Letnisko - niejasności

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Letnisko - niejasności

Post autor: adikom5777 »

Gra ma raczej przejrzyste reguły, jest natomiast kilka niejasności, których instrukcja nie wyjaśnia:

Przygotowanie gry:
1. Po co jest w talii czternasta karta lokomotywy (burza), skoro instrukcja mówi, żeby ją wyrzucić z gry?

Faza1: Przyjazd letników.
2. Co robimy z letnikami z poprzedniej rundy, których nikt nie zakwaterował i zostali w wagonach? Rozumiem, że ich nie odrzucamy i dokładamy do nich nowych, tak?

Faza2: Akcje graczy.
3. Zaproszenie letników, nie do końca rozumiem używanie samochodu. Instrukcja: "Zaproszenie letników odbywa się poprzez położenie swojego żetonu na wybranej karcie wagonu. Położenie żetonu wraz z kartą samochód pozwala na zaproszenie letników z dwóch sąsiadujących wagonów". Czyli żeton kładziemy pomiędzy wagonami i odwracamy kartę samochodu? Bo jak inaczej zaznaczyć jednym żetonem z jakich sąsiadujących wagonów zabieramy letników?
4. Instrukcja:"Samochód trzeba zatankować po każdym użyciu" Czy to oznacza, że od razu po użyciu w następnej akcji muszę go tankować? Czy mogę wybrać dowolny moment na tankowanie?
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: Letnisko - niejasności

Post autor: Witold Janik »

1. Jest to spowodowane tym, że ze względów technicznych mała i duża talia są wydrukowane dwa razy - wzór dla obydwu sztuk jest ten sam. A karta "burzy" jest potrzebna w grze tylko jedna.
Z resztą - cała gra została oryginalnie zaprojektowana przez autora "pod komponenty" (czyli 2 zdublowane talie) - i moim zdaniem udało mu się to znakomicie (tzn. że ograniczenia komponentowe nie wpłynęły źle na grywalność - a być może nawet paradoksalnie zmusiły autora do wykazania się w pełni swoim niewątpliwym talentem).

2.
Strona 5., 6. linijka od góry: "Uwaga: Letnicy pozostają na kartach wagonów dopóki ktoś ich nie odbierze."

3. kartę samochodu wraz z żetonem akcji kładziemy na dwóch sąsiadujących wagonach; kartę samochodu odwracamy kiedy wraz z nią zabieramy z wagonów zaproszonych letników - jeśli jednak ktoś chce w celu lepszego zapamiętania od razu przy wykonaniu akcji odwrócić kartę samochodu - proszę bardzo.
4. gracz wybiera moment kiedy tankuje samochód; podpowiem, że momenty użycia i tankowania samochodu (połączone z obserwacją prognozy pogody) są bardzo ważnym elementem strategii w tej grze :)
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Letnisko - niejasności

Post autor: adikom5777 »

Dzięki, teraz nie mam już żadnych wątpliwości :)
pawel.dobroczek
Posty: 1
Rejestracja: 07 maja 2013, 19:11

Re: Letnisko - niejasności

Post autor: pawel.dobroczek »

Mam problem ze zrozumieniem jakiego gościa można zakwaterować do jakiego budynku:
zgodnie z polska wersją instrukcji do drewniaka tylko studenci, do willi kuracjusze i towarzystwo,a do pensjonatu studenci i kuracjusze
w wersji angielskiej do drewniaków studenci, do willi studenci i kuracjusze a do pensjonatu kuracjusze i towarzystwo
gdyby nie było narysowanych przykładów, to przyjąłbym wersję angielską jako bardziej logiczna, ale niestety są przykłady rysunkowe
na s. 8 i 9 (20 i 21) w drewniaku zakwaterował się kuracjusz
żeby był komplet problemów, to co może znaczyć uwaga na s. 9, że obwódka na karcie gościa określa ich wymagalne wymagania? Przecież z tego wynikałoby, że student może być wszędzie, kuracjusz w willi i pensjonacie, a towarzystwo tylko w pensjonacie? To jest sprzeczne zarówno z wyjaśnieniami tekstowymi na s. 9 (21) niezależnie od wersji językowej i sprzeczne z przykładem rysunkowym na s. 9 (student zgodnie z tym przykładem nie może znaleźć się w pensjonacie)
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: Letnisko - niejasności

