Wideo Recenzja - czego oczekujecie

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Wideo Recenzja - czego oczekujecie

Post autor: 77rpm »

Witam,
chcę Was zapytać czego oczekujecie oglądając recenzje gier planszowych - wideo recenzje.
Chcę spróbować swoich sił w tym temacie, dawniej hobbystycznie zajmowałem się audycjami radiowymi - teraz chciałem zobaczyć jak wyjdzie taki temat.
Jest sporo osób zajmujących się tym, stąd moje pytanie - czego oczekujesz włączając taką recenzję. Oczywiście nastawiam

Mam kilka pytań:
1. Długość - konkretnie i na temat czy gadanina-paplanina, pokazywanie każdego żetonu, podsumowania-gdybania itp.
2. Wybór gier - ogólnie dobre planszówki-karcianki czy raczej same nowości ?
3. Styl - recenzje bardziej "pro" czy lekkie swobodne odczucia autora ?
4. Czy jest sens robić coś nowego ? Dzielić się pasją ... zawsze - tyko czy macie chęć na kolejne filmy ?
5. Jeśli już macie coś oglądać to gdzie... blog ? Kanał Yt ? Kanał Vimeo ? Co jest wygodniejszą formą ?
6. Co myślicie o szybkich i treściwych wideo trailerach/reklamówkach gier ?


Dziękuję za pomoc i odpowiedź na dręczące mnie pytania :)
Po co kolejny gość chce robić filmy o grach ? By dzielić się pasją, by - wydaje mi się, że jest taka możliwość - czasami dostać za darmo grę do recenzji, żeby dobrze się bawić i sprawdzić jak wypadnie na tym froncie.
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Wideo Recenzja - czego oczekujecie

Post autor: skolo »

Dla mnie wzorem video "recenzji" jest teraz Watch It Played Rodneya.
Mysle ze najlepsza na "rynku" produkcja filmowa.

http://www.youtube.com/user/WatchItPlayed
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Wideo Recenzja - czego oczekujecie

Post autor: Epyon »

Ad.1. Czas trwania filmu do 20 minut - raczej konkretnie, zamiast rozdrabniania się nad zasadami ogólne opisanie tego, o czym gra jest i jak działa w dużym uproszczeniu.
Ad.2. Zdecydowanie nowości.
Ad.3. Trzeba zachować odpowiednie proporcje - recenzja pro jest nudna, pajacowanie z kolei męczące.
Ad.4. Jeśli będą zrobione dobrze, to na pewno znajdą się widzowie.
Ad.5. Blog agregujący nowe filmiki + kanał na YT.
Ad.6. Tym powinni się zająć wydawcy. ;)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Wideo Recenzja - czego oczekujecie

Post autor: schizofretka »

Przede wszystkim scenariusza i dobrej dykcji. Wasel może sobie pozwolić na improwizacje, ale ma talent i kilka tysięcy wideorecenzji wprawy.

W zasadzie oczekuję mniej więcej tego samego co od pisanej, z trochę większym naciskiem na reguły, ale to nie znaczy że samo rules overview i kilka słów komentarza! Jeśli czytam/oglądam recenzję zamiast przeglądać zdjęcia gier i czytać instruckję, to po to by: 1. zajęło mi to mniej czasu 2. Usłyszeć sensowne przemyślenia kogoś, kto w nią grał i ją rozumie.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Wideo Recenzja - czego oczekujecie

Post autor: lacki2000 »

Jak dla mnie niekoniecznie same nowości - klasyki też warto recenzować, chociażby dla świeżo zainfekowanych graczy.
Dla mnie w v-recenzjach ważne jest podsumowanie dotyczące subiektywnych wrażeń recenzenta z krótkim opisem wad i zalet, dobrze gdyby były wymienione główne mechaniki (kolejność tur, akcji, opis symboli jest wg mnie zbędny) oraz, jak się da, porównanie z innymi grami. Relacja z rozgrywek w różnym zestawie (ilościowym) graczy też jest mile widziana.
Warto też omówić poziom losowości, interakcji, złożoności, regrywalności, jakości materiałów, czas setupu, zgrania mechanik z klimatem oraz tematem i pewnie coś tam jeszcze.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Wideo Recenzja - czego oczekujecie

