Dla 2-os.: Pupile, Puerto Rico, Cuba, Stone Age,Ora et czy..

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Christoforos
Posty: 437
Rejestracja: 22 lut 2009, 22:51
Lokalizacja: Lublin / Czerniejów
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Dla 2-os.: Pupile, Puerto Rico, Cuba, Stone Age,Ora et czy..

Post autor: Christoforos »

Mam prośbę. Wybieramy z Żoną nową grę i ciężko nam się zdecydować. Prosilibyśmy o pomoc w wyborze.

Lubimy oboje: Filary Ziemi, Robinsona Crusoe, Drako, 7 cudów, Pandemica, Galaxy Truckera

Szukamy gry:
- dobrze działającej na 2-osoby
- z klimatem (mechanika nie powinna być abstrakcyjna)
- ładnej
- o czasie gry na 2 osoby 1-2 godz.
- o niezbyt zawiłych zasadach

Wszystkie kryteria są równie ważne :)

Pula gier wstępnie wytypowanych to:
Pupile Podziemi,
Puerto Rico,
Cuba,
Stone Age,
Ora et Labora,
Agricola

Która z tych gier według Was najlepiej spełnia powyższe kryteria, a która najgorzej?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Dla 2-os.: Pupile, Puerto Rico, Cuba, Stone Age,Ora et c

Post autor: WRS »

Stone Age,
Agricola
Puerto Rico,
Ora et Labora,

nie grałem :(
Pupile Podziemi,
Cuba,
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Dla 2-os.: Pupile, Puerto Rico, Cuba, Stone Age,Ora et c

Post autor: Bea »

WRS pisze:Stone Age,
Agricola
Puerto Rico,
Ora et Labora,

nie grałem :(
Pupile Podziemi,
Cuba,

Czy Agricola i Ora et labora to faktycznie gry o niezbyt zawiłych zasadach?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Dla 2-os.: Pupile, Puerto Rico, Cuba, Stone Age,Ora et c

Post autor: WRS »

Agricola - wariant rodzinny - ma proste zasady. A satysfakcja z rozgrywki jest duża.
Ora et Labora jest na końcu listy. Właśnie z powodu złożoności zasad.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Christoforos
Posty: 437
Rejestracja: 22 lut 2009, 22:51
Lokalizacja: Lublin / Czerniejów
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Dla 2-os.: Pupile, Puerto Rico, Cuba, Stone Age,Ora et c

Post autor: Christoforos »

Dzięki za pierwsze sugestie. Może pomocne będzie stwierdzenie, że niezawiłe zasady mają według nas wszystkie gry, które lubimy, które wymieniłem w pierwszym wpisie. Jeśli zasady są ze sobą logicznie powiązane i intuicyjne to mogą być ciut bardziej zawiłe :)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Dla 2-os.: Pupile, Puerto Rico, Cuba, Stone Age,Ora et c

Post autor: schizofretka »

Z tego wszystkiego tylko Stone Age działa dobrze na dwie osoby. O Agricoli i Puerto zdania są podzielone (ja nie grałem w tym składzie), imo nie warto ich kupować tylko do grania we dwójkę. O OeL nie wiem, ale to w ogóle skomplikowana gra i mnie przytłacza ;) Do Pupili ani Cuby nie siadłbym na pewno we dwie osoby.

Jeśli z euro, to proponowałbym:
- Caylus
- At the gates of Loyang
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Dla 2-os.: Pupile, Puerto Rico, Cuba, Stone Age,Ora et c

Post autor: WRS »

schizofretka pisze:Z tego wszystkiego tylko Stone Age działa dobrze na dwie osoby. O Agricoli i Puerto zdania są podzielone (ja nie grałem w tym składzie), imo nie warto ich kupować tylko do grania we dwójkę.
I Agricola, i Puerto Rico w wariancie dwuosobowym daje mi wiele satysfakcji. Warto podkreślić, że bardzo dobrze (a wiele osób twierdzi, że nawet i lepiej!) gra się także w szerszym składzie.

