Suburbia - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
keet
Posty: 16
Rejestracja: 18 mar 2012, 10:22
Has thanked: 1 time

Suburbia - pytania o zasady

Post autor: keet »

Jak interpretować najdłuższy ciąg na żetonach celu (Zarządca nabrzeża i Urzędnik państwowy) ?
a) dowolnie stykające się odpowiedniego typu kafle
b) kafle odpowiedniego typu stykające się w sposób umożliwiający poprowadzenie przez nie linii, ale bez "ślepych uliczek"
c) inne ?
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Suburbia

Post autor: pattom »

Mamy taką sytuację jak na obrazku. Kafelek zaznaczony na czerwono jest właśnie kładziony po zakupie.
Pytanie: czy liczę dochód i reputację za każde LOTNISKO? Czyli w tym przypadku + 4(dochód) i + 4(reputacja) a dodatkowo za kafelek powyżej reputację jeszcze +4 ?
W mieście nie ma innych lotnisk.

Obrazek


A odpowiadając na pytanie poprzednika :-)
Ja bym powiedział, że najdłuższy ciąg stykających się jezior a w drugim przypadku budynków szarych.
Awatar użytkownika
dustptb
Posty: 133
Rejestracja: 26 lut 2012, 20:37

Re: Suburbia

Post autor: dustptb »

Według mnie dokładany kafel oczywiście +4 i +4 (bo są 4 lotniska - ikony lotniska - włącznie z kładzionym kaflem). Natomiast powyższy i pozostałe dają bonus za dołożony kafel (bo dają za każde lotnisko) czyli 2x +1 reputacji (za dwa lotniska) oraz +1 dochodu (za aeroklub). Pozostałe kafelki nie są liczone jako x4 lotniska, bo wcześniej przy ich wykładaniu były już liczone (czyli pierwsze lotnisko daje bonus tylko za siebie, drugie daje już dwukrotny bonus + jeden daje już leżące lotnisko, trzecie daje potrójny bonus, a dwa już leżące pojedynczy za właśnie dokładany kafel). Trochę to zakręcone ale mam nadzieję, że w miarę jasno wytłumaczyłem :)

A tu potwierdzenie moich słów: http://boardgamegeek.com/article/11766873#11766873
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Suburbia

Post autor: pattom »

dustptb pisze:Według mnie dokładany kafel oczywiście +4 i +4 (bo są 4 lotniska - ikony lotniska - włącznie z kładzionym kaflem). Natomiast powyższy i pozostałe dają bonus za dołożony kafel (bo dają za każde lotnisko) czyli 2x +1 reputacji (za dwa lotniska) oraz +1 dochodu (za aeroklub). Pozostałe kafelki nie są liczone jako x4 lotniska, bo wcześniej przy ich wykładaniu były już liczone (czyli pierwsze lotnisko daje bonus tylko za siebie, drugie daje już dwukrotny bonus + jeden daje już leżące lotnisko, trzecie daje potrójny bonus, a dwa już leżące pojedynczy za właśnie dokładany kafel). Trochę to zakręcone ale mam nadzieję, że w miarę jasno wytłumaczyłem :)

A tu potwierdzenie moich słów: http://boardgamegeek.com/article/11766873#11766873

Czyli kafelek nad tym zaznaczonym na czerwono daje jedynie bonus kiedy go kładziemy?
Gdyby nie było kafelka zaznaczonego to ten nad nim podczas kładzenia dałby +1 dochodu i+ 3 do reputacji?
prohibic
Posty: 37
Rejestracja: 24 mar 2013, 20:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 1 time

Re: Suburbia

Post autor: prohibic »

dostajesz bonus za każde lotnisko - to się nazywa kombos :)
prohibic
Posty: 37
Rejestracja: 24 mar 2013, 20:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 1 time

