Pierwsza bardziej zaawansowana planszówka fantasy

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
obcy_astronom
Posty: 25
Rejestracja: 08 wrz 2013, 10:23

Pierwsza bardziej zaawansowana planszówka fantasy

Post autor: obcy_astronom »

Cześć.

Chciałabym wskoczyć na wyższy stopień planszówkowego wtajemniczenia i zastanawiam się nad czymś nieco bardziej zaawansowanym niż do tej pory. Plansza, najlepiej w klimacie szerokopojętego fantasy. Im więcej potworów tym lepiej ;) Ale uwaga, zależy mi na tym, żeby nie był to ameritrash, żeby rozgrywka wymagała pewnej ilości decyzji, kombinowania, tak aby po rozgrywce pozostawała satysfakcja. Na pewno musi to być coś o wiele więcej niż tylko rzucanie kostką i decyzja, w którą stronę pojdę jak w Magii i Miecz. Chcę, żeby była to faktycznie intensywna gra, a nie tylko scenariusz i bezmyślne ruszanie pionkami.

Gustujemy z mężem raczej w eurograch, mamy na półce "klasyki": Osadników, Ticket to Ride, 7 cudów, Dixita, Carcassone, Cytadelę, Puerto Rico, Dominiona i masę pomniejszych gierek. Seasons w drodze. W klimacie lochów i potworów posiadamy tylko Slavikę, Kamień Gromu i Smallworlda Underground, wszystkie zresztą uwielbiam, zwłaszcza Smallworlda.

Podsumowując:

Klimat: fantasy, potwory, przygoda.
Warunki podstawowe: plansza, mechanicznie Eurogra, ale w ładnej i klimatycznej oprawie, mile widziane figurki itd. Ograniczona losowość, dużo musi zależeć od gracza. Dająca satysfakcję. Nie może to być kolejna "Magia i Miecz", gdzie jest klimatycznie, ale tylko turlanie kośćmi.
Stopień skomplikowania zasad: średni+. Jak Puerto Rico, ale nie odrzucam też bardziej skomplikowanych tytułów, byleby przebrniecie przez zasady było tego naprawdę warte. Gra musi mi to wszystko wynagrodzić :)
Stopień mózgożerności gry: powiem tak, na razie "najcięższa" pozycja w jaką graliśmy to Puerto Rico i tylko do tego mogę porównywać. Może to być coś trudniejszego, ale rozgrywka musi być przyjemna i płynna po ogarnięciu zasad.
Liczba graczy: musi byś dobra opcja 2-osobowa. Więcej - mile widziane, ale niekoniecznie. Wariant solo też mile widziany, gdyby mąż nie chciał ze mną grać ;)
Interakcja: im więcej negatywnej tym lepiej.
Czas gry: max 1,5-2,5h.
Inne lubiane gry w tym klimacie: Smallworld, Kamień Gromu, Slavika


Powiedzcie też proszę co myślicie o poniższych grach, parząc pod kątem moich wymagań:

Dungeon Lords
Mage Knight
Descent
I w sumie trochę z innej bajki - Dungeon Petz


Moim najpoważniejszym kandydatem jest Mage Knight - zdaje się spełniać moje wymagania w 90%. Nawet nie obawiam się tej mnogości zasad, tylko.. zastanawiam się, czy rozgrywka będzie naprawdę emocjonująca, czy nie będzie wiało nudą, czy nie będzie jakiś giga zastojów w grze na 2 lub 3 osoby.

Dzięki wielkie za komentarze!
Ostatnio zmieniony 08 wrz 2013, 19:07 przez obcy_astronom, łącznie zmieniany 7 razy.
Awatar użytkownika
Moniczka.s
Posty: 549
Rejestracja: 18 lut 2010, 20:06
Lokalizacja: Ostrowiec Św.\Warszawa
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Planszówka przygodowa z potworami, średnio-skomplikowana

Post autor: Moniczka.s »

Mogę od razu powiedzieć, że Mage Knight i Descent nie spełniają twoich oczekiwań czasowych.

