Letnisko (Gry Leonardo)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Letnisko (Gry Leonardo)

Post autor: Witold Janik »

Hej,
pozwalam sobie założyć temat dotyczący ww. gry.

LETNISKO to najnowsza gra Karola Madaja skierowana do 2-5 graczy od 8 roku życia.
Jest to familijny worker placement osadzony w realiach lat 30. XX wieku, rozgrywający się w okolicach podwarszawkiej gminy Letnisko-Falenica.
Rozgrywka trwa ok. 30-45 minut.

Informacja dla tych, którzy nie są użytkownikami serwisu Facebook:
Tytuł będzie miał premierę 27.04 ("fizycznie") oraz 29.04 (wysyłkowo) w sieci sklepów Graal. Więcej informacji znajdziecie pod tym adresem. Obecnie można zamówić grę w pre-orderze w bardzo atrakcyjnej cenie.

Wydawnictwo Gry Leonardo życzy wielu miłych gier! :)
Ostatnio zmieniony 23 kwie 2013, 22:31 przez Witold Janik, łącznie zmieniany 1 raz.
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Letnisko (Gry Leonardo)

Post autor: kdsz »

Witold Janik pisze:w realiach 30-lecia międzywojennego
:shock:
TTR_1983
Posty: 3944
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Letnisko (Gry Leonardo)

Post autor: TTR_1983 »

kdsz pisze:
Witold Janik pisze:w realiach 30-lecia międzywojennego
:shock:
oj tam, trójka jest koło dwójki na klawiaturze :mrgreen:
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Letnisko (Gry Leonardo)

Post autor: adikom5777 »

Już po pierwszej partii. Gra typowo familijna, szybka, nie nużąca. Akcji mało, kasy mało, a wiele do zrobienia. To lubię. Chętnie zagram z geekami, to może być ciekawe doświadczenie :)
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Letnisko (Gry Leonardo)

Post autor: Rune »

W ile osób grałeś i jaki był rzeczywisty czas rozgrywki? Pogodę miałeś upierdliwą? :) Duże różnice punktowe na koniec rozgrywki? Jak jakość wykonania?
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Letnisko (Gry Leonardo)

Post autor: adikom5777 »

Jakość kart i żetonów bardzo przyzwoita. Kart nie trzyma się w dłoniach tylko leżą na stole, więc nie zniszczą się szybko. Pogoda w każdej grze jest niemal taka sama, bo używamy 12 z 13 kart pogody. To była pierwsza, 3 osobowa partia, czas rozgrywki ok. 50 minut. Spokojnie można zejść do 35 min. jeśli wszyscy gracze znają zasady. Punktacja: 60/52/46. Wszystkim gra się bardzo spodobała. Lekka, łatwa i przyjemna, trzeba do niej podejść jak do szybkiego filerka, w którym jest sporo optymalizacji działania naszego letniska. Polecam spróbować zwłaszcza, że cena zachęca.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Letnisko (Gry Leonardo)

Post autor: Rune »

Dzięki za info :) Mnie nie trzeba zachęcać, bo po ostatnim festiwalu GRAMY, gra trafiła do mojego pirackiego notatnika :) Jestem miłośnikiem karcianek, które nie wymagają dużego czasu rozgrywki i mieszczą się do 1h, a przy tym dobrze chodzą na dwie osoby. Mam tylko wrażenie, ze gra jest mało promowana i brakuje mi wystąpień założyciela tematu :), który na GRAMY opowiadał o grze w szczegółach z pasją i przekonaniem, co mnie nakręciło na ten tytuł.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: Letnisko (Gry Leonardo)

Post autor: Witold Janik »

Rune pisze: Mam tylko wrażenie, ze gra jest mało promowana i brakuje mi wystąpień założyciela tematu :), który na GRAMY opowiadał o grze w szczegółach z pasją i przekonaniem, co mnie nakręciło na ten tytuł.
Ojej, dziękuję strasznie! :)
Piracie - w zasadzie to zadałeś pytania takie jakie sam miałem do Adika :) - a z nich najważniejsze było "ile osób?".

