Dobre, wymagające klasyczne gry karciane

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Dobre, wymagające klasyczne gry karciane

Post autor: schizofretka »

Grywam dość regularnie w brydża i kiedyś grywałem w pokera - teraz mniej. Są to dla mnie wybitne gry, w które będę grał nawet w domu starców i których żadna planszówka mi nie zastąpi. Niestety, nie są specjalnie przystępne - brydż wymaga znajomości wspólnego języka licytacji i pewnego doświadczenia u wszystkich czterech graczy. W Texas Holdem gra się dobrze dopiero od 6 graczy, potrzebnę są żetony i nie wszyscy będą chcieli zasiąść do gry na pieniądze, nawet symboliczne.

Dlatego szukam gier, w które da się zagrać jedną lub dwoma klasycznymi taliami, które wymagają myślenia, premiują doświadczenie i oferują zbliżoną satysfakcję z gry, ale które jednocześnie są znacznie przystępniejsze i których można szybko nauczyć osoby postronne. Od razu uprzedzam, że Tysiąc czy Kierki są dla mnie jednak za proste. Tichu pewnie sobie przed którymiś wakacjami kupię. Co polecacie?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Dobre, wymagające klasyczne gry karciane

Post autor: KubaP »

Kanasta...? Ale z brydżem chyba jednak nic nie wytrzymuje porównania.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Dobre, wymagające klasyczne gry karciane

Post autor: MichalStajszczak »

Dla ilu osób ma być ta gra? Jeżeli dla 3, to może być skat, jeżeli dla 2 - Bezique.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Dobre, wymagające klasyczne gry karciane

Post autor: schizofretka »

Raczej dla więcej niż 2, mogę dobierać grę do liczby chętnych. Post zainspirowało zetknięcie się z Indian Chief (czyli remik kontraktowy) na BGG.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Deltharis
Posty: 183
Rejestracja: 10 lip 2010, 00:41
Lokalizacja: Wodzisław Śl.

Re: Dobre, wymagające klasyczne gry karciane

Post autor: Deltharis »

Potwierdzam, że można spróbować skata (czy szkata? nie jestem pewien pisowni), czyli "śląskiego brydża". Zasady licytacji wzięte trochę z czapy moim skromnym zdaniem (ciężko stworzyć system mniej intuicyjny nawet gdyby chcieć - a to przecież takie proste jak się zrozumie), ale powinien łączyć całkiem sporą liczbę kombinowania (jak na tradycyjną grę karcianą) z brakiem konieczności posiadania partnera i ustalonej strategii z tymże.
Gdyby szukać zaś czegoś krótszego i prostszego a także bardziej emocjonującego zawsze warto spróbować Historyczny Upadek Japonii. Szybkie i dające dużo przyjemności, a gdy się ogra wprowadza się któryś z wariantów (jak stopujące piki) i rozgrywka odżywa.
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Dobre, wymagające klasyczne gry karciane

Post autor: Firenski »

Również polecam skata. Bardzo dobra gra. W odległych czasach, gdy brakowało czwartego do brydża zawsze wyciągaliśmy karty do skata.
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Dobre, wymagające klasyczne gry karciane

Post autor: MichalStajszczak »

Deltharis pisze:skata (czy szkata? nie jestem pewien pisowni)
Problem polega na tym, że po niemiecku pisze się "skat", a zgodnie z zasadami niemieckiej wymowy, zbitkę liter "sk" czyta się "szk", czyli "szkat".
kjk
Posty: 69
Rejestracja: 10 maja 2008, 17:02

Odp: Dobre, wymagające klasyczne gry karciane

Post autor: kjk »

Zastąpić Brydża?
Hm. Będzie trudno.
Dla trzech osób Preferans - wariacja na temat Wista. Zasady w sieci odnoszą się do wersji rosyjskiej. W książce, o której poniżej, jest opisana wersja francuska. Wg mnie lepsza.