Moją propozycją, jeśli język nie jest problemem (zresztą tłumaczenie jest gdzieś dostępne na forum), byliby Lords of Waterdeep. Klimat uzyskano poprzez śliczne ilustracje. Brak figurek niestety boli (w przyszłości zamierzam zamówić ze stanów coś co zwie sie Dndple). Interakcja jest na naprawdę niezłym jak na euro poziomie dzięki kartom intrygi.
Mam rabat 10% w Planszomanii i chętnie pomogę w zakupach.
obcy_astronom
Posty: 25
Rejestracja: 08 wrz 2013, 10:23

Re: Planszówka przygodowa z potworami, średnio-skomplikowana

Post autor: obcy_astronom »

Dzięki za odpowiedź, obczaję ten tytuł. Co do Mage Knight-a czytałam, że w późniejszych rozgrywkach w zależności od liczby osób da się zmieścić w 2h, nawet poniżej. W sumie ja też mogę delikatnie nagiąć tę granicę "2h" w moich kryteriach :)

Nie dyskwalifikuję też tytułów trudniejszych / bardziej mózgożernych niż w założonych kryteriach, gdyby miały się okazać kapitalnymi grami dającymi dużo przyjemności...
obcy_astronom
Posty: 25
Rejestracja: 08 wrz 2013, 10:23

Re: Planszówka przygodowa z potworami, średnio-skomplikowana

Post autor: obcy_astronom »

No więc obejrzałam recenzję Lords of Waterdeep i wygląda na świetną grę, plus dość prostą - lubię takie na spotkania ze znajomymi i dopisuję ją do wishlisty, ale nie na sam początek. Chyba na ten moment chodzi mi jednak o coś bardziej skomplikowanego, coś EPICKIEGO ;p Taka pierwsza zaawansowana planszówka z mocno zarysowanym klimatem. W Lords of Waterdeep trochę mi tego klimatu brakuje, może chodzi o brak walki z potworami ;p ale generalnie dzięki za sugestię, bo na pewno będę go rozważać jako lżejszy tytuł.

Chyba delikatnie przeedytuję treść tematu, bo wyklarowało mi się parę kwestii, co do których sama nie byłam pewna. Czekam na dalsze propozycje :)
Awatar użytkownika
sorfal
Posty: 245
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:39
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Pierwsza bardziej zaawansowana planszówka fantasy

Post autor: sorfal »

Mage Knight powinien sprawdzić się wyśmienicie. Kombinowania i optymalizacji jest sporo, sporo jest też potworów do ubicia ;)
W dwie osoby gra się bardzo dobrze, mnogość zasad nie przytłacza, mechanika jest zaprojektowana elegancko i konsekwentnie.
Jeśli chodzi o interakcję, to oczywiście bohaterowie mogą się tłuc między sobą, ale często tracą na tym obie strony - obrońca jest dość uprzywilejowany, a postaci są z reguły silne. Do interakcji można zaliczyć też "podkradanie" potworów, zajmowanie baszt i zdobywanie wież magów.
Jeśli chodzi o czas, to nawet gdy na początku siedzi się długo, naprawdę warto - gra wciąga jak bagno, również podczas rozgrywki solo.
Losowość akceptowalna - wszak gra ma być też przygodą, więc los ma prawo popsuć szyki (i optymalizację).
Łowca anegdot
Awatar użytkownika
Solmath
Posty: 57
Rejestracja: 25 kwie 2013, 14:56
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 1 time

Re: Pierwsza bardziej zaawansowana planszówka fantasy

Post autor: Solmath »

Skoro dopuszczasz Descenta, to może rzuć też okiem na Runewarsa? O ile przełkniesz czas rozgrywki... :wink:
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Pierwsza bardziej zaawansowana planszówka fantasy

Post autor: Pierzasty »

A może Dungeon Command? Euro toto nie jest, ale cała losowość opiera się na kartach, czyli można ją w pewnym stopniu kontrolować. No i ma figurki ;)
obcy_astronom
Posty: 25
Rejestracja: 08 wrz 2013, 10:23

Re: Pierwsza bardziej zaawansowana planszówka fantasy

Post autor: obcy_astronom »

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Obczaiłam te tytuły i mimo wszystko najbardziej skłaniam się ku Mage Knightowi :) W zasadzie decyzja jest już podjęta, jednak wstrzymuję się z zakupem do października, bo właśnie dostałam Seasons i gra się wyśmienicie :)
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Pierwsza bardziej zaawansowana planszówka fantasy

Post autor: Perpetka »

Polecam ściągnąć sobie reguły MK (link choćby na Rebelu, są dwie części - Poradnik i Reguły, zacznij od Poradnika) i choćby przejrzeć przed zakupem. Może zachwycić, może odstraszyć, ale obstawiam, że Ciebie zachwyci :)
obcy_astronom
Posty: 25
Rejestracja: 08 wrz 2013, 10:23

Re: Pierwsza bardziej zaawansowana planszówka fantasy

Post autor: obcy_astronom »

Już przeglądałam, na razie tylko pobieżnie i tylko mnie zachęciło :) Generalnie świetnie czuję się w grach, w których duże znaczenie mają karty, deck-building i te sprawy. Ale chciałabym coś więcej niż karcianka.

