Schotten-Totten - pytania o zasady

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Spór o Bór - pytania o zasady

Post autor: ko2a »

Fojtu pisze: 07 sty 2022, 16:59
ko2a pisze: 07 sty 2022, 13:19 Instrukcja mówi że nie można zagrać więcej kart niż przeciwnik. Moje pytanie w które miejsce odkładamy karty np karta która pozwala przejrzeć trzy karty? Albo karta która przekupuje kartę przeciwnika? Która która zwiększa stos kart do 4? Jokery czy karty które mają z góry określoną cyfrę jak 1/2/3 albo 7 są oczywiste. Co ze specjalnymi?
Ja odkładam je na stronę gracza przy talii kart specjalnych. Ale ogólnie trochę kicha, że te karty specjalne nie wyróżniają się bardziej w grze, bo czasem sprawdzanie ile kto zagrał bywa upierdliwe.
No ok. Ale gdzie kładziesz np. kartę która niweluje układy (liczy się tylko suma cyfr) albo karta która powoduje zwiększenie stosu do 4szt?
MaciekK5454
Posty: 353
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 167 times
Been thanked: 191 times

Re: Spór o Bór - pytania o zasady

Post autor: MaciekK5454 »

Jest to wyjaśnione w sekcji "Opis jednostek specjalnych" na ostatnich stronach instrukcji. Część zagrywa się jak karty zwierząt, część zagrywa się na polany a część zagrywa się odkryte obok stosu dobierania jednostek specjalnych.

Ostatecznie tych kart jest maksymalnie 5 do zapamiętania. Więcej jeden gracz nie może zagrać.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Spór o Bór - pytania o zasady

Post autor: ko2a »

MaciekK5454 pisze: 07 sty 2022, 19:47 Jest to wyjaśnione w sekcji "Opis jednostek specjalnych" na ostatnich stronach instrukcji. Część zagrywa się jak karty zwierząt, część zagrywa się na polany a część zagrywa się odkryte obok stosu dobierania jednostek specjalnych.

Ostatecznie tych kart jest maksymalnie 5 do zapamiętania. Więcej jeden gracz nie może zagrać.
Gdzie konkretnie jest to opisane przy moim poprzednim przykładzie?
MaciekK5454
Posty: 353
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 167 times
Been thanked: 191 times

Re: Spór o Bór - pytania o zasady

Post autor: MaciekK5454 »

ko2a pisze: 07 sty 2022, 21:01
MaciekK5454 pisze: 07 sty 2022, 19:47 Jest to wyjaśnione w sekcji "Opis jednostek specjalnych" na ostatnich stronach instrukcji. Część zagrywa się jak karty zwierząt, część zagrywa się na polany a część zagrywa się odkryte obok stosu dobierania jednostek specjalnych.

Ostatecznie tych kart jest maksymalnie 5 do zapamiętania. Więcej jeden gracz nie może zagrać.
Gdzie konkretnie jest to opisane przy moim poprzednim przykładzie?
Strona 10 instrukcji, druga szpalta, pod nagłówkiem "Sprytne Jednostki" masz podkreślenie, a pod podkreśleniem w nawiasie można przeczytać "zagrywa się je na polane". Z opisu poniżej wynika, że sprytne jednostki to własnie te, pozwalają nie brać pod uwagę koloru oraz zwiększyć ilość dokładanych kart do 4. W opisie komponentów można wyczytać, że polany są reprezentowane przez żetony. To na nich właśnie kładziesz te karty.

A swoją drogą, to jak mam te kartę, która każe dołożyć po 4 zwierzęta, to przy ustalaniu kto przejmuje polanę, to liczy się tylko trzy wybrane z nich (czyli jedna z tych czterech kart może być randomowa), czy wszystkie cztery muszą stanowić cały układ (np. 4 takie same, albo 4 kolejne?)
Fojtu
Posty: 3367
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 551 times
Been thanked: 1255 times