Kierki za słabe? Myślisz o tej kretynskiej, uproszczonej przez Microsoft wersji z damą pik i kierami?
W Księdze Gier Lecha Pijanowskiego jest o wiele bardziej rozbudowana wersja i nie tak prostacka.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dobre, wymagające klasyczne gry karciane

Post autor: Andy »

Grałem kiedyś w planowanie i świetnie się bawiliśmy. Ale to było dawno temu, jak byłem młody, nie wiem jak byłoby teraz.

http://www.kurnik.pl/planowanie/zasady.phtml
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Dobre, wymagające klasyczne gry karciane

Post autor: KubaP »

Planowanie i 3-5-8 bardzo sympatyczne. (odpowiednio na 4 i 3 osoby)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Dobre, wymagające klasyczne gry karciane

Post autor: MichalStajszczak »

kjk pisze:Kierki za słabe? Myślisz o tej kretynskiej, uproszczonej przez Microsoft wersji z damą pik i kierami? W Księdze Gier Lecha Pijanowskiego jest o wiele bardziej rozbudowana wersja i nie tak prostacka.
Moim zdaniem "kierki polskie" są znacznie lepsze od angielskich. Najlepiej w wersji cztery razy rozbójnik i cztery rozdania odgrywkowe.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dobre, wymagające klasyczne gry karciane

Post autor: Andy »

MichalStajszczak pisze:Najlepiej w wersji cztery razy rozbójnik i cztery rozdania odgrywkowe.
Zawsze tak grałem! :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Dobre, wymagające klasyczne gry karciane

Post autor: KubaP »

Andy pisze:
MichalStajszczak pisze:Najlepiej w wersji cztery razy rozbójnik i cztery rozdania odgrywkowe.
Zawsze tak grałem! :)
My gramy jednego rozbójnika i cztery loteryjki :)
kjk
Posty: 69
Rejestracja: 10 maja 2008, 17:02

Odp: Dobre, wymagające klasyczne gry karciane

Post autor: kjk »

Cztery razy rozbójnik? Toż to czysty hardcore.:-)
adamatom
Posty: 96
Rejestracja: 26 sty 2010, 22:02

Re: Dobre, wymagające klasyczne gry karciane

Post autor: adamatom »

Wielki +1 dla skata

Gra się w 3 (4 też - tzn. stolik liczy 4 graczy, jednocześnie gra trzech z rotacją, płacą wszyscy).
Na pewno szybszy i luźniejszy od brydża, ale trzeba też pomyśleć/policzyć. Jedyny minus to fakt, że nie wytłumaczysz raczej gry w 30-60 minut przed rozgrywką (jednak z doświadczenia wiem, że brydżiarze uczą się bardzo szybko ;) ). Na pewno gra premiuje doświadczenie i można się jej "uczyć" wraz z kolejnymi rozgrywkami.

Co do nieintuicyjnego sposobu licytacji... mógłbym polemizować. Polecam książkę Henryka Pukocza - "Wszystko o skacie". W przystępny sposób tłumaczy wszystkie zasady i filozofię gry.

Pytałeś o grę, w którą można grać klasycznymi taliami kart. W skata oczywiście można grac klasyczna talią - w zasadzie "turniejowo" gra się takimi. Ja jednak polecam wzór tradycyjny. Karty dostępne nawet w empiku ;)
Obrazek

PS Zapytam przy okazji. Są może jacyś skaciarze w Warszawie ?
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Dobre, wymagające klasyczne gry karciane

Post autor: Pierzasty »

Deltharis pisze:Historyczny Upadek Japonii
Niech zgadnę, nazwa nie ma z grą nic wspólnego? :lol:
Awatar użytkownika
Deltharis
Posty: 183
Rejestracja: 10 lip 2010, 00:41
Lokalizacja: Wodzisław Śl.

Re: Dobre, wymagające klasyczne gry karciane

Post autor: Deltharis »

Pierzasty pisze:Niech zgadnę, nazwa nie ma z grą nic wspólnego? :lol:
Nie no, nie można powiedzieć że NIC :lol: Mówią na nią też "pan", ale ta nazwa nie ma w sobie żadnego polotu :P
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Dobre, wymagające klasyczne gry karciane

Post autor: MichalStajszczak »

adamatom pisze:W skata oczywiście można grac klasyczna talią - w zasadzie "turniejowo" gra się takimi. Ja jednak polecam wzór tradycyjny.
Klasyczna talia nazywana jest najczęściej talią francuską, natomiast ta, którą nazywasz tradycyjną, nosi nazwę talii niemieckiej.
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: Dobre, wymagające klasyczne gry karciane

Post autor: wolfe »

