mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Post autor: Karit »

Większość z nas ma pod swoimi podpisami linki do kolekcji gier na BGG. Czasem z ciekawości wchodzę i oglądam co mają inni forumowicze. Musze przyznać że przedział się spory - od paru tytułów do wielkich 200,300 szt. w kolekcji (oczywiście filtruje whislisty, przedsprzedaże i wcześniej posiadane).
Zastanawiam się wiec ile szt. wg was trzeba mieć w kolekcji aby nazwać ja np małą albo duża czy gigantyczna :) Oczywiście biorę tu pod uwagę nas fanów planszówek, bo dla moje mamy 50 tytułów to już Gigantyczna przesada ;)

Ja odnoszę się do kolekcji tak (tylko gry, bez rozszerzeń):

0-5 szt. - mini kolekcja
6-20 - mała
21-50 - średnia
51-100 - duża
101 - 250 - bardzo duża
251-400 - OOOOgromna
401 - 1500100900 - Kłamałeś i dodajesz gry dla zabawy ;)

a jak wy to widzicie?
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 424 times
Been thanked: 126 times

Re: mała, Średnia, DUŻA - ilość gier a wielkość kolekcji

Post autor: Coen »

Ja mogę podpisać się pod Twoim podziałem.
Jestem gdzieś w połowie średniej kolekcji, ale dla żony jest już ona ooogromna ;)
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: mała, Średnia, DUŻA - ilość gier a wielkość kolekcji

Post autor: asiok »

Karit pisze: (...)
401 - 1500100900 - Kłamałeś i dodajesz gry dla zabawy ;)

a jak wy to widzicie?

Znam co najmniej jednego nie całkiem normalnego faceta z kolekcją ponad 400 ;)
ajfel
Posty: 626
Rejestracja: 17 mar 2009, 11:02
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: mała, Średnia, DUŻA - ilość gier a wielkość kolekcji

Post autor: ajfel »

Cóż, nie wiem ile mam dokładnie gier, ale szacuję że koło setki.
Najbardziej kurzących się tytułów staram się pozbywać, bo stale pojawiają się nowe, a ilość miejsca w mieszkaniu, garażu i piwnicy jest ograniczona;)
Fakt, że generalnie sięgam po gry w wielkich pudłach, stąd problem z ilością zajmowanej przez nie przestrzeni. Ogólnie wydaje mi się, że gier mam sporo, więc z Twoim podziałem się zgodzę.

Oczywiście, moja żona także uważa że to kolekcja OOOOgromna, a na nowe przesyłki kurierskie reaguje różnie ;-)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9435
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: mała, Średnia, DUŻA - ilość gier a wielkość kolekcji

Post autor: MichalStajszczak »

Karit pisze:0-5 szt. - mini kolekcja
6-20 - mała
21-50 - średnia
51-100 - duża
101 - 250 - bardzo duża
251-400 - OOOOgromna
Jeżeli już mamy tak się bawić, to ja proponuję system czwórkowy:
1-4 szt. - mini kolekcja
5-16 - mała
17-64 - średnia
65-256 - duża
257-1024 - bardzo duża
1025 - 4096 - OOOOgromna
Awatar użytkownika
Don_Silvarro
Posty: 131
Rejestracja: 28 sty 2010, 20:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: mała, Średnia, DUŻA - ilość gier a wielkość kolekcji

Post autor: Don_Silvarro »

Rozmiar kolekcji to nie kwestia ilości, a przestrzeni.

Gry mieszczą się w jednym miejscu, które nie jest przeznaczone wyłącznie do ich przechowywania - mała kolekcja

Gry mieszczą się w jednym meblu (szafa, regał, półka), który przeznaczony jest tylko do ich przechowywania LUB z braku odpowiedniego mebla gry znajdują się w kilku miejscach w domu - średnia kolekcja

Gry potrzebują osobnego pomieszczenia w domu - duża kolekcja
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: mała, Średnia, DUŻA - ilość gier a wielkość kolekcji

Post autor: macike »

MichalStajszczak pisze: Jeżeli już mamy tak się bawić, to ja proponuję system czwórkowy:
1-4 szt. - mini kolekcja
5-16 - mała
17-64 - średnia
65-256 - duża
257-1024 - bardzo duża
1025 - 4096 - OOOOgromna
4 to mam codziennie przy sobie. ;)
16 da się jeszcze grać często we wszystko.
64 to już sporo, ale jeszcze poziom, który da się utrzymać poprzez stosowanie rotacji i ograniczenie do pozycji MUST HAVE. :twisted:
256 jak 64, ale rzeczywiście zajmuje już sporo miejsca, ale nadal da się utrzymać poprzez stosowanie rotacji, o ile ma się odwagę rozstać z niezłymi tytułami. Da się trzymać w mieszkaniu (przerzuciwszy np. bibliotekę na ePapier).
512 to już chyba chorobliwy poziom... albo eufemistycznie: kolekcjonerski.
1024 to poziom, na którym zamiast MUST HAVE jest HAVE MUST. :twisted:
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: mała, Średnia, DUŻA - ilość gier a wielkość kolekcji