Re: Suburbia

Post autor: prohibic »

pattom pisze:Mamy taką sytuację jak na obrazku. Kafelek zaznaczony na czerwono jest właśnie kładziony po zakupie.
Pytanie: czy liczę dochód i reputację za każde LOTNISKO? Czyli w tym przypadku + 4(dochód) i + 4(reputacja) a dodatkowo za kafelek powyżej reputację jeszcze +4 ?
W mieście nie ma innych lotnisk.
Tego powyżej liczy się tylko do nowopołożonego.
Ostatnio zmieniony 03 sie 2013, 21:50 przez prohibic, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Suburbia

Post autor: 8janek8 »

pattom pisze:Mamy taką sytuację jak na obrazku. Kafelek zaznaczony na czerwono jest właśnie kładziony po zakupie.
Pytanie: czy liczę dochód i reputację za każde LOTNISKO? Czyli w tym przypadku + 4(dochód) i + 4(reputacja) a dodatkowo za kafelek powyżej reputację jeszcze +4 ?
W mieście nie ma innych lotnisk.

Obrazek


A odpowiadając na pytanie poprzednika :-)
Ja bym powiedział, że najdłuższy ciąg stykających się jezior a w drugim przypadku budynków szarych.
1. Dołożony kafelek daje: +4 do przychodu i +4 do reputacji (oraz +1 do przychodu i +1 do reputacji za każde lotnisko w innych miastach)
2. Oba lotniska, które już znajdowały się w tym mieście dają razem +2 do reputacji, a Areoklub daje +1 do przychodu.

Dla uzupełnienia przytoczę różnicę, jeśli zaznaczony kafelek znajdowałby się już w mieście, a gracz by w niego inwestował: w takiej sytuacji gracz nie otrzymałby korzyści z punktu 2.
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
calisto1411
Posty: 64
Rejestracja: 14 kwie 2013, 23:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Suburbia

Post autor: calisto1411 »

Jeśli jest to nowo dołożony kafelek, to w momencie dołożenia daje za każdy wybudowany kafelek w mieście z symbolem samolotu 1pkt przychodu i 1pkt reputacji. W tym wypadku daje +3 przychodu i +3 reputacji za już wybudowane lotniska oraz +1 przychodu i +1 reputacji za samego siebie. W sumie +4 przychodu i +4 reputacji.
Jeśli w innych miastach również znajdowałyby się lotniska, to je należy podliczyć w ten sam sposób.
Z dołożonych wcześniej kafelków zlicza się jedynie to co tyczy nowo dołożonego, tj z LOTNISK w sumie +2 reputacji i z AREOKLUBU +1 przychodu.
W rezultacie, po położeniu tego kafelka w momencie podliczania należy dodać 5pkt przychodu oraz 6pkt reputacji.
Mam nadzieję, że jest to w miarę czytelne.
Acaraje
Posty: 146
Rejestracja: 21 lip 2012, 14:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Suburbia

Post autor: Acaraje »

Witam, a ja mam pytanie dotyczące "umieszczania znacznika inwestycji". W instrukcji jest napisane że , najpierw wybieramy budynek w który chcemy inwestować, płacimy jego wartosc, plus wartość z rynku nieruchomości... i teraz według instrukcji efekt kafla trwa nadal, jest tam nawet opisana sytuacja kiedy dodajemy kolejny kafel , on zamiast +1 do reputacji, daje nam +2 , czyli co on mnoży tą wartość z efektu warunkowego?
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Suburbia

Post autor: pattom »

Acaraje pisze:Witam, a ja mam pytanie dotyczące "umieszczania znacznika inwestycji". W instrukcji jest napisane że , najpierw wybieramy budynek w który chcemy inwestować, płacimy jego wartosc, plus wartość z rynku nieruchomości... i teraz według instrukcji efekt kafla trwa nadal, jest tam nawet opisana sytuacja kiedy dodajemy kolejny kafel , on zamiast +1 do reputacji, daje nam +2 , czyli co on mnoży tą wartość z efektu warunkowego?
Gdy gracz zdecyduje się na inwestycję w któryś ze swoich budynków (zamiast umieszczenia kolejnego kafelka w swoim mieście) płaci jeszcze raz jego koszt i umieszcza na nim Znacznik Inwestycji, tak aby przykryć jego cenę.

