Rialto

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1802
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 78 times
Been thanked: 167 times

Rialto

Post autor: Legun »

Dwa pytania:
- czy dobrze rozumiem, że bonus za największą liczbę zagranych kart w fazie C (budynki) obowiązuje w kolejnych fazach - D, E i F?
- czy karty z prywatnych stosów kart odrzuconych nie są tasowane, gdy skończy się stos kart, tylko tasowane są te, które zostały w kolumnach, które nie zostały wybrane?
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Rialto

Post autor: adikom5777 »

1. Każd etap ma swój bonus. Bonus za etap C otrzymujesz w etapie C. W etapie D otrzymujesz bonus za największą liczbę zagranych kart mostów, w etapie E za liczbę kart gondol, itd.
2. Jak skończy się stos to wszystkie karty są tasowane

Edit: pewnie niejasne jest dla Ciebie w tym bonusie, co znaczy dodaje +1 do liczby zagranych kart. Chodzi o to, że jak zagrasz 3 karty i otrzymujesz bonus, to możesz wybudować budynek o wartości 4 (+1 do liczby zagranych kart)
traxek
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2010, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rialto

Post autor: traxek »

Cześć
A ja chciałem się upewnić, czy dobrze gram jeśli chodzi o etap D i E w II fazie, czyli o etap kładzenia kart mostów o gondol, rozumiem, że wygrywający gracz stawia most oraz gondole w dowolnym miejscu (nie tylko przylegających do dzielnicy, gdzie akurat jest znacznik rozgrywania rundy).
Druga sprawa to że efekt działania budynku można wykorzystać tylko raz np. budynek żółty o wartości 1 można efekt zagrania kart jako ostatni gracz wykorzystać raz na całą fazę (a nie raz na każdy etap zagrywania kart)?
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Rialto

Post autor: adikom5777 »

1. Tak, w dowolnym, jeszcze wolnym miejscu na planszy.
2. Budynki wykorzystujemy jedne raz na całą rundę, czyli max 6 razy w ciągu całej gry (jeśli kupisz w pierwszej rundzie).
Pod koniec rundy odrzucamy pieniądz z budynku i będzie można go użyć ponownie w nowej rundzie
qman
Posty: 160
Rejestracja: 16 sie 2012, 14:51

Re: Rialto

Post autor: qman »

Mnie zastanawiają dwie rzeczy, ale pewno się czepiam.

1. Po co jest ten zapis w instrukcji ?
Na planszy gracza znajduje się miejsce jedynie na 7 budynków. Jeśli gracz chce postawić więcej budynków, może
usunąć budynek ze swojej planszy i zwrócić do zasobów ogólnych. Otrzymuje liczbę punktów równą wartości
budynku.
Skoro grę zaczyna się z jednym budynkiem, a stawia się jeden na turę, których jest 6.

2. Skoro nie można zagrać osamotnionego Jokera to czy można go zagrać osamotnionego korzystając z budynków A->B | A->BB ??
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Rialto

Post autor: cezaras »

qman pisze:Mnie zastanawiają dwie rzeczy, ale pewno się czepiam.

1. Po co jest ten zapis w instrukcji ?
Na planszy gracza znajduje się miejsce jedynie na 7 budynków. Jeśli gracz chce postawić więcej budynków, może
usunąć budynek ze swojej planszy i zwrócić do zasobów ogólnych. Otrzymuje liczbę punktów równą wartości
budynku.
Skoro grę zaczyna się z jednym budynkiem, a stawia się jeden na turę, których jest 6.
No nie - teoretycznie możesz postawić dwa budynki - np. jeżeli położysz 4 karty z budynkami i dostaniesz bonusa.
wówczas kupujesz budynek za 4 + budynek za 1 (a każdy budynek to punkt(y) na koniec).
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Rialto

Post autor: Lothrain »

qman pisze:
2. Skoro nie można zagrać osamotnionego Jokera to czy można go zagrać osamotnionego korzystając z budynków A->B | A->BB ??

Moim zdaniem można.
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Rialto

Post autor: Sztefan »

Legun pisze: - czy karty z prywatnych stosów kart odrzuconych nie są tasowane, gdy skończy się stos kart, tylko tasowane są te, które zostały w kolumnach, które nie zostały wybrane?
Zupełnie niepotrzebnie wprowadzili prywatne stosy odrzucania, skoro nie ma to znaczenia w mechanice. Równie dobrze wszyscy mogą odrzucać karty na jeden stos.
Lothrain pisze:
qman pisze:
2. Skoro nie można zagrać osamotnionego Jokera to czy można go zagrać osamotnionego korzystając z budynków A->B | A->BB ??