Post autor: Hiu »

1. Długość - konkretnie i na temat - 10 max 15 min. Ogolne zasady + mieso czyli konkret oraz reguly typu - o tym nalezy pamietac - bo to wazne.
2. Wybór gier - obie grupy, lub odcinki tematyczne (tak jak to robi ostatnio Shut up and sit down lub game troll).
3. Styl - recenzje bardziej "pro" czy lekkie swobodne odczucia autora - jak ci wygodniej - zeby bylo tylko w/w a nie tylko lanie wody.
4. Czy jest sens robić coś nowego ? Dzielić się pasją ... zawsze - tyko czy macie chęć na kolejne filmy ? - Spokojnie. Rynek jest na tyle duzy - ze jeszcze wielu video recenzentow ma racje bytu.
5. Jeśli już macie coś oglądać to gdzie... blog ? Kanał Yt ? Kanał Vimeo ? Co jest wygodniejszą formą ? - zdecydowanie YT. Subskrybcja i bardzo latwo to kontrolowac.
6. Co myślicie o szybkich i treściwych wideo trailerach/reklamówkach gier ? - nic nie wnosza - to raczej domena wydawcow, zeby zbudowac hype. Jezeli masz cos konkretnego - pusc w swiat - zobaczysz odzew. Audio tele ci prawde powie :)
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Wideo Recenzja - czego oczekujecie

Post autor: Hipke »

skolo pisze:Dla mnie wzorem video "recenzji" jest teraz Watch It Played Rodneya.
Mysle ze najlepsza na "rynku" produkcja filmowa.

http://www.youtube.com/user/WatchItPlayed
x2
Ja jeszcze lubie chlopakow z Dice Tower, ale za ogolna "gadkę", natomiast Rodney fajnie omawia gry.
http://www.youtube.com/user/thedicetower
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Wideo Recenzja - czego oczekujecie

Post autor: pan_satyros »

Warto recenzując nowości odnosić się do starszych tytułów. Wskazać alternatywę lub podobieństwo do prezentowanej gry. Nie tylko starzy wyjadacze oglądają tego typu filmy, ale też nie ma sensu zasypywać widza większą ilością recenzji poświęconych tylko minionym tytułom. Ewentualnie robić przeglądy klasyków itp.
Nie zgadzam się z co poniektórymi, którzy twierdzą jakoby recenzowanie starych gier nie miało sensu (tylko dlatego, że tamte mają po 10 recenzji itp.).
W świetle nowych tytułów stare powinno się zestawić z nowymi możliwościami - wskazać czy wytrzymały próbę czasu, czy też może otrzymały godnego następcę w swojej kategorii.
Warto spojrzeć też w kierunku też przeglądów tematycznych, mechanicznych itp.

Co do formy:
- film nie powinien trwać więcej niż 20-25 minut,
- warto zaplanować prezentację materiału - podzielić czas na opis i opinię.
- przede wszystkim mówić na temat gry - niekoniecznie "pro", ale biorąc pod uwagę, że nie każdy odbiorca to nastolatek ;)
- wybrać dobrze oświetlone miejsce
- zwrócić uwagę na poprawność językową
- zadbać o odpowiednią głośność
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Wideo Recenzja - czego oczekujecie

Post autor: Hiu »

pan_satyros pisze: - film nie powinien trwać więcej niż 20-25 minut,
Dla mnie za dlugo :)


Co do Rodney'a jest on bardzo amerykanski :) niezly polejwoda. Demo do Mice and Mistics zrobil dobrze.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Wideo Recenzja - czego oczekujecie

Post autor: pan_satyros »

Hiu pisze: Co do Rodney'a jest on bardzo amerykanski :) niezly polejwoda. Demo do Mice and Mistics zrobil dobrze.
Tak dobrze, że to dziadostwo kupiłem ;p

20-25 to maksymalna długość. Wiadomo, ze są tytuły, które nie wymagają takiego czasu.
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Wideo Recenzja - czego oczekujecie

Post autor: Hipke »

