Morels

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
kjk
Posty: 69
Rejestracja: 10 maja 2008, 17:02

Morels

Post autor: kjk »

Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Morels

Post autor: sipio »

No właśnie gdyby nie cena to dawno bym zakupił.
Może w końcu jakiś polski sklep skusi się na większe zamówienie i dostarczy nam
to nieco taniej??
kjk
Posty: 69
Rejestracja: 10 maja 2008, 17:02

Odp: Morels

Post autor: kjk »

Filip z Lublina
Posty: 1684
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

Re: Morels

Post autor: Filip z Lublina »

Gra pojawiła się w Polsce w bardzo dobrej cenie pod nazwą Fungi. Po przeczytaniu instrukcji nie bardzo byłem pewien cóż to za dziwadełko(a gra ma wyśmienite oceny na BGG). Na razie jestem po pierwszej partii z żoną i oboje uznaliśmy, że gra jest super(najżońsza nawet bardziej, co rzadko się zdarza). Na chwilę obecną mogę powiedzieć, że gra spokojnie może zastąpić Jaipura bo to zbliżone do siebie pod wieloma względami gry, jest dość szybko, zasady są prościutkie, ale na brak decyzji nie można narzekać. Poziom losowości również zbliżony do Jaipura czyli jest, ale można się z nią siłować. Polecam mocno bo gra jest bardzo przyjemna i naprawdę śliczna(za grafikę odpowiedzialny jest Polak!).
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Morels

Post autor: mig »

Cena faktycznie bardzo ciekawa. Ale przed tym wpisem z automatu pomijałem ją przeglądając oferty sklepów. Gra z grzybkami tak nieznośnie kojarzy się z Grzybobraniem, że zrobienie gry o średniej trudności z takim tematem, której adresatem nie są dzieci do lat 5 jest imho skazane na klęskę. A jeszcze jak przeczytałem, że to coś lżejszego od Targi i cięższego od Jaipur, to naprawdę mi szczęka opadła...
Ale gra na radar trafia... :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Filip z Lublina
Posty: 1684
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 28 times
Been thanked: 19 times

Re: Morels

Post autor: Filip z Lublina »

Moja żona chce w to ciągle grać, pierwszy raz w życiu mnie namawia na granie;P Jak macie w miarę obeznane z tematem białogłowy to za tą cenę warto spróbować;)
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Morels

Post autor: palladinus »

Garść szczegółów o grze w recenzji na naszym blogu Ciekawe Gry:

Biegiem po lesie – zagrałem w „Fungi” („Morels”)
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Morels

Post autor: sipio »

To ja dodam link do mojej starej recenzji Morels czyli poprzedniczki Fungi.
Mi chyba trochę mniej podeszła niż Jackowi.
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Morels

Post autor: piton »

Fungi bardzo fajna lajtowa gierka, spodobała się nam w domu. Szukałem szybkiej gry na dwie osoby i ta jakoś wpadła w ręce i się spodobała.
Przypominało mi to Zaginione Miasta z racji pasjansowego charakteru grania, ale po pograniu stwierdzam, że jest to zupełnie inna gierka - bardziej dopracowana/zaawansowana i wymagająca ruszenia głową od gracza. Z gry na grę bardziej staramy się sobie przeszkadzać, bo walka na grzybach bezcenna :)
Szybka, trochę decyzji do podjęcia, mózg pracuje. Z wad to losowość, ale da się na nią przygotować (prawie).
Jak na takie małe szybkie coś, to rewelacja - warto spróbować tego grzybka ;)

(słabo używamy muchomorów, pewnie wrodzony lęk)
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Morels

Post autor: mig »

Wczoraj dostałem, wczoraj zagrałem i wrażenia są... takie sobie.
Być może jest potencjał, być może można znaleźć głębię, ale jakoś na pierwszy rzut oka dostrzec jej nie można. Jest dość monotonnie, losowo i raczej nudnawo. Straszliwie upierdliwe jest ciągłe przesuwanie kart i dokładanie nowych.

Tematyka niby najważniejsza nie jest, ale może gdyby była inna, to grało by się przyjemniej. A gra o zbieraniu grzybków w lesie, w których punkty dostaje się za usmażenie grzybów na patelni z dodatkiem masła (można też je sprzedać za co dostaje się patyki) specjalnie nie zachęca do zagrania. I tak - o dziwo - znalazłem chętnego do gry (choć oczy mieli jak spodki, kiedy mówiłem o czym gra jest).

