Prezent dla chłopaka

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
sonia
Posty: 3
Rejestracja: 24 sty 2013, 17:26
Lokalizacja: Poznań

Prezent dla chłopaka

Post autor: sonia »

Witam,
niedługo mój chłopak ma urodziny i z tej okazji chciałam mu sprawić prezent w postaci fajnej gry planszowej. W długie, zimowe wieczory to dobra opcja , więc nowa pozycja byłaby niezłą odmianą. Jesteśmy jednak w tej dziedzinie 'początkujący', więc rady od doświadczonych wyjadaczy będą cenne. :) Jakie klimaty? Gramy w Carcassonne, Osadników z Catanu, Monopoly, Rummikub i parę jakichś prostszych, nieznanych.
Czy moglibyście polecić coś, co nie jest 'kalką' powyższych pozycji, ale ma dużą szansę na trafienie w nasze gusta? Dodam, że raczej gramy w więcej niż dwie osoby. Z moich małych 'poszukiwań' wybrałam na wstępie Puerto Rico, Wysokie napięcie i Hotel Samoa, co sądzicie?
Dzięki !
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Prezent dla chłopaka

Post autor: cezaras »

parę jakichś prostszych, nieznanych
na tym forum nie ma nieznanych gier :)
Puerto Rico, Wysokie napięcie i Hotel Samoa
z tego grona polecam Puerto Rico.
Wysokie napięcie może być zbyt żmudne (i nie jestem przekonany, że na dwie osoby to optymalne rozwiązanie).

biorąc pod uwagę Wasze doświadczenia, to w ciemno polecam:
Stone Age (aka Epoka kamienia)
Egizia (Dolina Królów)
Zamki Burgundii
dejson
Posty: 20
Rejestracja: 23 kwie 2012, 09:09
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Prezent dla chłopaka

Post autor: dejson »

Peurto Rico - nie grałem, z tego co się orientuje jest sporo trudniejsze od tego, w co dotąd graliście
Wysokie napięcie - nie tak trudne jak Peurto, z prostym i fajnym mechanizmem "giełdy surowcowej", ale, zwłaszcza w ostatnich turach, dużo liczenia, co nie każdemu może się podobać - generalnie polecam, tylko musicie się nastawić na większy wysiłek nad planszą niż przy carcassone czy osadnikach. Najlepiej chodzi na 4-5 osób (na 2 nie bardzo).
Hotel Samoa - nie grałem, nic nie słyszałem ;)

Ze swojej strony mogę polecić:
Ticket to ride - świetna, prosta, ale nie prostacka gra ;) . Jeżeli lubicie osadników to to wam na pewno przypadnie do gustu. Najlepiej też w 4-5 osób.
Smallworld - jeżeli klimat fantasy wam nie przeszkadza i lubicie dużą dozę bezpośredniej interakcji to ta ślicznie wydana gra powinna wam się spodobać. Dzięki dwóm dwustronnym planszom świetnie się skaluje na 2-5 osób (a z jakimś dodatkiem można i w 6, wtedy świat robi się naprawdę mały :twisted: )
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Prezent dla chłopaka

Post autor: Bea »

A może 7 cudów Świata albo Evo?
Z mniejszych, karcianek polecę Sabotażystę i Fasolki :) Obie są fajne.
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Prezent dla chłopaka

Post autor: nikozja_dg »

Ja proponuję Fincę, Blue Moon City, Stone Age lub Wsiąść do pociągu - podobny poziom trudności do tego, w co graliście do tej pory.
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
Krzyżak
Posty: 20
Rejestracja: 24 sty 2013, 09:01
Lokalizacja: Gdynia

Re: Prezent dla chłopaka

Post autor: Krzyżak »

Jeżeli jeszcze nie macie to obowiązkowo Puerto Rico :)
sonia
Posty: 3
Rejestracja: 24 sty 2013, 17:26
Lokalizacja: Poznań

Re: Prezent dla chłopaka

Post autor: sonia »

Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Nie sądziłam, że świat gier jest tak rozbudowany i spędzę przy wybieraniu jednej gry cały dzień (każda wymówka jest dobra, by nie pisać licencjatu;)) !
Cały czas waham się między Puerto Rico, Doliną Królów a Finca. Chyba nigdy się nie zdecyduję.. Może dodam jeszcze, że podczas gry lubimy ( no może ja lubię..) rywalizować i robić sobie na złość - jak już grać to na poważnie ! ;)
Awatar użytkownika
nikozja_dg
Posty: 598
Rejestracja: 27 kwie 2009, 21:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Prezent dla chłopaka

Post autor: nikozja_dg »

sonia pisze:Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Nie sądziłam, że świat gier jest tak rozbudowany i spędzę przy wybieraniu jednej gry cały dzień (każda wymówka jest dobra, by nie pisać licencjatu;)) !
Cały czas waham się między Puerto Rico, Doliną Królów a Finca. Chyba nigdy się nie zdecyduję.. Może dodam jeszcze, że podczas gry lubimy ( no może ja lubię..) rywalizować i robić sobie na złość - jak już grać to na poważnie ! ;)
To koniecznie Dolina królów :)
W Opolu gry dostarczamy do domów - https://graszki.pl/
Awatar użytkownika
marcia666
Posty: 106
Rejestracja: 26 gru 2012, 20:03
Lokalizacja: Ełk
Kontakt:

Re: Prezent dla chłopaka

Post autor: marcia666 »

dejson pisze:Ze swojej strony mogę polecić:
Ticket to ride - świetna, prosta, ale nie prostacka gra ;) . Jeżeli lubicie osadników to to wam na pewno przypadnie do gustu. Najlepiej też w 4-5 osób.
zgadzam się - a jak by grono miało być mniejsze 2-3 osoby to TtR Nordic - u mnie sprawdza się wysmienicie i stało się hitem :)
warunek złosliwego przeszkadzania też może być tu spełniony - można przeszkadzać innym w ukończeniu tras :)
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Prezent dla chłopaka

Post autor: Ryu »

nikozja_dg pisze:To koniecznie Dolina królów :)
+1

Rywalizacja, podkradanie sobie kart, walka o pogodę... Zdecydowanie Dolina Królów :)
wriki1234
Posty: 59
Rejestracja: 21 gru 2012, 22:54

Re: Prezent dla chłopaka

Post autor: wriki1234 »

A może 7 cudów Świata albo Evo?
Z mniejszych, karcianek polecę Sabotażystę i Fasolki :) Obie są fajne.
ŁADNIE TO TAK WSTAWIAC DO 2 TEMATOW TA SAMA ODPOWIEDZ?

a tak wgl to dolina krolow lub pantheon
Fuck the world, Im panda.
Awatar użytkownika
polaquinha
Posty: 251
Rejestracja: 29 gru 2012, 11:49
Lokalizacja: Łódź

Re: Prezent dla chłopaka

Post autor: polaquinha »

Zaginione Miasta bardzo fajnie chodzi we 2 :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Prezent dla chłopaka

Post autor: Bea »

wriki1234 pisze:
A może 7 cudów Świata albo Evo?
Z mniejszych, karcianek polecę Sabotażystę i Fasolki :) Obie są fajne.
ŁADNIE TO TAK WSTAWIAC DO 2 TEMATOW TA SAMA ODPOWIEDZ?

a tak wgl to dolina krolow lub pantheon
Skoro pytanie podobne... to i odpowiedź podobna ;)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Prezent dla chłopaka

Post autor: schizofretka »

Dolina królów nie jest zła, ale co najmniej dwie klasy gorsza (i łatwiejsza) od Puerto Rico. W tym przedziale trudności polecam Ninjato. TtR i Small World to bardzo proste gry, niewiele trudniejsze od Carcassone - rozgarnięte sześciolatki dają radę. Fajne, ale wyzwania wielkiego nie stanowią. Jeśli nie chcecie za dużo myśleć - są ok, a jeśli chcecie - może Agricola?
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
sonia
Posty: 3
Rejestracja: 24 sty 2013, 17:26
Lokalizacja: Poznań

Re: Prezent dla chłopaka

Post autor: sonia »

Dziękuję wszystkim za pomoc ! Złożyłam zamówienie na grę Dolina Królów, zobaczymy za parę dni jak efekty, po sesji będzie na to dużo czasu :) No i zawsze przecież można kupić kolejną i kolejną - obstawiam, że będzie to Puerto Rico.
ODPOWIEDZ