Hiu pisze:Co do Rodney'a jest on bardzo amerykanski :) niezly polejwoda.
No, tego brakuje polskim recenzentom moim zdaniem :wink:
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 16 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Wideo Recenzja - czego oczekujecie

Post autor: Veridiana »

Koniecznie z montażem i bez "yyyyy". Mało video recenzji udaje mi sie dooglądać, gdy recenzentowi ewidentnie brakuje trzeciej ręki, kamera się chwieje, w kadrze pusto, a zza kadru dobiega pauzozagłuszacz w postaci kolejnych przeciąganych samogłosek... :roll:
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 81 times
Been thanked: 92 times

Re: Wideo Recenzja - czego oczekujecie

Post autor: Olgierdd »

77rpm pisze:Mam kilka pytań:
1. Długość - konkretnie i na temat czy gadanina-paplanina, pokazywanie każdego żetonu, podsumowania-gdybania itp.
2. Wybór gier - ogólnie dobre planszówki-karcianki czy raczej same nowości ?
3. Styl - recenzje bardziej "pro" czy lekkie swobodne odczucia autora ?
4. Czy jest sens robić coś nowego ? Dzielić się pasją ... zawsze - tyko czy macie chęć na kolejne filmy ?
5. Jeśli już macie coś oglądać to gdzie... blog ? Kanał Yt ? Kanał Vimeo ? Co jest wygodniejszą formą ?
6. Co myślicie o szybkich i treściwych wideo trailerach/reklamówkach gier ?
1. Idealnie to 10 minut, 15 to maks.
2. starsze gry, które nie były powrzechnie recenzowane też są mile widziane.
3. "pro" są za długie, dlatego wolę opinię recenzenta (szczególnie znając jesgo gust!). Najważniejsze, żeby pokazać elementy gry, mniej więcej przedstawić przebieg rozgrywki i opinia na koniec.
4. TAK.
5. Yt
6. TAK!
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Wideo Recenzja - czego oczekujecie

Post autor: Hipke »

77rpm pisze: 1. Długość - konkretnie i na temat czy gadanina-paplanina, pokazywanie każdego żetonu, podsumowania-gdybania itp.
2. Wybór gier - ogólnie dobre planszówki-karcianki czy raczej same nowości ?
3. Styl - recenzje bardziej "pro" czy lekkie swobodne odczucia autora ?
4. Czy jest sens robić coś nowego ? Dzielić się pasją ... zawsze - tyko czy macie chęć na kolejne filmy ?
5. Jeśli już macie coś oglądać to gdzie... blog ? Kanał Yt ? Kanał Vimeo ? Co jest wygodniejszą formą ?
6. Co myślicie o szybkich i treściwych wideo trailerach/reklamówkach gier ?
ad.1 15 minut. Jeśli gadanina-paplanina, to nie dłużej, bo połowa ludzi będzie przewijać do oceny i po prostu szkoda Twojego czasu pracy.
ad.2 Pytanie jak często pojawiałyby się recenzje... Wydaje mi się jednak, że fajnie byłoby raz zobaczyć starszy tytuł a raz nowinkę. Tak pół na pół.
ad.3 Wolę subiektywne odczucia autora. Najlepiej byłoby je konfrontować z opinią innej osoby (lub osób), która współtworzyłaby recenzję. O ile to możliwe oczywiście.
ad.4 Wierz mi, że ZAWSZE jest chęć na kolejne filmy. Nawet o tych samych, dziesięciokrotnie razy recenzowanych grach na innych stronach.
ad.5 Najlepiej YT. Najwygodniej, można subskrybować.
ad.6 Absolutnie nie reklamówki. Zapewne, jak będziesz dobry i popularny, to wydawnictwa chętnie dadzą swoje gry do recenzji. To może być strzał w kolano, jeśli przestaniesz oceniać krytycznie, a jedynie zaczniesz zachęcać do kupna.

ps. Wracając do pkt 1. Jeśli miałbyś ochotę nie tylko recenzować, ale i pokazywać gry w stylu "how to play", to właściwie czas nie gra roli. Może być i pół godziny. Ważne by w sposób ładny, składny, logiczny i niechaotyczny przedstawić wszystkie fazy rozgrywki.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Zgrzytt
Posty: 634
Rejestracja: 31 lip 2009, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Wideo Recenzja - czego oczekujecie