Co do pogody, że "w każdej grze jest niemal taka sama" - tak, to prawda - jeśli chodzi o ogólne występowanie kart. Jest to poza tym jedyny losowy element w grze (!) ALE pozwolę sobie zwrócić uwagę, że kolejność (układ) w jakich te karty się pojawią na stole ma kolosalne znaczenie. Kompletnie inna partia będzie jeśli np w 2 i 3 turze będziemy mieli upał i potem z tury na turę coraz gorszą pogodę a zupełnie inna, kiedy będzie wręcz odwrotnie w grze (*). Jeśli ktoś już się nauczy jaki jest rozkład kart pogody w grze może zacząć bardziej świadomie planować rozwój nieruchomości.

Gra trochę mi przypomina "Na Grunwald!" Egmontu, który bardzo lubiłem i duuużo grałem swego czasu ale nie jest tak "morderczy" - walka nie jest aż tak zacięta i zero-jedynkowa, gra wybacza także pewne błędy (np. koło ratownicze w postaci przesyłki konduktorskiej) - więc z tego względu oraz na tematykę jest bardziej familijna i skierowana do większej liczby odbiorców. (* ->) Widzę też pewne inne podobieństwo między "Grunwaldem" (karty wydarzeń) a "Letniskiem" (karty pogody) - czyli minimalny czynnik losowy, urozmaicający rozgrywkę - w postaci talii która w każdej partii pojawi się nie cała i w trochę innej konfiguracji. No i ten domek i dwóch członków rodziny w postaci okrągłych znaczników na początku gry też mi coś przypomina :roll:
Oczywiście - "Letnisko" jest grą optymalizacyjną i moim zdaniem de facto wszystko co planujemy trzeba sobie przeliczać na "akcjo-punkty" :)

Chciałem zapytać graczy o dwie kwestie:
- o ocenę wizualną gry (tu muszę znów odwołać się do "Na Grunwaldu!", do którego moja słabość w jakiś sposób wpłynęła na pewne rozwiązania graficzne :D)
- o instrukcję i jej przejrzystość (zwłaszcza zasady kwaterowania letników :) )
Prosić o porównanie do "Kolejki" chyba nie ma sensu :lol:

Dziękujemy za komentarze i życzymy wielu owocnych gier :)
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Awatar użytkownika
nahar
Posty: 1348
Rejestracja: 24 sty 2005, 21:11
Lokalizacja: Warszawa....teraz
Has thanked: 125 times
Been thanked: 86 times

Re: Letnisko (Gry Leonardo)

Post autor: nahar »

Zamówiłem dziś, fajnie, że przewidywania się sprawdzają (wg tego co piszecie).

Cena - bomba - w niektórych sklepach w przedsprzedaży poniżej 40 pln. Za te pieniądze to nie ma co się zastanawiać.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Letnisko (Gry Leonardo)

Post autor: Rune »

Witold Janik pisze: Chciałem zapytać graczy o dwie kwestie:
- o ocenę wizualną gry (tu muszę znów odwołać się do "Na Grunwaldu!", do którego moja słabość w jakiś sposób wpłynęła na pewne rozwiązania graficzne :D)
- o instrukcję i jej przejrzystość (zwłaszcza zasady kwaterowania letników :) )
Prosić o porównanie do "Kolejki" chyba nie ma sensu :lol:
Jeśli chodzi o instrukcję to proszę zacząć od tego tematu ;) :
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 42&t=23334
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: Letnisko (Gry Leonardo)

Post autor: Witold Janik »

Dziękuję bardzo za podpowiedź.
Mam nadzieję, że już rozwiałem wszelkie wątpliwości we wskazanym wątku.