Post autor: Bea »

Ja mam około 30 gier i uważam, że to jest jeszcze mała kolekcja. Przy takiej ilości jest ciągły niedosyt nowych gier i mam wrażenie, że ciągle gramy w to samo.
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: mała, Średnia, DUŻA - ilość gier a wielkość kolekcji

Post autor: Palmer »

Bea pisze:Ja mam około 30 gier i uważam, że to jest jeszcze mała kolekcja. Przy takiej ilości jest ciągły niedosyt nowych gier i mam wrażenie, że ciągle gramy w to samo.
Mając 130 będziesz uważała tak samo :lol: Tak to się kręci :P
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: mała, Średnia, DUŻA - ilość gier a wielkość kolekcji

Post autor: szutek »

A ja uważam że kolekcja kolekcji nierówna. Wg BGG mam 42 gry. Z tymże promo do Basilici, 6 promek do Nightfalla, zestaw budynków do Puerto Rico i dodatkowy zestaw bogów do Pantheona traktowane są jako 10 gier, gdy w rzeczywistości żadnego z wymienionych elementów grą nazwać nie można. Stąd wielkość kolekcji nie jest tyle zależna od ilości tytułów wg BGG, co ilości faktycznie posiadanych pudeł z grami, i to powinno być moim zdaniem kryterium ocenne.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8741
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2653 times
Been thanked: 2332 times

Re: mała, Średnia, DUŻA - ilość gier a wielkość kolekcji

Post autor: Curiosity »

Jeszcze trzeba odróżnić gracza od kolekcjonera.

Jeśli gra mnie już nie bawi - sprzedaję ją. Gram chyba w sporo gier, ale na wynik w postaci >50 pudełek nie mam co liczyć.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: mała, Średnia, DUŻA - ilość gier a wielkość kolekcji

Post autor: MarcinG »

Ja dopiero mam kilka tytułów i na pewno na tym nie poprzestanę :) ale z mojego punktu widzenia dla niektórych duża kolekcja to 20 gier, a dla innych 200. Dla mnie duża kolekcja to już około 50 - 70 gier, ale to się pewnie zmieni z biegiem lat, gdy przybędzie gier :D
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: mała, Średnia, DUŻA - ilość gier a wielkość kolekcji

Post autor: Karit »

Z zamiłowania do tematu jestem Graczem, ale że mam sporo miejsca w mieszkaniu bo mam dodatkowy pokój to jestem tez Kolekcjonerem :). Pewnie gdybym nie miał wiele przestrzeni to nie trzymał bym wszystkiego co kupiłem, a tak nawet jak coś mi się za bardzo nie podoba to szkoda mi się tego pozbywać i stoi na półce i ładnie powiększa kolekcję :). Osobiście dla mnie wielkość kolekcji zależy od ilości gier a nie miejsca jakie zajmują, takich małych jak karcianki od 3G czy Konwojopodobne mam z 30% większych jak Zamki Burgundii z 25% trochę "OsadnikozKatanupodobnych" 35% i takich większych jak Eclipse 10%. Ciekawe że do jednej dużej gry mógłbym zapakować 30% mojej kolekcji :)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: mała, Średnia, DUŻA - ilość gier a wielkość kolekcji

Post autor: rastula »

e tam - moja kolekcja wcale nie jest "bardzo duża" - zajmuje tylko dużo miejsca :)...
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: mała, Średnia, DUŻA - ilość gier a wielkość kolekcji

Post autor: Karit »

rastula pisze:e tam - moja kolekcja wcale nie jest "bardzo duża" - zajmuje tylko dużo miejsca :)...
Trzeba by wprowadzić specjalny współczynnik wielkości kolekcji, WK = Ilośc gier X ich wielkość fizyczna - i wtedy zrobić odpowiednia skalę ;)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: mała, Średnia, DUŻA - ilość gier a wielkość kolekcji

Post autor: espresso »

A może wielkość kolekcji porównywać z czasem przeznaczonym na granie? Dla osoby grającej 4-5 razy w tygodniu kolekcja 20 gier będzie się wydawała bardzo mało, ale dla "niedzielnego gracza" to więcej niż wystarczająco. Swoją kolekcję uznam za "za dużą" właśnie w chwili, kiedy większość gier przestanie trafiać na stół z braku czasu.
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: mała, Średnia, DUŻA - ilość gier a wielkość kolekcji

Post autor: Leviathan »

Curiosity pisze:Jeszcze trzeba odróżnić gracza od kolekcjonera.

Jeśli gra mnie już nie bawi - sprzedaję ją. Gram chyba w sporo gier, ale na wynik w postaci >50 pudełek nie mam co liczyć.
Prawda, choć nie są to dwie grupy pomiędzy którymi można postawić linię podziału. Nasze hobby jest jednak o tyle specyficzne, że nie ma raczej w naszym gronie kolekcjonerów nie będących jednocześnie graczami.