Oczywiście z gier typowo dwuosobowych można by sporo tytułów podać, ale pierwszy post precyzuje wyraźnie o co chodzi.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Dla 2-os.: Pupile, Puerto Rico, Cuba, Stone Age,Ora et c

Post autor: Furia »

Puerto Rico
Pupile podziemi
Agricola


W SA i OeL nie grałam wcale a w Cubę tylko raz i to na 4 osoby. Co do Agricoli to uwielbiam ją, ale chyba wolę na więcej osób niż 2.
Awatar użytkownika
Christoforos
Posty: 437
Rejestracja: 22 lut 2009, 22:51
Lokalizacja: Lublin / Czerniejów
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Dla 2-os.: Pupile, Puerto Rico, Cuba, Stone Age,Ora et c

Post autor: Christoforos »

schizofretka pisze:Do Pupili ani Cuby nie siadłbym na pewno we dwie osoby.

Jeśli z euro, to proponowałbym:
- Caylus
- At the gates of Loyang
Przeczytałem cały wątek o "Pupilach" bo klimat mi się podoba, z tego co pamiętam kilka osób mówiło, że w 2 osoby gra im się dobrze, że nawet jest mniejsza losowość czy coś. No ale właśnie opinie są różne. W te gry, które wymieniłem na początku też, wielu uważa, że lepiej się gra w więcej osób, nam mimo to się podoba. W takim razie czekam na opinie osób grających we dwójkę w te tytuły.

Schizofretka a mógłbyś szerzej, na temat "czemu nie siadłbys na pewno we dwie osoby"?
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Dla 2-os.: Pupile, Puerto Rico, Cuba, Stone Age,Ora et c

Post autor: 100rk »

W Puero Rico kilkakrotnie grałem w 2 osoby i według mnie niczego jej nie brakuje w takim wariancie.
schizofretka pisze:OeL (..) to w ogóle skomplikowana gra i mnie przytłacza ;)
mam takie same odczucia, szczególnie co do "rewelacyjnego" pomysłu z mnogością instrukcji.
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Dla 2-os.: Pupile, Puerto Rico, Cuba, Stone Age,Ora et c

Post autor: jules »

Puerto Rico na dwie osoby chodzi bardzo ładnie, mogę z czystym sumieniem polecić z własnego doświadczenia, gra ma stosunkowo proste i intuicyjne zasady.

Stone Age - cóż, gra jest świetna, ale... w moim odczuciu instrukcja jest gorzej napisana niż w Puerto :] momentami można się pogubić w zasadach a niektóre rzeczy nie są w ogóle wyjaśnione w instrukcji pl. niemniej jak się już przez to przejdzie gra jest bardzo fajna, stosunkowo lekka, łatwa i przyjemna. Może nawet za lekka.

Z tych dwóch powyższych wybrałbym jednak zdecydowanie Puerto Rico.

Ora et Labora jest znakomita i ją zdecydowanie polecam. W mnogości strategii i kombinowania można utonąć (w pozytywnym sensie). A jeśli chodzi o zasady jest raczej banalna. Jedyny poważny mankament to instrukcja, która jest tak napisana, że łatwo coś przeoczyć lub pomieszać (co mi się zdarzyło :() - dlatego tu by było dobrze znaleźć kogoś obeznanego w grze, kto by wprowadził. Z drugiej storny ten tytuł gorąco polecam, dla mnie to prawdziwy killer.

Agricola jest świetna i również ją polecam.
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Dla 2-os.: Pupile, Puerto Rico, Cuba, Stone Age,Ora et c

Post autor: espresso »

Pupile Podziemi - grywam we dwójkę i bardzo mi się podoba. W 2 i 3 graczy gra się z dodatkowymi neutralnymi pionkami, które blokują część pól. Tu pojawia się taki problem, że łatwo przewidzieć kiedy jakie akcje będą niedostępne (w grze na 4 czasem trudno ocenić kto co zajmie). Planuję tu wprowadzić modyfikację polegającą na losowym przesuwaniu neutralnych chochlików, ale jeszcze nie testowałam tego. Zasad jest sporo, ale są wyjątkowo intuicyjne (+ na planszy są naprawdę dobrze zaprojektowane symbole, które ułatwiają zapamiętanie zasad). Czas gry bliżej 2h.

Cuba - tu niestety na 2 osoby jest bardzo słabo, gra naprawdę sporo zyskuje w pełnym składzie.

Stone Age - generalnie nie przepadam (jak na mój gust to losowa i nudnawa), ale skaluje się dobrze, trwa ok 1h.

