Android: Netrunner LCG - zasady, pytania, wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Pynio »

Karta: Sidła

Runner wyciąga ją z R&D, zgodnie z zasadami ma ją odkryć.
Co z dalszą częścią treści? Nie jest to zdolność płatna (piszą o tym w instrukcji odnośnie kolejności), ponieważ w treści jest "jeśli". Nawet jakby był koszt to chyba zgodnie z kolejnością turę gra runner zatem skasuje kartę zanim ja mógłbym odpalić zdolność (teoretycznie) płatną.

Wydaje mi się, że nie mogę jako korporacja odpalić treści odnośnie zadania obrażeń po odkryciu karty przez runnera w R&D. Jeśli tak, to napiszcie mi dlaczego :)

Dzięki!
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: rattkin »

Nie jest to zdolność płatna, ale zdolność "conditional", czyli warunkowa, odpalana "when accessed", czyli na akces. Kasować możesz karty które akcesujesz, ale dopiero gdy jest na to odpowiednie "okno" czasowe, w skrócie - gdy wszystkie zdolności "when accessed" zdążą się najpierw uruchomić, bo inaczej zachodziłby dziwny przypadek "kasowania karty nie do końca zakcesowanej".

Snare z R&D to właściwie legitymacja tej gry - o ile korp ma kasę, może odpalić. I często tak robi :)

Niestety, tłumaczenie okien czasowych w ANR jest dość zawiłe.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Pynio »

Haas - Dostawa z mirror morph - co to są "wszystkie koszty instalacji"?

Rozumiem, że nie nie chodzi o koszty rezowania. Jakoś nie wpadają mi do głowy karty po stronie korpa, które mają jakieś inne "koszty". Jadę z pamięci - jestem nowicjuszem :)
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: adikom5777 »

jak instalujesz kolejny lód na serwerze to musisz zapłacić 1,2...itd kredytów w zależności od pozycji lodu na serwerze.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Pynio »

adikom5777 pisze:jak instalujesz kolejny lód na serwerze to musisz zapłacić 1,2...itd kredytów w zależności od pozycji lodu na serwerze.
fakt...
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Pynio »

Rozumiem, że np. treść karty Heimdall 1.0 (ta przed podprogramami) i tak jest realizowana dopiero PO dobraniu się do karty lodołamaczem? Na stronie 18 instrukcji w dziale spotkanie z lodem nie ma nic o tym wspomniane, że jest inaczej.

Trochę pod względem zasad ta gra jest masakra.
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: hsiale »

Nie, ta treść po prostu pozwala łamać podprogramy przy użyciu klików. Żeby łamać w taki sposób, runner nie musi mieć nic (oprócz klików) - może mieć zero kredytów, zero zainstalowanych kart a i tak może tego używać.

Wyrównać siłę lodołamacza do siły lodu trzeba wyłącznie wtedy, jeśli chcemy łamać lód przy użyciu tego lodołamacza (oraz ewentualnie jeśli chcemy robić dziwne sztuczki przy użyciu Żmija i Pasożyta).
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Pynio »

Zauważyłem, że DonMakaron dał mi już odpowiedź w temacie Heimdalla / Ichi / Viktora. Niestety wczoraj na żywca wprowadziłem inne zasady i doszedłem do wniosku, że żeby odpalić zdolność, która nie jest podprogramem, trzeba się i tak wyrównać siłą z tym lodem...

Czy możecie mi napisać, gdzie to jest zapisane w instrukcji (polskiej)? Nie chodzi o to, że się czepiam, tylko nie mogę tego jakoś na logikę spamiętać, a ciekawi mnie gdzie to w instrukcji jest opisane, bo jakoś tego znaleź nie mogę. Faq też przeglądnałem i nie namierzyłem tego.
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: donmakaron »

Instrukcja nie opisuje dokładnie działania wszystkich kart. Niektóre zdolności wymykają się zasadom, inne wprost im przeczą. Tutaj tok rozumowania jest taki:

Instrukcja odnośnie łamania lodów lodołamaczami mówi:
Runner używa lodołamaczy do oddziaływania i łamania
podprogramów lodu. Lodołamacz może oddziaływać tylko na
lód, który ma siłę równą lub mniejszą od lodołamacza.


