Piętaszek czy LOTR LCG???

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
adam4444
Posty: 26
Rejestracja: 10 wrz 2012, 22:35
Lokalizacja: Sochaczew

Piętaszek czy LOTR LCG???

Post autor: adam4444 »

Witam,

Proszę o poradę i opinię na temat gier wymienionych w temacie. Mój dotychczasowy ranking gier wygląda następująco:

1. WH:I - niekwestionowany lider
2. Osadnicy z Catanu - gra karciana dla 2 graczy - przed WH:I to rządziło
3. Agricola - z tego typu gier najlępsza, ale dużo w tyle za pierwszą dwójką
4. Carcassonne, Caylus Magna Carta, Wsiąść do pociągu, itp

Jak pewnie się zorientowaliście, teraz szukam gier do rozgrywki solo. Niestety po wytypowanych przeze mnie tytułach pewnie widać, że sam nie wiem co dokładnie chcę. Podejrzewam, że prędzej czy później kupię je obydwie, ale teraz zastanawiam się którą najpierw wybrać. A więc, pomożecie?

Pozdrawiam
4444
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Piętaszek czy LOTR LCG???

Post autor: rastula »

ja już do LOTR LCG podchodziłem z 4 razy i zawsze wymiękam... nie wiem czemu bo gra ma potencjał, ale kurka nie mogę się wciągnąć - chyba sprzedam ...

w Piętaszka nie grałem
Awatar użytkownika
hadrian
Posty: 543
Rejestracja: 18 sie 2012, 20:05
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 87 times
Been thanked: 19 times

Re: Piętaszek czy LOTR LCG???

Post autor: hadrian »

Nie znam Piętaszka, LOTR LCG bardzo mi się podoba, ale we dwójkę. W solo jak dla mnie trochę klimat spada, ale do móżdżenia nad złożeniem talii pod przygodę i rozegrania jej z pewnością się nada.
Large Hadrian Collider
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Piętaszek czy LOTR LCG???

Post autor: zioombel »

W Piętaszka nie grałem, ale LOTR mnie jest miodny. Na początku trochę wkurzający i też go miałem sprzedawać po pierwszych rozgrywkach ;-) gram zazwyczaj solo bo żonie nie podszedł i bawię się świetnie. 80 parti za mną i jestem pewny, że na pewno pójdzie w setki. Polecam.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Piętaszek czy LOTR LCG???

Post autor: Bea »

zioombel pisze:W Piętaszka nie grałem, ale LOTR mnie jest miodny. Na początku trochę wkurzający i też go miałem sprzedawać po pierwszych rozgrywkach ;-) gram zazwyczaj solo bo żonie nie podszedł i bawię się świetnie. 80 parti za mną i jestem pewny, że na pewno pójdzie w setki. Polecam.
Ja go wypożyczyłam, ale i mnie i mężowi nie podszedł. Zbyt skomplikowany, tej gry się trzeba długo uczyć...
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Piętaszek czy LOTR LCG???

Post autor: Odi »

To faktycznie trochę tytuły z innej mańki.
Piętaszek bardzo fajnie sprawdza się, jeśli masz pół godzinki wolnego czasu. Regrywalność jest, no ale oczywiście z LCG nie ma pod tym względem porównania. Btw - czytałeś moją recenzję Piętaszka (i Onirima przy okazji)

LOTR LCG to już gra pełną gębą. Skoro lubisz WHI, no to oczywiście LOTR też Ci się spodoba, bo to LCG w końcu.
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Piętaszek czy LOTR LCG???

Post autor: jules »

LOTR LCG rzeczywiście jest grą świetną i dość szybko wciąga zarówno solo jak i we dwójkę. Jednak dość szybko okazuje się, że w podstawce jest albo za mało scenariuszy (gra we dwie osoby) albo bardzo ciężko ułożyć sensowną talię pod grę solo. W efekcie zacyzna się myśleć o dodatkach. Co gorsza w grze po kolejnej serii porażek, lub przypadkowych wygranych (losowość jest ogromna) ma się wciąz w tyle głowy, że przecież można dokupić dodatek i będzie lepiej - otóż nie będzie :)

Dlatego, myśląc o LOTR LCG, trzeba moim zdaniem mieć na uwadze fakt, że bez przynajmniej dużych dodatków się nie obejdzie. A za tą kasę to już można mieć o wiele bardziej regrywalne planszówki zarówno do gry solo jak i z kimś.

także z LOTR-em bym uważał, bo to taka studnia bez dna :)
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Piętaszek czy LOTR LCG???