Post autor: Zgrzytt »

Hmm...dobrze jest sobie czasem takie rzeczy poczytać :)
Zapraszam do oglądania moich videorecenzji i subskrypcji kanału:)

Videorecenzje gier planszowych
Awatar użytkownika
Hipke
Posty: 554
Rejestracja: 05 lis 2012, 18:40

Re: Wideo Recenzja - czego oczekujecie

Post autor: Hipke »

Zgrzytt pisze:Hmm...dobrze jest sobie czasem takie rzeczy poczytać :)
jeee zgapia, zgapia :)
Awatar użytkownika
iapetus
Posty: 226
Rejestracja: 27 lut 2012, 09:54
Lokalizacja: Warszawa/Lublin
Kontakt:

Re: Wideo Recenzja - czego oczekujecie

Post autor: iapetus »

Przychylam się do kilku powyższych głosów - warto pracować nad językiem (dobór słów, unikanie wypełniaczy w rodzaju "yy...") i nad dykcją (nie zjadanie końcówek, staranne wymawianie samogłosek itp. itd.). Po kilkunastu filmach, jak już się wychodzi z przysłowiowej piwnicy i ma się setkę subskrybentów, można w ten sposób zacząć okazywać szacunek fanom :)
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Wideo Recenzja - czego oczekujecie

Post autor: skolo »

Hiu pisze:
pan_satyros pisze: - film nie powinien trwać więcej niż 20-25 minut,
Dla mnie za dlugo :)


Co do Rodney'a jest on bardzo amerykanski :) niezly polejwoda. Demo do Mice and Mistics zrobil dobrze.
Za tego hamerykańskiego to by sie pewnie obraził :D :D
Do recejzni przydala by sie jeszcze dobra aparycja i dykcja. Nie ma nic gorszego niż ogladanie sepleniącego trola. Niestety :)
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Wideo Recenzja - czego oczekujecie

Post autor: 77rpm »

Dzięki za opinię :) Trzeba się zabrać i zrobić jedną-dwie na próbę, następnie podać do oceny. :P
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Wideo Recenzja - czego oczekujecie

Post autor: jules »

Ciekawy wątek i jak widać, każdy ma swoją opinię.

Ja bym na Twoim miejscu robił takie wideo recenzje, jakie lubisz oglądać. Ja osobiście nie specjalnie przepadam za występującymi przed kamerą ekspertami, poza nielicznymi wyjątkami (jak Wookie, czy GameTroll, i oczywiście Vasel) i lubię z recenzji dowiedzieć się o mechanice gry a także zobaczyć komponenty, może grę w akcji, generalnie - spróbować znaleźć odpowiedź jak się w nią gra.

Kolejna rzecz, to autorski sznyt, czyli niezależnie od formuły, coś co sprawi, że Twój materiał będzie inny po prostu. Aczkolwiek, znowu, pogoń za innością nie może być jedynym Twoim wyznacznikiem :).

Ja wychodzę z założenia, że jeśli to mają być Twoje recenzje, to rób je wg własnego widzimisie, słuchanie tak wielu różnych opinii doprowadzi to tego, że będziesz co chwilę musiał coś zmieniać w pogoni za tysiącem gustów. Żeby jednak nie być źle zrozumianym, słuchanie wskazówek i rad jest ważne, ale trzeba zachować zdrowy rozsądek w ich wdrażaniu i odpowiednio przecedzać, bo to ma być Twoja recenzja a nie efekt bliżej nieokreślonego kłębowiska opinii :)

Życzę powodzenia i czekam z ciekawością :)
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Wideo Recenzja - czego oczekujecie

Post autor: Majek10 »

Ja napiszę coś z innej beczki.