Post autor: Witold Janik »

Witam serdecznie,
pawel.dobroczek pisze:Mam problem ze zrozumieniem jakiego gościa można zakwaterować do jakiego budynku:
zgodnie z polska wersją instrukcji do drewniaka tylko studenci, do willi kuracjusze i towarzystwo,a do pensjonatu studenci i kuracjusze
w wersji angielskiej do drewniaków studenci, do willi studenci i kuracjusze a do pensjonatu kuracjusze i towarzystwo
Faktycznie - w polskiej wersji wkradł się błąd, zostały zamienione wyrazy "willa" oraz "pensjonat", zdanie powinno brzmieć: "do drewniaka przyjadą zatem wyłącznie studenci, do willi można zakwaterować studentów lub kuracjuszy, a do pensjonatu przybędą tylko kuracjusze i osoby z towarzystwa". Wersja angielska jest poprawna.
Ilustracja na str. 8 (20) faktycznie może trochę konfundować. Z pewnością poprawimy ją w następnym wydaniu dla większej jasności.
co może znaczyć uwaga na s. 9, że obwódka na karcie gościa określa ich wymagalne wymagania?
Wymagania minimalne nie oznaczają jednocześnie "możliwości maksymalnych", że tak powiem :) - nie wynika z tego że student może zostać umieszczony w pensjonacie a więc nie jest to sprzeczne z pierwszą ilustracją na str. 9.

Mam nadzieję, że rozwiałem Pańskie wątpliwości.
Pozdrawiam, życząc miłych rozgrywek! :)
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Letnisko - niejasności

Post autor: WRS »

Gra bardzo sympatyczna. Szybka, bez większego downtime'u, ale decyzji kilka trzeba podjąć, oszacować możliwe zyski i nawet poprzeszkadzać innym! :)

Pytania mam o kwaterowanie.

1.
Przypuśćmy, że mam drewniak (zielony) i willę (czerwoną).
W drewniaku siedzi studencina, a w willi dwójka kuracjuszy.
Zgarnąłem dwóch studentów.

Gdzie mam ich zakwaterować?
a) W drewniaku - bo to studenci?
b) Czy ja wybieram zielony albo czerwony, bo studenci mogą być w obu kategoriach kwaterowani?

Sprawa nie jest banalna, bo a) daje mi 100 zł, natomiast b) aż 400 zł!

2.
Przypuśćmy, że mam drewniak (zielony) i willę (czerwoną).
Obydwa puste.
Zgarnąłem dwóch studentów.

Gdzie mam ich zakwaterować?
a) W drewniaku - bo to studenci?
b) Czy ja wybieram zielony albo czerwony, bo studenci mogą być w obu kategoriach kwaterowani?

Sprawa nie jest banalna, bo spodziewając się sesji albo uroczego weekendu zarobię na willi, a drewniak nie dostanie nowych gości.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: Letnisko - niejasności

Post autor: Witold Janik »

Dziękujemy za miłe słowa! :)

W obydwu przypadkach poprawna jest odpowiedź b) - decyduje gracz.

Choć logiczne by było, że studentów umieścilibyśmy prędzej w drewniaku - ale przyjmijmy, że po prostu niektórzy studenci odłożyli więcej pieniędzy na wczasy ;)
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
TTR_1983
Posty: 3944
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Letnisko - niejasności

Post autor: TTR_1983 »

Mam 2 pytania :
Dlaczego na końcu gry 13 karta pogody ma pozostać nieodkryta?
Czemu służy "prognoza pogody na następny weekend dla zaawansowanych graczy" skoro karty pogody są ułożone losowo.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Letnisko - niejasności

Post autor: WRS »

12 jest podzielne przez 2, 3 i 4 (stąd w piątkę gra się 10 kartami) - zapewnia to każdemu tyle samo akcji. Dodatkowo ostatnia karta daje nutę niepewności - jakaś karta nie wyjdzie.

Jeśli przyjrzeć się kartom, to słoneczko zapowiada gości, i to raczej tych lepszych. Zapowiada, bo pewności nie ma. Może to być sesja, podwojna porcja albo zwykły zjazd.
Podobnie chmurka...