Post autor: zioombel »

jules pisze:LOTR LCG rzeczywiście jest grą świetną i dość szybko wciąga zarówno solo jak i we dwójkę. Jednak dość szybko okazuje się, że w podstawce jest albo za mało scenariuszy (gra we dwie osoby) albo bardzo ciężko ułożyć sensowną talię pod grę solo. W efekcie zacyzna się myśleć o dodatkach. Co gorsza w grze po kolejnej serii porażek, lub przypadkowych wygranych (losowość jest ogromna) ma się wciąz w tyle głowy, że przecież można dokupić dodatek i będzie lepiej - otóż nie będzie :)

Dlatego, myśląc o LOTR LCG, trzeba moim zdaniem mieć na uwadze fakt, że bez przynajmniej dużych dodatków się nie obejdzie. A za tą kasę to już można mieć o wiele bardziej regrywalne planszówki zarówno do gry solo jak i z kimś.

także z LOTR-em bym uważał, bo to taka studnia bez dna :)
O jakich bardziej regrywalnych planszówkach piszesz? W moim odczuciu regrywalność w LOTR jest ogromna. Każdy dodatek to nowy scenariusz, który możesz przechodzić rożnymi taliami. Mnóstwo darmowych scenariuszy w sieci. Najwięcej rozgrywek mam właśnie w LOTRa ( oprócz pentago hehe).
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Piętaszek czy LOTR LCG???

Post autor: jules »

zioombel pisze:
O jakich bardziej regrywalnych planszówkach piszesz? W moim odczuciu regrywalność w LOTR jest ogromna. Każdy dodatek to nowy scenariusz, który możesz przechodzić rożnymi taliami. Mnóstwo darmowych scenariuszy w sieci. Najwięcej rozgrywek mam właśnie w LOTRa ( oprócz pentago hehe).
Ja mówię wyłącznie o tym, że regrywalność LOTR-a wynika z dodatków, które prędzej czy później musisz kupić, a to oznacza koszta na poziomie minimum 300 zł. za tę cenę kupisz planszówki zarówno do gry solo jak i na kilku graczy, które na poziomie podstawki mają znacznie większą regrywalność. A jakie? No cóż, to zależy co kto lubi :)
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Piętaszek czy LOTR LCG???

Post autor: wojo »

To wszystko zależy od podejścia danej osoby i ewentualnie samokontroli. Ja zagrałem w podstawkę ponad 40 razy (wliczając kilka partii w scenariusze stworzone przez graczy) także regrywalność jest o ile ktoś lubi przechodzić dany scenariusz wiele razy różnymi deckami.

Jeżeli chodzi o deck building samej podstawki to jest on na zadowalającym poziomie o ile wyrzucimy sugestie FFG że talie turniejowe mają mieć 50 kart. Przy taliach 30 kartowych dwu sferowych opcje zaczynają się robić całkiem ciekawe i można pokombinować.

Natomiast nieraz spotkałem się z osobami który każdy scenariusz grają dopóki raz go nie wygrają i wtedy faktycznie:
- Ekonomicznie się nie opłaca bo mało pogramy przed kolejnym zakupem
- Nie pobawimy się specjalnie w budowanie talli.
- Jest bardzo losowo - nie zoptymalizowane talie są na nią bardzo podatne

Z Twojego posta Adam4444 wnioskuję jednak, że jesteś osobą która lubi testować i optymalizować talie więc myślę że gra jak najbardziej Ci podejdzie.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
adam4444
Posty: 26
Rejestracja: 10 wrz 2012, 22:35
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Piętaszek czy LOTR LCG???