Agricola - na dwie osoby gra się bardzo dobrze, na więcej jeszcze lepiej. Dużo możliwość modyfikowania gry (talie pomocników). Jest trochę zasad, ale jeśli przebiliście się przez instrukcję do Robinsona, to tu też dacie radę :)

Obstawiam Pupile (jedna z moich ulubionych gier) oraz Agricolę.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Dla 2-os.: Pupile, Puerto Rico, Cuba, Stone Age,Ora et c

Post autor: schizofretka »

Ja mam tak, że jeśli gra nie pokazuje tego, co ma najlepsze w jakimś składzie, to nie gram w tyle osób. Jest mnóstwo gier.

W Cubie jest w dwie osoby za mało konkurencji. Każdy robi coś swojego i ładuje swoje towary na statki.
Agricola jest dla mnie zbyt przewidywalna w dwie osoby, wytwarzają się łatwo schematy.
W Pupilach, te neutralne chochliki powodują, że pewne akcje po prostu nie są dostępne w danej turze, i we dwie osoby nasze wybory są poważnie ograniczone. W 4 osoby dasz więcej chochlików i dostaniesz to, czego potrzebujesz, w mniej już niekoniecznie. Utrudnia to grę i czyni ją mniej elastyczną - mniej jest kombinacji ruchów dających sukces i w związku z tym większe znaczenie ma szczęście. To jedna z moich ulubionych gier i nie chcę sobie psuć wrażenia grając w niepełnym składzie.

To powiedziawszy, zarówno Agricola, jak i Pupile działają na dwie osoby, ale nikt chyba nie powie, że równie dobrze jak na więcej. I dlatego, to gry głównie w dwie osoby, wybrałbym grę, która najlepsza jest we dwie osoby, a ewentualnie trochę gorsza w więcej.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Dla 2-os.: Pupile, Puerto Rico, Cuba, Stone Age,Ora et c

Post autor: espresso »

@schizofretka
Generalnie się zgadzam, że powinno się grać w tyle osób, aby gra była jak najlepsza. W przypadku Cuby 100% zgoda - dla dwóch graczy jest po prostu nudno.
W przypadku Pupili zgadzam się, że w 4 graczy jest najlepiej, ale we dwóch również nie odmówię partii. Po prostu bardzo lubię tę grę, a rzadko mam okazję zebrać jeszcze 3 osoby znające zasady, mające czas i ochotę. Większość moich partii rozegranych w Pupile była właśnie na dwie osoby (niestety), a mimo to oceniam grę na 5/5.
Kiria
Posty: 152
Rejestracja: 28 lut 2012, 13:08

Re: Dla 2-os.: Pupile, Puerto Rico, Cuba, Stone Age,Ora et c

Post autor: Kiria »

+1 dla Puerto Rico (także dla dwóch osób)

Ponieważ bardzo lubię wszystkie niemal wasze gry (oprócz Robinsona, którego nie znam), pozwolę sobie także polecić Pory Roku (Seasons) i Sankt Petersburg, a zmniejszych gier (karcianek) Dragonheart, Jaipur i Zaginione Miasta.
Awatar użytkownika
Christoforos
Posty: 437
Rejestracja: 22 lut 2009, 22:51
Lokalizacja: Lublin / Czerniejów
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Dla 2-os.: Pupile, Puerto Rico, Cuba, Stone Age,Ora et c

Post autor: Christoforos »

Dzięki. Póki co po lekturze recenzji i Waszych opinii zostało:
-Puerto Rico
- Pupile Podziemi (ciągle mnie kuszą :))
- Agricola

a zamiast Cuby doszło:
- Havana
- Santiago de Cuba

Czytam dalej, i czekam na kolejne sugestie :)
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Dla 2-os.: Pupile, Puerto Rico, Cuba, Stone Age,Ora et c

Post autor: nikozja_dg »

W Havanę kilka razy grałam dwie osoby i nie narzekam, całkiem przyjemnie, choć więcej emocji, gdy jest więcej osób.
A może mała Agricola? Ta na dwie osoby? Skoro będziecie grać tylko w dwie osoby?
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Dla 2-os.: Pupile, Puerto Rico, Cuba, Stone Age,Ora et c

