Eclipse vs Descent (2 edycja)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Eclipse vs Descent (2 edycja)

Post autor: Karit »

Tak mi się jakoś w życiu poszczęściło że mam możliwość i ochotę wydać trochę (dużo) pieniędzy na grę. Z tej okazji chciałbym zakupić coś z wyższej półki i tu pojawia się problem ponieważ jest wiele tytułów które chciałoby się mieć...
Od dawna chciałem kupić Eclipse, ale ostatnio zwróciłem uwagę na Descenta, w sporo gier grałem i wiem że te dwie są totalnie od siebie różne, ciągle jednak nie mogę się zdecydować co ostatecznie kupić. Proszę napiszcie jakieś rady :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
kajman
Posty: 126
Rejestracja: 19 cze 2011, 15:29
Lokalizacja: Wrocław

Re: Eclipse vs Descent (2 edycja)

Post autor: kajman »

Ja Descenta nie znam, mogę tylko powiedzieć, że nie żałuję ani jednej złotówki wydanej na Eclipse. Moim znajomym także gra bardzo się spodobała, a ja ją uwielbiam, mimo że zwykle kosmiczne klimaty mi nie odpowiadają :)
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Eclipse vs Descent (2 edycja)

Post autor: Hiu »

a czego od nich oczekujesz?
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Eclipse vs Descent (2 edycja)

Post autor: Karit »

Hiu pisze:a czego od nich oczekujesz?
Wiem ze obydwie gry nie sa za bardzo familijne i raczej nie beda to planszowki na niedzielne popoludnie, tylko zaplanowene rozgrywki na pare godzin.
Gralem kiedys w Twighlight, ale 4-6h gry to jakos za duzo i myslalem ze eclipse bedzie dobrym zamiennikiem. Z drugiej strony Descent bardziej podoba mi sie graficznie i jakos przypomina mi moja ulubiona Magie i Miecz (nie wiem czy slusznie)...
Wiec reasumujac szukam czegos bardziej rozbudowanego dla bardziej zaawansowanych graczy :) Najchetniej mial bym te dwie gry ale moge wybrac tylko jedna :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Odp: Eclipse vs Descent (2 edycja)

Post autor: przemoo99 »

Dla mnie wybór jest jeden: Descent. Argumenty? Jest jeden: Eclipse już mam od pół roku... I Tobie też radzę kupić obie nawet w odstępie kilku miesięcy. Te gry są kompletnie różne.
Planszówkowy maniak... :)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Eclipse vs Descent (2 edycja)

Post autor: schizofretka »

A ja się wyłamię i powiem, że z każdą kolejną rozgrywką Eclipse mi się coraz mniej podoba. Descenta wielkim fanem też nie jestem, ale on przynajmniej nie ukrywa, że jest wesołą turlaniną. Rozważ jeszcze Descent 1ed - używkę dostaniesz taniej niż nową 2ed a masz dwa razy więcej plastiku. A tak w ogóle, to polecam Runewars - zdecydowanie moja ulubiona kobyła od FFG.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Eclipse vs Descent (2 edycja)

Post autor: Pierzasty »

Fretko, skoro mówił, że 4-6 h gry to za długo, to jedynki Descenta nie przełknie :)

A co do dwójki, to ja odradzam. Niby poprawiona, a wyprana z tego descentowego czegoś :( wróciłem do jedynki i nie żałuję niczego poza kasą wyrzuconą na dwójkę.
Awatar użytkownika
Karioka
Posty: 12
Rejestracja: 30 lis 2012, 19:01
Lokalizacja: Silesia

Re: Eclipse vs Descent (2 edycja)

Post autor: Karioka »

Hmmm, a my akurat odwrotnie... posiadamy 1ed ale właśnie zdecydowaliśmy się dokupić też 2ed z powodu braku czasu (z pełną świadomością tego "spłycenia" nowego wydania). Jutro ma dotrzeć, ale zagramy pewnikiem dopiero w święta, może nie będzie aż tak źle jak piszesz Pierzasty. W Eclipse nie dane było mi zagrać, jedynie mogłam podziwiać rozgrywkę na którymś Pionku, ale wydaję się... suchy i brzydki. Przynajmniej ja tam klimatu nie widzę ani odrobiny.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Eclipse vs Descent (2 edycja)

