Suburbia - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Suburbia

Post autor: BartP »

Nie ma możliwości, żeby coś nie zeszło z rynku w turze. Bez względu na to czy kupujesz kafelek, jezioro czy jeden z podstawowych kafelków (park i takie tam), to z rynku zawsze coś znika. Na koniec tury gracza wtedy się dokłada, dosunąwszy wszystko do prawej. Czyli, odpowiadając na Twoje pytanie, nie, nie tylko wtedy jak ktoś coś kupi z rynku, ale też jak coś spadnie z rynku (zakup parku itp.).
zbazyl86
Posty: 91
Rejestracja: 21 sie 2014, 09:04

Re: Suburbia

Post autor: zbazyl86 »

Powracam do kwestii jezior ale w połączeniu z kafelkiem nabrzeże miejskie: kafelek ten daje dodatkowe 2$ za każdy budynek sąsiadujący z jeziorem. W opisie kafelków jest dłuższy i bardziej szczegółowy opis jego działania, ale czegoś nie rozumiem lub po prostu niepotrzebnie szukam własnej interpretacji.

Otóż mam w mieście dwa jeziora (po dwa punktujące kafelki wokół każdego z jezior). W następnej turze wykładam nabrzeże miejskie wobec czego ponownie pobieram gotówkę - łącznie po 4$ za jezioro, razem 8$. To jasne.

Pytanie sprowadza się do:
1. Czy za każdym razem gdy dołożę do istniejącego jeziora odpowiedni kafelek, z racji posiadanie w mieście nabrzeża otrzymam już nie 2$ ale 4 $ za dokładany kafelek? Bo w opisie nabrzeża opisane jest tylko, że każde NOWE jezioro będzie przynosiło 4$ nie ma nic o efekcie na istniejące jeziora?
2. Położenie znacznika inwestycji na nabrzeżu miejskim - z instrukcji wynika, że znów pobieram po 2 $ za każdy z budynków sąsiadujących z istniejącym jeziorem. Przyjmując, że nic wcześniej nie dokładałem znów wezmę 8$.
3. I teraz: jeżeli nabrzeże posiada już znacznik inwestycji każde NOWE jezioro będzie punktować po 6$ za każdy budynek - czy taki zapis mam rozumieć, że w przypadku dołożenia nowego kafelka budynku do istniejącego już jeziora otrzymam tylko 2$ zamiast 6$ (2$ normalnie + 2 x 2$ co wynika ze znacznika inwestycji)?

4. a kończąc temat jezior: jeżeli na samym jeziorze znajduje się znacznik inwestycji to czy za każdy nowy kafelek budynku dokładany do takiego jeziora w dalszych turach otrzymam 4$ ?
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Suburbia

Post autor: Jelithe »

zbazyl86 pisze: 1. Czy za każdym razem gdy dołożę do istniejącego jeziora odpowiedni kafelek, z racji posiadanie w mieście nabrzeża otrzymam już nie 2$ ale 4 $ za dokładany kafelek? Bo w opisie nabrzeża opisane jest tylko, że każde NOWE jezioro będzie przynosiło 4$ nie ma nic o efekcie na istniejące jeziora?
Tak, za każdym razem dokładając kafelek do istniejącego już jeziora dostaniesz 4$.
zbazyl86 pisze:2. Położenie znacznika inwestycji na nabrzeżu miejskim - z instrukcji wynika, że znów pobieram po 2 $ za każdy z budynków sąsiadujących z istniejącym jeziorem. Przyjmując, że nic wcześniej nie dokładałem znów wezmę 8$.
Tak.
zbazyl86 pisze:3. I teraz: jeżeli nabrzeże posiada już znacznik inwestycji każde NOWE jezioro będzie punktować po 6$ za każdy budynek - czy taki zapis mam rozumieć, że w przypadku dołożenia nowego kafelka budynku do istniejącego już jeziora otrzymam tylko 2$ zamiast 6$ (2$ normalnie + 2 x 2$ co wynika ze znacznika inwestycji)?
Za dołożenie budynku do istniejącego jeziora dostajesz w tej sytuacji 6$.
zbazyl86 pisze:4. a kończąc temat jezior: jeżeli na samym jeziorze znajduje się znacznik inwestycji to czy za każdy nowy kafelek budynku dokładany do takiego jeziora w dalszych turach otrzymam 4$ ?
Tak (rozumiem, że mówimy o sytuacji, kiedy nie masz nabrzeża?)
zbazyl86
Posty: 91
Rejestracja: 21 sie 2014, 09:04

Re: Suburbia

Post autor: zbazyl86 »

Dzięki. Czyli grałem dobrze:)
zbazyl86 napisał(a):
4. a kończąc temat jezior: jeżeli na samym jeziorze znajduje się znacznik inwestycji to czy za każdy nowy kafelek budynku dokładany do takiego jeziora w dalszych turach otrzymam 4$ ?