Post autor: Bea »

nikozja_dg pisze: A może mała Agricola? Ta na dwie osoby? Skoro będziecie grać tylko w dwie osoby?
+1 Gra jak dla mnie genialna! Tylko troszkę krócej trwa partia niż waż przewidziany czas, za to można się od razu odegrać!
wriki1234
Posty: 59
Rejestracja: 21 gru 2012, 22:54

Re: Dla 2-os.: Pupile, Puerto Rico, Cuba, Stone Age,Ora et c

Post autor: wriki1234 »

Agricola nie najłatwiejsza ale z tym wariantem łatwa
Pupile Podziemi super dla mnie na 2 osoby jest dobrze
Stone Age nawet spoko
PS.
Moge jeszcze polecić Innowacje i Linie Lotnicze Europa ktore ostatnio w takim zestawie kupilem
Fuck the world, Im panda.
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Dla 2-os.: Pupile, Puerto Rico, Cuba, Stone Age,Ora et c

Post autor: jules »

Innowacje są fajne, ale abstrakcyjne :) - temat jest w zasadzie nieobecny (pryznajmniej dla mnie).

Santiago de Cuba - na początku jest to świetna gra, jednak w moim przypadku z każdą kolejną partią coraz bardziej mnie nużyła, do tego stopnia, że autentycznie zasypiałem przy stole :/ Może to ten hipnotyzujący mechanizm rondla :]
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
Awatar użytkownika
Salgi
Posty: 184
Rejestracja: 17 lut 2009, 21:04
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Dla 2-os.: Pupile, Puerto Rico, Cuba, Stone Age,Ora et c

Post autor: Salgi »

Głos na Agricole
Swego czasu bardzo często graliśmy z żoną, a jak znalazło się więcej chętnych, też się spisywało :)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Dla 2-os.: Pupile, Puerto Rico, Cuba, Stone Age,Ora et c

Post autor: DarkSide »

"Puerto Rico" uzależnia :P
Niezależnie czy gra się w 2 czy więcej osób (mechanika gry różni się minimalnie)
Jednakowoż jest to gra czysto rywalizacyjna

Przy "Agricoli" można się nastawić na radosną zabawę i przy okazji porywalizować ;)

W "Caylusa" najciężej się wgryźć na początku i trzeba ze 2-3 próbne gry rozegrać, by się dobrze połapać o co c'mon.

"Stone age" jest chyba najlepiej z tych gier pomyślany jako dwuosobówka. (W moim odczuciu po kilku partyjkach)

Z trochę cięższych klimatów to "Neuroshima Hex", ale to już nie dla każdego.


p.s. Możesz wybrać tę grę która jest dostępna w serwisie Board Game Arena. Dobry poligon ćwiczebny, gdy druga osoba nie ma czasu/sił/chęci ;)
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
pelczarka
Posty: 17
Rejestracja: 12 gru 2010, 21:06

agricola

Post autor: pelczarka »

A dla dwóch osób lepsza będzie Agricola czy Agricola Chłopi i ich zwierzyniec?
Awatar użytkownika
MattCarnall
Posty: 326
Rejestracja: 08 sie 2010, 17:53
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Dla 2-os.: Pupile, Puerto Rico, Cuba, Stone Age,Ora et c

Post autor: MattCarnall »

Zważywszy na fakt, że Agricolii napisano już wiele, nie będę się rozwodził na jej temat. Jej młodsze dziecko, A:Chiz to gra tylko dla 2 osób, wiec samo przez się, w więcej osób w nią nie zagrasz. Jej matka, duża Agricola działa już od 1 osoby, a maksymalnie jest przeznaczona dla 5 graczy, do tego świetnie się skaluje. Skoro niektórzy piszą, że Puerto Rico jest dobre już od 2 osób, to tym bardziej Agricola.
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Dla 2-os.: Pupile, Puerto Rico, Cuba, Stone Age,Ora et c

Post autor: windziarz44 »

Christoforos - widzę, że z Lublina jesteś. Polecam przyjść do MDK - Dolnej Marii Panny. Co piątek od 17 do 22 gramy w planszówki. Na miejscu możesz coś pożyczyć, z tego co kojarzę większość tytułów o które pytasz są w klubie i przed zakupem popróbować a nie zdawać się na opinie innych.
Poza tym może coś wypatrzysz nowego czego w ogóle nie brałeś pod uwagę.
ODPOWIEDZ