Re: Spór o Bór - pytania o zasady

Post autor: Fojtu »

ko2a pisze: 07 sty 2022, 18:48
Fojtu pisze: 07 sty 2022, 16:59
ko2a pisze: 07 sty 2022, 13:19 Instrukcja mówi że nie można zagrać więcej kart niż przeciwnik. Moje pytanie w które miejsce odkładamy karty np karta która pozwala przejrzeć trzy karty? Albo karta która przekupuje kartę przeciwnika? Która która zwiększa stos kart do 4? Jokery czy karty które mają z góry określoną cyfrę jak 1/2/3 albo 7 są oczywiste. Co ze specjalnymi?
Ja odkładam je na stronę gracza przy talii kart specjalnych. Ale ogólnie trochę kicha, że te karty specjalne nie wyróżniają się bardziej w grze, bo czasem sprawdzanie ile kto zagrał bywa upierdliwe.
No ok. Ale gdzie kładziesz np. kartę która niweluje układy (liczy się tylko suma cyfr) albo karta która powoduje zwiększenie stosu do 4szt?
Kładę bezpośrednio na kafelek polany, tak chyba jest najprościej
Izaa1
Posty: 80
Rejestracja: 10 sty 2022, 23:01
Has thanked: 45 times
Been thanked: 1 time

Re: Schotten Totten / Spór o bór (Reiner Knizia)

Post autor: Izaa1 »

Niedawno zakupiłam grę mam pytanie czy w swojej turze zawsze muszę dokładać kartę do polany? :D
MaciekK5454
Posty: 353
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 167 times
Been thanked: 191 times

Re: Schotten Totten / Spór o bór (Reiner Knizia)

Post autor: MaciekK5454 »

Izaa1 pisze: 02 lut 2022, 11:48 Niedawno zakupiłam grę mam pytanie czy w swojej turze zawsze muszę dokładać kartę do polany? :D
No tak, na tym polega istota tej gry. Chyba, że na w końcowym etapie nie masz żadnej możliwości nigdzie dołożyć, no to wtedy pauzujesz.
Lucass
Posty: 162
Rejestracja: 09 maja 2017, 22:58
Has thanked: 7 times
Been thanked: 1 time

Re: Schotten-Totten - pytania o zasady

Post autor: Lucass »

Witam,

post dotyczy najnowszej wersji gry, tj. "Spór o Bór". Chciałbym upewnić się, czy prawidłowo rozumiem:

1. czy kolejność wykładania cyfr w grupach Legion lub Banda ma znaczenie? Innymi słowy, czy - przykładowo - układ żółtych 8-6-7 jest legionem? ..albo 2-4-3 w różnych kolorach, jest Bandą?
Rysunki w instrukcji sugerują, że kolejność wykładania cyfr ma znaczenie, ale wydaje mi się, że nie..

2. Jeżeli po zagraniu mojej 3 karty uda się udowodnić, że przeciwnik nie ma szans na ułożenie silniejszej grupy po swojej stronie danej polany (ma zagraną tylko 1 lub 2 karty) i następuje przejęcie polany przeze mnie, to czy może on w kolejnych turach dokładać jakieś jednostki do tej niepełnej grupy, np. w celu pozbycia się niechcianych kart, po to aby zwolnić miejsce na ręku? Instrukcja wydaje się wspominać, że nie może, ale wówczas na koniec gry można zostać z niewykorzystanymi kartami, zgadza się?

3. Rozumiem, że udowadnianie wcześniejszego zdobycia polany może opierać się WYŁĄCZNIE na podstawie kart zagranych (leżących na stole awersem do góry)? - nawet jeśli wiem, że przeciwnik nie zagarnie polany, bo ja mam na ręku jedyną kartę, która mogłaby mu dać wygraną nad tą polaną, to taka sytuacja nie pozwala na przejęcie polany? I te zasady dotyczą zarówno gry podstawowej jak i wersji z jednostkami specjalnymi, zgadza się?

4. Nie bardzo rozumiem na czym polega wariant "Spiesz się powoli"? Jaka jest różnica w tym, że przejmuję kontrolę na początku swojej tury, a tym, że robię to samo po zagraniu trzeciej karty (z ewentualnych udowadnianiem wcześniejszego zdobycia)?
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Schotten-Totten - pytania o zasady

Post autor: Relo »

Lucass pisze: 25 maja 2022, 18:40 Witam,

post dotyczy najnowszej wersji gry, tj. "Spór o Bór". Chciałbym upewnić się, czy prawidłowo rozumiem:

1. czy kolejność wykładania cyfr w grupach Legion lub Banda ma znaczenie? Innymi słowy, czy - przykładowo - układ żółtych 8-6-7 jest legionem? ..albo 2-4-3 w różnych kolorach, jest Bandą?
Rysunki w instrukcji sugerują, że kolejność wykładania cyfr ma znaczenie, ale wydaje mi się, że nie..