Post autor: adam4444 »

Dziękuję za rzetelną dyskusję. Na chwilę obecną jednak bliżej mi do Piętaszka, ponieważ do gry solo bardziej poszukuję tzw. przerywnika. Do dłuższych i ciekawych gier jak WH:I cały czas żona jest chętna więc mam z kim zagrać. Władcę pierścieni biorę pod uwagę, ponieważ mnie zaintrygowała, jest w formacie LCG i pewnie ma klimat. Natomiast boję się, że może być za długa, stąd chyba ostatnie pytanie: ile czasu trwa średnio rozgrywka w WP?

Tak, czytałem recenzję Piętaszka, na jej podstawie wybrałem jego zamiast Onirima

Pozdrawiam
4444
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1933
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 154 times
Been thanked: 176 times

Re: Piętaszek czy LOTR LCG???

Post autor: tomuch »

Ja grałem tylko w Piętaszka i sobie chwalę. Do tej pory 15 partii (tylko na pierwszym poziomie, ale już czas iść dalej), regrywalność spora, typowy przerywnik lub gra na krótkie wieczorne posiedzenie (aczkolwiek jedna gra przeradza się w trzy pod rząd 8) ).
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
BEBZ
Posty: 75
Rejestracja: 26 wrz 2009, 01:10
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Re: Piętaszek czy LOTR LCG???

Post autor: BEBZ »

Tylko na pierwszym poziomie? To tam można sobie samemu wybierać poziom? Z tego co mi wiadomo, to aby móc dojść do końcowej walki z piratami najpierw trzeba przejść przez wszystkie trzy poziomy trudności. Nie mogę "ograć" tylko jednego i mówić, że ukończyłem grę.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6490
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 614 times
Been thanked: 971 times

Re: Piętaszek czy LOTR LCG???

Post autor: Odi »

BEBZ -> są trzy poziomy zagrożenia są w trakcie rozgrywki (zielony, żółty, czerwony). Natomiast poziom trudności całej rozgrywki jest regulowany osobno - są cztery poziomy trudności (zmienna liczba żetonów życia, dodanie kart starzenia się do talii poczatkowej)
Awatar użytkownika
BEBZ
Posty: 75
Rejestracja: 26 wrz 2009, 01:10
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times

Re: Piętaszek czy LOTR LCG???

Post autor: BEBZ »

@Odi
Dzięki za naprostowanie mnie ;) Dawno w Piętaszka nie grałem i totalnie mi gdzieś to umknęło...
adam4444
Posty: 26
Rejestracja: 10 wrz 2012, 22:35
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Piętaszek czy LOTR LCG???

Post autor: adam4444 »

Ponawiam zapytanie ile czasu trwa przecietna rozgrywka solo w LOTR?

Pozdrawiam
4444
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1149
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 202 times
Been thanked: 98 times

Re: Piętaszek czy LOTR LCG???

Post autor: zioombel »

adam4444 pisze:Ponawiam zapytanie ile czasu trwa przecietna rozgrywka solo w LOTR?

Pozdrawiam
4444
To zależy, który scenariusz grasz, na ile jesteś już ograny i jaką talię złożysz. Maksymalny czas to 30 minut. Przy założeniu, że masz już złożoną talię.
adam4444
Posty: 26
Rejestracja: 10 wrz 2012, 22:35
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Piętaszek czy LOTR LCG???

Post autor: adam4444 »

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Generalnie tak jak pisałem wczesniej raczej jestem zdecydowany na obydwie gry. W pierwszej kolejności zdecydowałem się zakupić Pietaszka. Jestem po kilku partiach. 2 razy wygrałem na najprostszym poziomei, na poziomie wyzszym raz doszedlem do pierwszego pirata. Generalnie gra jest nie zła, lepsza niż zwykły pasjans, ale mam wrazenie, że jak na początku dobrze pójdzie to pozniej powstaje efekt śnieżnej kuli i gra jest samograjem. Ale jako przerywnik jak najbardziej moze byc. W miedzy czasie caly czas czytam o LotR, instrukcje i nabieram coraz wiekszego przekonania ze ta gra bedzie bardzo klimatyczna i niestety duzo bardziej skomplikowana. Ale mam nadzieje ze w kwietniu juz bede mogl wypowiadac sie po rozegraniu kilku partii

Pozdrawiam
4444
ODPOWIEDZ