Zagram jeszcze pewnie kilka razy dla "poszukania drugiego dna", ale póki co raczej kciuk w dół niż w górę... :/
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Morels

Post autor: charlie »

Właśnie temat jest dobry, choć zgoda - mógłby być każdy inny. Wolę chodzenie po lesie niż kolejną grę ze zbożem, drewnem i złotem. Jak patrzę na grafiki (Noconia dużo lepsze niż te pierwotne w Morels) podczas gry, to aż mam ochotę zjeść takie świeżo usmażone grzybki, mniam! :lol:

Zagraliśmy dotąd kilka partii i chwyciła. Podoba mi się ten stresik i że trzeba mieć dużo na uwadze - zagrać set teraz czy poczekać na jeszcze jedną kartę, wziąć coś dla siebie czy raczej podebrać przeciwnikowi, poczekać aż karta będzie za free czy kupić od razu, ile grzybków danego typu już było, pilnowanie limitu kart, żeby się nie zablokować. Wiadomo, ze można grać nie skupiając się zbytnio, ale i tak uważam, że warto. Obsługa rzeczywiście jest upierdliwa, ale można ją ograniczyć alternatywnym ułożeniem kart.

Grę mam od miesiąca, może to kwestia świeżości, ale na razie jak dla mnie w swojej kategorii jest solidną grą, w każdym razie lepszą grą niż Zaginione Miasta czy Balloon Cup. Niby nie ma nic nowego (set collection), ale jednak polecam sprawdzić. Może nie kupić od razu, ale jak szukacie czegoś dwuosobowego, z tej samej półki co wymienione powyżej (a także: Jaipur, Schotten Totten, Battle Line, Sobek, Archaeology, Fasolki...) to polecam spróbować.
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Morels

Post autor: TTR_1983 »

Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Morels

Post autor: kwiatosz »

Recenzja Na grzyby! w Szybkim Gradaniu ZnadPlanszy, zapraszamy :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
cyberowca
Posty: 117
Rejestracja: 17 lut 2014, 12:27
Lokalizacja: Płońsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Morels

Post autor: cyberowca »

Jakby ktoś był zainteresowany to w empiku jest promocja http://www.empik.com/na-grzyby-gra-plan ... ,zabawki-p :)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4491
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa/Zielonka
Has thanked: 1450 times
Been thanked: 1104 times

Re: Morels

Post autor: garg »

No w takiej cenie to aż szkoda nie wziąć co najmniej dwóch sztuk :lol: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Morels

Post autor: Rune »

garg pisze:No w takiej cenie to aż szkoda nie wziąć co najmniej dwóch sztuk :lol: .
Dwie to minimum, bo w żadnym innym sklepie takiej ceny nie znajdziemy :lol:
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Morels

Post autor: mig »

No i jest darmowa dostawa. Na Mikołaja prezencik jak znalazł ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3421
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1177 times
Been thanked: 627 times
Kontakt:

Re: Morels

Post autor: piton »

a to nie jest ta limitowana wersja z suszonymi grzybami?
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Morels

Post autor: Rune »

piton pisze:a to nie jest ta limitowana wersja z suszonymi grzybami?
To jest myśl. Może tak być, że do każdego pudła serwowany jest wywar herbaciany z suszonych grzybków :D
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: Morels

Post autor: Shogman »

Kupiłem polską wersję ale połowa tekstów w instrukcji jest po francusku, w każdej tak jest?
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Morels

Post autor: REBEL.pl »

Shogman pisze:Kupiłem polską wersję ale połowa tekstów w instrukcji jest po francusku, w każdej tak jest?
Nie, to pierwsze takie zgłoszenie - widocznie w fabryce złożyły się dwa arkusze - z polskiego i francuskiego wydania. Bardzo prosimy o opisanie sprawy i przesłanie maila z reklamacją na adres: wydawnictwo@rebel.pl, doślemy polską instrukcję.
Przepraszamy za problem.
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
Shogman
Posty: 165
Rejestracja: 19 sty 2011, 18:56
Lokalizacja: L-wa

Re: Morels

Post autor: Shogman »

REBEL.pl pisze:
Shogman pisze:Kupiłem polską wersję ale połowa tekstów w instrukcji jest po francusku, w każdej tak jest?
Nie, to pierwsze takie zgłoszenie - widocznie w fabryce złożyły się dwa arkusze - z polskiego i francuskiego wydania. Bardzo prosimy o opisanie sprawy i przesłanie maila z reklamacją na adres: wydawnictwo@rebel.pl, doślemy polską instrukcję.
Przepraszamy za problem.
Dziękuję za instrukcję :wink:
Dostałem ją już dawno, ale dopiero dziś udało mi się zagrać.