Moim zdaniem można.
Ja bym powiedział, że nie. Skoro nie można zagrać pojedyńczego jokera w fazie II, a oba żółte budynki odpalamy w fazie II, to dlaczego ten budynek pozwalałby na użycie jokera? W opisie jest napisane karty. Jak dla mnie w domyśle znaczy to, wszystkie karty, które można zagrać w tej fazie. Jakby budynki pozwalały na użycie jokerów, to moim zdaniem powinno być to wyraźnie zaznaczone w regułach (czy to jokerów, czy przy opisie tych budynków). Aczkolwiek trzeba przyznać, że zasady są tu nieprecyzyjne i każda interpretacja ma swoją logikę.
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Rialto

Post autor: prz22 »

qman pisze:
2. Skoro nie można zagrać osamotnionego Jokera to czy można go zagrać osamotnionego korzystając z budynków A->B | A->BB ??

Joker już wtedy nie jest jokerem tylko inną kartą... moim zdaniem nie ma wątpliwości, że można;)
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Rialto

Post autor: adikom5777 »

qman pisze:Mnie zastanawiają dwie rzeczy, ale pewno się czepiam.

1. Po co jest ten zapis w instrukcji ?
Na planszy gracza znajduje się miejsce jedynie na 7 budynków. Jeśli gracz chce postawić więcej budynków, może
usunąć budynek ze swojej planszy i zwrócić do zasobów ogólnych. Otrzymuje liczbę punktów równą wartości
budynku.
Skoro grę zaczyna się z jednym budynkiem, a stawia się jeden na turę, których jest 6.

2. Skoro nie można zagrać osamotnionego Jokera to czy można go zagrać osamotnionego korzystając z budynków A->B | A->BB ??
1. W fazie C można kupić kilka budynków np.zagrywajac 3 karty cegieł i wygrywajac bonus można wybudować 2 budynki o wartości 1 oraz jeden o wartości 2
2. Nie można zagrywać samych kart Jokerow. Natomiast budynek A->B nie jest Jokerem, zamienia jedną kartę w drugą i można tak zagrać, np. uzywajac tego budynku zagrywamy kartę cegieł w fazie mostów i otrzymujemy 1pkt.
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Rialto

Post autor: wc »

adikom5777 pisze: 1. W fazie C można kupić kilka budynków np.zagrywajac 3 karty cegieł i wygrywajac bonus można wybudować 2 budynki o wartości 1 oraz jeden o wartości 2
:shock:

Chyba jednak nie?
W akcji budowania możesz zbudować jeden budynek o wartości max ilości zagranych kart + ew. bonus
Jedyny wyjątek to taki, gdy możesz kupić budynek o wartości większej od 4.
Np. zagrałeś 4 karty i dostałeś bonus 1
Wtedy budujesz "czwórkę" i możesz wziąć również "jedynkę"
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Rialto

Post autor: Lothrain »

adikom5777 pisze: 2. Nie można zagrywać samych kart Jokerow. Natomiast budynek A->B nie jest Jokerem, zamienia jedną kartę w drugą i można tak zagrać, np. uzywajac tego budynku zagrywamy kartę cegieł w fazie mostów i otrzymujemy 1pkt.
Nie można zagrywać samych kart jokerów jako innych kart w etapach - to prawda, ale przy użyciu budynku A->B, moim zdaniem, jak najbardziej. Nie zagrywam w tym wypadku czystego jokera, tylko korzystam z "mocy" budynku i zagrywam go jako inną kartę na podstawie reguły budynku.

Co do budynków przychylam się do interpretacji wc. Wyjątkowo można postawić dwa budynki jak zagramy 4 cegły i dostaniemy bonus.

Dwa inne pytanie, które nasunęły mi się przy rozgrywce, bo dużo w instrukcji rund, faz, etapów i tur i się gubię.
1. W każdym z etapów, pierwszym graczem zostaje gracz, który zdobył bonus w poprzednim etapie. Czyli Tor Doży poza pierwszym etapem służy do rozstrzygania remisów, zaś kolejność wykładania kart może się zmieniać co etap, w zależności od tego,kto uzyskał bonus w poprzedzającym etapie? Przykładowo: jestem 1 na Torze Doży - wykładam pierwszy karty w etapie A. Bonus zyskuje drugi gracz, bo zagrał więcej kart, więc w etapie B (niezależnie od Toru Doży) już on wykłada pierwszy karty itd.?
2. Budynek "Opóźnienie", gdzie pomijamy swoją "turę", żeby wykładać karty jako ostatni odnosi się tylko i wyłącznie do pojedynczego etapu?
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Rialto

Post autor: prz22 »

Lothrain, dwa razy tak;)

Właśnie o to chodzi, że czasem odpuszcza się dany etap, po to żeby w następnym wiedzieć ile z siebie dać żeby dostać bonus;)

A co do budynków:
Raz w 6 rundzie mając na ręce 4 cegły i 4 jokery doszedłem do siły akcji równej 9 i tym samym wziąłem trzy budynki, dwa warte 4 i jeden za 1.

