Dodatki do Osadników z Catanu, które??

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Magia
Posty: 10
Rejestracja: 04 lut 2013, 10:09

Dodatki do Osadników z Catanu, które??

Post autor: Magia »

Witam Ponownie.
Dziś po kolejnych partyjkach dojrzałem do tego by rozszerzyć grę podstawową Osadnicy z Catanu.
Pytanie tylko się samo nasuwa czy:
- rozszerzenia są wydawane w kolejności czy to bez różnicy??
- od którego rozszerzenia zacząć??
- czy gdyby kupić wszystkie rozszerzenia to czy gra jest w miarę do ogarnięcia...... wiem że czasem wydawcy na siłę tworzą rozszerzenia tylko dla kasy a nie zawsze dla urozmaicenia gry i stąd niektóre te dodatki są mało ciekawe i potrzebne.....

Proszę o info i oczywiście z góry dziękuję za podpowiedź!!

Pozdrawiam Magia!!!
Magia ma w sobie moc,a zarazem nicość!!
Awatar użytkownika
hsiale
Posty: 1263
Rejestracja: 14 paź 2012, 20:08
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: Dodatki do Osadników z Catanu, które??

Post autor: hsiale »

Ze wszystkimi rozszerzeniami naraz to chyba nawet nie da się zagrać. Szczególnie po dojściu czwartego dużego dodatku (wychodzącego niedługo), który wprowadza inną mechanikę żeglugi morskiej, konfliktową z dotychczas używaną w dodatku Żeglarze (pewnie jakoś w końcu będzie dało się je pogodzić, ale na pewno nie będzie to proste i ogarnięcie takiej gry wymagać będzie naprawdę dobrej jej znajomości). Większość rzeczy da się łączyć, ale nie zawsze trzeba.

http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 45#p416852 - dość wyczerpujący opis i wygląda, że autor dużo więcej wie o grze niż ja, więc najlepiej zacznij od przeczytania tego wątku.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Dodatki do Osadników z Catanu, które??

Post autor: jolietjake »

Polecam przeczytanie mojego posta zalinkowanego powyżej, gdyż podobne pytanie akurat ostatnio padło :wink:
Tak jak hsiale pisze - wszystkiego razem połączyć się raczej nie da i myślę, że niewarto za dużo wpychać na siłę, ale co kto lubi. Mamy już tyle dodatków, scenariuszy, wariantów w pudlach czy na necie (np oficjalny scenariusz Spring Oils o wydobywaniu ropy), że zabawy starczy nam na długi czas, zanim wszystko wynudzimy po kolei, tak żeby musieć sięgać po takie miszmasze :wink:
Kolejność rozszerzeń nie ma różnicy.
Od czego zacząć? Kwestia gustu i tego co szukasz. Wielu odpowie Ci chórem że Żeglarzy, a mnie np średnio ten dodatek przypadł i najbardziej lubie grać w Miasta i Rycerzy. Zdania są chyba dość równo podzielone :wink: Ale może Odkrywcy i Piraci sprawią, że po Żeglarzy nie będzie warto sięgać - proponuję chwilę zaczekać, jeśli byś się na nich zdecydował.
Joliet Jake na BGG
Gacuch
Posty: 25
Rejestracja: 29 gru 2011, 08:46

Re: Dodatki do Osadników z Catanu, które??

Post autor: Gacuch »

Można gdzieś kupić dodatki do osadników w wersji drewnianej ? Kupiłem Catan chyba pół roku przed wydaniem plastikowych i teraz bardzo cierpię :C

Myślę też nad zrobieniem samemu Miasta i Rycerze, największy problem jednak mam z kartami, o ile z surowcami jakoś można sobie poradzić (można je ponaklejać na karty rozwoju), to dużo trudniej będzie z kartami postępu (albo rozwoju xD), chyba będę musiał sięgnąć po tradycyjne. Ktoś próbował robić takie rzeczy ?

I co do tego robienia mam jeszcze pytania"
1. Czy po 8 kart towaru wystarczy ? Jeśli nie to jakie jest minimum z doświadczenia ?
2. Jakie są ścianki na kostce wydarzeń ? 3 kolory metropolii i 3 ruchy barbarzyńców ?
Awatar użytkownika
grzemek
Posty: 291
Rejestracja: 17 mar 2013, 14:07
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Dodatki do Osadników z Catanu, które??

Post autor: grzemek »

ODPOWIEDZ