Muszę przyznać że gra jest... przyjemna :P
Ciekawy filler z idealną jak dla mnie długością rozgrywki.
Na pewno zagram jeszcze nieraz.
Azyl
Posty: 33
Rejestracja: 22 mar 2005, 12:37
Lokalizacja: W-wa Bielany

Re: Morels

Post autor: Azyl »

Jestem po pierwszej rozgrywce w Na Grzyby (Fungi / Morels) i czuje głównie rozczarowanie...
Naczytałam sie pochlebnych recenzji, dowiedziałam o nominacjach i zastanawiam co z nami nie tak. Gramy w rózne planszówki regularnie i dość intensywnie ponad 10 lat, wiec na pewno nie chodzi o zbyt niski stopień zaawansowania graczy.

Mąż, bardzo spokojny człowiek, był wczoraj wrecz zirytowany po partyjce i nie wiem czy da sie namówić na kolejną. (Ostatnio czuliśmy sie tak po Hoity-Toity, zanim wyjasniła sie nieścisłość w instrukcji, ale tu zasady są bardzo klarowne).

Kilka refleksji
1. Karty z pięknymi ilustracjami, ale widać to gdy leżą na stole, jesli bierzemy je na rekę trudno je rozróżnić, nie mówiąc już o tym, że nazwy (łacińskie) umieszczono na dole karty, wiec trzymane w ręce są zakryte. A przecież gra polega na budowaniu setów na ręku i zagrywaniu ich, wiec czytelność kart po złożeniu w wachlarz powinna być priorytetem. Może później rozrozniamy karty za pomocą informacji umieszczonych na górze. Idealnie by było, gdyby ilość kart danego typu w talii była unikalna, ale nie jest. Pozostaje kombinacja punktów patelni i patyków, ale nie widzi sie tego na pierwszy rzut oka. Naprawdę na początku bardzo to przeszkadza i dziwi mnie, ze mimo kilku wydań nikt na to nie zwrócił uwagi.

2. Układ kart na stole z głębią lasu, mimo iż stanowi pewne uwiarygodnienie tematyki jest niepraktyczny. Większość czasu gry poświecamy na przesuwanie tych kart po stole. Zdecydowanie lepiej sprawdza sie opcja koła i przesuwanie butów (w końcu to tylko 1 karta). Nadal co chwila (po każdym ruchu gracza) usuwamy 1 kartę do kompostowni i dokładamy 1 lub 2 nowe, ale juz nie musimy ciągle przesuwac całego widocznego lasu (6-7 kart) o 1 lub 2 miejsca, co po kilku turach naprawdę daje się we znaki.

3. Bardzo starannie potasowalismy katy przed pierwszą partią, chyba az za dobrze, bo nikt nie był w stanie przez dość długi czas pozbywać sie kart z reki, o smażeniu grzybów nie było mowy, dopiero przy 7-8 karcie na ręce udawało nam sie wymienic grzyby na patyki. Koszyki i muchomory zaczeły dochodzić później. Licze na to, ze mieliśmy pecha.

4. Zastanawialiśmy sie już nawet nad mozliwymi modyfikacjami, typu zwiekszenie max ilosci kart na reku do chociaż 10, czy powiększenie koszyków z 2 do 4 kart, wybór 1 z 2 czy 3 kart grzybów nocnych, a nie dobieranie w ciemno, albo chociaż dodanie 6 akcji dającej możliwość pozbywania się kart z ręki przez dokładanie pasujących grzybów (a może też masła i cydru) do wyłożonych wcześniej setów. Ale przecież, ktoś spedził juz troche czasu nad wymyśleniem i wyliczeniem tej mechaniki, są nominacje i u innych to się sprawdza.

Chyba po prostu nie pozostaje mi nic innego jak danie grze 2 szansy.
Awatar użytkownika
Zimoch
Posty: 251
Rejestracja: 28 lut 2005, 15:37
Lokalizacja: Kwidzyn\Łódź

Re: Morels

Post autor: Zimoch »

Jakie koszulki będą pasować na karty?
Awatar użytkownika
morris
Posty: 605
Rejestracja: 21 lis 2010, 10:52
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 5 times
Been thanked: 145 times

Re: Morels

Post autor: morris »

M.O.R.R.I.S.: Mechanical Obedient Replicant Responsible for Infiltration and Sabotage
m_knox @ BGG
ODPOWIEDZ