2. Jeżeli po zagraniu mojej 3 karty uda się udowodnić, że przeciwnik nie ma szans na ułożenie silniejszej grupy po swojej stronie danej polany (ma zagraną tylko 1 lub 2 karty) i następuje przejęcie polany przeze mnie, to czy może on w kolejnych turach dokładać jakieś jednostki do tej niepełnej grupy, np. w celu pozbycia się niechcianych kart, po to aby zwolnić miejsce na ręku? Instrukcja wydaje się wspominać, że nie może, ale wówczas na koniec gry można zostać z niewykorzystanymi kartami, zgadza się?

3. Rozumiem, że udowadnianie wcześniejszego zdobycia polany może opierać się WYŁĄCZNIE na podstawie kart zagranych (leżących na stole awersem do góry)? - nawet jeśli wiem, że przeciwnik nie zagarnie polany, bo ja mam na ręku jedyną kartę, która mogłaby mu dać wygraną nad tą polaną, to taka sytuacja nie pozwala na przejęcie polany? I te zasady dotyczą zarówno gry podstawowej jak i wersji z jednostkami specjalnymi, zgadza się?

4. Nie bardzo rozumiem na czym polega wariant "Spiesz się powoli"? Jaka jest różnica w tym, że przejmuję kontrolę na początku swojej tury, a tym, że robię to samo po zagraniu trzeciej karty (z ewentualnych udowadnianiem wcześniejszego zdobycia)?
Ad.1 kolejność nie ma znaczenia (może być np 9,7,8)
Ad.2 jeśli polana jest przejęta to przeciwnik nie może już dokładać żadnych kart (choćby nie było tam żadnej karty, np sekwencja 7,8,9 w jednym kolorze)
Ad.3. Tutaj gram w ten sposób, że pokazuję przeciwnikowi, że mam jakąś kartę która jest mu potrzebna aby przejąć polanę (oczywiście nie zawsze czasem czekam na okazję)
Ad.4. nie grałem więc się nie wypowiadam
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Schotten-Totten - pytania o zasady

Post autor: kaszkiet »

Relo pisze: 25 maja 2022, 19:21
Lucass pisze: 25 maja 2022, 18:40 3. Rozumiem, że udowadnianie wcześniejszego zdobycia polany może opierać się WYŁĄCZNIE na podstawie kart zagranych (leżących na stole awersem do góry)? - nawet jeśli wiem, że przeciwnik nie zagarnie polany, bo ja mam na ręku jedyną kartę, która mogłaby mu dać wygraną nad tą polaną, to taka sytuacja nie pozwala na przejęcie polany? I te zasady dotyczą zarówno gry podstawowej jak i wersji z jednostkami specjalnymi, zgadza się?

4. Nie bardzo rozumiem na czym polega wariant "Spiesz się powoli"? Jaka jest różnica w tym, że przejmuję kontrolę na początku swojej tury, a tym, że robię to samo po zagraniu trzeciej karty (z ewentualnych udowadnianiem wcześniejszego zdobycia)?
Ad.3. Tutaj gram w ten sposób, że pokazuję przeciwnikowi, że mam jakąś kartę która jest mu potrzebna aby przejąć polanę (oczywiście nie zawsze czasem czekam na okazję)
Ad.4. nie grałem więc się nie wypowiadam
3. Relo- to jest niezgodne z zasadami. Karta "będąca dowodem" musi się znaleźć na stole.