Płacisz koszt kafelka jedynie. Nie ma nic o wartości rynku nieruchomości. Po tym po prostu rozpatrujesz ten kafelek tak jakbyś go właśnie położył.

Powoduje to ponowne rozpatrzenie jego właściwości.

Pomijasz jednak właściwości kafelków sąsiednich.

Położenie Znacznika Inwestycji nie inicjuje właściwości kafelków sąsiadujących
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Suburbia

Post autor: Veridiana »

Koledze chodziło o coś innego.

Po pierwsze, płaci się cenę z rynku nierochomości (bo w każdym ruchu sie płaci) kafla, który wyrzuciliśmy.

Po drugie, znacznik "2x" oznacza dwukrotne odpalenie. Jeśli kafel położyliśmy i odpaliliśmy RAZ, a potem położyliśmy na nim znacznik inwestycji to odpalamy go DRUGI RAZ (ale tylko jego działanie warunkowe). ale jeśli kafel coś zlicza, np. daje kasę za każdy sąsiadujący zielony kafelek (luźny przykład) i w którejś z KOLEJNYCH tur dołożysz koło niego taki zielony kafel, to on go zliczy też 2x, bo odkąd położyłeś na nim znacznik inwestycji to chcesz z niego korzystać DWUKROTNIE.
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Suburbia

Post autor: pattom »

Veridiana pisze:Koledze chodziło o coś innego.

Po pierwsze, płaci się cenę z rynku nierochomości (bo w każdym ruchu sie płaci) kafla, który wyrzuciliśmy.

Po drugie, znacznik "2x" oznacza dwukrotne odpalenie. Jeśli kafel położyliśmy i odpaliliśmy RAZ, a potem położyliśmy na nim znacznik inwestycji to odpalamy go DRUGI RAZ (ale tylko jego działanie warunkowe). ale jeśli kafel coś zlicza, np. daje kasę za każdy sąsiadujący zielony kafelek (luźny przykład) i w którejś z KOLEJNYCH tur dołożysz koło niego taki zielony kafel, to on go zliczy też 2x, bo odkąd położyłeś na nim znacznik inwestycji to chcesz z niego korzystać DWUKROTNIE.
Fakt :-)
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Suburbia

Post autor: 8janek8 »

Veridiana pisze: (ale tylko jego działanie warunkowe)
Nie tylko. Natychmiastowy efekt również jest ponownie rozpatrywany.
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Suburbia

Post autor: Veridiana »

Akcent był inaczej położony: tylko JEGO działanie warunkowe. a natychmiastowe tyż :)
Acaraje
Posty: 146
Rejestracja: 21 lip 2012, 14:04
Lokalizacja: Kraków

Re: Suburbia

Post autor: Acaraje »

No!! I o to mi chodziło!!

Dzięki za wytłumaczenie :)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Suburbia

Post autor: mig »

a jakaś jednoznaczna wykładnia co do sformułowania "najdłuższy ciąg" na żetonach celu (były już sugestie, że chodzi o stykające się kafle ale jakieś takie nieśmiałe ;) ) Ktoś gra inaczej?