I wydaje mi się, że to zgodne z zasadami;) Dokładnie tak jak wspominano wyżej, bo nie mógłbym wziąć 9 wartych 1 ;)
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
Sztefan
Posty: 1690
Rejestracja: 01 wrz 2006, 17:18
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Rialto

Post autor: Sztefan »

prz22 pisze:
A co do budynków:
Raz w 6 rundzie mając na ręce 4 cegły i 4 jokery doszedłem do siły akcji równej 9 i tym samym wziąłem trzy budynki, dwa warte 4 i jeden za 1.

I wydaje mi się, że to zgodne z zasadami;) Dokładnie tak jak wspominano wyżej, bo nie mógłbym wziąć 9 wartych 1 ;)
Akurat to jest całkowicie jasne. Jest to wprost napisane w instrukcji.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Rialto

Post autor: powermilk »

Ja mam jedną wątpliwość, nie widzę, żeby było to opisane w instrukcji.
Jak już wszyscy wybiorą kolumny w fazie I to co się dzieje z tą, która została? Przechodzi do następnej rundy?
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Rialto

Post autor: 8janek8 »

powermilk pisze:Ja mam jedną wątpliwość, nie widzę, żeby było to opisane w instrukcji.
Jak już wszyscy wybiorą kolumny w fazie I to co się dzieje z tą, która została? Przechodzi do następnej rundy?
Czekamy, aż każdy skorzysta z budynków zielonych po czym odrzucamy tę kolumnę.

Pierwsze pytanie: co do budynków, z instrukcji wynika, że:
1. Jeśli mamy 4 cegły, to możemy wybudować jeden budynek o wartości od 1 do 4.
2. Jeśli mamy ponad 4 cegły to możemy wybudować do dwóch budynków: jeden o wartości dokładnie 4 a drugi o wartości od 1 do takiej, jaka wynika z ilości cegieł minus 4.

Ktoś może to zweryfikować?

Drugie pytanie: czy tor DożY jest ograniczony do wartości 25? Ma to znaczenie w takiej sytuacji: gracz jako pierwszy osiąga wartość 25 (lub wyższą) i zatrzymuje swój znacznik na polu 25. Każdy kolejny gracz, który osiągnie 25 (lub więcej), kładzie swój znacznik na polu 25 na znajdującym się tam znaczniku itd.

Trzecie pytanie: też dla upewnienia, jeśli jest konflikt w kolejności wykorzystywania budynków, to czy gracz, który jest najwyżej na torze Dożów aktywuje wszystkie swoje budynki (które chce i może aktywować), po czym zgodnie z torem DożY, robią to kolejni gracze?
Ostatnio zmieniony 11 kwie 2013, 13:36 przez 8janek8, łącznie zmieniany 1 raz.
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Rialto

Post autor: powermilk »

8janek8 pisze:Czekamy, aż każdy skorzysta z budynków zielonych po czym odrzucamy tę kolumnę.
Gdzie odrzucamy? Przecież każdy ma swój zbiór kart odrzuconych (co uważam za bezsensowne rozwiązanie), nie ma nic o tym, że jest jeszcze wspólna pula kart odrzuconych. Nie widzę takie zapisu w instrukcji, nie widzę aby było coś wspomniane na temat niewykorzystanej kolumny, dlatego według mnie zostaje. Może ktoś rozwiać tę wątpliwość?
8janek8 pisze:1. Jeśli mamy 4 cegły, to możemy wybudować jeden budynek o wartości od 1 do 4.
Tak. Opis etapu, strona 5. "Każdy gracz może wybrać budynek o wartości równej lub mniejszej od zagranych kart".
8janek8 pisze:2. Jeśli mamy ponad 4 cegły to możemy wybudować do dwóch budynków: jeden o wartości dokładnie 4 a drugi o wartości od 1 do takiej, jaka wynika z ilości cegieł minus 4.
Tak. Sytuacje wyjątkowe (strona 8): "Jeżeli gracz ma możliwość wzięcia budynku o wartości większej od 4 bierze wpierw budynek o wartości 4, a następnie kolejny o wartości równej lub mniejszej od różnicy." Zatem w twoim wypadku bierze budynek o wartości 4, a potem 1 (lub nie bierze drugiego).
8janek8 pisze:tor Dożów
Tor Doży. Doża jest jedna, jest po prostu zbiór najwyższych urzędników weneckich. Coś jakby rada miasta.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Rialto

Post autor: Veridiana »

A Doża to nie przypadkiem jedna (panująca) osoba? 8)

Ja myślę, że najprościej o niewyjaśnione tu wątpliwości pytać na BGG. Tym sposobem facet z otoczenia wydawcy odpowiedział, że pojedyncza karta jokera może być wykorzystana w ramach funkcji żółtych budynków #2 i #4.