Siebie zaszufladkowałbym jako gracza ze skłonnością do kolekcjonerstwa. Nie pozbywam się co do zasady gier, w których posiadanie wchodzę, a kiedy już do tego dochodzi, to z reguły robię to z ciężkim sercem. Często kupuję też gry pod wpływem chwili. Bo przecież dobrej okazji nie można przepuścić!
:)
aryann
Posty: 270
Rejestracja: 11 kwie 2011, 11:16

Re: mała, Średnia, DUŻA - ilość gier a wielkość kolekcji

Post autor: aryann »

1-2 standard
3-5 duża
6-10 bardzo duża
11-20 maniak planszówek
21-30 wariat
31-50 sklep detaliczny
>51 hurtownik
Awatar użytkownika
Jan Madejski
Posty: 736
Rejestracja: 15 wrz 2011, 13:08
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 14 times
Been thanked: 61 times

Re: mała, Średnia, DUŻA - ilość gier a wielkość kolekcji

Post autor: Jan Madejski »

1-37 - każual, kolekcja mała
38 - rozsądny gracz, kolekcja średnia
39+ - dziwak, kolekcja zdecydowanie za duża :P
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10022
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1308 times

Re: mała, Średnia, DUŻA - ilość gier a wielkość kolekcji

Post autor: rastula »

Leviathan pisze:
Curiosity pisze:Jeszcze trzeba odróżnić gracza od kolekcjonera.

Jeśli gra mnie już nie bawi - sprzedaję ją. Gram chyba w sporo gier, ale na wynik w postaci >50 pudełek nie mam co liczyć.
Prawda, choć nie są to dwie grupy pomiędzy którymi można postawić linię podziału. Nasze hobby jest jednak o tyle specyficzne, że nie ma raczej w naszym gronie kolekcjonerów nie będących jednocześnie graczami.

Siebie zaszufladkowałbym jako gracza ze skłonnością do kolekcjonerstwa. Nie pozbywam się co do zasady gier, w których posiadanie wchodzę, a kiedy już do tego dochodzi, to z reguły robię to z ciężkim sercem. Często kupuję też gry pod wpływem chwili. Bo przecież dobrej okazji nie można przepuścić!
:)
gdzieś na BGG była nawet lista punktów jak uchronić się przed lawinowo rosnącą kolekcją :)...
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: mała, Średnia, DUŻA - ilość gier a wielkość kolekcji

Post autor: Leviathan »

rastula pisze:
Leviathan pisze:
Curiosity pisze:Jeszcze trzeba odróżnić gracza od kolekcjonera.

Jeśli gra mnie już nie bawi - sprzedaję ją. Gram chyba w sporo gier, ale na wynik w postaci >50 pudełek nie mam co liczyć.
Prawda, choć nie są to dwie grupy pomiędzy którymi można postawić linię podziału. Nasze hobby jest jednak o tyle specyficzne, że nie ma raczej w naszym gronie kolekcjonerów nie będących jednocześnie graczami.

Siebie zaszufladkowałbym jako gracza ze skłonnością do kolekcjonerstwa. Nie pozbywam się co do zasady gier, w których posiadanie wchodzę, a kiedy już do tego dochodzi, to z reguły robię to z ciężkim sercem. Często kupuję też gry pod wpływem chwili. Bo przecież dobrej okazji nie można przepuścić!
:)
gdzieś na BGG była nawet lista punktów jak uchronić się przed lawinowo rosnącą kolekcją :)...
Ja znam jeden i co jakiś czas obiecuję sobie go stosować (a potem znowu z tym zrywam): nie zaglądać do działu Oferty prywatne
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Post autor: Trolliszcze »

Ja na szczęście za bardzo lubię wypychać żetony z wyprasek, żeby zaglądać do tematów z grami używanymi, choćby i w idealnym stanie :D
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Post autor: MarcinG »

Trolliszcze pisze:Ja na szczęście za bardzo lubię wypychać żetony z wyprasek, żeby zaglądać do tematów z grami używanymi, choćby i w idealnym stanie :D
Ja mam tak samo :D
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Post autor: FortArt »

Takie kryteria ustalono na BGG. Miedziana Odznaka Kolekcjonera wymaga 100 gier, Srebrna 250, a Złota 500. Licza sie wszystkie gry i rozszerzenia.

To chyba sensowne kryteria na mala/srednia/duza jesli chcemy uzyc dosc mocnego slowa kolekcja, a nie zbior gier.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: mała, Średnia, DUŻA - liczba gier a wielkość kolekcji

Post autor: Karit »

FortArt pisze:Takie kryteria ustalono na BGG. Miedziana Odznaka Kolekcjonera wymaga 100 gier, Srebrna 250, a Złota 500. Licza sie wszystkie gry i rozszerzenia.

To chyba sensowne kryteria na mala/srednia/duza jesli chcemy uzyc dosc mocnego slowa kolekcja, a nie zbior gier.
Ja osobiście absolutnie nie akceptuje wliczania rozszerzeń do ilości gier... Nie wiem dla czego i po co BGG to robi, ale dla mnie to jakieś nieporozumienie...
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
ODPOWIEDZ