Zapis o graczach wytrawnych pewnie po to, by nie rozpraszac początkujących.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Letnisko - niejasności

Post autor: adalbert »

Czy można położyć żeton na wagonie, w którym znajdują się letnicy, których nie możemy zakwaterować nie ze względu na brak odpowiedniej ilości miejsca, ale ze względu na nieodpowiednie warunki (przykładowo: mam najwyżej willę, w wagonie jest student i osoba z wyższego towarzystwa; mam tylko drewniak - w wagonie jest jedynie kuracjusz)?
Gra fajna, ale do instrukcji mam zastrzeżenia (m.in. oczywisty błąd przy opisie kogo gdzie mozna kwaterować, za mało przykładów, niekiedy niezbyt jasne opisy).
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Letnisko - niejasności

Post autor: adikom5777 »

Mozna ak zrobic, najwyzej pod koniec rundy przy zakwaterowaniu bedziesz musial odrzucic letnikow, na ktorych nie masz miejsca.
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 96 times
Kontakt:

Re: Letnisko - niejasności

Post autor: WRS »

Ale warto pamiętać, że może na tym skorzystać Prezes! Weźmie swoich letników a od Ciebie dostanie w prezencie dodatkowych...
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
Awatar użytkownika
dumspirospero
Posty: 194
Rejestracja: 01 gru 2008, 11:31
Lokalizacja: Lublin

Re: Letnisko - niejasności

Post autor: dumspirospero »

1) Powiedzmy, że nikt jeszcze nie zdobył żetonu Prezesa.
Jeśli dwóch graczy w tym samym czasie zabuduje trzecią działkę (bo akcje rozbudowy wykonujemy równocześnie), to kto dostanie żeton Prezesa?

a) podobny przypadek: gracz posiadający żeton ma zabudowane 3 działki. Dwóch innych graczy naraz zabudowuje 4 działkę. Który z nich ma dostać żeton?

2) Przy rozliczaniu, kto może przejąć żeton Prezesa najpierw patrzymy na ilość a potem na 'jakość'?
Tzn. gracz posiada żeton Prezesa, ale ma 4 drewniaki. Jeśli inny gracz będzie miał powiedzmy 3 pensjonaty (niebieskie), to mimo to nie może przejąć żetonu?
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Letnisko - niejasności

Post autor: Karol Madaj »

1) ten kto pierwszy położył żeton na drewniaku w fazie inwestycji

a) jak wyżej

2) tak, najpierw ilość, potem jakość
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Letnisko - niejasności

Post autor: adam_k27 »

Jestem po pierwszej partii letniska i pojawiły się oczywiście wątpliwości. Ten wątek akurat kilka z nich rozwiał z wyjątkiem jednej. Mianowicie chodzi o punktacje na koniec gry.

Czy letnikow którzy są zakwaterowani w domkach po ostatniej rundzie, ale ich nie opuścili liczymy do punktacji końcowej? Zagraliśmy że tak, bo wydało nam się logiczne że po zakończeniu sezonu i tak będą musieli wyjechać i zapłacić, ale może źle zrobiliśmy?
Awatar użytkownika
Witold Janik
Posty: 445
Rejestracja: 25 sty 2008, 13:00
Lokalizacja: spod Warszawy
Kontakt:

Re: Letnisko - niejasności

Post autor: Witold Janik »

Zrobiliście Państwo bardzo dobrze. Na końcu gry liczymy punkty za letników pozostających w domach.

Życzę miłych gier!
- Albo my graliśmy źle, albo wy (...), w naszej partii wyniki były w granicach 20-30. Co prawda gra skończyła się szybko (wcześnie papież umarł), ale chyba nie może to mieć aż takiego wpływu.
- U nas papież umarł w ostatniej turze - może stąd różnica.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Letnisko - niejasności

Post autor: adam_k27 »

Dziękuję. Gra jest świetna, szybka, dopracowana, bardzo przyjemnie się w nią gra :)
joars
Posty: 1
Rejestracja: 09 lut 2014, 22:03

Re: Letnisko - niejasności

Post autor: joars »

Witam,
mam dwa pytania:
1. Dotyczy rozmieszczenia letników w wagonach.
Wg instrukcji niezaproszeni goście pozostają w wagonach. Czyli nie usuwam niezaproszonych gości i do nich dokładam kolejnych.
Co robię natomiast z letnikami, dla których nie ma miejsca w wagonach.