Od 1.5 roku w zasadzie nie korzystam z forum i odzwyczaiłem się już od zaglądania do różnych działów :D
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Letnisko (Gry Leonardo)

Post autor: Rune »

Witold Janik pisze: Od 1.5 roku w zasadzie nie korzystam z forum i odzwyczaiłem się już od zaglądania do różnych działów :D
To nie dobrze, bo właśnie tu jest jakieś 90% odbiorców "Letniska", którzy sięgną po tytuł z wyboru, a nie przez przypadek, a dodatkowo zachęcą innych graczy. Jednym zdaniem o forumowiczów GF trzeba dbać ;)
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
drapichrust7
Posty: 79
Rejestracja: 09 gru 2010, 22:35
Lokalizacja: Warszawa

Re: Letnisko (Gry Leonardo)

Post autor: drapichrust7 »

Mnie ciekawi jak gra "chodzi" przy dwóch grających. Może ktoś ma jakieś spostrzeżenia/domysły?
Awatar użytkownika
l.a.d
Posty: 191
Rejestracja: 10 sty 2012, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Letnisko (Gry Leonardo)

Post autor: l.a.d »

Wczoraj poznałem. Bardzo przyjemny filerek. Gra się szybko, dość sprawnie (nie ma poczucia downtime'u - a graliśmy w 5 osób). Minimalny element losowy (pogoda - jak w życiu :wink: ) sprzyja emocjom. Ogólnie gra na plus i z chęcią mogę siąść zagrać jeszcze raz.
Jedyne zastrzeżenie - nie wiem jak to będzie z regrywalnością na dłuższą metę. NIe mogłem się dopatrzyć jakiś wielkich możliwości wyboru, czy też mnogości dróg do zwycięstwa.
Ogólnie: gra przyjemna, zdecydowanie familijna (przystępna w tłumaczeniu zasad), dość ładnie wydana (nie przyjżałem się jakości kart, ale ilustracje ładne i dość klimatyczne), o krótkim/średnim czasie grania (my graliśmy ok 45-50 min)
Greed, for lack of a better word, is good.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Letnisko (Gry Leonardo)

Post autor: jax »

Moje zdanie:
Gra familijna, szybka karcianka. Niby ok, ale są dziesiątki lepszych familijnych, szybkich karcianek. Niektóre bardzo lubię a tutaj zupełnie brak błysku, jakichś fajnych twistów. Można zagrać ale po co skoro w tej kategorii jest mnóstwo lepszych gier.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9475
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Letnisko (Gry Leonardo)

Post autor: MichalStajszczak »

jax pisze:Można zagrać ale po co skoro w tej kategorii jest mnóstwo lepszych gier.
Chyba, że ktoś mieszka w Falenicy albo w innej miejscowości na linii otwockiej :D
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Letnisko (Gry Leonardo)

Post autor: KubaP »

MichalStajszczak pisze:
jax pisze:Można zagrać ale po co skoro w tej kategorii jest mnóstwo lepszych gier.
Chyba, że ktoś mieszka w Falenicy albo w innej miejscowości na linii otwockiej :D
Jak ja - kupiłem grę w ciemno, choćbym miał w nią nigdy nie zagrać :)
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Letnisko (Gry Leonardo)

Post autor: Vester »

Zgadzam się z Jaxem: gra lekka i zwykła. Taka to gry z dziadkami, którzy pamiętają tamte czasy. Czarno widzę, żeby 8-latki błagały o wyciągnięcie Letniska na stół - ani to epickie, ani zabawne, ani kolorowe, ani intrygujące. Zagrać zagrają, ale im się nie przyśni. Dla dorosłych też są lepsze chwilery, choćby Knizii - tam spinam poślady od pierwszej sekundy do ostatniej. Tu z grubsza widać co jest opłacalne a co nie. Wyliczamy, co trzeba a potem modlimy się o pogodę. I tak w kółko.
Try before buy.

Nie wiem czemu miałem skojarzenie z Oddville, przy czym to ostatnie jest ciut trudniejsze...
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: Letnisko (Gry Leonardo)

Post autor: Witold Janik »