Post autor: Hiu »

Descent 1ed - jak masz czas
Descent 2ed - jak nie masz czasu na 1sza ed. A pewnie poprzednicy mowili, ze 2nd ed wyprana z klimatu, bo klimat pojawia sie w 1ed po 3 godzie rozgrywki ;), gdzie 2ed juz skladasz i cieszysz sie zakonczona misja :) a w jedynce wlasnie rozlozyles karty, ulozyles plansze przeczytales wstep do przygody i zdazyles ubic dwa potworki ;)

Eclipse - jak nie masz czasu
Twilight Imperium - jak masz czas :)

Eclipse - graficznie nie jest to cudo - mechanicznie - moim zdaniem - jest. Zawiera cala esencje 4x.

Fretka niebezpodstawnie sugerowal Runewars ... niedlugo wychodzi 2nd edition w "normalnym" pudelku. Rzuc sobie okiem. Tytul podany po to - zeby calkiwicie zamacic ci w glowie :)
Splycajac calkowicie - to taki descent z malymi figurkami i inna mechanika ;)
Jezeli nie podoba ci sie system walk karciany - na BGG jest konwerter na K8 lub k10 (zeby miec czym turlac).
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Eclipse vs Descent (2 edycja)

Post autor: Karit »

W Eclipse jakos najbardziej odrzuca mnie grafika bo co do mechaniki to gdzie bym nie przeczytał, jest ona bardzo chwalona. Z descentem natomiast mam na odwrót - podoba mi sie grafika ale nie wiem za wiele o mechanice, tam się gra przeciwko grze czy miedzy sobą (czy moze oba jednocześnie)? wiem że są scenariusze, ale one sa w jakis sposób regrywalne czy "jednorazowe"?

A propos macenia w głowie to jak zapytałem kolegi co kupic to powiedział: hmm to moze kup to nowe Archipelago ;)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Eclipse vs Descent (2 edycja)

Post autor: kwiatosz »

W Descencie masz sytuację gracz vs gracze - jeden szefuje podziemiom, a reszta to drużyna walcząca o dobro i sprawiedliwość (w ich wyrazie materialnym, czyli złocie).
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Eclipse vs Descent (2 edycja)

Post autor: Karit »

kwiatosz pisze:W Descencie masz sytuację gracz vs gracze - jeden szefuje podziemiom, a reszta to drużyna walcząca o dobro i sprawiedliwość (w ich wyrazie materialnym, czyli złocie).
Walka odbywa się wg jakiegos scenariusza czy sami decydujemy jak mamy grać. A jesli wg scenariusza to czy mozna zagrac w jeden np pare razy, tak aby sie nie nudzilo?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Eclipse vs Descent (2 edycja)

Post autor: kwiatosz »

Są pary bitew - wynik pierwszej wpływa na drugą, druga wpływa na drogę, którą podąży scenariusz. Polecam recenzję w Rebel Times, Ajfel bodajże pisał - tam masz dość jasno opisane co i jak, tu tego przepisywać nie ma sensu :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Eclipse vs Descent (2 edycja)

Post autor: Hiu »

Descent: Lejesz w miche jak leci. Regrywalnosc jest z uwagi na to ze scenariusz masz ustawiony na cel - a jak go osiagniesz to juz twoje. Czasem z prawej, czasem z lewej... czasem jako bohater, czasem jako overlord. Jako ze to jest taka a'la kampania - to wynik jednego scenariusza wplywa na to co bedziesz robil w kolejnym. To plus zmiana stron - daje spora regrywalnosc.