Nie ma jednak mowy, że lody mogą być łamane tylko i wyłącznie za pomocą lodołamaczy. Nie można ich łamać niczym ot tak o, ale jeśli jakaś karta umożliwia ci łamania lodu za pomocą jej efektu, to może go łamać, nawet jeśli nie jest lodołamaczem. Co więcej - jeśli taka karta nie jest lodołamaczem, to nie musisz równać siły tej karty do siły lodu, bo ten warunek dotyczy tylko lodołamaczy.

O zdolnościach trwałych kart instrukcja mówi:
Zdolności trwałe
Zdolności trwałe mają ciągły wpływ na grę, dopóki zawierająca
je karta jest aktywna i spełnione są wszystkie wymienione na
niej warunki. Nie są uruchamiane i nie wiążą się z dodatkowymi
kosztami. Przykład zdolności trwałej to karta Dane empiryczne,
która mówi „każdy lód chroniący ten serwer ma +1 siły”.


Inny przykład zdolności trwałej: Runner może wydac >click<, by złamac dowolny podprogram Heimdalla 1.0. Jest to odrębny efekt i nic w nim nie ma mowy o żadnych lodołamaczach ani niczym innym. Jest prosta informacja - Heimdalla możesz łamać klikami.

Ostatnie o czym warto pamiętać to:
Złota zasada
Jeśli tekst karty stoi w sprzeczności z zasadami
niniejszej instrukcji, karta ma zawsze pierwszeństwo.



I może jeszcze inaczej, od drugiej strony - Ty napisz nam, gdzie w instrukcji jest napisane, że żeby w ogóle łamać podprogramy lodu, trzeba mieć lodołamacz, który ma tyle siły co lód. Podpowiem - nigdzie ;) Jest napisane tylko, że aby lodołamacz mógł oddziaływać z lodem (czy to go łamać czy robić z nim inne rzeczy), musi mieć tyle siły co on. Co chcę powiedzieć - jeśli w instrukcji lub na karcie nie ma czegoś napisanego, to tego czegoś nie ma ;)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Andy »

Pięknie to donmakaron wyłożył :wink: , dodam więc tylko (nie po raz pierwszy, ale warto to wiedzieć od początku poznawania gry), że nie ma żadnego obowiązku łamania podprogramów lodu. Można sobie jechać na serwer, odpalając po kolei wszystkie podprogramy - oczywiście do momentu gdy zadziała "zakończ skok", albo runner się wypłaszczy. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Pynio »

Andy pisze:Pięknie to donmakaron wyłożył :wink: , dodam więc tylko (nie po raz pierwszy, ale warto to wiedzieć od początku poznawania gry), że nie ma żadnego obowiązku łamania podprogramów lodu. Można sobie jechać na serwer, odpalając po kolei wszystkie podprogramy - oczywiście do momentu gdy zadziała "zakończ skok", albo runner się wypłaszczy. :)
Zdecydowanie pięknie opisane i dziękuję Wam bardzo. Jestem zachwycony Netrunnerem, ale są momenty, kiedy po prostu głupieję. Dodatkowo biczuję się za ostatnie pytanie (heimdall, Ichi) ponieważ:
a) dostałem już odpowiedź
b) jest to opisane w FAQ na końcu instrukcji!!! :)

Co do złotej zasady i kwestii "brania na klatę" (tak nazywam brak łamania lodu i obchodzenia go), to jest to dość często wykorzystywane u nas ;)

EDIT:

Dodatkowe pytanie:

Do tej pory nic się w tym temacie nie zdarzyło: czemu Runner ma mieć tak dokładnie układane karty w stercie?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: donmakaron »

Pynio pisze:Dodatkowe pytanie:
Do tej pory nic się w tym temacie nie zdarzyło: czemu Runner ma mieć tak dokładnie układane karty w stercie?
Może w przyszłości pojawi się karta, która będzie mówiła - podnieś wierzchnia kartę ze sterty, albo zainstaluj pierwszy program z wierzchu sterty. Albo coś w tym stylu. Kolejność przy niektórych zdolnościach może mieć znaczenie, ale przy aktualnej puli kart nie ma to znaczenia.
uszczu
Posty: 51
Rejestracja: 05 lis 2014, 14:30
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: uszczu »

Tworząc talię mogę używać tylko Projektów danej korpo czy dowolnych? Nie ma na nich nic o wpływie (Influence)?
Top 5:
Cywlizacja: Poprzez Wieki, SW Rebelia, Runebound3ed, NetrunnerLCG, Legendary:Alien
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: donmakaron »

Instruckja mówi o tym o tak:
Uwaga: Niektóre karty nie posiadają wartości wpływu (to
inna sytuacja, niż karta o zerowej wartości wpływu). Można je
rozpoznać po braku pola wpływu. Karty bez wartości wpływu
nie można używać z kartą tożsamości należącą do innej frakcji.