Vester pisze:Zgadzam się z Jaxem: gra lekka i zwykła. Taka to gry z dziadkami, którzy pamiętają tamte czasy.
Z dziadkami - mimo wszystko - raczej się w to nie pogra, musieli by mieć z 80-90 lat :D Ale jest grupa dorosłych, którzy spędzali wczasy nad Świdrem jeszcze w latach 60. czy 70. na przykład.
Vester pisze:Czarno widzę, żeby 8-latki błagały o wyciągnięcie Letniska na stół - ani to epickie, ani zabawne, ani kolorowe, ani intrygujące. Zagrać zagrają, ale im się nie przyśni.
Zdecydowanie są dzieciaki, którym ta gra się bardzo podoba, cyt. "Podoba mi się również z powodu bardzo ładnych, klimatycznych ilustracji oraz zredukowania do minimum elementów gry. A przede wszystkim dlatego, że mój syn oszalał na jej punkcie" (ostatni akapit tutaj)
Vester pisze:Dla dorosłych też są lepsze chwilery, choćby Knizii - tam spinam poślady od pierwszej sekundy do ostatniej.
To kto kupuje "Kolejkę"??? Krasnoludki? No przecież nie dorośli ani dzieci! :lol:
Całe szczęście w planszówki grają też osoby, które nie są fanami Knizii (mnie do jego gry ciężko zaciągnąć) albo w ogóle "chwilery" to dla nich poziom maksymalny. Nie twierdzimy, że Letnisko jest tytułem skierowanym do wytrawnych graczy. Ale jeśli ktoś np. lubi "Wsiąść do Pociągu" (a przecież sporo jest takich dorosłych "niedzielnych" graczy) to sądzimy, że powinien mieć dużą frajdę grając w "Letnisko" :)

Także dla niewytrawnych graczy polecam pogłębioną recenzję gry wraz z podpowiedziami jak grać http://gry.pingwin.waw.pl/2013/05/05/le ... otentatem/

Pozdrawiam!
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Letnisko (Gry Leonardo)

Post autor: Hiu »

Szczerze mowiac, Kolejka jest fenomenem - nikt nigdy mi nie odmowil:
- ani zawzieci a-trashowcy - jak ja.
- ani zawzieci euro-traszowcy
- ani non gamers
I za to chwala jej!

Letnisko - oczekuje czegosc podobnego - jednak - jest to karcianka - takze dla nie-graczy poczatki sa trudniejsze - jakos plansza im lepiej wchodzi.

Obie gry budza sentyment. To ciezki argument w dyskusji a zarazem silny magnes.
Dla mnie rewelka. Letnisko juz zamowione. Czekam teraz na nowy ogonek.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Letnisko (Gry Leonardo)

Post autor: KubaP »

Letnisko - bomba. Do Kolejki mnie wołami nie zaciągną.
Awatar użytkownika
Aduanath
Posty: 495
Rejestracja: 31 paź 2012, 18:55
Lokalizacja: Legnica
Been thanked: 1 time

Re: Letnisko (Gry Leonardo)

Post autor: Aduanath »

Witold Janik pisze:
Vester pisze:Zgadzam się z Jaxem: gra lekka i zwykła. Taka to gry z dziadkami, którzy pamiętają tamte czasy.
Z dziadkami - mimo wszystko - raczej się w to nie pogra, musieli by mieć z 80-90 lat :D
Czyli jeszcze można pograć, przecież 80-90 latkowie mogą być sprawni, mieć rodziny i chętnie z nimi spędzać czas... (moja babcia ma 80, szyje na maszynie, jeździ do sanatoriów, bawi się na weselach swoich wnuków, więc nie wiem skąd myśl, że 80-, czy 90-latek nie może zagrać w grę?)
Nasza kolekcja - ciągle się rozwija :)
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: Letnisko (Gry Leonardo)

Post autor: Witold Janik »

Gratuluję babci!
Dlatego napisałem "raczej". Statystycznie nie pogra. Ale mogą być wyjątki.
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Letnisko (Gry Leonardo)

Post autor: Bea »

Vester pisze:Zgadzam się z Jaxem: gra lekka i zwykła. Taka to gry z dziadkami, którzy pamiętają tamte czasy. Czarno widzę, żeby 8-latki błagały o wyciągnięcie Letniska na stół - ani to epickie, ani zabawne, ani kolorowe, ani intrygujące...
Ale jest inne :) Wałkowanie tych samych tematów w kółko (elfy, gobliny itp) może być w końcu nudne. Nie mam 80 lat, ale chętnie sięgnę po tą tematykę :)
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Letnisko (Gry Leonardo)

Post autor: Vester »

Witold Janik pisze: Całe szczęście w planszówki grają też osoby, które nie są fanami Knizii
Czyli fani Knizii to forma nieszczęścia?
ODPOWIEDZ