Nie szukałem zbytnio w internecie ale nie ma chyba tego zbyt dużo, zwłaszcza po polsku a chodzi mi o wideo z nauką gry. U mnie w domu zawsza ja muszę przebijać się przez instrukcję, rozgrywać sam za sobą partię potem znowu czytać jeszcze raz. Niezbyt mi się to uśmiecha (niektóre instrukcje mają po 30 stron) ponieważ wolałbym nauczyć się gry z wideo. Tak nauczyłem się grać właśnie w Terra Mystica i o dziwo już w pierwszej grze udało mi się pokonać doświadczonych graczy więc zasady były bardzo dobrze opowiedziane z przykładami.

Oczywiście są osoby, które same lubią czytać instrukcję i rozgryzać grę ale ja do nich nie należę. Jak mam czytać to wolę dobrą książkę niż instrukcję.

Na koniec oczywiście dobrze byłoby wyrazić swoją opinię na temat gry.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4091
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 299 times
Been thanked: 177 times

Re: Wideo Recenzja - czego oczekujecie

Post autor: lacki2000 »

Majek10 pisze:Ja napiszę coś z innej beczki.

Nie szukałem zbytnio w internecie ale nie ma chyba tego zbyt dużo, zwłaszcza po polsku a chodzi mi o wideo z nauką gry.
Z tego co pamiętam to Maras (planszolandia.pl) bardzo szczegółowo opisuje recenzowane gry, nawet te bardziej zaawansowane. Bardzo dobrze mu to wychodzi, szkoda, że z długimi odstępami czasowymi pomiędzy recenzjami :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
jules
Posty: 163
Rejestracja: 19 kwie 2012, 13:01
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times

Re: Wideo Recenzja - czego oczekujecie

Post autor: jules »

lacki2000 pisze:
Majek10 pisze:Ja napiszę coś z innej beczki.

Nie szukałem zbytnio w internecie ale nie ma chyba tego zbyt dużo, zwłaszcza po polsku a chodzi mi o wideo z nauką gry.
Z tego co pamiętam to Maras (planszolandia.pl) bardzo szczegółowo opisuje recenzowane gry, nawet te bardziej zaawansowane. Bardzo dobrze mu to wychodzi, szkoda, że z długimi odstępami czasowymi pomiędzy recenzjami :)
Tak, i jego materiały są znakomite, bardzo informacyjne i dla mnie w wielu wypadkach, pomagały w podjęciu decyzji o zakupie (czytaj, nagrzały na kupno danego tytułu hehe)
Polska Kronika Gier - recenzja wideo Race for the Galaxy
http://youtu.be/287bIu5JI-I
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Wideo Recenzja - czego oczekujecie

Post autor: Rocy7 »

77rpm pisze: Mam kilka pytań:
Odpowiedzi:
1. Do 20 minut, konkretnie na temat, podsumowanie może być trochę bardziej rozbudowane, krótkie streszczenie zasad pokazanie ważniejszych mechanik, nawet przykładowa runda gry.
2.Raczej nowości ale także stare gry o ile są na prawdę dobre (lub ich odświeżone graficznie wersje)
3. Wolę odczucia, chcę wiedzieć ile gra daje frajdy, "funu" satysfakcji, dobrze jeśli jest konfrontacja opinii paru osób.
4. Tak :)
5. Dla mnie youtube, lub blog ale filmy na YT.
6. To samo co o trailerach filmowych :P tzn. że nie pokazują całości obrazu a tylko wybrane elementy.

Oczywiście info o czasie gry, cenie, ilości graczy + ( co rzadko jest w recenzjach wideo) info o tym na ile dodatki (jeśli jakieś są) urozmaicają grę, poprawiają itp.
Awatar użytkownika
Maras
Posty: 598
Rejestracja: 25 paź 2006, 20:50
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Re: Wideo Recenzja - czego oczekujecie

Post autor: Maras »

Warto poczytać konstruktywne uwagi.
Myślę, ża na każdą formę recenzji (przekazu) znajdzie się odbiorca, jednak najwięcej zyskują jednak krótkie przekazy - ja ja nazywam "liźnieciem tematu" i "niechodzenie w szczegóły"
Dobra, rzetelna i rzeczowa pisana recenzja zajmuję czytającemu około 5 minut, pokazanie tych aspektów na wideo nie jest już aż tak proste do zrobienia, choć jak widać niektórym się udaję.
ODPOWIEDZ