4. Ten wariant sprawia, że przeciwnik ma jeszcze jedną turę, żeby odpowiedzieć na Twoje zagranie. Ma to szczególne znaczenie przy graniu z kartami taktyk, których nie można zagrywać na polanę, która już została przejęta.
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Schotten-Totten - pytania o zasady

Post autor: Relo »

kaszkiet pisze: 25 maja 2022, 20:17
Relo pisze: 25 maja 2022, 19:21
Lucass pisze: 25 maja 2022, 18:40 3. Rozumiem, że udowadnianie wcześniejszego zdobycia polany może opierać się WYŁĄCZNIE na podstawie kart zagranych (leżących na stole awersem do góry)? - nawet jeśli wiem, że przeciwnik nie zagarnie polany, bo ja mam na ręku jedyną kartę, która mogłaby mu dać wygraną nad tą polaną, to taka sytuacja nie pozwala na przejęcie polany? I te zasady dotyczą zarówno gry podstawowej jak i wersji z jednostkami specjalnymi, zgadza się?

4. Nie bardzo rozumiem na czym polega wariant "Spiesz się powoli"? Jaka jest różnica w tym, że przejmuję kontrolę na początku swojej tury, a tym, że robię to samo po zagraniu trzeciej karty (z ewentualnych udowadnianiem wcześniejszego zdobycia)?
Ad.3. Tutaj gram w ten sposób, że pokazuję przeciwnikowi, że mam jakąś kartę która jest mu potrzebna aby przejąć polanę (oczywiście nie zawsze czasem czekam na okazję)
Ad.4. nie grałem więc się nie wypowiadam
3. Relo- to jest niezgodne z zasadami. Karta "będąca dowodem" musi się znaleźć na stole.
A widzisz w rodzimej instrukcji jest jedynie zapis, że " Gracz może zdobyć kontrolę nad polaną, zanim jego przeciwnik umieści przy niej 3 karty. W takim przypadku gracz musi wykazać, że bez względu na to, jakie karty przeciwnik wyłoży przy tej polanie, nie będzie w stanie utworzyć silniejszej grupy" , co według mnie nie jest dowodem na to iż karty mają być już na stole.
dla przykładu : gracz A ma dwie 5 , na stole są już trzy inne 5 (jedna nie ujawniona), gracz B dokłada trzecią 4 przy tej polanie i według mnie zdobywa przewagę, ponieważ ma w swojej talii brakującą do przewagi ostatnią szóstą 5.
Czy według Ciebie, powinienem najpierw dołożyć 4, a dopiero w następnym ruchu dołożyć gdziekolwiek 5, aby przeciwnik był pewien że nie zdobędzie polany?
Jest to trochę gra blefu, stąd moja interpretacja, że taki ruch jest zgodny z zasadami, ale nie wykluczam, że może za bardzo traktuję tę grę jako przeciąganie liny i niepewności.
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Schotten-Totten - pytania o zasady

Post autor: kaszkiet »

Racja, w polskiej instrukcji nie jest to podkreślone.
W przygotowaniu do gry jest tylko informacja, że karty trzymamy tak, aby nie widział ich przeciwnik.

Natomiast w angielskiej instrukcji wydania Iello stoi:
Iello pisze:It's possible to claim a Stone next to which your opponent hasn't yet played three cards, providing that you can prove that he cannot beat your combination of cards, no matter which card he plays next. To do this, you can only rely on cards that have already been played (cards you have in hand don't count).
Marek Ch.
Posty: 70
Rejestracja: 18 lut 2021, 17:49
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 41 times

Re: Schotten-Totten - pytania o zasady

Post autor: Marek Ch. »

kaszkiet pisze: 26 maja 2022, 11:13 Racja, w polskiej instrukcji nie jest to podkreślone.
W przygotowaniu do gry jest tylko informacja, że karty trzymamy tak, aby nie widział ich przeciwnik.
Kajamy się za to przeoczenie w 1. wersji instrukcji. W dodrukach jest już poprawiona sentencja:
Spoiler:
Poprawiona instrukcja jest dostępna w katalogu produktu, na dole w "plikach do pobrania".
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Schotten-Totten - pytania o zasady

Post autor: Relo »

Marek Ch. pisze: 26 maja 2022, 13:13
kaszkiet pisze: 26 maja 2022, 11:13 Racja, w polskiej instrukcji nie jest to podkreślone.
W przygotowaniu do gry jest tylko informacja, że karty trzymamy tak, aby nie widział ich przeciwnik.
Kajamy się za to przeoczenie w 1. wersji instrukcji. W dodrukach jest już poprawiona sentencja:
Spoiler:
Poprawiona instrukcja jest dostępna w katalogu produktu, na dole w "plikach do pobrania".
Trochę mi to zmienia postać rzeczy.
No cóż trzeba będzie obrać inne strategie. :wink:
TheAdam93
Posty: 31
Rejestracja: 28 kwie 2021, 19:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Schotten-Totten - pytania o zasady