MichalStajszczak pisze:
adamatom pisze:W skata oczywiście można grac klasyczna talią - w zasadzie "turniejowo" gra się takimi. Ja jednak polecam wzór tradycyjny.
Klasyczna talia nazywana jest najczęściej talią francuską, natomiast ta, którą nazywasz tradycyjną, nosi nazwę talii niemieckiej.
Czy orientujecie się może czy można gdzieś kupić talię do skata francuską ale w kolorach niemieckich czyli wzór jak francuski ale kolory zielony, żółty, czerwony i czarny. Kiedyś miał to w ofercie trefl ale teraz nie mogę znaleźć.
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Dobre, wymagające klasyczne gry karciane

Post autor: MichalStajszczak »

Ravensburger ma takie karty w swojej ofercie ale do Polski nie są sprowadzane. Jak by było zapotrzebowanie na kilkadziesiat talii, to mogę ewentualnie sprowadzić (byłyby wtedy dostępne np. w Planszomanii).
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: Dobre, wymagające klasyczne gry karciane

Post autor: wolfe »

MichalStajszczak pisze:Ravensburger ma takie karty w swojej ofercie ale do Polski nie są sprowadzane.
No dokładnie takie szukam.
MichalStajszczak pisze:Jak by było zapotrzebowanie na kilkadziesiat talii, to mogę ewentualnie sprowadzić (byłyby wtedy dostępne np. w Planszomanii).
Ale ja potrzebuję zaledwie kilka talii więc chyba w niemczech poszukam :-) Książka Henryka Pukocza jest rzeczywiście dobra, ale chyba dużego zainteresowania skatem nie wywołała :-)
A co do tradycyjnych karcianych gier to polecam stronę pagat.com Tam jest wszystko co zostało wymyślone w tym temacie na świecie.
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
MsbS
Posty: 885
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Dobre, wymagające klasyczne gry karciane

Post autor: MsbS »

"Do adremu" - miło wspominam też Garibaldkę (na bgg jako Russian Bank). Tylko na 2 osoby, wymaga 2 talii, nie każdemu podejdzie bo OCIEKA negatywną interakcją.

Aha, Planowanie to na bgg Oh Hell. Podaję linka, bo pewnie ciekawe warianty tam można znaleźć.

Co ciekawe, ja zawsze grałem tylko 'w dół' (np. w 4 osoby 13 rozdań), a Anglosasi grają 'w górę i w dół', czyli np. od 13 kart do 1, i potem znowu do 13. Najciekawsze jest rozdanie 1-kartowe 'na czółko' - swoją kartę bez oglądania kładziesz na czoło (widzisz karty innych, ale swojej nie).
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Dobre, wymagające klasyczne gry karciane

Post autor: MichalStajszczak »

MsbS pisze:miło wspominam też Garibaldkę
Grałeś "z pukaniem" czy "bez pukania"?
MsbS
Posty: 885
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 55 times
Been thanked: 73 times

Re: Dobre, wymagające klasyczne gry karciane

Post autor: MsbS »

MichalStajszczak pisze:
MsbS pisze:miło wspominam też Garibaldkę
Grałeś "z pukaniem" czy "bez pukania"?
Żadnego pukania nie pamiętam, ale pewnie chodzi Ci o błędy (przymus dokładania kart na asy)? Nauczyłem się Garibaldki od rodziców jako dzieciak (pewnie z 8-9 lat), więc najpierw graliśmy w wersję 'familijną', kiedy rodzice zwracali mi uwagę jak coś przegapiłem. No ale później już było 'na ostro' i zdarzało się przekazać ruch drugiemu graczowi z dwoma czy trzema pustymi miejscami...

EDIT: Aha, i jeśli chodzi o negatywną interakcję, moja mama była niekwestionowanym liderem. Nie odpuszczała okazji do zablokowania tego pobocznego stosu (jak on się nazywał?) całą garścią kart :P
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9479
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Dobre, wymagające klasyczne gry karciane

Post autor: MichalStajszczak »

MsbS pisze:Żadnego pukania nie pamiętam, ale pewnie chodzi Ci o błędy (przymus dokładania kart na asy)?
Tak. Ja grałem w ten sposób, że jak ktoś nie dołożył karty na asa, to przeciwnik pukał w stół i stawał się graczem aktywnym.
ODPOWIEDZ