Z tą dodatkową kolumną kart to ciekawa sprawa, tylko że są budynki, które pozwalają wziąć z niej kartę. więc co, taka wybrakowana zostaje do przyszłej rundy? dokładamy do niej do 6? jakby takie coś miało mieć miejsce, to na pewno byłoby opisane w instrukcji. jak dla mnie, jasne jest, że zostaje odrzucona. inna sprawa, że nie wiadomo, po jakiego grzyba te osobiste stosy kart odrzuconych.
Ostatnio zmieniony 11 kwie 2013, 14:21 przez Veridiana, łącznie zmieniany 3 razy.
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Rialto

Post autor: powermilk »

Veridiana pisze:A Doża to nie przypadkiem jedna (panująca) osoba? 8)
Rzeczywiście. Według wiki: Najwyższy urzędnik w Republice Weneckiej, wybierany dożywotnio przez kolegium elektorów. Kalam się :)
Veridiana pisze:Ja myślę, że najprościej o niewyjaśnione tu wątpliwości pytać na BGG.
A ja się tak wstydzę po angielsku pisać i mówić :D no, ale trzeba się przełamać
Veridiana pisze: są budynki, które pozwalają wziąć z niej kartę. więc co, taka wybrakowana zostaje do przyszłej rundy? dokładamy do niej do 6?
Na razie zagrałem dwa razy. I nikt nie użył zielonego budynku, by wziąć kartę z niewykorzystanego stosu. Wtedy bym się głowił co zrobić. No jeżeli jest odrzucany to na który stos? Wspólny? Wtedy (tym bardziej) nie widzę sensu prywatnych stosów odrzutów... Rozumiem, że prywatny stos odrzutów powoduje to, że nie będzie na przemian takiej dużej liczby kart jednego rodzaju, ale od czego mamy permutację? :D

Oj, będę musiał się zebrać i na BGG jednak zadać pytanie, zgodnie z twoją radą.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Rialto

Post autor: Veridiana »

znalazłam na BGG taką odpowiedź (jednego z twórców) na temat ostatniej kolumny oraz stosów kart odrzuconych:
"Doesn't matter where you put them [karty z ostatniej kolumny]. Keeping seperate discard piles is there to ensure better randomization of the cards."
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Rialto

Post autor: Lothrain »

powermilk pisze:
Veridiana pisze:A Doża to nie przypadkiem jedna (panująca) osoba? 8)
Rzeczywiście. Według wiki: Najwyższy urzędnik w Republice Weneckiej, wybierany dożywotnio przez kolegium elektorów. Kalam się :)
Odradzam kalanie się, chyba że to Twój fetysz. Kalasz niestety poprawną polszczyznę. Miałeś zdaje na myśli "kajam się"...
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Rialto

Post autor: powermilk »

Tak to jest, że jak się innym błędy wypomina, to znajdzie się mądrzejszy i wypomni mi błąd :) Dzięki, Lothrain.

A ja się nie kalam, nie jest to mój fetysz, ale mój kot lubi zostawiać na moim ciele blizny.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Rialto

Post autor: Karit »

Mam pytanie do dzielnic:
W instrukcji górna niebieska dzielnica jest jedną wyspą, na planszy natomiast dwie jej części po prawej stronie są jak by malutkimi wysepkami - przedziela je wodny kanał, który w instrukcji jest szarą drogą.
Rozumiem że to nieważny błąd w druku i jest to jedna dzielnica?
Pytam bo ma to oczywiście znaczenie przy punktacji za mosty. Pomyślałem że może nawet specjalnie 2 takie wysepki są które nic nie dają, ale mogą przeszkadzać w punktacji.
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Rialto

Post autor: cezaras »

bez najmniejszych wątpliwości to jest jedna dzielnica.
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 33 times
Been thanked: 27 times

Re: Rialto

Post autor: the_ka »

a czy ktoś wie co się dzieje jeżeli nikt nie zagra mostu lub gondoli? [miałem taką sytuację w grze 2 osobowej]
co się dzieje wówczas z żetonem gondoli/mostu? zostaje po prostu puste pole na planszy?
ODPOWIEDZ