Post autor: TheAdam93 »

Hej dzisiaj po długiej przerwie na stole pojawił się spór o bór i na sam koniec gry doszło do sytuacji o której nic nie mówi instrukcja albo czytanie ze zrozumieniem u mnie kuleje. Doszło do sytuacji w której było 4:3 w polanach i zostały dwie polany w grze przy czym ja w każdej polanie miałem już rozłożone po 3 karty a przeciwnik po 2 a ja już nie miałem możliwości ruchu podczas mojej tury więc moja gra się skończyła podczas gdy przeciwnik mógł zagrać jeszcze po 1 karcie na każdą polanę. Czy w przypadku gdy ja już nie mam możliwości ruchu to przeciwnik zagrywa pozostałe swoje karty czy gra z automatu dobiega końca i sprawdzane jest kto wygrał na pozostałych polanach? (W takim wypadku wygrywam ja obie polany) czy przeciwnik dokłada karty i wtedy jest dopiero koniec gry?
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 297
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 216 times
Been thanked: 84 times

Re: Schotten-Totten - pytania o zasady

Post autor: scraber »

Zagrywa dalej do końca, Ty po prostu pasujesz
Obrazek
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 347
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 244 times
Been thanked: 54 times

Re: Schotten-Totten - pytania o zasady

Post autor: narandil »

hej, pytanko o "Spór o Bór 2":

czy Legion (tj. pokerowy układ Kolor+Strit) liczy się jako Kolor przy tamach z wymogiem Koloru ? i czy liczy się jako Strit przy tamach w wymogiem Strita?
Z polskiej i nowej (v2) angielskiej instrukcji wynika że nie (v1 instrukcji ang przemilczała ten fakt). ALE jest na BGG ciekawa wypowiedź jakoby sam R. Knizia stwierdził, że nie aprobował tej zassady i wg niego Legion ("Color Run" po ang) powinien się liczyć jako każdy z tych układów, przy odpowiednich im tamach. Link: https://boardgamegeek.com/filepage/2099 ... nt10245778

a dłuższa dyskusja na ten temat tutaj: https://boardgamegeek.com/thread/254954 ... colour-wal

No i ja się pytam jak z tym żyć? jak grać? :)

edit:
pytanie 2, też o "SoB 2": teraz dopiero zauważyłem, że polska instrukcja bazuje na 1szej wersji instrukcji angielskiej (nie na poprawionej) i mamy tutaj taki zapis dotyczący końca gry, który był też kłopotliwy w oryginale: "Jeśli stos kart się wyczerpie, atakujący wykonuje jeszcze jedną turę; jeśli nie uda mu się podczas niej zakończyć gry zwycięstwem, obrońca triumfuje."

Jak to rozumieć w praktyce?
A. Jeśli atakujący na koniec swojej tury dobiera ostatnią kartę z talii, to od razu wykonuje kolejną swoją turę (2gą pod rząd!) po czym jest koniec gry?
B. Czy może jak atakujący ma dobrać kartę na koniec swojej tury a talia już jest pusta (bo ostatnią kartę wziął Obrońca) to wtedy ma dodatkową turę??

w v2 angielskiej instrukcji zmienili to na taki zapis: "When a player ends their turn by drawing a Siege card but the deck is empty, the game ends immediately."
Też trochę nie jasne, ale rozumiem to tak, że gdy na koniec swojej tury dowolny gracz nie może dobrać karty bo talia jest pusta, to gra się kończy natychmiast. Co nie jest tym samym co zasada w polskiej instrukcji.
Lidersowa
Posty: 14
Rejestracja: 17 paź 2020, 11:34
Has thanked: 1 time

Re: Schotten-Totten - pytania o zasady

Post autor: Lidersowa »