Karty agend to właśnie takie karty bez wartości wpływu. Czyli podczas budowania talii możesz korzystać z agend danej frakcji oraz neutralnych.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Andy »

Danej korporacji i neutralnych.
Tako rzecze instrukcja:
Instrukcja na s.24 pisze:Niektóre karty nie posiadają wartości wpływu (to
inna sytuacja, niż karta o zerowej wartości wpływu). Można je
rozpoznać po braku pola wpływu. Karty bez wartości wpływu
nie można używać z kartą tożsamości należącą do innej frakcji.
Np. projekt NBN Breaking News nie ma wartości wpływu, a projekt neutralny Priority Requisition ma wartość wpływu zero.

EDIT: Dwie odpowiedzi w jednej minucie! :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Pynio »

Hej.

Jak najlepiej kupować dodatki do Androida? Chodzi mi o polską wersję. Obecnie mam "Tworzyć i kontrolować" + 1 deck z cyklu Genesis (co niesie przyszłość). Chodzi mi o zachowanie względnej równowagi kart dla Korpów i Runnerów.

Może nie ma to żadnego znaczenia?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: donmakaron »

Zależy czy chcesz grac turniejowo. Jeśli tak to konieczne jest kilka paczek (chociażby Otwarcia/Opening Moves dla korporacji). Jeśli po prostu się bawisz grą, możesz albo zacząć od wszystkich deluxów, albo cisnąć od początku. Ja osobiście preferuję poznawanie paczek zgodnie z kolejnością wydawania. Pozwala to na obserwację jak zmieniała się gra i lepsze zrozumienie pewnych mechanizmów, meta gry i aktualnego stanu rzeczy.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: rattkin »

Zważywszy na to, że polskich i tak jest niewiele (i więcej nie będze), to odpowiedź brzmi: wszystkie lub te co Ci się podobają, to i tak bez większego znaczenia.

Każde małe pudełeczko zachowuje równowagę między kartami. To duże pudła, takie jak "Tworzyć i Kontrolować" tę równowagę zaburzają, suplementując tylko dwie frakcje.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Pynio »

Co to znaczy - nie będzie?

Galakta kompletnie nie planuje tłumaczenia i wydania pozostałych dodatków???
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: donmakaron »

Galakta przestała wydawać polską wersję gdzieś tam na drugim cyklu chyba czy w okolicy, nie pamiętam dokładnie. Więcej w ojczystym języku nie znajdziesz kart.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Pynio »

Jakaś kpina... czytam teraz temat na forum Galakty.

Rozumiem, że można mieszać dodatki pol z ang? Kwestia koloru, wielkości kart...

Nie wiem jak z językiem, bo opisy kart to czasem jedno słowo i już karta kompletnie co innego znaczy...
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: donmakaron »

Karty polskie od angielskich pod względem wykonania (wielkość, nasycenie barw, obrazki itd.) niczym się od siebie nie różnią. W polskich była tylko wpadka z nazwą jednej karty (angielskie Mimic i Copycat zostały obie przetłumaczone jako Naśladowca). Mieszanie pol-ang nie robi zazwyczaj żadnego problemu (w Niemczech nie można było na turniejach grać polskimi kartami, nie wiem jak to teraz wygląda).
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: rattkin »

Mieszać można, druk jest ten sam. Zdecydowanie nie polecam, a nawet zabraniam.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: Pynio »

rattkin pisze:Mieszać można, druk jest ten sam. Zdecydowanie nie polecam, a nawet zabraniam.
?

Też mi nie w smak, ale co... że to "bezbożność"? :)
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Android: Netrunner - zasady

Post autor: donmakaron »

Swojego czasu opychałem "trójki" i "dwójki" z core setu i została mi masa polskich kart. Całą moją kolekcję mam po angielsku. Od czasu do czasu zdarza mi się, że wrzucę jakąś polską kartę do talii. Ja zauważam to rzadko, moi przeciwnicy nigdy ;) Po drobnym ograniu karty zaczyna się kojarzyć po grafikach i wersja językowa przestaje mieć znaczenie.
ODPOWIEDZ