Powiedzcie mi jeszcze proszę coś o Dungeon Lords. Wiem, że jest to zupełnie inny typ gry, różnią się mechanicznie i pewnie poziomem mózgożerności, ale jednak są to gry tego samego autora. Jeśli ktoś grał w oba tytuły, która z tych gier daje więcej przyjemności z rozgrywki i która jest przystępniejsza w zasadach? W końcu instrukcja DL ma 20 stron, czyli też do najlżejszych nie należy ;)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Pierwsza bardziej zaawansowana planszówka fantasy

Post autor: sirafin »

Same gry, które lubię :) To tak bardzo skrótowo:

Descent - zgadzam się z przedmówcami, kompletnie nie pasuje do twoich wymagań, to rasowy ameritrash, owszem jest trochę taktyki, ale ostatecznie to i tak radosna, klimatyczna, ładnie wykonana turlanina kostkami przy piwie.

Mage Knight - dowód na to, że eurowe mechaniki nie wykluczają solidnej otoczki klimatycznej, skomplikowana gra, ale znakomicie dobrana oprawa powoduje, że gracz nie czuje się jak na lekcjach matematyki/ekonomii, trzeba się przygotować na to, że tura gracza może trochę trwać.

Dungeon Lords - uwielbiam Chvatila za to jak cudownie potrafi kupić gracza humorem i pomysłem, mimo że robi gry z pierdyliardem zasad i regułek, ten tytuł to lżejszy kaliber niż MK, może być nieco chaotyczny, ponieważ gracze "programują" swoje ruchy potajemnie i trzeba bardzo dobrze przewidywać co zrobią przeciwnicy, aby nasz plan zadziałał jak chcemy, najlepiej gra mi się w pełnym czteroosobowym składzie, nie przepadam za wersją ze "sztucznymi/głupimi graczami".

Dungeon Petz - najbardziej przystępna dla nowych graczy gra Chvatila z tej trójki, jest trochę zasad, ale łatwiejsze do wytłumaczenia, jest zachowany rewelacyjny szalony humor, a mechanika pozwala graczom zachować większą kontrolę nad swoimi posunięciami niż w DL, najlepsze wrażenia przy 4 graczach, choć skaluje się dobrze.
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2013, 11:39 przez sirafin, łącznie zmieniany 1 raz.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
WolekMKB
Posty: 128
Rejestracja: 21 sie 2013, 13:10

Re: Pierwsza bardziej zaawansowana planszówka fantasy

Post autor: WolekMKB »

hmm ciężkie zadanie...moim zdaniem faktycznie jeśli mówimy o euro i jednocześnie fantasy to chyab na myśl przychdozą mi 3 gry:
- lords of waterdeep
- mage knight
- legendy krainy andor


Władcy podziemi - to już typowe euro.
obcy_astronom
Posty: 25
Rejestracja: 08 wrz 2013, 10:23

Re: Pierwsza bardziej zaawansowana planszówka fantasy

Post autor: obcy_astronom »

Hej :) Po wielu godzinach czytania recenzji, instrukcji i oglądania filmików zakupiłam swoją kopię Mage Knighta... a na święta planuję zakup RW :) Póki co, mam do Was szybkie pytanko: które z tych koszulek będą się nadawać na karty Mage Knight (muszą być od tego konkretnego sprzedawcy):

http://allegro.pl/listing/user/listing. ... s-16722033

Dzięki za pomoc!
argali
Posty: 46
Rejestracja: 25 wrz 2013, 14:06
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Pierwsza bardziej zaawansowana planszówka fantasy

Post autor: argali »

obcy_astronom
Posty: 25
Rejestracja: 08 wrz 2013, 10:23

Re: Pierwsza bardziej zaawansowana planszówka fantasy

Post autor: obcy_astronom »

Dzięki za szybką odpowiedź. Czy te koszulki zazieleniają karty? Czemu służy ten kolor?
Awatar użytkownika
Brylantino
Posty: 1385
Rejestracja: 19 lut 2013, 22:30
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 192 times