2. Kwaterowanie letników.
Mam 1 letnika np. w drewniaku i i jednego letnika w willi.
Mogę zakwaterować do drewniaka dwóch letników i do willi jednego.
Co się wówczas dzieje?
Czy do drewniaka dodaję tylko 1 letnika, a drugi trafia do banku lub prezesa, czy letnika zamieniam na kasę i kwateruję dwóch nowych.
Do willi dokładam letnika na puste miejsce, czy usuwam starego i kwateruję nowego.

Dziękuję z góry za wyjasnienie.

joars
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Letnisko - niejasności

Post autor: adam_k27 »

1. Nie ma opcji że w wagonie nie ma miejsca. Zawsze możesz do wagonu dołożyć kolejnych, niezależnie ilu by się tam już znajdowało.

2. Letników zawsze kwaterujesz najpierw do domków pustych. Gdy już wszystkie puste zajmiesz a dalej masz letników do zakwaterowania wtedy możesz kwaterować do domków w których są letnicy zakwaterowani w poprzednie weekendy. Wykwaterowujesz wtedy wszystkich letników z poprzednich rund (niezależnie czy był jeden czy dwóch) z wybranego domku i kwaterujesz nowych. Nie można dokwaterować drugiego letnika do letnika z poprzedniego weekendu, zawsze wtedy starego letnika się najpierw wykwaterowuje - zamienia na pieniądze. W Twoim przypadku wykwaterowujesz obu letnikow i kwaterujesz nowych.
szymek
Posty: 19
Rejestracja: 15 maja 2014, 19:40

Re: Letnisko - niejasności

Post autor: szymek »

pytanie odnośnie kupna samochodu- czy po zakupie zabieram go i kładę obok moich kart? rozumiem że tak skoro instrukcja mówi że po zatankowaniu mogę dalej z niego korzystać. 2 też odnośnie auta- żeby zatankować kładę żeton. czy w tej samej rundzie mogę z niego skorzystać kładąc drugi żeton czy czekam do kolejnej rundy? pzdr
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Letnisko - niejasności

Post autor: adam_k27 »

ad 1 - tak - auto zabierasz i będzie ono już twoje do końca gry.
ad 2 - instrukcja mówi wprost że auto po zatankowaniu będzie gotowe do użycia w następnej turze.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Letnisko - niejasności

Post autor: kdsz »

Mam drobne pytanie do zasad tej sprytnej gierki. Czy istnieje limit posiadanych samochodów? W tekście instrukcji nie znalazłem nic na temat ograniczeń a i liczba dostępnych kart samochodów (liczba graczy + 1) sugeruje, że można mieć kilka aut. Natomiast w całej instrukcji, łącznie z opisem końca gry, nigdzie nie występuje liczba mnoga, co zasiało we mnie ziarno niepewności. Graliśmy bez limitów, (OFC z wyjątkiem liczby dostępnych kart) ale czy dobrze?
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Letnisko - niejasności

Post autor: Karol Madaj »

Można mieć więcej niż jeden samochód. Czasem jeźdzę dwoma, wtedy jeden posyłam na stację a drugi tankuję.
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Letnisko - niejasności

Post autor: kdsz »

Karol Madaj pisze:Można mieć więcej niż jeden samochód. Czasem jeźdzę dwoma, wtedy jeden posyłam na stację a drugi tankuję.
Też tak robiłem ;) Dzieki za info i gratuluję fajnej gry!
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 819
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 298 times
Kontakt:

Re: Letnisko - niejasności

Post autor: Grzdyll »

Ja też mam jedną wątpliwość którą pewnie co bardziej doświadczeni raz dwa wyjaśnią: jak to jest dokładnie gdy kładę żeton na polu już zajętym (powiedzmy na zajętym już drewniaku)? oczywiście wiem że muszę zapłacić podwójną cenę ale czy "zabieram" tę akcję temu wcześniejszemu czy oboje ją wykonujemy tylko w różnych cenach? jeśli to drugie to po co są dwa stosy działek (po 100 i po 200) skoro wychodzi na to samo przy zajętym polu czy położę swój żeton na nim czy na nie zajętym polu za 200? Coś mi nie pasuje by przy tak zgrabnie przemyślanej grze tak było więc może coś źle gram?
ODPOWIEDZ