I jeszcze jedno - z instrukcji wynika, że stos kafli "C" tworzy się tak, że dobiera się ileś tam kafli (zależy od liczby graczy), potem część z nich odkłada i miesza z kaflem "jeszcze jedna runda" i na spód dokłada 4 kafle dodatkowe z pudełka. Czy to oznacza, że:
a) w stosie C jest więcej kafli niż w A i B? ;)
b) jeśli wiecej to czy więcej o 4 (4 dokładane spoza pudełka na sam spód) czy o 5 (4 dokładane spoza pudełka na sam spód plus kafel "jeszcze jedna runda" a więc czy wśród tych początkowo przygotowywanych zależnych od liczby graczy mieści się już "jjr" czy nie)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: Suburbia

Post autor: 8janek8 »

Ciąg - nie widzę logiczniejszej interpretacji.
Stos "C": początkowe kafle (liczba zależna od liczby graczy) + "jjr" (który jest tylko informacją) + 4 kafle (dokładane na końcu na spód), czyli:
a) jest więcej
b) o 5 kafli (w tym "jjr")
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Suburbia

Post autor: mig »

Dzięki:)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
prohibic
Posty: 37
Rejestracja: 24 mar 2013, 20:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 16 times
Been thanked: 1 time

Re: Suburbia

Post autor: prohibic »

W grze na 2 osoby 9 kafli C + 6 kafli C przetasowanych z jjr + 4 na spód;
w grze na 3 osoby 9 kafli C + 9 kafli C przetasowanych z jjr + 4 na spód;
w grze na 4 osoby 9 kafli C + 12 kafli C przetasowanych z jjr + 4 na spód;

podpunkt 1 i 3 instrukcji jak rozkładać oraz plansza na kafelki na której również jest czytelnie rozpisane.
Awatar użytkownika
Szamano
Posty: 126
Rejestracja: 07 lis 2011, 16:44
Has thanked: 26 times
Been thanked: 1 time

Re: Suburbia

Post autor: Szamano »

Czy znacznik gracza rozpoczynającego jest przekazywany po rundzie kolejnemu graczowi? Bo w sumie chyba nigdzie o tym nie pisze.
W gdzie 2 osobowej gracze mieliby po 2 ruchy.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Suburbia

Post autor: kwiatosz »

Znacznik jest tylko po to, żebyś wiedział na kim się kończy kolejka jak wychodzi kafelek "jeszcze jedna runda", nie przekazujesz go w grze.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
chrris
Posty: 25
Rejestracja: 16 sty 2011, 23:04
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times

Re: Suburbia

Post autor: chrris »

Podczas ostatniej gry pojawiły się u nas rozbieżności w interpretacji celu Pracodawca. Czy 15 punktów dostaje tu gracz, który wykorzystał (wyłożył) najwięcej znaczników inwestycji, czy ten, któremu najwięcej takich znaczników zostało na ręce? Wydaje mi się, że pierwsza opcja jest poprawna, ale wolę się upewnić?
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Suburbia

Post autor: Veridiana »

cóż...
ja bym raczej uznała, że kto wyłożył najmniej na miasto. generalnie chyba wszystkie cele punktują stan W MIEŚCIE, więc "njamniej" to "najmniej w mieście". moim zdaniem.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Suburbia

Post autor: rastula »

Veridiana pisze:cóż...
ja bym raczej uznała, że kto wyłożył najmniej na miasto. generalnie chyba wszystkie cele punktują stan W MIEŚCIE, więc "njamniej" to "najmniej w mieście". moim zdaniem.
zgadzam się - pracodawca buduje nowe miejsca pracy a nie inwestuje w lepsze maszyny - logiczne :)
chrris
Posty: 25
Rejestracja: 16 sty 2011, 23:04
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times

Re: Suburbia

Post autor: chrris »

Przyznam, że początkowo też przyjąłem taką wersję i dążyłem do tego, żeby wyłożyć jak najmniej znaczników inwestycji. Na koniec gry nawet mi się to udało, ale zostałem skutecznie przekonany, że moja interpretacja jest błędna. Argumenty miałem takie same, jak podał Rastula, ale nie pomogło. Może dlatego, że z tymi piętnastoma punktami za cel bym wygrał :)
Następnym razem będę bardziej stanowczy :)
ODPOWIEDZ