Re: Pierwsza bardziej zaawansowana planszówka fantasy

Post autor: Brylantino »

Jak już ktoś ma ogarnięte zasady, to gra w Mage Knight idzie bardzo szybko. Przy 2-3 osobach nie będzie problemu, aby zejść poniżej 2 godzin.
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Pierwsza bardziej zaawansowana planszówka fantasy

Post autor: Pierzasty »

obcy_astronom pisze:Dzięki za szybką odpowiedź. Czy te koszulki zazieleniają karty? Czemu służy ten kolor?
Nie, są przezroczyste. Kolor służy łatwiejszemu rozróżnieniu rozmiarów. Kupując grę FFG od razu masz na pudełku, że koszulek potrzeba np. 1 paczkę zielonego rozmiaru (jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało) i 4 paczki żółtego.
argali
Posty: 46
Rejestracja: 25 wrz 2013, 14:06
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Pierwsza bardziej zaawansowana planszówka fantasy

Post autor: argali »

Mamy za sobą kilka partii w MK i przy grze na 2 os. rzadko kiedy schodzimy poniżej 3h ale zawsze można zmodyfikować scenariusz.
sirkozi
Posty: 407
Rejestracja: 08 mar 2013, 23:28
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsza bardziej zaawansowana planszówka fantasy

Post autor: sirkozi »

Pierzasty pisze:
obcy_astronom pisze:Dzięki za szybką odpowiedź. Czy te koszulki zazieleniają karty? Czemu służy ten kolor?
Nie, są przezroczyste. Kolor służy łatwiejszemu rozróżnieniu rozmiarów. Kupując grę FFG od razu masz na pudełku, że koszulek potrzeba np. 1 paczkę zielonego rozmiaru (jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało) i 4 paczki żółtego.
W tym wypadku to nie o ten zielony chodziło. To są koszulki przezroczyste z przodu, ale tył mają nieprzezroczysty - zielony! Ja bym nie kupował właśnie ze względu na niewidoczny rewers, bo w MK masz kilka rodzajów kart i nie będziesz ich w stanie odróżnić po rewersie. Cenowo to też masakra, bo tanie koszulki w tym rozmiarze kupisz za 3zł/100 sztuk.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Planszówka przygodowa z potworami, średnio-skomplikowana

Post autor: Furia »

Moniczka.s pisze:Moją propozycją, jeśli język nie jest problemem (zresztą tłumaczenie jest gdzieś dostępne na forum), byliby Lords of Waterdeep. Klimat uzyskano poprzez śliczne ilustracje. Brak figurek niestety boli (w przyszłości zamierzam zamówić ze stanów coś co zwie sie Dndple). Interakcja jest na naprawdę niezłym jak na euro poziomie dzięki kartom intrygi.
Gdzie można dostać Dndple?
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Planszówka przygodowa z potworami, średnio-skomplikowana

Post autor: rastula »

Furia pisze:
Moniczka.s pisze:Moją propozycją, jeśli język nie jest problemem (zresztą tłumaczenie jest gdzieś dostępne na forum), byliby Lords of Waterdeep. Klimat uzyskano poprzez śliczne ilustracje. Brak figurek niestety boli (w przyszłości zamierzam zamówić ze stanów coś co zwie sie Dndple). Interakcja jest na naprawdę niezłym jak na euro poziomie dzięki kartom intrygi.
Gdzie można dostać Dndple?
i co to jest Dndple?
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Planszówka przygodowa z potworami, średnio-skomplikowana

Post autor: Furia »

rastula pisze:
Furia pisze:
Moniczka.s pisze:Moją propozycją, jeśli język nie jest problemem (zresztą tłumaczenie jest gdzieś dostępne na forum), byliby Lords of Waterdeep. Klimat uzyskano poprzez śliczne ilustracje. Brak figurek niestety boli (w przyszłości zamierzam zamówić ze stanów coś co zwie sie Dndple). Interakcja jest na naprawdę niezłym jak na euro poziomie dzięki kartom intrygi.
Gdzie można dostać Dndple?
i co to jest Dndple?
http://boardgamegeek.com/image/1331792/ ... -waterdeep

przy okazji sprostowanie - Dndeeple. ;), fajnie wyglądają, ale pewnie kosztują tyle, że lepiej kupić już nową grę.
ODPOWIEDZ