Tak (rozumiem, że mówimy o sytuacji, kiedy nie masz nabrzeża?)
Bez nabrzeża - wtedy 4$ tak jak piszesz. A zgodnie z Twoimi wyjaśnieniami:
1) w powyższym przykładzie(pkt.4): z nabrzeżem (bez znacznika x2) każdy nowy kafelek do jeziora na którym jest znacznik inwestycji - byłoby 6$
2) z nabrzeżem, który ma znacznik inwestycji: każdy nowy kafelek do jeziora również ze znacznikiem - 8$ (2 x 2$ za jezioro + 4$ za nabrzeże ze znacznikiem)?
Jelithe
Posty: 489
Rejestracja: 09 lut 2011, 10:53
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Suburbia

Post autor: Jelithe »

zbazyl86 pisze:Bez nabrzeża - wtedy 4$ tak jak piszesz. A zgodnie z Twoimi wyjaśnieniami:
1) w powyższym przykładzie(pkt.4): z nabrzeżem (bez znacznika x2) każdy nowy kafelek do jeziora na którym jest znacznik inwestycji - byłoby 6$
2) z nabrzeżem, który ma znacznik inwestycji: każdy nowy kafelek do jeziora również ze znacznikiem - 8$ (2 x 2$ za jezioro + 4$ za nabrzeże ze znacznikiem)?
Upraszczając:
jezioro = 2$ za każdy budynek już istniejący i 2$ za każdy dokładany w przyszłości
nabrzeże = 2$ za każdy budynek już istniejący i 4$ za każdy dokładany w przyszłości
inwestycja na jeziorze bez nabrzeża = 2$ za każdy budynek istniejący i 4$ za każdy dokładany w przyszłości
inwestycja na jeziorze z nabrzeżem = 2$ za każdy budynek istniejący i 6$ za każdy dokładany w przyszłości
inwestycja na nabrzeżu = 2$ za każdy budynek istniejący i 6$ za każdy dokładany w przyszłości
inwestycja na jeziorze i na nabrzeżu = 8$ za każdy budynek dokładany w przyszłości (oczywiście to dwa osobne ruchy, więc nie pisałam, że w momencie ich wykonywania bierze się po 2$ za istniejące przy jeziorze budynki ;-) )
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Suburbia

Post autor: TV3 »

Temat "WYBÓR KAFELKA Z RYNKU NIERUCHOMOŚCI", na samym jego dole:
"Na przykład gdy umieścimy nowy komercyjny (biurowiec) obok instniejącego już Parku Miejskiego spowoduje on zmniejszenie Reputacji |+1|."

Jak to "zmniejszenie"? Błąd w instrukcji? Zwiększenie chyba o 1...
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Suburbia

Post autor: Pixa »

O ile dobrze kojarze, to zwiekszenie.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Qzka
Posty: 66
Rejestracja: 24 wrz 2012, 07:51
Has thanked: 7 times

Re: Suburbia

Post autor: Qzka »

Mam pytanie dot. rozbudowy miasta, a mianowicie czy można przekraczać po bokach granicę którą wyznacza tor punktów i reputacji (plansza miasta) ograniczający miasto z jednej strony? W instrukcji jest dla mnie niezrozumiałe zdanie "Kafelki mogą być umieszczone tak, aby otaczały planszę miasta, ale nie mogą jej zakrywać. Co w tym przypadku oznacza "zakrywanie planszy miasta"?
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Suburbia

Post autor: Pixa »

Moim zdaniem mozna, byle hexy nie nachodzily na tor.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Darkstorm
Posty: 852
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 132 times
Been thanked: 211 times

Re: Suburbia (Ted Alspach)

Post autor: Darkstorm »

Ogarniam sobie właśnie pudło z dodatkami i zaciekawiła mnie jedna rzecz:
W instrukcji Portalu opisie dodatku Suburbia SA ostatni akapit w sekcji "Kafelki Granic" brzmi:

"Tak samo, jak w przypadku innych kafelków na kafelkach Granic możesz umieszczać znacznik Inwestycji: ponownie opłać koszt Granicy i rozpatrz wszystkie efekty Granicy. Kafelki sąsiadują"

(pisownia oryginalna nie ma kropki na końcu).

Powyższego akapitu nie ma w angielskiej instrukcji, którą znalazłem na BGG https://boardgamegeek.com/filepage/2271 ... line-rules

Czy to "kafelki sąsiadują" miało oznaczać coś głębszego czy to jakiś babol? Tak jak pisałem w angielskiej wersji tego akapitu nie ma.
Nycte
Posty: 425
Rejestracja: 28 kwie 2012, 08:07
Lokalizacja: Słupsk/ Gdańsk
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Suburbia - pytania o zasady

Post autor: Nycte »

Czy dochód jest aktualizowany na bieżąco? Przykładowo osiągnąłem limit i 2 nadwyżki mi przepadło. Później z jakiegoś efektu spadł mi dochód. Czy mogę go przeliczyć od nowa, czy te 2 przepada na stałe?
ODPOWIEDZ