Miałem wczoraj taką sytuacje, że żaden z graczy nie mógł już dorzucić karty, oboje mieli po 4 polany i na ostatniej polanie stosunek kart był 3 vs 2. Kto wtedy wygrywa? Nie umiem znaleźć odpowiedzi w instrukcji.
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 297
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 216 times
Been thanked: 84 times

Re: Schotten-Totten - pytania o zasady

Post autor: scraber »

Lidersowa pisze: 10 maja 2023, 10:30 Miałem wczoraj taką sytuacje, że żaden z graczy nie mógł już dorzucić karty, oboje mieli po 4 polany i na ostatniej polanie stosunek kart był 3 vs 2. Kto wtedy wygrywa? Nie umiem znaleźć odpowiedzi w instrukcji.
Zapytam, dlaczego nie można było dorzucić trzeciej karty do polany?
Wydaje mi się że nie ma opcji że karty się po prostu skończą
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 942
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 305 times
Been thanked: 197 times

Re: Schotten-Totten - pytania o zasady

Post autor: Losiek »

Lidersowa pisze: 10 maja 2023, 10:30 Miałem wczoraj taką sytuacje, że żaden z graczy nie mógł już dorzucić karty, oboje mieli po 4 polany i na ostatniej polanie stosunek kart był 3 vs 2. Kto wtedy wygrywa? Nie umiem znaleźć odpowiedzi w instrukcji.
Zginęła wam jedna karta. Tych powinno być 54 co daje 6 kart na polanę/głaz. Czyli po 3 karty dla każdego gracza.
Lidersowa
Posty: 14
Rejestracja: 17 paź 2020, 11:34
Has thanked: 1 time

Re: Schotten-Totten - pytania o zasady

Post autor: Lidersowa »

Ale jedna z kart specjalnych pozwala odrzucić jedną karte z polany przeciwnika i wtedy tej jednej brakuje
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 297
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 216 times
Been thanked: 84 times

Re: Schotten-Totten - pytania o zasady

Post autor: scraber »

Lidersowa pisze: 10 maja 2023, 13:56 Ale jedna z kart specjalnych pozwala odrzucić jedną karte z polany przeciwnika i wtedy tej jednej brakuje
W takim razie nadal powinien mieć możliwość zagrania/dobrania karty specjalnej, większość z nich w jakiś sposób zapełnia stos na polanie.
Swoją drogą ciekawe że nikt nie miał 3 polan z rzędu przy takim ustawieniu
Ciężko generalnie powiedzieć czy to faktycznie był jakiś edge-case, przydałoby się jakieś zdjęcie żeby to określić
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 942
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 305 times
Been thanked: 197 times

Re: Schotten-Totten - pytania o zasady

Post autor: Losiek »

Może tutaj coś znajdziesz. W Battle Line wprowadzono te dodatkowe karty.
omegapl
Posty: 3
Rejestracja: 28 lis 2020, 01:19

Re: Schotten-Totten - pytania o zasady

Post autor: omegapl »

Cześć,
Wiem, ze gra ma mega proste zasady i wszystko powinno być jasne i klarowne, ALE...
podczas ostatniej rozgrywki pojawiła się wątpliwość co do ułożenia zwierzatek jako "zgraja". Instrukcja mówi o 3 dowolnych kolorach i 3 dowolnych siłach. Jak dla mnie jest jasne, ze 3 dowolne kolory, to mogą być np 2 takie same i jeden inny. Mój przeciwnik to jednak zanegował i stweirdził, że na przykładach, które są w całej instrukcji, są wszędzie 3 różne kolory i 3 różne wartości siły.

Jak to więc jest?
Muszą być 3 rózne kolory i 3 rozne wartosci sily, czy moze byc sytuacja, ze sa 3 rozne wartosci sily i np dwa takie same kolory i jeden inny i wtedy mamy zgraje? ;)
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 297
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 216 times
Been thanked: 84 times

Re: Schotten-Totten - pytania o zasady

Post autor: scraber »

Jeśli polskie
3 następujące w dowolnym kolorze
Nie jest wystarczającym argumentem, to myślę że oryginalny zapis
three cards with consecutive values, the color not playing role
Wyraźnie mówi, że kolor nie ma znaczenia.
Więc można wrzucić 2 tego samego koloru
ODPOWIEDZ