efekty zagrożenia na raz (odrzucić obie karty) jeśli spełniam warunki?
Efekt z górnej połowy karty wykonuje się zawsze od razu, możesz uniknąć tego efektu z dolnego paska 'rozwiązując' problem w swojej fazie akcji. I tak możesz oba naraz jeśli masz zasoby (dla każdej karty osobno).
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Robinson Crusoe: AotCI - zasady

Post autor: YuZ »

Valhalla pisze: 28 lip 2022, 15:42 czy mogę zablokować oba efekty zagrożenia na raz (odrzucić obie karty) jeśli spełniam warunki?
Oczywiście. Weź jednak pod uwagę, że przydzielenie pionów w fazie planowania akcji do obu wydarzeń mocno nadwyręża Twoje możliwości dla pozostałych akcji podstawowych. Czasami lepiej pozwolić by negatywny skutek wydarzenia nastąpił niż by brakło komuś jedzenia (dwie rany). Ta gra to jeden wielki rachunek zysków i strat.
ODPOWIEDZ