Macic w glowie mozna jeszcze bardzo dlugo :) Musisz byc czujnym i gibkim jak ninja - bo inaczej ciemne sily forum zmusza cie do popadniecia w ogromne tarapaty finansowe :)
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Eclipse vs Descent (2 edycja)

Post autor: Pierzasty »

Hiu pisze:Jako ze to jest taka a'la kampania - to wynik jednego scenariusza wplywa na to co bedziesz robil w kolejnym.
Eee, co? Nic nie wpływa, najwyżej dostanie się jakiś przedmiot czy nie. Scenariuszy to raczej nie zmieni.
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Eclipse vs Descent (2 edycja)

Post autor: skolo »

moze Hiu chodzilo o czesc 1 i 2 scenariusza. jak sie nie uda cos w 1 czesci to w 2 bohaterowie maja gorzej
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Eclipse vs Descent (2 edycja)

Post autor: Pierzasty »

Nie no, skoro mówi że kampania i z jednego scenariusza na drugi, to chyba jasne?
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Eclipse vs Descent (2 edycja)

Post autor: Hiu »

Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Eclipse vs Descent (2 edycja)

Post autor: Karit »

I skończylo się :)

Ostateczna decyzja zakupowa padła jednak na Eclipse. Może i Descent jest dobrze wykonany i ma ładniejsza grafikę (raczej niepodwazalnie lepsza od eclipse) ale gra wg scenariuszy z osoba prowadzącą jakos na razie do mnie nie przemawia (= nie przemawia na tyle mocno aby wydac na nią 250 zł). Mam nadzieje że karma pozwoli i w przyszłości bede mogł kupic rowniez Descenta, a na razie bede sie cieszył świątecznym 4X z Eclipse :)

Dzieki wszystkim za pomocne rady!!!
oraz życze dobrych świąt i planszówkowych prezentów :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
plastus82
Posty: 30
Rejestracja: 12 sty 2012, 18:00

Re: Eclipse vs Descent (2 edycja)

Post autor: plastus82 »

Dobrze że nie muszę podejmować tak trudnych wyborów... obie gry są świetne:]
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Eclipse vs Descent (2 edycja)

Post autor: Dabliu »

Karit pisze:Descent jest dobrze wykonany i ma ładniejsza grafikę (raczej niepodwazalnie lepsza od eclipse)
Hmm, no nie wiem... Graficznie Eclipse jest takie jak powinno - zimne i niemal monochromatyczne, niczym kosmos.
Nie jakieś tam pudrowe cukierki i żelkowe ciagutki...
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
Awatar użytkownika
Karioka
Posty: 12
Rejestracja: 30 lis 2012, 19:01
Lokalizacja: Silesia

Re: Eclipse vs Descent (2 edycja)

Post autor: Karioka »

Dabliu pisze:
Hmm, no nie wiem... Graficznie Eclipse jest takie jak powinno - zimne i niemal monochromatyczne, niczym kosmos.
Nie jakieś tam pudrowe cukierki i żelkowe ciagutki...
Znaczy się, mamy rozumieć, że w Twoim pudle były jakieś inne "modele" statków kosmicznych ? :twisted:
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Eclipse vs Descent (2 edycja)

Post autor: Dabliu »

To na statkach kosmicznych są jakieś grafiki? :P
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Eclipse vs Descent (2 edycja)

Post autor: Karit »

Statki muszą mieć swoje "prostackie" kolory (w końcu trzeba jakoś rozróżniać graczy), ale np plansze graczy, żetony technologii, czy Hexy mogły by mieć jakąś lepszą grafikę - patrząc na zdjęcia NASA z pasu Oriona, naszej galaktyki czy planet, nawet w czarnym wszechświecie można mieć fajne, niecukierkowe kolory :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Karioka
Posty: 12
Rejestracja: 30 lis 2012, 19:01
Lokalizacja: Silesia

Re: Eclipse vs Descent (2 edycja)

Post autor: Karioka »

Dabliu pisze:To na statkach kosmicznych są jakieś grafiki? :P
A kto coś takiego napisał ?
Po prostu przytoczone przez Ciebie "pudrowe cukierki i żelkowe ciagutki..." bardziej mi się kojarzą z odpustową jakością i kolorystyką pojazdów w Eclipce niż z grafikami na kartach Descenta.
ODPOWIEDZ